ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

O:-) O:-) O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Bάλια τέλεια ! Έχω πάρει αλεύρι ζέας και περιμένει ... Γράψε μας συνταγή ! >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Valia

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Valia »

Εφούλα καταρχάς μυρίζει τέλεια, είναι ζωντανό πράγμα βρε παιδί μου! εγώ πάντως έκανα το πιο απλό ψωμί, δεν μ' αρέσουν τα πολλά μπλιμπλίκια, και το έβαλα στον αρτοπαρασκευαστή ;)
Λαδάκι Αμοργιανό
Αλατάκι χοντρό Αμοργιανό
Μέλι Αμοργιανό (δεν μου αρέσει η ζάχαρη)
Νεράκι του Θεού
είναι δυνατόν να μη βγει τέλειο???

επίσης, είναι μύθος ότι το ψωμί θέλει και καλά τη γλουτένη για να δένει η ζύμη, ούτε καν αυγά έβαλα μέσα και βγήκε μια χαρά, απλά υπόψην δεν θα φουσκώσει τόσο πολύ όπως π.χ το ψωμί του φούρνου

καλοφάγωτο!
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Ellaki »

O:-) O:-)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βαλακι μνιαμ!!! :x >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Γράψε μας και τις δόσεις , γιατί και εγώ στον αρτοπαρασκευαστή θα το βάλω ! Μαγιά καθόλου ? :x :chef:
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Valia

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Valia »

Ναι Εφούλα! και μαγιά ξηρή φυσικά έβαλα!
1 κουτ.γλυκού αλάτι
περίπου 5 κουταλιές της σούπας λάδι
1 κουτ. γλυκού μέλι
2 κουτ.γλυκού μαγιά ξερή (χωρίς γλουτένη)
1 κουπα νερό

μπορείς να παίξεις με τις αναλογίες αν π.χ το θες πιο αλμυρό ή να βάλεις και περισσότερο μέλι (ή ζάχαρη)

:x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Βαλάκι ευχαριστούμε ! :cheers:
Πόσο αλεύρι 500gr?
:x :x :x :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Valia

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Valia »

Εφούλα, έβαλα 500γρ στην αρχή, αλλά κατά τη διάρκεια του ζυμώματος είδα ότι η ζύμη ήταν λίγο μαλακή και πρόσθεσα άλλα 50 γρ! αλλά, ξεκίνα το κανονικά με 500 και μόνο αν δεις ότι χρειάζεται πρόσθεσε!
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Έφη »

Θα το φτιάξω σήμερα ! >:d< >:d< >:d< >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
FairyAngel
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2012 1:06 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από FairyAngel »

Πολύ καλό ακούγεται! Θα το φτιάξω κ εγώ μόλις πάρω τα υλικά @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από VasilisM »

Επειδή παρατήρησα ένα ενδιαφέρον για παγωτό...

Παγωτό με Μέλι και Γάλα

Χρησιμοποίησα ελληνικό ανθόμελο αλλά και ένα μέλι από άνθη πορτοκαλιάς θα είναι πολύ ωραίο. Φροντίστε το μέλι που θα χρησιμοποιήσετε να έχει γεύση που να σας αρέσει και να είναι καλής ποιότητας καθώς θα παίξει ρόλο στην υφή του παγωτού.
Α και κάτι άλλο, ίσως κάποιοι από εσάς (πιθανότατα εσείς που απεχθάνεστε το γάλα) φοβηθείτε ότι το παγωτό έχει άρωμα και γεύση... γαλατίλας. Σας διαβεβαιώνω πως όχι.

