ΟΝΕΙΡΑ....ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο εγκέφαλος φορτώνει... πληροφορίες ενώ κοιμόμαστε

Αν πιστεύατε ότι ο εγκέφαλός μας κοιμάται όσο κοιμόμαστε, κάνετε λάθος, καθώς ναι μεν «ξεκουράζεται», ωστόσο, ο ύπνος τον βοηθά να απορροφήσει τις νέες ...πληροφορίες που έλαβε προτού κοιμηθούμε. Ακόμα πιο ευεργετικά αποτελέσματα φαίνεται πως έχει μάλιστα ο ύπνος για τη μαθησιακή διαδικασία και τη μνήμη, όταν συνοδεύεται από όνειρα..
Σύμφωνα με το BBC και μία νέα επιστημονική έρευνα, τα όνειρα αποτελούν σημάδι ότι τα υποσυνείδητα μέρη του εγκεφάλου εργάζονται σκληρά στη διάρκεια του ύπνου, επεξεργαζόμενα τις πληροφορίες για να εκτελεστεί η «δουλειά» που πρέπει να γίνει.
Η εν λόγω έρευνα πραγματοποιήθηκε υπό τον δρα Ρόμπερτ Στίκγκολντ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ και δημοσιεύτηκε στο περιοδικό βιολογίας «Cell Biology».
Στο πλαίσιο της μελέτης, οι εθελοντές, φοιτητές του Χάρβαρντ, κλήθηκαν επί 45 λεπτά να μελετήσουν τη διάταξη ενός τρισδιάστατου λαβύρινθου σε υπολογιστή και να παίξουν με αυτόν, έτσι ώστε, αρκετές ώρες αργότερα, να μπορούν να βρουν το δρόμο της εξόδου μέσα στον εικονικό χώρο.
Όσοι είχαν προηγουμένως πάρει έναν υπνάκο και ήταν οι μισοί, στη συνέχεια βγήκαν πιο γρήγορα από το λαβύρινθο.
Όμως εκείνοι που όχι μόνο είχαν κοιμηθεί, αλλά επιπλέον θυμούνταν ότι είχαν ονειρευτεί το λαβύρινθο, ήταν αργότερα δέκα φορές πιο γρήγοροι, κατά μέσο όρο, σε σχέση με όσους είχαν κοιμηθεί (και πολύ περισσότερο σε σχέση με όσους δεν είχαν καθόλου κοιμηθεί) στο να βρουν την έξοδο από τον λαβύρινθο, όταν πια ξύπνησαν.
Σημειώνεται πως η ιδέα ότι τα όνειρα σχετίζονται με την επεξεργασία των αναμνήσεων στη διάρκεια του ύπνου, ανάγεται στο Φρόιντ και η νέα έρευνα παρέχει σαφείς ενδείξεις ότι κάτι τέτοιο όντως συμβαίνει.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

φύγανε :)) , πάνω που το διαβάζω και μου έρχεται να γράψω εμφανίστηκαν αλλά φύγανε γρήγορα :D

πολύ ενδιαφέρον, και πολύ επικαιρό για μια εμπειρία που είχα που επιβεβαιώνει μέσα μου την παραπάνω έρευνα

την προηγούμενη εβδομάδα προέκυψαν κάποια θέματα που είχαν να κάνουν με το την επιβίωση και την το ένστικτο της αυτοσυντήρησης

ένα βράδυ, καθώς την ημέρα λάμβανα πολλές επιγνώσεις σχετικά με το θέμα αυτο, είδα στο όνειρο μου μια περιπέτεια που περιείχε την ούσια του θέματος που διαπραγματευόμουν και επίσης άκουγα και μέσα μου την ομιλία της επεξήγησης αυτων που έβλεπα, σαν συζήτηση - καθοδήγηση πανω σε αυτο και μου έμεινε πολύ ζωντανό όταν ξύπνησα ήταν πολύ μέσα μου έντονο, καθώς και πολύ ξεκαθαρισμένο το θέμα που διαπραγματευόμουν εκέινη την στιγμη

