ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Fotinoula »

την εποχή του καλοκαιριού-φθινοπώρου μπορούμε να φτιάξουμε σάλτσες ντομάτας για να τις έχουμε για όλο τον χειμώνα :) είναι μια καλή λύση όχι μόνο για την τσέπη μας αλλά και για την φρεσκάδα
της ίδιας της ντομάτας στο φαγητό μας χωρίς συντηρητικά O:-)

θα χρειαστούμε,

- βαζάκια που προμηθεύεστε σε καταστήματα με είδη κουζίνας, αλλά και σε κάποια σουπερ μάρκετ,
ακόμα και στην λαϊκή, εγώ παίρνω των 750ml και κάποια των 370ml γιατί βολεύουν σαν ποσότητες στο μαγείρεμα
(ρωτήστε θα βρείτε σίγουρα)

Εικόνα

- ντομάτες αρκετές, δλδ πάνω εννοείται από κιλό για να κάνετε την διαδικασία για αρκετά βάζα
μια και την κάνετε. Συνήθως χρησιμοποιούνται η ποικιλία της Ρόμα γιατί είναι χωρίς κουκούτσια, λεπτόφλουδες και πλούσιες σε σάρκα, μπορείτε όμως να χρησιμοποιήσετε και άλλου τύπου ντομάτες ακολουθώντας για όλες την ίδια διαδικασία που θα περιγράψουμε παρακάτω

Εικόνα

- λαδάκι, αλάτι, πιπέρι (προαιρετικό)

από σκεύη θα χρειαστείτε,

- μια μεγάλη κατσαρόλα για το βράσιμο της ντομάτας
- μια κουτάλα για το ανακάτεμα και το γέμισμα των βάζων
- έναν μηχάνημα για την πολτοποίηση (χειροκίνητο ή ηλεκτρικό) που επίσης θα βρείτε σε καταστήματα οικιακών,
η διαδικασία εννοείται ότι γίνεται και χωρίς αυτό το μηχάνημα, χρησιμοποιώντας το κλασσικό multi μίξερ

Εικόνα

Διαδικασία:

Πλένουμε καλά τις ντομάτες και βγάζουμε τα κοτσάνια τους, αν έχουν, συνήθως οι ποικιλία ρομα δεν έχουν κοτσάνι, τις χαράζουμε στο ποπουδέλι τους με έναν σταυρό και τις ρίχνουμε στην μεγάλη μας κατσαρόλα για να βράσουν ώσπου να μαλακώσουν και να "σηκώσουν" την φλούδα τους,

αυτή την διαδικασία την κάνουμε ακριβώς για να ξεφλουδιστούν εύκολα αν τις πολτοποιήσουμε με multi και για να μην μας ζορίσει ο μοχλός αν πολτοποιήσουμε με το χειροκίνητο μηχάνημα, στην περίπτωση που έχουμε ηλεκτρικό παραλείπουμε αυτό το στάδιο,

όταν δούμε ότι μαλακώνουν ελαφρά (να μην γίνουν εντελώς νιανια και αρχίσουν να χάνουν τον χυμό τους μέσα στο νερό), τις αποσύρουμε από την φωτιά και αδειάζουμε στο τρυπητό για να κρυώσουν (σημαντικό! αφήστε της να κρυώσουν γιατί η ντομάτα έχει πολλά υγρά και πραγματικά καίει πολύ, θα ταλαιπωρηθείτε τζάμπα αν είναι καυτές εκτός το ότι θα σας ακούσει η γειτονιά από τα αου που θα καίγεστε :D ),

από εδώ και πέρα αν έχετε χειροκίνητο μηχάνημα δεν χρειάζεται να ξεφλουδίσετε τις ρίχνετε ως έχουν, αν χρησιμοποιήσετε multi τις ξεφλουδίζεται, θα παρατηρήσετε ότι η ποικιλία ρόμα ξεφλουδίζεται πανεύκολα κρατώντας τες από το κεφάλι και πιέζοντας ελαφρώς η φλούδα υποχωρεί ενιαία, τοποθετούμε τις σάρκες την ντομάτας στο multi και πολτοποιούμε.
Σημειώστε ότι στο μηχάνημα την πρώτη φουρνιά από τα φλούδια που ξεχωρίζει το μηχάνημα τα ξαναπερνάμε γιατί έχουν μέσα τους και άλλη σάλτσα που δεν θέλουμε να πάει χαμένη.

