ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Σήμερα θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα "παράδειγμα" της θεϊκής πρόνοιας που με έφερε στην επίγνωση του "συν Αθηνά και χείρα κίνει"!!!

Κάθε πρωϊ, επειδή αργώ να φύγω για την δουλειά μου, επικαλούμαι τις αγγελικές ενέργειες για να "βοηθήσουν/ενισχύσουν" την πρόθεσή μου να φτάσω εγκαίρως...

Μπαίνω λοιπόν σε μια λωρίδα κυκλοφορίας και "αφήνομαι"...
Βασικά, δεν αργώ, αλλά πάντα φτάνω με την "ψυχή στο στόμα".

Σήμερα, φεύγοντας πάλι αργά, αποφάσισα να εντοπίσω το "λάθος" μου...΄Ετσι ξεκίνησα με τις "εξωτερικές" αισθήσεις μου ανοιχτές (γιατί συνήθως όταν οδηγώ είμαι σε διαλογισμό... :wink: )
Είχε αρκετή κίνηση η Αττική και μπήκα στην λωρίδα ταχείας κυκλοφορίας. Αυτό όμως, για την Αττική οδό, δεν σημαίνει τίποτα.
Παρατήρησα ότι κάθε φορά που η δική μου λωρίδα μπλόκαρε, δημιουργόταν ένα άνοιγμα στην αριστερή λωρίδα.
Αποφάσισα να δράσω λοιπόν και κάθε φορά που "έβλεπα" αυτό το άνοιγμα, άλλαζα λωρίδα (χωρίς κίνδυνο βέβαια). Δεξία-αριστερά...
Εφτασα στην δουλειά μου σε 16 λεπτά...με πολύ κίνηση στην Αττική και την πινακίδα να γράφει "αυξημένη κίνηση στην έξοδο Λαμίας"!!!!

Το μήνυμα ήρθε αμέσως και έντονα..."Η θεϊκή πρόνοια σου δίνει τις ευκαιρίες. Η δική σου συμμετοχή σ' αυτές είναι καθοριστική. Αν δεν βλέπεις τις ευκαιρίες που σου δίνονται, τότε τις προσπερνάς και φτάνεις στον στόχο σου με δυσκολία"

ωαίο!!!!

Ενα απλό καθημερινό παράδειγμα...Σκεφτείτε πόσα ακόμα!!!

Μπορούμε να μοιραστούμε και τα δικά σας!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ενα γνωμικο που μ αρεσει ειναι παρεμφερες ....... λεει :

Η Κα Ευκαιρια ειναι Ξανθια και εχει πολλα μαλια στο κεφαλη της μπροστα αλλα στο πισω μερος ειναι φαλακρη .....
Αν δεν την αρπαξεις οταν ερχεται και προσπεραση πως θα την αδραξεις ?

Η συνειδητοποιησεις εξαρτοντε απο την ετοιμοτητα μας .... κατι σαν τους προσκοπους που καθε στιγμη ο ομαδαρχης φωναζει ΕΣΣΟ ολοι ψωναζουν ΕΤΟΙΜΟΣ .......... οσο για την ετοιμοτητα ξερετε απο τι εξαρτατε ......
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θα σας διηγηθώ τη δική μου ιστορία Θεϊκής Πρόνοιας που μου συνέβη το Σαββατοκύριακο που πέρασε!Το Σάββατο ο Κωσταντίνος έπρεπε να κατέβει Αθήνα οπωςδήποτε για σεμινάριο το οποίο έχει συγκεκριμένη σειρά που δεν μπορεί να χαθεί και είναι μια φορά το μήνα!Κατεβαίνω και εγώ μαζί του μια φορά το μήνα γιατί κανονίζουμε και πηγαίνουμε απο την προηγούμενη του σεμιναρίου στο σπίτι μου στην Αθήνα για ξεκούραση!Πήγα λοιπόν την Πέμπτη το βράδυ να βγάλω εισητίριο με το τραίνο και δεν υπήρχε τίποτα ούτε για να πάμε ούτε για να γυρίσουμε την Κυριακή ή το Σάββατο λόγω 17 Νοέμβρη!Το έχον βλέπετε έθιμο οι φοιτητές της Θεσσαλονίκης να κατεβαίνουν σοριδόν στο Πολυτεχνείο!Που να το ήξερα!Είναι η πρώτη 17 Νοέμβρη που περνώ στη Θεσσαλονίκη!Στην αρχή προβλιματίστηκα!Για λίγο όμως γιατί μετά σκέφτηκα ότι δεν ήταν δυνατόν η Θεϊκή Πρόνοια να ήθελε να ταλαιπωρηθούμε....και πριν πάρω να ψάξω για τα δρομολόγια των κτελ, αποφάσισα να πάρω στο χώρο σεμιναρίων και να ρωτήσω αν ήταν δυνατόν να παρακολουθήσει ο Κωσταντίνος το σεμινάριο το επόμενο Σαββατοκύριακο που έπρεπε να ξανακατέβω και εγώ έτσι και αλλοιώς για δικές μου δουλειές και για τη συνάντησή μας!Η απάντηση φυσικά ήταν καταφατική!Έτσι κάτσαμε και περάσαμε ένα ξεκούραστο Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη και θα κατεβούμε μια και καλή το επόμενο να σας δούμε κιόλας!!Το Σάββατο εντωμεταξύ τράβηξα και την κάρτα της Ρώρ που μιλάει για ευγνωμοσύνη και άναψα ένα κεράκι να καίει όλο το διήμερο για την Πρόνοια που δίνεται απλόχερα σε όλους μας!!!Την Ευχαριστώ!



