ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Γεμίζει ο συναισθηματικός μας κόσμος με παράπονα...Και αυτά τα παράπονα δεν ξεκαθαρίζουν με έναν θάνατο...Μένουν σαν μια τρύπα μέσα μας που δεν γεμίζει ποτέ από αγάπη...

Είναι πολλά πράγματα που μας προγραμμάτισαν την Ζωή μας και έκλεψαν την αθωότητά μας...Και ενώ φαίνεται ότι συνεχίζουμε την Ζωή μας, η Ζωή σταμάτησε για εμάς σε τούτα δω τα παράπονα...Σαν να μην μπορείς να πας παραπέρα από αυτά...Ότι και να κάνεις, όπως και να ζήσεις, ότι επιλογές και να κάνεις, τούτα τα παράπονα θέλεις να καλύψεις... "γιατί δεν με αγάπησες?"
Ετσι γίνεται και αν παραμείνεις εκεί συνέχεια θα ρωτάς " γιατί , γιατί ?? "

Ειρηνάκι μου >:d< >:d< >:d<
Μανούλι μου >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

οντως πολλες φορες σηκωνεσαι ρακος.. και θες πολυ ωρα να παρεις μπροστα.. :*


Μανο.. :x :x >:d< >:d<

Παιδακια ολα.. >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από lazaros »

Δεν κοιμάμαι το μεσημέρι ποτέ,μονο σε ειδικές περιπτώσεις... @};- @};- @};-

Τρομερό πάντως... :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

τι λες τώρα!!! :-o :-o

Ειδικά τα καλοκαίρια που είμαι και πιο χαλαρή, κοιμάμαι τα μεσημέρια σχεδόν πάντα, το χειμώνα λόγω προγράμματος δεν προλαβαίνω τις περισσότερες φορές. @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Anna έγραψε:τι λες τώρα!!! :-o :-o

Ειδικά τα καλοκαίρια που είμαι και πιο χαλαρή, κοιμάμαι τα μεσημέρια σχεδόν πάντα, το χειμώνα λόγω προγράμματος δεν προλαβαίνω τις περισσότερες φορές. @};- @};-
Έτσι, αγάπη μου! Εμείς οι τραγουδιστές θέλουμε ύπνο για να ξεκουράζουμε το όργανό μας! B-) :)>-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:silent:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Πες τα συνάδελφε. <:-p <:-p <:-p
Μα και εγώ για επαγγελματικούς λόγους το κάνω, για να μπορεί να βγαίνει αβίαστα αυτή η παραδείσια φωνή

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =))



Βασούλα @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Μάνο μου :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Ειρηνάκι :x >:d< >:d< >:d< >:d<
παιδάκια όλα >:d< >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε:κατά την έρευνα πάντα, ναι πειράζει Ελλάκι...

Βάλε μανταλάκια στα μάτια

8-}

:P
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από eirini »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
απ το πουθενά έσκασες Θοδωρή και λύθηκα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Γεμίζει ο συναισθηματικός μας κόσμος με παράπονα...Και αυτά τα παράπονα δεν ξεκαθαρίζουν με έναν θάνατο...Μένουν σαν μια τρύπα μέσα μας που δεν γεμίζει ποτέ από αγάπη...
Και τι γίνεται με αυτά Βασούλα μου; Αδιανόητο μου φαίνεται μετά από τόσους ομηρικούς καυγάδες, μετά από τόση κόντρα, μη σου πω και ανταγωνισμό, να κάτσω να συζητήσω μαζί με έναν άνθρωπο σχεδόν 80 χρονών ο οποίος δνε είναι ανοιχτός καν στο να με ακούσει και να τον ρωτήσω κατάμουτρα: "Γιατί ποτέ σου δε με αγάπησες; Κι εγώ παιδί σου ήμουν... Τι λάθος έκανα;"
Βάσω έγραψε:Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν συνδυάσει σαν αντίθετο της αγάπης, το μίσος! Εντελώς λανθασμένα βέβαια, γιατί το αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος...
Το μισος είναι αυτά τα παράπονα που έχουν παρασύρει την αγάπη και έχει μείνει μέσα μας ένα κενό...ένας φόβος...
Που να πας χωρίς αγάπη?
Φόβος το αντίθετο της αγάπης;;;; Δεν το αμφισβητώ, απλά μου κάνει εντύπωση...
Νόμιζα πως το αντίθετο του φόβου είναι το θάρρος. ...Και φυσικά της αγάπης, το μίσος!!!
...Δεν μπορώ όμως να εντοπίσω το αντίθετο των δύο εννοιών... :eusa-think:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη, όπως σου είπα και σε παλαιότερη συζήτηση, καθόλου δεν έχεις ανάγκη τώρα να σε αγαπήσει ο πατέρας σου...
Νοητικά το παραδέχτηκες, αφού πραγματικά δεν είχες λόγο να θέλεις την αποδοχή τους...Έχεις προχωρήσει στην ζωή σου, μπορείς πλέον να φροντίζεις τον Εαυτό σου και την επιβίωσή σου, να παίρνεις τις δικές σου αποφάσεις...Έτσι φαινεται...
Το συναισθηματικό σου πεδίο όμως δεν έχει την ίδια άποψη...

