ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Όποτε έχει τύχει να κοιμηθω μεσημέρι, η αλήθεια είναι ότι σηκώνομαι ράκος...

όμως με εξέπληξε πολύ η παρακάτω έρευνα :-o





Δείτε από τι κινδυνεύετε αν κοιμάστε το μεσημέρι


Μπορεί να μοιάζει ως μία “αθώα” συνήθεια που σας ξεκουράζει στην μέση της ημέρας, αλλά, γνωρίζετε ότι θέτει την υγεία σας σε κίνδυνο;
Σύμφωνα με έρευνα του πανεπιστημίου του Cambridge της Μ. Βρετανίας, οι άνθρωποι που συνηθίζουν να κοιμούνται το μεσημέρι ή το απόγευμα για μία ή περισσότερες ώρες, έχουν περίπου 33% αυξημένες πιθανότητες να πεθάνουν πρόωρα.

Οι ερευνητές εξέτασαν τις περιπτώσεις συνολικά 16.000 ανθρώπων τους οποίους παρακολουθούσαν ιατρικά σε μια περίοδο 13 ετών που διήρκεσε η έρευνα. Οι συμμετέχοντες είχαν λάβει εθελοντικά μέρος σε άλλη, κύρια έρευνα, που αφορούσε τον τρόπο ζωής και τις πιθανές αιτίες που προκαλούν καρκίνο.

Ως μέρος της επιμέρους έρευνας του πανεπιστημίου του Cambridge, οι συμμετέχοντες παρείχαν στους ερευνητές πληροφορίες σχετικά με τις συνήθειες που είχαν στον ύπνο, συμπεριλαμβανομένου και του αν κοιμούνται τις μεσημεριανές ή απογευματινές ώρες.

Στα 13 έτη της έρευνας περισσότεροι από 3.000 συμμετέχοντες πέθαναν.

Εξετάζοντας τα στοιχεία που είχαν συγκεντρώσει για αυτούς, οι επιστήμονες διαπίστωσαν ότι ο κίνδυνος θανάτου ήταν αυξημένος κατά 14% για τα άτομα που συνήθιζαν να κοιμούνται περίπου μία ώρα μέσα στην ημέρα.

Αλλά για εκείνους που κοιμόντουσαν περισσότερο από μία ώρα, η πιθανότητα πρόωρου θανάτου εκτοξευόταν στο 32%.

Εξετάζοντας, δε, τα αίτια θανάτου, οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι οι πιθανότητες να πεθάνει κάποιος από νόσο του αναπνευστικού, όπως η βρογχίτιδα, το εμφύσημα και η πνευμονία, ήταν διπλάσιες στα άτομα που συνήθιζαν να κοιμούνται πάνω από μία ώρα κάθε μεσημέρι.

Οι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι αυτό εξηγείται πιθανώς επειδή ο σύντομος/πρόχειρος ύπνος αυξάνει την φλεγμονή στον οργανισμό.

Η έρευνα δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση American Journal of Epidemiology.


http://www.pentapostagma.gr/2014/07/%CE ... 9KMVuN_vJd" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

8-x
Eίχα διαβάσει παλιότερα ότι ο μεσημεριανός ύπνος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 20 λεπτά. @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα άρχιζα να γκρινιάζω για το πόσο μου αρέσει η σιέστα το μεσημέρι, και το πόσο πολύ ανάγκη το έχω, γιατί αισθάνομαι να σκουντουφλάω, αλλά πλέον καταλαβαίνω ότι άλλα αίτια με οδηγούν στην υπνιλία, οπότε κρατάω την γκρίνια μου για αλλού. :D :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Το σενάριο να μην γκρινιάξεις πουθενά, περνάει από το μυαλό σου Θοδωράκο μου ή μπα...;
Αυτό πάει σετ με τον Θοδωρή μας;
:* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Μάνο μου

πάει σετ με τα καρκινάκια :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Τα ποσοστά είναι τεράστια!! :-o :-o

Ευχαριστούμε Βασούλα :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:όχι Μάνο μου

πάει σετ με τα καρκινάκια :-D
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από eirini »

Ο μπαμπάς μου πέθανε στα 52 του χρόνια και κοιμόταν κάαααααθε μεσημέρι.....Όσο ήμουν μικρή, ουρλιαζα τα μεσημερια, κι αντί να πάρει το μήνυμα, με έδερνε...... Πφφφφ.... εγώ φταίω μετά? :-??
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ξύπναγε, σε έδερνε και ξανακοιμόταν :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από eirini »

Τον ξύπναγα από τις φωνές μου (με τσιγκλαγε κάθε μεσημέρι ο αδερφός μου), με έδερνε από τα νεύρα του και λογικά ξανακοιμόταν (αν μπορούσε)... :-??
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Τουλάχιστον εσύ απαλάχτηκες Ειρηνάκι!
Άντε και στα δικά μας!