@};- @};- :x

(ξανα ερχομαι :D )
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

για αυτο το λόγο είναι πολύ σημαντικο όσο βρίσκεσαι σε εντατική πνευματική εργασία,
να αφήνεις και το σώμα να ξεκουράζεται όταν βγαίνει η ανάγκη και να το ακους :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Αυτό μου θύμισε ένα μάθημα που κάναμε στο 1ο εξάμηνο... Βρήκα και το βιβλίο που έγραφε κάποια πράγματα σχετικά:

Απο το βιβλίο "Μάθηση & Διδασκαλία" του Μ. Κασσωτάκη και Γ.Φλούρη (Α τόμος), εκδ. 2006, σελίδα 207-208:
"Σύμφωνα με τους Muller και Pilzecker, η νευρική δραστηριότητα που προκαλείται απο ορισμένη μάθηση δε σταματά αμέσως, μόλις αυτή λάβει χώρα, αλλά συνεχίζεται για λίγο χρονικό διάστημα και μετά. Αυτή η παράταση της νευρικής δραστηριότητας είναι απαραίτητη για την καλή εντύπωση σχετικής εμπειρίας στον εγκέφαλο. Αν, λοιπον, κατα τη διάρκεια, που διατηρείται ακόμη η νευρική δραστηριότητα της προηγούμενης μάθησης, λάβει χώρα νέα, τότε δημιουργείται ταραχή στη νευρική λειτουργία με αποτέλεσμα να μη γίνεται καλή αποτύπωση της και, κατα συνέπεια, να καθίσταται δύσκολη η ανάκληση της.

Η υπο εξέταση θεωρία μπορεί να εξηγήσει το γεγονός οτι αυτό που μαθαίνεται προ του ύπνου παραμένει περισσότερο στη μνήμη σε σύγκριση προς όσα μαθαίνονται σε άλλη φάση της ημέρας. Με τον ύπνο καταλαγιάζει σιγά-σιγά η νευρική δραστηριότητα, χωρίς να δημιουργηθεί νέα απο άλλους εξωτερικούς ερεθισμούς. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η προ του ύπνο εμπειρία να καταγράφεται καλύτερα στον εγκέφαλο.

:-D :-D :-D :-D @};-
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πολύ ενδιαφέρον Βασούλα :x

κάθε μέρα βλέπω όνειρα και τα περισσότερα τα θυμάμαι απλά δεν καταφέρνω πολλές φορές να κατανοήσω το μύνημα τους ,μου φαινονται περίπλοκα :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Τον τελευταίο καιρό, όποτε διαβάζω κάτι με πολλές νέες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες που χρειάζονται (από εμένα) περαιτέρω ψάξιμο και κατανόηση, κάνω την εξής σκέψη: "Έχω ανάγκη να κοιμηθώ για να συνηδειτοποιήσω τί διάβασα" και πέφτω ξερή στο λεπτό βλέποντας σχετικό όνειρο κάποιες φορές! Εντάξει, προλαβαίνω να φτάσω στο κρεβάτι μου, δεν πέφτω στο πάτωμα :D
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πάλι καλά Ελενάκι γιατί θα γέμιζες μελανιές :))
πώς το καταφέρνεις αυτό :-? πολύ σπάνια να πέσω ξερή και να κοιμηθώ από τα πρώτα λεπτά ,άσε που σε άλλη μεριά κοιμάμαι και σε άλλη ξυπνάω ,κοιμάμαι ίσια και ξυπνάω ανάποδα δεν σας κάνω πλάκα :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Είναι εύκολο Ιωαννούλα, γεμίζεις τον εγκέφαλο με πληροφορίες που του πέφτουν ¨δύσπευτες¨ ή έχουν το αποτέλεσμα ¨ουάου, τί γίνεται εδώ?¨. Αυτός τα παίζει εντελώς (τουλάχιστον ο δικός μου) και ζητάει ξεκούραση! Ρε μπας και μου βγήκε ελλατωματικός ή έκαψα καμιά φλάτζα? :-? Μμμμμ..........
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σε αυτήν την περίπτωση που περιγράφεις παθαίνω το αντίθετο,τότε είναι που δυσκολέυομαι περισσότερο να κοιμηθώ :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Θα ήθελα να μοιραστω μαζι σας το χτεσινο μου ονειρο.. χτες λοιπον η μαλλον καλυτερα σημερα το πρωι ξυπνησα απο ενα πολυ ζωντανο ονειρο που κατι αντιστοιχο δεν θυμαμαι να εχω δει μεχρι τωρα. η σκηνη που μου εμεινε γιατι δεν το θυμαμαι ολο ειναι οτι βρισκομουν στην μεση μιας διαμαχης νομιζω σε εναν πολυ υψηλο οροφο και ξαφνικα σε slow motion περναει μια σφαιρα απο διπλα μου και προτου το καταλαβω πηδαω με την πλατη από το παραθυρο! το θεμα ειναι οτι ενιωθα την πτωση σε αργη κινηση και τα συναισθηματα ηταν τοσο εντονα που δεν αντεξα και ξυπνησα! νομιζω οτι κατι προσπαθει να μου πει ο "ποιητης" αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας... και μηπως ξερετε τεχνικες για να θυμομαστε τα ονειρα μας? ευχαριστω πολυ!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μπέττυ, να ρωτήσω κάτι... τι εννοείς χωρίς βιαιοπραγίες?

