Σταυρός

Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Σταυρός

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ποια ειναι τελικα η πραγματικη σημασια του Σταυρού??

Γιατι καποιοι τον καταπατουν και οι υπολοιποι τον προσκυνουν??

Συμβολο τυρανειας ή συμβολο λυτρωσης??
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Όταν θέλεις να δώσεις μια πραγματικά μεγάλη αγκαλιά τι σχήμα έχει το σώμα σου ?

Όπως ένα μικρό παιδάκι όταν το ρωτούν <πόσο μ' αγαπάς?> και τεντώνει τα χεράκια του με νόημα..........................
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

>:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Νομίζω ότι η οριζόντια γραμμή του σταυρού είναι η 3 διάσταση και η κάθετη οι άλλες διαστάσεις, στο σημείο που ενώνονται είναι το ΤΩΡΑ...

Τώρα γιατί λατρεύεται η μισείται...
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

H οριζόντια γραμμή, είναι η γραμμή του ενεργού |
Η κάθετη, το παθητικό ή δεκτικό -
Oι δυο γραμμές-δυνάμεις ενώνονται και δημιουργείται μια τρίτη δύναμη, ιδέα ή οντότητα.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Καλα εκανα και εβαλα το θεμα >:d<

Δεν ειχα ιδεα για ολα αυτα.


Συνεχειστε ,ρουφαω σαν σφουγγαρι :x :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23461
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έχω ακούσει και την άποψη ότι ο ισοσκελής σταυρός συμβολίζει το πνεύμα ή/και το θείο και ότι, όταν το κάτω σκέλος του είναι πιο μακρύ, συμβολίζει την κάθοδο του θεού στην γη.

Μία παραλλαγή αυτού είναι ότι, καθώς το κάτω σκέλος είναι της γης και της ύλης, ότι συμβολίζει την υπεροχή του πνεύματος επί της ύλης – το κέντρο του σταυρού φαίνεται να «κάθεται» πάνω στην γη.

Επίσης ότι η κάθετη γραμμή συμβολίζει την ένωση ουρανού και γης και η οριζόντια την ένωση-αγκάλιασμα όλων των επί γης ανθρώπων και πλασμάτων.

’λλη ερμηνεία, είναι ότι είναι σαν σφράγισμα προστασίας. Όταν κάνεις το σύμβολο του σταυρού, είναι σαν να ευθυγραμμίζεις και ταυτόχρονα να θέτεις προστασία σε όλα τα τσάκρας.

Σίγουρα, για τους χριστιανούς συμβολίζει την υπέρτατη θυσία του θεανθρώπου για να σωθεί η ανθρωπότητα και τους θυμίζει την συμπόνια και την ταπεινότητα. Επίσης, ο εσταυρωμένος μοιάζει σαν να αγκαλιάζει όλη την ανθρωπότητα και να παίρνει όλη την λύπη της, καθώς πεθαίνει, για να την εξαγνίσει.

Μια πιο παρατραβηγμένη (κατά την άποψή μου) ερμηνεία, είναι ότι συμβολίζει τον ήλιο.

Υπάρχουν πολλές απόψεις. Όταν ρώτησαν μία «μάγισσα» γιατί φοράει την πεντάλφα και όχι τον σταυρό, απάντησε: «για ποιόν λόγο να φοράω ένα σύμβολο μαρτυρικού θανάτου και όχι ένα σύμβολο αρμονίας και ισορροπίας;».

