ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Είναι δίκαιο, στα πλαίσια της κρεατοφαγίας, ή άδικο?
Δεδομένου ότι στην Ιταλία τρώνε και κρέας αλόγου, πως νιώθετε με αυτό?


:-?



Ανοίγει ο δρόμος για σκυλίσιο κρέας στα σούπερ μάρκετ της Ελλάδας!

Η επιμονή Κινεζικών εταιρειών για την εισαγωγή σκυλίσιου κρέατος στα ευρωπαϊκά σούπερ μάρκετς φαίνεται να πιάνει τόπο και διόλου απίθανο στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα κάτι που χαρακτηρίζεται ως φρίκη να αποτελεί καθημερινότητα και στη χώρα μας.
Οι Κινέζοι λοιπόν δεδομένου ότι και οι ίδιοι αλλά και πολλοί άλλοι ασιατικοί λαοί αρέσκονται να γεύονται κρέας σκύλου έχουν προχωρήσει σε σαφή αιτήματα προς την Ευρωπαϊκή Ένωση για να επιτραπεί η εισαγωγή και εμπορία σκυλίσιου κρέατος και στις χώρες – μέλη της.
Μάλιστα ήδη κυκλοφορεί η είδηση ότι από φέτος το κρέας σκύλου θεωρείται βρώσιμο και εμπορεύσιμο είδος ύστερα από σχετική αίτηση της εταιρείας «Xinshipu Ltd» η οποία δραστηριοποιείται στον συγκεκριμένο χώρο.
Μοιάζει λοιπόν περισσότερο από σίγουρο ότι στο άμεσο μέλλον θα δοθεί το πράσινο φως για την εισαγωγή κατεψυγμένων κρεάτων από εκτροφή σκύλων στην ελεύθερη αγορά σε όλα τα ευρωπαϊκά σούπερ μάρκετ και άρα και στα Ελληνικά!
Σημειώνεται ότι οι επιθεωρητές που έχουν δεχθεί την αίτηση της «Xinshipu Ltd», δήλωσαν ότι «δεν είναι παράνομη η πώληση εφόσον τα προϊόντα υπόκεινται σε τακτικούς υγειονομικούς ελέγχους και θα έχουν τακτική πιστοποίηση».
Ο πιο σημαντικός όμως σύμμαχος των ασιατικών επιχειρήσεων αυτού του είδους είναι η ίδια η Κινεζική κυβέρνηση η οποία για χρόνια τώρα δέχεται την εισαγωγή στην Κίνα ορισμένων ειδών κρέατος όπως το κουνέλι και το άλογο που στη χώρα θεωρούνται ιερά.
Θέτει λοιπόν ζήτημα αμοιβαιότητας για τη διακίνηση κρέατος σκύλου και στην Ευρώπη!



Πηγή:http://www.notioanatolika.gr/
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έχω την εντύπωση ότι την ημέρα που θα δω ταμπελάκι στο χασάπικο του σούπερ μάρκετ για κρέας σκύλου, θα είναι και η μέρα που θα κόψω εντελώς το κρέας... :silent:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πιστεύω ότι είναι παραφύση ενέργεια :-(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί Ταρούλι?

το αρνάκι δηλαδή δεν είναι?

ή ο λαγός, το ελάφι, τα πουλιά?

απλά δεν το έχουμε συνηθίσει σαν διατροφή...Κατά τα άλλα κρέας το ένα, κρέας και το άλλο...ζώο το ένα, ζώο και το άλλο...Ποιά η διαφορά?

δεν συμφωνώ, αλλά δεν έχω και επιχειρήματα για να διαφωνήσω...

:roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:
απλά δεν το έχουμε συνηθίσει σαν διατροφή...Κατά τα άλλα κρέας το ένα, κρέας και το άλλο...ζώο το ένα, ζώο και το άλλο...Ποιά η διαφορά?
Ναι, έτσι είναι... Μου φάνηκε αποκρουστικό το να φάω κρέας σκύλου αλλά γιατί αναρρωτήθηκα... Επειδή έχω σκύλο σαν κατοικοίδιο; Κάποιοι έχουν γουρουνάκια... Επειδή δεν το έχω συνηθίσει. Αλλά τελικά τι διαφορά από το μοσχαράκι πχ;... Δεν βρήκα λογικό επιχείρημα από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς τρώω κρέας άλλων ειδών του ζωικού βασιλείου...
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από margaritarenia »

απλά δεν το έχουμε συνηθίσει σαν διατροφή...Κατά τα άλλα κρέας το ένα, κρέας και το άλλο...ζώο το ένα, ζώο και το άλλο...Ποιά η διαφορά?

δεν συμφωνώ, αλλά δεν έχω και επιχειρήματα για να διαφωνήσω...
Ετσι ακριβως .. :? :-??
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μα όλα δεν έχουν κάποιο προορισμό? π.χ. η κότα δίνει τα αυγά, το κρέας και τα πούπουλά της.

Βάσει προτίμησης πάει? Δηλαδή αν κάποιος λιγουρευτεί το σωματάκι μου :-s

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

Δηλαδή αν κάποιος λιγουρευτεί το σωματάκι μου
........θα ανήκει στους κανίβαλους :-??

το βρίσκω λογικό το αίτημα των κινέζων, όσο απεχθές κι αν μου ακούγεται
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

TAPA έγραψε:Μα όλα δεν έχουν κάποιο προορισμό? π.χ. η κότα δίνει τα αυγά, το κρέας και τα πούπουλά της.

Βάσει προτίμησης πάει? Δηλαδή αν κάποιος λιγουρευτεί το σωματάκι μου :-s

>:d< >:d< >:d<

Δηλαδή ρε συ Ταρούλα το ελάφι και ο λαγός που δεν έχουν κανένα προορισμό (εμφανή σαν αυτόν που περιγράφεις) είναι πιο δίκαιο να τρώγονται?
ή τα πουλιά? ή τα άλογα...και πόσα ακόμα ζώα δεν έχουν προορισμό να παράγουν κάτι για τον άνθρωπο... :roll:



>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ετσι όπως το λες, ναι δεν υπάρχει δίκαιο.

Μήπως πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας, με τι διατρέφονται? σαν κριτήριο .....

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι ενώ τα ζώα που τρώμε στην Ελλάδα διατρέφονται σωστά...

εεεε...τι λες? έχω βάλει βίντεο εδώ που αν το δεις δεν θα ξαναφάς κρέας...ούτε αυγά, ούτε τυρί...

Δεν έχω επιχειρήματα και ενώ μου ακούγεται άβολο, η Λογική μου επικρατεί...

ναι πρέπει να φάμε και σκύλο, αν τρώμε κρέας...ή να το δοκιμάσουμε τουλάχιστον και να έχουμε εμπεριστατωμένη άποψη για την προτίμησή μας...

:-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Έφη »

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή... Ήδη δεν το νιώθω καλά που τρώω έστω και λίγο ... :-(
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αποκλείεται να δοκιμάσω [-( καλύτερα να φάω μπάμιες >:P

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό σημαίνει προκατάληψη όμως...

Σκεφτείτε πόσα άλλα ακόμα αρνείστε από προκατάληψη και μόνο και δεν μπορείτε να τα διαχειριστείτε δίκαια, ούτε με Λογική...
Λέτε απλά "όχι" και τέλος! Χωρίς μισό Λογικό επιχείρημα...

εκεί ήθελα να καταλήξω...Η Λογική είναι προνόμιο των Ανθρώπων, καρδούλες...η συνήθεια, η δεισιδαιμονία και η προκατάληψη είναι για τους ανθρώπους...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΡΕΑΣ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”