Παράθεση:
παρακαλω να μεταφερθεί από τους αρμοδιους χωρις βιαιοπραγιες!!


πάντως να εννοείς να το αλλάξει ο διαχειριστής στην μεταφορά, σε βεβαιώ ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση σε αυτό το φόρουμ τουλάχιστον, και μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη σε αυτό ,
δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται σε άλλα φόρουμ

όσον αφορά το όνειρο που μοιράστηκες,

τα όνειρα είναι αλήθεια ότι αποτελούν μια πολύ προσωπική έκφραση του κάθε ατόμου και μάλιστα μέσα απο συμβολισμούς, για αυτό η ανάλυση τους μπορεί να γίνει απο το ίδιο το άτομο, βάσει πολλών στοιχείων του κάθε ατόμου

δλδ τα συναισθήματα του, υποσυνείδητο, την εμπειρία της ζωής του σε κάθε φάση κ.α.

μια ερμηνεία λοιπόν είναι πολύ σχετική και πιστεύω ότι έχει και νόημα όταν το ίδιο το άτομο την διαισθάνεται, μάλιστα έχω παρατηρήσει απο εμένα ότι υπάρχουν και όνειρα που μπόρεσα να ερμηνεύσω μετά και απο χρόνια όταν ήμουν και πιο ώριμη συναισθηματικά

εμένα μου έλεγαν όλοι να τα γράφω σε ένα τετραδιάκι, όμως δεν το έκανα ποτέ, ότι χρειαζόταν να θυμάμαι για την εσωτερική μου εξέλιξη, το θυμόμουν σίγουρα καθαρά και με όλη του την συναισθηματική χροιά ώστε να το φέρω και εδώ στην ζωή μου, που έχει και νόημα, και να το επεξεργαστώ

αυτό το νόημα έχει ένα όνειρο, να επεξεργαστείς τι έχει να σου πει το μέσα σου εδώ στην ζωή εμπειρικά πλέον και όχι μόνο ονειρικά αλλιώς παραμένουν τα μέσα μας πάλι ένα όνειρο που γίνεται εφιάλτης και τουμπαλιν

, έυχομαι να βοήθησα και να μη τα εμπλεξα πολύ
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

φωτεινούλα σε ευχαριστώ πραγματι βοηθησες!! οσο για το βιαιοπραγιες ηταν απλως χιουμορ οχι κυριολεκτικο!! απλα οσον αφορα το ονειρο η αισθηση του ηταν πολυ εντονη και παρολο που τρομαξα δεν το νιωθω σαν εφιαλτη!! μου βγαινει να το ερμηνευσω καπως σε αλλαγη καταστασης (?!) και συμφωνω οτι η ερμηνεια ειναι υποκειμενικη υποθεση αλλα οι αποψεις των αλλων υπαρχουν φορες που σε βοηθανε να δεις πραγματα που μπορει να μην ειχες φανταστει ή συνειδητοποιησει γιαυτο και το παρεθεσα!! @};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:... διαισθητικα θες να μου πεις και συ την γνωμη σου για την πτωση? απαντησε αν θες στο παλιο τοπικ! :x :x

Μπεττούλα η ερμηνεία των ονείρων προϋποθέτει γνώση κυρίως κάποιων συναισθημάτων σου...
Δεν είναι όμοια για όλους τα όνειρα...και εγώ δεν ερμηνεύω με βάση έναν γενικό κανόνα...