Νομίζω ότι η αλήθεια βρίσκεται μέσα στον καθ’ ένα μας.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Το έψαξα Θωδορή μου και περίπου τα ιδια λενε παντού.>Σωστα ακουγονται και τα μεν και τα δε ,οποτε οτι λεει η ψυχούλα του καθε ενός μας ας κρατησει.... @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Στην οριζόντια γραμμή συμβολίζεται η αγάπη αλλήλων, η αγάπη δηλαδή που είχε ο Ιησούς για όλους εμάς. Και στην κάθετη γραμμή συμβολίζεται η αγάπη που είχε ο Ιησούς για τον Θεό κάνοντας το θέλημα Του. Μέχρι εκείνη την ημερα όμως που ανέβηκε ο Ιησούς στον Σταυρό για να μαρτυρήσει αυτή την αγάπη, ο σταυρός ήταν σκάνδαλο για τους Εβραίιους και ανοησία για τους έλληνες και τους Εθνικούς. Για εκείνους που δεν θέλουν και πολλές σχέσεις με τον Ιησού είναι ακόμα έτσι αλλά για όσους παιρνουν στα σόβαρά τη μύησή τους ακόμα κι αν έχουνε απομακρυνθεί από τις Εκκλησίες μπορεί να συμβολίζει καλίστα όπως τα έγραψα. Το θέμα είναι καλή μου ξανθούλα ότι ο σταυρός θα είναι πάντα σήμα αντιλεγόμενο και ακρογωνιαίος λιθος όπως και οι ο ίδιος ο Ιησους το είχε προφητέψει. Μήπως αυτός δεν ήξερε πως ο Πέτρος που τον έβαζε λιθάρι της Εκκλησίας Του τον είχε ήδη προδώσει πριν καλά-καλά πεθάνει;;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μήπως αυτός δεν ήξερε πως ο Πέτρος που τον έβαζε λιθάρι της Εκκλησίας Του τον είχε ήδη προδώσει πριν καλά-καλά πεθάνει;;;
το ήξερε, αλλά δεν μπορούσε να το σταματήσει...
Δεν έπρεπε κι όλας...

η ελεύθερη βούληση είναι προνόμιο για την θεία χάρη...
Οι άνθρωποι την έκαναν εξάρτηση, γιατί τον οριζόντιο άξονα του σταυρού τον αφιέρωσαν στον εγωισμό τους.... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Οι άνθρωποι την έκαναν εξάρτηση, γιατί τον οριζόντιο άξονα του σταυρού τον αφιέρωσαν στον εγωισμό τους....
σαν μαχαιριά στην ψυχή ένιωσα αυτή την φράση :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ναταλία μου ειχα θεσει το ερωτημα πριν απο καιρο αλλα μετα αρχισα να το επεξεργαζομαι μεσα μου και σκεφτηκα πως αφου εγω νιωθω ομορφα κανοντας το συμβολο του σταυρου, οποια κι αν ειναι η σημασια του τελικα ,για μενα δε θα αλλαζε τιποτα.Πληροφοριακα ομως ηταν εδιαφερον οσα γραψατε και σας ευχαριστω :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:
Μήπως αυτός δεν ήξερε πως ο Πέτρος που τον έβαζε λιθάρι της Εκκλησίας Του τον είχε ήδη προδώσει πριν καλά-καλά πεθάνει;;;
το ήξερε, αλλά δεν μπορούσε να το σταματήσει...
Δεν έπρεπε κι όλας...

η ελεύθερη βούληση είναι προνόμιο για την θεία χάρη...
Οι άνθρωποι την έκαναν εξάρτηση, γιατί τον οριζόντιο άξονα του σταυρού τον αφιέρωσαν στον εγωισμό τους.... @};-

:x @};- >:d<
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ksan8oula έγραψε:Ναταλία μου ειχα θεσει το ερωτημα πριν απο καιρο αλλα μετα αρχισα να το επεξεργαζομαι μεσα μου και σκεφτηκα πως αφου εγω νιωθω ομορφα κανοντας το συμβολο του σταυρου, οποια κι αν ειναι η σημασια του τελικα ,για μενα δε θα αλλαζε τιποτα.Πληροφοριακα ομως ηταν εδιαφερον οσα γραψατε και σας ευχαριστω :x
Εγώ προσωπικά στεναχωριέμαι πολύ να βλεπω άτομα να κάνουν το σταυρό τους βιαστικά και τσαπατσούλικα. Είναι ένα σύμβολο πίστεως που καλό είναι να το σεβόμαστε όλοι. Κάθε κίνηση έχει και την σημασία της όπως κια ν το πάρει κανεις!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εκατο σταυρους να κάνουν Ναταλί με εκατο γονυκλησίες και τα ματια τους να γυριζουν αναποδα οτνα σηκώνουν το κεφαλι....αν η καρδια τους εινα μαυρη καμια κινηση δεν εχει σημασία.
:-(
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”