έχουμε έτοιμη την σάλτσα μας για βράσιμο! <:-p σε αυτή την φάση φροντίζουμε να έχουμε πλύνει τα βάζα μας και τα καπάκια και να τα στεγνώσουμε με χαρτί κουζίνας έτοιμα για γέμισμα,
βάζουμε τον πολτό στην κατσαρόλα και προσθέτουμε λαδάκι αλάτι πιπεράκι (το πιπέρι παραλείψτο το αν δεν το θέλετε), την αφήνουμε να βράσει έως ότου να σωθούν τα πολλά νερά της, εγώ προσωπικά δεν την αφήνω να γίνει εντελώς στεγνή γιατί όταν την χρησιμοποιώ στο φαγητό δεν προσθέτω νερό αφήνω τα νερά της σάλτσας να βράσουν το φαγητό, αλλά αυτά είναι θέμα γούστου, την αφήνω κανένα 40λεπτο σε χαμηλή φωτιά και ανακατεύουμε κατά διαστήματα, στην ουσία για να ανεβάσει θερμοκρασία υψηλή αποστείρωσης, και με αυτόν τον τρόπο αποστειρώνονται τα βάζα αυτόματα όταν μπαίνει μέσα τους η σάλτσα.
Γεμίζουμε τα βάζα μας με την κουτάλα μέχρι το χείλος τους (σημαντική λεπτομέρεια για να κονσερβοποιηθούν - δλδ να φύγει ο αέρας- όταν τα αναποδογυρίσουμε) κλείνουμε με το καπάκι καλά και αναποδογυρίζουμε τα βάζα, τα αφήνουμε αναποδογυρισμένα μέχρι να κρυώσουν και είμαστε έτοιμοι! :) :x

Τα βάζα δεν χρειάζονται ψυγείο τα αποθηκεύουμε στο ντουλάπι,
όταν το ανοίξουμε και δεν χρησιμοποιήσουμε όλη την ποσότητα προσθέτουμε λίγο λαδάκι
από πάνω και κρατάμε το υπόλοιπο στο ψυγείο για καμιά εβδομάδα διάρκεια,
το λαδάκι κάνει φιλμ στην επιφάνεια της σάλτσας και εμποδίζει την ανάπτυξη μούχλας

εννοείται ότι η φαντασία πάει σύννεφο σε τέτοιες διαδικασίες γιατί μπορούμε να προσθέσουμε μέσα
στην σάλτσα μας βότανα (ρίγανη, θυμάρι, δενδρολίβανο), λαχανικά (ψιλοκομμένο καρότο, κολοκυθάκι, μελιτζάνα) και ότι άλλο φανταζόμαστε ότι θα μας αρέσει στο φαγάκι μας
όλα τα επιπλέον υλικά τα προσθέτουμε στο τέλος του βρασίματος της σάλτσας, ανακατεύουμε και μετά γεμίζουμε τα βάζα.


Εικόνα

Σας εύχομαι καλή επιτυχία, συχνά λένε ότι το μυστικό είναι η Αγάπη, Αλήθεια είναι :)) :*
αν κάτι πάει στραβά μην στραβώσετε για όλα υπάρχει λύση <:-p
επίσης μην πυροβολείτε το συνταγομεταφορέα :)) :)) :)) :))

:x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:)) :)) :))

Ευχαριστούμε Φωτεινούλιιι O:-) O:-) O:-) :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:)) :)) :)) :)) Ευχαριστούμε Φωτεινούλι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:)) :)) :)) πολύ ωραίο, Ευχαριστούμε Φωτεινούλα :x >:d< >:d< >:d< αμα δεν βαρεθώ θα το κάνω :x O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Έφη »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Φωτεινούλα ευχαριστούμε O:-) O:-) O:-) :)) :)) :)) :)) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Τέλειο Φωτεινούλι μου :* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Giotoula »

Fotinoula έγραψε:επίσης μην πυροβολείτε το συνταγομεταφορέα
:)) :)) :)) :)) :))

Φωτεινούλι :x :x :x >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Φωτεινούλι μου :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Valia

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Valia »

:cheers: :cheers: :cheers: πολύ χρήσιμο!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

>:d< >:d< :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Φωτεινούλι :)) :)) :))
Ευχαριστούμε γλυκούλι :*
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Φωτεινούλι :)) :)) :)) :))

Όμορφα πράματα :* O:-) O:-) O:-)
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΣΑΛΤΣΑ ΝΤΟΜΑΤΑΣ - ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Elen75 »

Φωτεινενια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)) :)) :)) :)) :)) :))
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”