Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς έχω μαζέψει συνταγές με συστατικά που μπορούμε να βρούμε στο σπίτι, στο ψυγείο μας και στο μπακάλικο
να φτιάξουμε φρέσκα παρασκευάσματα της στιγμής και να φροντίσουμε σώμα και πρόσωπο αποτελεσματικότερα από κάθε ακριβή παρασκευή O:-) O:-) O:-)

Ξεκινάμε με μια Μάσκα Προσώπου που έχω δοκιμάσει και είναι πολύ ενυδατική, καθαριστική και αντιγηραντική

Συστατικά:

1 Αβοκάντο ώριμο κατά προτίμηση, αν δεν βρείτε μαλακό στο μανάβικο αφήστε 2-3 μέρες έξω από το ψυγείο
και θα ωριμάσει

μισό κεσεδάκι γιαουρτάκι, και στραγγιστό κάνει την δουλίτσα του για να στέκεται και να μην τρέχει από το πρόσωπο μας
στις μπλούζες και τις νυχτικιές :))

Μέλι, μισή κουταλιά του γλυκού

Αιθέριο 'Έλαιο της προτίμησης μας, και ό,τι έχουμε διαθέσιμο, γύρω στις 5 σταγόνες
σημείωση: τα αιθέρια έλαια των εσπεριδοειδών χρησιμοποιούνται 12 ώρες πριν την έκθεση μας στον ήλιο (αυτά είναι: Λεμόνι, Περγαμόντο, Λάιμ, Πορτοκάλι, Μανταρίνι)

Εκτέλεση:

μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το μισό Αβοκάντο, το αφαιρούμε από την φλούδα του και το πολτοποιούμαι,
μπορείτε να το πολτοποιήσετε με ένα πιρουνάκι ή κουταλάκι, το βάζουμε μέσα στο γιαούρτι, προσθέτουμε και το μέλι, το αιθέριο έλαιο και ανακατεύουμε καλά να γίνει ένα ομοιόμορφο μείγμα, απλώνουμε σε καθαρή και στεγνή επιδερμίδα και αφήνουμε για 20λεπτά να απορροφηθεί και να στεγνώσει σχετικά, αφαιρούμε με χλιαρό νεράκι

Ιδιότητες συστατικών

Αβοκάντο: Περιέχει σε υψηλά ποσοστά βιταμίνες Α, Β1, Β2, D και Ε, λεκιθίνη και λιπαρά οξέα. Ενυδατώνει βαθιά, τρέφει το δέρμα, αυξάνει την ελαστικότητα του, επιταχύνει την ανάπλαση του δέρματος. Είναι από τα καλύτερα έλαια για την καταπολέμηση των ρυτίδων, πρόληψη της φωτογήρανσης και μείωσης των κηλίδων του γήρατος. Ενυδατώνει το δέρμα μετά από παρατεταμένη έκθεση του στον ήλιο. Απαραίτητο στα ξηρά, αφυδατωμένα και ώριμα δέρματα.

Γιαούρτι: σημαντικό συστατικό στο γιαούρτι είναι τα λιπαρά του που μπορούν να θρέψουν την αφυδατωμένη επιδερμίδα. Τα λιπαρά έχουν μαλακτικές ιδιότητες και ανακτούν την χαμένη υγρασία της. Οι ­βιτα­μίνες του, και ιδιαίτερα η βιταμίνη Α (ρετινόλη) είναι χρήσιμη για την αναδόμηση του κολλαγόνου, τη σύσφιξη και τη μείωση των ρυτίδων. Το γιαούρτι είναι δροσιστικό και καταπραύντικο σε κοκκινίλες και ερεθισμούς, ενώ το γαλακτικό οξύ -που περιέχει δρα συσφικτικά.