Υπάρχει ένας εσωτερικός διχασμός δηλαδή, αν το παρατηρήσεις λίγο...
Υπάρχει ο ενήλικας που επιβιώνει με τις δικές του δυνάμεις, μα υπάρχει και το παιδί που είναι πικραμένο, θυμωμένο, φοβισμένο...

Όσο και θάρρος να δείχνει ο ενήλικας στην ζωή του, ένα μέρος μέσα του φοβάται και ζητά διακαώς αναγνώριση και αγάπη, για να νιώσει ασφάλεια...
Τα παιδιά δεν αγαπάνε τους γονείς τους, απλά τους συνηθίζουν, συνηθίζουν σ' αυτήν την υποχρεωτική αγάπη, γιατί φοβούνται ότι χωρίς αυτούς δεν θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν και είναι λογικό...
Έτσι δέχονται αδιαμαρτύρητα τα πάντα...την καταπίεση, την τιμωρία, την τρομοκρατία, την μείωση της προσωπικότήτάς τους...δέχονται αδιαμαρτύρητα κάθε έλλειψη επιβεβαίωσης, αποδοχής, αγάπης, γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, είναι αδύναμα και φοβούνται για την ασφάλειά τους...
Το παιδί δεν ξέρει να αγαπάει, παρά μόνο από φόβο...

Μεγαλώνοντας, αυτός ο φόβος που ένιωθε για την επιβίωσή του και την ασφάλειά του, γίνεται μπλοκαρισμένη αγάπη...Και μέσα στην μπλοκαρισμένη αγάπη, μόνο αρνητικά συναισθήματα μπορούν να "ανθίσουν", που δεν γνωρίζει ο ενήλικας, παρ' όλα αυτά τα κουβαλάει μαζί του σαν συναισθηματική ανωριμότητα...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟΣ ΥΠΝΟΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Τα παιδιά δεν αγαπάνε τους γονείς τους, απλά τους συνηθίζουν, συνηθίζουν σ' αυτήν την υποχρεωτική αγάπη, γιατί φοβούνται ότι χωρίς αυτούς δεν θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν και είναι λογικό...
Έτσι δέχονται αδιαμαρτύρητα τα πάντα...την καταπίεση, την τιμωρία, την τρομοκρατία, την μείωση της προσωπικότήτάς τους...δέχονται αδιαμαρτύρητα κάθε έλλειψη επιβεβαίωσης, αποδοχής, αγάπης, γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, είναι αδύναμα και φοβούνται για την ασφάλειά τους...
Το παιδί δεν ξέρει να αγαπάει, παρά μόνο από φόβο...
Τώρα κατάλαβα Βασούλα μου τι εννοείς λέγοντας πως το αντίθετο της αγάπης είναι ο φόβος... Έχω παρατηρήσει πως έστω λίγη εξουσία αν νιώσει πως έχει κάοιος, τότε συμπεριφέρεται με τον χειρότερο τρόπο προς τον εξουσιαζόμενο. Πόσο μάλλον οι γονείς, που το γεγονός ότι έχουν παιδιά που καλώς ή κακώς έχουν την ανάγκη τους, σκέψου πόση εξουσία λαμβάνουν από αυτό και πόσα εγκλήματα κάνουν στο όνομα της αγάπης!!! Επίσης τώρα συνειδητοποιώ πως τα παιδιά δίνουν μόνα τους αυτή την εξουσιά στους γονείς, ασχέτως αν τους αξίζει ή όχι! Κατ' επέκταση, εμείς είμαστε αυτοί που που δίνουμε την εξουσία στους άλλους και τους επιτρέπουμε να μας φέρονται αναλόγως!!! Πωπω... (σιγά το νέο θα μου πεις!)
Ω ρε ωραιότατο ανωξειδωτάκι μεσημεριάτικα! :confusion-seeingstars:

Ευχαριστώ πολύ Βασούλα μου
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”