Οπότε ότι και να πω θα είναι επιπόλαιο...

έτσι μόνο κάτι λίγο μπορώ να πω...ένα μικρό που μου δείχνει το όνειρο είναι ότι χτίζεις πνευματικά, χωρίς σταθερή ψυχολογική βάση...Η πτώση προς τα κάτω δείχνει μια ανάγκη να στηριχτούν τα κάτω κέντρα... :x

αλλά μην το πάρεις τοις μετρητοίς, γιατί για αυτά χρειάζεται επαφή από κοντά, να σε ξέρω δηλαδή περισσότερο!

Δεν συμμετέχω σε ερμηνείες ονείρων γιατί είναι εντελώς προσωπική υπόθεση...Αυτά τα γενικά του ονειροκρίτη εγώ δεν τα εμπιστεύομαι...

Γι' αυτό και πάντα δεν λέω τίποτα σχεδόν... :D
:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

μου φαινεται οτι δεν πεφτεις εξω χωρις να πολυκαταλαβαινω τι σημαινει να στηριχτουν τα κατω κεντρα και ποσο μαλλον πως γινεται αυτο!! καποια στιγμη θα ηθελα να μου το εξηγησεις ειτε απο εδω ειτε απο κοντα!!!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΟΝΕΙΡΑ....ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ

Δημοσίευση από eirini »

καλημέρα!!!!! Σήμερα το πρωί ειδα στον ύπνο μου, ό,τι έβλεπα στον ύπνο μου οτι ήμουν στο χωριό μου και με κυνηγούσε μανιωδώς ενα φίδι(τύπου κόμπρα). ¨Εμπαινα στα δωματια να σωθώ, εβγαινε απο τη χαραμάδα της πορτας, πήγαινα δεξιά,ερχοταν επανω μου, έκανα ελιγμούς, αυτο εκεί. Το περίεργο ήταν είχε και ιπτάμενες ικανότητες όταν έτρεχα και προσπαθούσα να το αποφυγω. Ξανα 'ετρεχα σε αλλο δωμάτιο, πηγαινα να κλείσω την πόρτα, προλαβαινε να χωσει το κεφαλι του και να μου τσιμπαει το χερι με τη γλώσσα του (πωπω αηδια), περα απο το αγχος αυτο, ειχα και το αγχος οτι με δηλητηριασε. Ξαφνικα μες τον πανικο μου, εμφανίζεται η Βάσω και αρχιζει να ψάχνει τον κήπο του σπιτιού. "Αστο, έφυγε", της λέω αλλά αυτή εκει. Κάποια στιγμή βρίσκει μια τρυπα, που μαλλον ήταν η φωλιά εκει, βάζει το χέρι της και βγάζει το φίδι απο την τρυπα (κλασσικά :D ). Μου λέει "το'χω" και βγάζει την ένεση και του την καρφώνει. Κι εκεί που λέω "σώθηκα" αυτο πήρε φόρα κι άρχισε να με κυνηγάει πάλι (το περιγραφω και με πιανει η καρδια μου). Η ένεση απ οτι καταλαβα θα επιδρούσε σε καμια ωρα, μεχρι τοτε αρχισα να τρεχω παλι..... Πάνω στον πανικο μου ξυπνάω(διοτι και καλα εβλεπα ονειρο), τα περιγράφω στη Βάσουλα και οτι και καλα ονειρο ηταν, δεν τρεχει τιποτα και ξαφνικα.........το φιδι εμφανιστηκε παλι και αρχισε να με κυνηγάει...JESUS CHRIST!!!!!!

Και ρωτώ τωρα εγω...το φίδι εχει να κανει με συναισθήματα???? μήπως όλο αυτο εχει να κανει με το οτι ειμαι αγχωμενη αυτη τη περιοδο για κατι???? ή μηπως ασυνειδητα μου βγήκε η συζητηση που ειχα με το γιατρο (το καλωδιο) που μου ελεγε οτι στο κινεζικο ωροσκόπιο ειναι Φίδι, οτι δεν τα φοβαται και οτι ολη η επιστήμη της ιατρικης τα επομενα χρονια θα βασιστει στις ιδιότητες του φιδιου????
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”