Μέλι: αντιμικροβιακό, αναπλαστικό, αντιφλεγμονώδες, ενυδατικό, θρεπτικό, δημιουργεί και ενισχύει τον φραγμό προστασίας

καλό πειραματισμό! :x και όταν την κάνετε ανοίξτε την πόρτα στον διαχειριστή που ήρθε για τα κοινόχρηστα θα το ξανασκεφτεί από την τρομάρα :)) >:)

Εικόνα
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Annoula »

τι ωραίο τόπικ :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:

Να βάλω και εγώ μια συνταγή μάσκας για σπυράκια δοκιμασμένη :romance-heartstiny:

Γιαούρτι με ντομάτα για τα σπυράκια.

Για μια δόση βάζετε σε ένα μπολάκι μισόκεσεδάκι γιαούρτι και φρέσκια ντομάτα που την έχετε περάσει από το μούλτι. Η ποσότητα της ντομάτας να είναι τόση ώστε να κοκκινίσει το γιαούρτι.

Την απλώνετε στο πρόσωπο για κανα 20 λεπτο και μετά ξεπλένεται με νερό το πρόσωπό σας.

Από πάνω βάζετε μετά κανονικά την κρέμα σας.

Η ντομάτα είναι Αλκαλική και βοηθάει στην απόφραξη των μαύρων στιγμάτων αλλά και στο να πέσουν τα σπυράκια :romance-inlove:

Όπως είπε και η Φωτεινούλα, καλό είναι το γιαούρτι να είναι πλήρες λιπαρών μην το δείτε να τρέχει πάνω σας. :)) :)) :))

Αν σας περισσέψει υλικό μπορείτε να το κάνετε ένα ωραιότατο ντιπ με κριτσίνια να μην πάει και χαμένο >:d< >:d< :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Fotinoula »

O:-) O:-) O:-) O:-) :romance-heartstiny:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ευχαριστούμε κοριτσάκια :romance-heartsthree:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ευχαριστούμε κορίτσια :romance-kisscheek:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολύ όμορφο τόπικ :romance-heartbeating:

Ευχαριστούμε πολύ :romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Τι όμορφο τόπικ, ευχαριστούμε κοριτσάκια :romance-kisscheek: O:-)
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πολύ όμορφο και χρήσιμο τόπικ :) @};- @};-

Φωτινούλι , Αννούλι ευχαριστούμε πολύ :x :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x :x >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από VasilisM »

Τέλεια! Και πάντα μου άρεσε ο Hulk!!

Ευχαριστούμε αγάπες για τις συνταγούλες!! :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Ellaki »

Ευχαριστούμε πολύ κοριτσάκια >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Λοιπόν δοκίμασα την μάσκα που πρότεινε η Φωτεινούλα και ομολογώ ότι είναι καταπληκτική! Εκτός του ότι αφήνει το δέρμα πολύ απαλό και ενυδατωμένο είναι και νοστιμότατη γιαμ γιαμ (δοκίμασα λιγουλάκι πριν προσθέσω το αιθέριο έλαιο :)))
Πέραν αυτού το διασκέδασα και γέλασα πολύ με τη φάτσα μου, έτσι όπως με κοίταζα στον καθρέφτη, είχα πολύ πλάκα, ήμουν σαν την Φιόνα από την ταινία Σρεκ, τρελλό γέλιο. :))

:romance-inlove:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Θα δοκιμάσω και την πρόταση της Αννούλας και θα σας γράψω εντυπώσεις O:-)
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Μάνος »

Ωραίες και πολύ πρακτικές αυτές οι προτάσεις!!!!
:x :x :x
Έκλαψα με την εναλλακτική προόταση της Αννούλα για το περίσευμα... :)) :)) :))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φρέσκα Καλλυντικά από Σπίτι! Beaute DIY

Δημοσίευση από Maraki »

Kαι γω το ιδιο Μανουλη :)) :)) :))
Καρδουλες αν εχετε κάτι για peeling πολυ θα το εκτιμούσα :romance-kisscheek: :romance-heartstiny:
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”