Γίνονται περίπου 900 γρ. παγωτό

Υλικά
300 ml φρέσκο πλήρες γάλα
6 κρόκοι αβγών μεσαίου μεγέθους
110 γρ. ψιλή ζάχαρη
300 ml κρέμα γάλακτος, πλήρης (35% λιπαρά)
3 κουταλιές σούπας λεπτόρρευστο μέλι (χρησιμοποίησα ανθόμελο)
1 κουταλάκι γλυκού καθαρό εκχύλισμα βανίλιας

Ειδικά εργαλεία: ηλεκτρικό μίξερ χειρός, σύρμα, παγωτομηχανή (προαιρετική αλλά προτιμητέα)


Προετοιμασία
Σε μια κατσαρόλα μεσαίου μεγέθους με βαρύ πάτο, προσθέστε το γάλα και ζεστάνετε μέχρι μόλις ν’ αρχίσει να σιγοβράζει (μην αφήσετε να πάρει βράση). Αφαιρέστε την κατσαρόλα απ’ τη φωτιά κι αφήστε στην άκρη για 10 λεπτά.

Σ’ ένα μπωλ μεσαίου μεγέθους, προσθέστε τους κρόκους αβγών και τη ζάχαρη και χτυπήστε σε μεσαία ταχύτητα μ’ ένα ηλεκτρικό μίξερ χειρός μέχρι να έχετε ένα πηχτό και κρεμώδες μείγμα.
Αφήστε το ηλεκτρικό μίξερ χειρός και πιάστε το σύρμα. Ενώ χτυπάτε το μείγμα με το σύρμα, ρίξτε λίγο-λίγο το χλιαρό γάλα. Αδειάστε το μείγμα στην κατσαρόλα και ζεστάνετε σε χαμηλή φωτιά, ανακατεύοντας συνεχώς με μια πυρίμαχη σπάτουλα μέχρι το μείγμα να πήξει τόσο ώστε να καλύπτει το πίσω μέρος της σπάτουλας και να στέκεται χωρίς να χύνεται, δηλάδη να γίνει κρέμα custard. Μην αφήσετε το μείγμα να βράσει γιατί θα κόψει και αντί για κρέμα θα έχετε ομελέτα.

Αδειάστε την custard σ’ ένα μπωλ, προσθέστε το μέλι και αναμείξτε με την σπάτουλα. Καλύψτε το μπωλ με πλαστική μεμβράνη και τοποθετήστε το στο ψυγείο μέχρι να κρυώσει η custard. Θα πάρει 1 ώρα περίπου.

Εντωμεταξύ, προσθέστε την κρέμα γάλακτος σ’ ένα μεγάλο μπωλ και χυπήστε με το ηλεκτρικό μίξερ χειρός μέχρι να έχετε μια απαλή σαντιγύ.
Διπλώστε την σαντιγύ μέσα στην κρύα πια custard, προσθέτοντας και την βανίλια, και αδειάστε το μείγμα στην παγωτομηχανή σας. Συνεχίστε, ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Μόλις το παγωτό είναι έτοιμο, αδειάστε το σε ένα δοχείο κατάλληλο για κατάψυξη και αφήστε το εκεί για τουλάχιστον 2 ώρες πριν το σερβίρετε.

Εναλλακτικά, αν δεν έχετε παγωτομηχανή, αδειάστε το κρύο μείγμα παγωτού μέσα σε ένα δοχείο κατάλληλο για κατάψυξη. Βάλτε το στην κατάψυξη κι έπειτα από 40 λεπτά βγάλτε το και χτυπήστε το δυνατά με ένα σύρμα ή μια σπάτουλα (μπορείτε να το χτυπήσετε και στο μπλέντερ ή ακόμα και με ραβδομπλέντερ).
Συνεχίστε να το χτυπάτε ανά μισή ώρα μέχρι να είναι πλέον πολύ πηχτό και παγωμένο για να χτυπηθεί. Αυτή η διαδικασία θα πάρει 2 με 3 ώρες.

Το παγωτό διατηρείται στην κατάψυξη για μια εβδομάδα.

Καλή επιτυχία!! :x :x :x

Πηγή : http://greekmylittleexpatkitchen.blogspot.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Βασιλάκη μου >:d< >:d< >:d< Ευχαριστούμε :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33553
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Annoula »

Ευχαριστούμε >:d< >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ-ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Τελεια Βασιλη μας!!Ευχαριστουμε!! :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Θα το επιχειρησω.. O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”