Βρε παιδάκια να σας μοιραστώ και κάτι άλλο?
Να, τώρα που είμαι εδώ στην Μελβούρνη, έχω ευχηθεί πολλές φορές να συμβεί κάτι να πεθάνει να τα γλυτώσω όλα: Κηδίες, κλάματα και αιματοπικροθρηνισμούς! Ούτε καν στην κηδεία του δεν θα ήθελα να πατήσω...(!) Νιώθω πως θα είναι τρομερή υποκρισία από μέρους μου!
Δεν ξέρω πως ακούγονται όλα αυτά, όμως έτσι νιώθω...
...Το περίεργο είναι πως έτσι ένιωθα και πριν ξεκινήσω να διαβάζω στο φόρουμ για το πόσο κακό κάνουν οι γονείς στα παιδιά τους. Έτσι ένιωθα πριν συνειδητοποιήσω το πόσο πολύ με έχει πληγώσει αυτός ο άνθρωπος!!! Μίσος... Αυτή μάλλον είναι η λέξη!
Ουφ, τα 'πα και ξεθήμανα!
#:-s
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Ειρηνάκι :-(
όταν ήμουν μικρή και πολύ ζωηρό παιδί φυσικά και δεν ήθελα ποτέ να κοιμάμαι μεσιμέρι
βέβαια τους ξεβόλευα :-D
και από τότε αν δεν συντρέχει λόγος σοβαρός κόπωσης δεν κλείνει το μάτι μου

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<
η μητέρα μου ήταν χρόνια άρρωστη, και το σωματικό ήταν το κερασάκι στην τούρτα στην ασθένεια της :D
όσο με υποχρέωνα να την τρώω στην μάπα μέσα μου
συναισθηματικά ναι ήθελα να πεθάνει γιατί ένοιωθα το βάρος που κουβαλούσα της κληρονομιάς μέσα μου
αν με ρωτήσεις τώρα, αν δεν ξευποχρεωθείς από την αυτή την συναισθηματική
εξάρτηση, τι ζωντανή τι νεκρή δεν νομίζω να αλλάζει κάτι παρά κάποια πρακτικά
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

πειράζει που εμένα μ' αρέσει το μεσημεριανό υπνάκι? :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

κατά την έρευνα πάντα, ναι πειράζει Ελλάκι...

Βάλε μανταλάκια στα μάτια

8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Βρε παιδάκια να σας μοιραστώ και κάτι άλλο?
Να, τώρα που είμαι εδώ στην Μελβούρνη, έχω ευχηθεί πολλές φορές να συμβεί κάτι να πεθάνει να τα γλυτώσω όλα: Κηδίες, κλάματα και αιματοπικροθρηνισμούς! Ούτε καν στην κηδεία του δεν θα ήθελα να πατήσω...(!) Νιώθω πως θα είναι τρομερή υποκρισία από μέρους μου!
Δεν ξέρω πως ακούγονται όλα αυτά, όμως έτσι νιώθω...
...Το περίεργο είναι πως έτσι ένιωθα και πριν ξεκινήσω να διαβάζω στο φόρουμ για το πόσο κακό κάνουν οι γονείς στα παιδιά τους. Έτσι ένιωθα πριν συνειδητοποιήσω το πόσο πολύ με έχει πληγώσει αυτός ο άνθρωπος!!! Μίσος... Αυτή μάλλον είναι η λέξη!
Ουφ, τα 'πα και ξεθήμανα!
Αχ Μανούλη μου, μακάρι να ήταν τόσο εύκολο, με έναν θάνατο να ξεπεράσεις ένα συναίσθημα...
Το ότι το έχεις νιώσει όμως, είναι πάρα πολύ σημαντικό, γιατί πολλοί, πάρα πολλοί, οι περισσότεροι ίσως, δεν το έχουν πάρει είδηση αυτό το συναίσθημα τους...
Όταν πέθανε ο πατέρας μου, εκεί που έκλαιγα, ένιωσα μια φωνή μέσα μου και στάθηκα να την ακούσω "τι κλαις βρε βλάκα, αφού νιώθεις ανακούφιση"...Και τότε στάθηκα με σεβασμό σ' αυτήν την φωνούλα, γιατί μου προκάλεσε σοκ με την αλήθεια της...
Δεν μπορώ να πω ότι τον μισούσα, δεν ξέρω τι σημαίνει μίσος η αλήθεια είναι...΄
Έψαξα πολύ για να νιώσω αυτό το συναίσθημα και τι σημαίνει...
Δεν ξέρω αν έφτασα στην αλήθεια αυτού του συναισθήματος, αλλά νομίζω ότι όταν μισείς κάποιον είναι σαν να έχεις μέσα σου έναν χείμαρρο από παράπονα που δεν έκανες...
Αυτός ο χείμαρρος έχει παρασύρει την αγάπη, γιατί κάθε παράπονο αυτήν είχε στόχο...
Μα η αγάπη είναι κάτι εντελώς δικό μας...Δεν το έχουμε για τους άλλους μόνο, έτσι η αγάπη που παρασέρνεται από αυτόν τον χείμαρρο παραπόνων, στραγγίζει εμάς πρώτα από την αγάπη...

Γεμίζει ο συναισθηματικός μας κόσμος με παράπονα...Και αυτά τα παράπονα δεν ξεκαθαρίζουν με έναν θάνατο...Μένουν σαν μια τρύπα μέσα μας που δεν γεμίζει ποτέ από αγάπη...

Είναι πολλά πράγματα που μας προγραμμάτισαν την Ζωή μας και έκλεψαν την αθωότητά μας...Και ενώ φαίνεται ότι συνεχίζουμε την Ζωή μας, η Ζωή σταμάτησε για εμάς σε τούτα δω τα παράπονα...Σαν να μην μπορείς να πας παραπέρα από αυτά...Ότι και να κάνεις, όπως και να ζήσεις, ότι επιλογές και να κάνεις, τούτα τα παράπονα θέλεις να καλύψεις... "γιατί δεν με αγάπησες?"

Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν συνδυάσει σαν αντίθετο της αγάπης, το μίσος! Εντελώς λανθασμένα βέβαια, γιατί το αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος...
Το μισος είναι αυτά τα παράπονα που έχουν παρασύρει την αγάπη και έχει μείνει μέσα μας ένα κενό...ένας φόβος...
Που να πας χωρίς αγάπη?

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”