Υ.Γ. Απότι έμαθα ταλαιπωρήθηκε πολύ ο κόσμος που πήγε απο επαρχία γιατί έβρεχε καταρακτοδώς και οι δρόμοι ήταν όλοι κλειστοί και πολλά δρομολόγια τραίνων και κτελ αναβλήθηκαν λόγω κακοκαιρίας!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χιλιάδες τέτοια παραδειγματα Δωρούλα μου!
Μέσα στην καθημερινότητά μας...Σκέψου μόνο πόσες ευκαιρίες έχουμε αφήσει έτσι...θεωρώντας ότι "κανεις" δεν μας ακούει ε???

Βρε παιδάκι μου, σου δίνω την ευκαιρία...ε τι θέλεις να στην μασήσω κι όλας? :wink:

Ευγνωμοσύνη...
κοίτα τι τράβηξα σήμερα...

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτή τράβιξα Βάσω μου και εγώ προχθές!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

.Ένα πολύ ωραίο θέμα! Να το ξαναβάλουμε μπρος...

Προσωπικά όταν βγαίνω το βράδυ για ποτό το ποιο δύσκολο είναι να βρω παρκιν, oπότε κάνω κράτηση από πριν, δουλεύει πάντα!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μιχαήλ ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι κρατήσεις!!!:D εδώ στη Θεσσαλονίκη και ειδικά στη γειτονιά μου, στο κέντρο, γίνεται χαμός!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από eirini »

Ααααααα τι ωραία!!!!!!!! Θα πω κι εγώ (μετά απο 4 χρόνια) :D

Το καθημερινό μου παράδειγμα είναι το πάρκινγκ. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρω να παρκάρω!!!! Γενικά στη ζωή μου είμαι αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι όταν θέλω να καταφέρω κάτι, το καταφέρνω!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αυτό? Η θέληση δημιουργεί τη θεική πρόνοια? :scratch:

Και άλλο ένα παράδειγμα που μου ήρθε πολύ έντονα στο μυαλό. Ειμαστε πρόπερσι με το Λάζαρο στη Ρόδο, είχαμε κατέβει για κάτι δουλειές. Εξαντλήσαμε κάθε περιθώριο αναμονής μας εκεί (λόγω φόρτου εργασίας) και κατεβαίνουμε τελευταία στιγμή, 5 λεπτά πριν φύγει το καράβι, με την ψυχή στο στόμα (κλασσικά εικονογραφημένα :)) ) σε ένα ταξιδιωτικό να βγάλουμε εισιτήρια!!!!!
Ελα όμως που ήταν όλα κλεισμένα κι εμείς έπρεπε να κάθε θυσία να γυρίσουμε!!!! (Δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι θα φύγουμε)

Κοιταζόμαστε, κι εκει που λέμε "οκ πάμε να φυγουμε", σταματάει εκείνη τη στιγμή μια μηχανή δίπλα μας και μας λέει ο οδηγός: κλείστε εισιτήρια για Κάλυμνο, δε θα σας ελέγξει κανείς!!
Για πότε φτάσαμε στο λιμάνι, για πότε βγάλαμε εισιτήρια, για πότε μπήκαμε και κλείσαν οι πόρτες ούτε που το καταλαβαμε!!!
Τα λέω και αγχώθηκα πάλι :))
Πάντως σοκαριστήκαμε λίγο, διότι δεν άκουσε τίποτα, απλά σταμάτησε, μας το είπε και έφυγε..... :-\
Τίποτα δεν είναι τυχαίο, ε?
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

μωρέ Ειρηνούλα μην ζητάς εξηγήσεις για τα καλά που συμβαίνουν στην Ζωή σου...
Σε όλους συμβαίνουν, αλλά δεν τα αντιλαμβάνονται, γιατί ψάχνουν το κακό μέσα στο καλό και αυτό ανατρέπει τις ισορροπίες...

Γενικά η επιφυλακτικότητα, η καψυποψία, τα σενάρια και ο έλεγχος σπάνε την αρμονία της Ζωής...Που να χωρέσει μετά μέσα στην καρδιά η Θεία Πρόνοια?

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από Αμαλία »

ωω, Ειρηνάκι!! θεόσταλτος ο μηχανόβιος! :)) :x :x
Γενικά η επιφυλακτικότητα, η καψυποψία, τα σενάρια και ο έλεγχος σπάνε την αρμονία της Ζωής...Που να χωρέσει μετά μέσα στην καρδιά η Θεία Πρόνοια?
έλα ντε :-\ :-?? :?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από eirini »

όχι απλα δεν κατάλαβα τι είναι η θεική πρόνοια. Ο εαυτός μας τη δημιουργει? υπάρχει και μας προστατεύει? Ειναι κουτή η ερώτηση, τη καταλαβαίνω σαν έννοια απλα θα ήθελα να το καταλάβω λίγο καλύτερα..
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειρηνάκι δεν εξηγούνται όλα τα πράγματα...Τα ερευνάς καρδούλα μέσα σου κυρίως...

είναι σαν να μου ζητάς να σου εξηγήσω την Χαρά...


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από eirini »

εντάτσει!!!! :*
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:) O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Γενικά στη ζωή μου είμαι αισιόδοξη και είμαι σίγουρη ότι όταν θέλω να καταφέρω κάτι, το καταφέρνω!!! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αυτό? Η θέληση δημιουργεί τη θεική πρόνοια?
Ειρηνούλα προνοώ σημαίνει "φροντίζω" και δεν έχει άμεση σχέση με την θέληση, ίσως έμμεση. Όπως λέμε ότι οι γονείς φροντίζουν για τα παιδιά τους (λέμε τώρα.. :)) ) έτσι και το Σύμπαν φροντίζει για όλα τα παιδιά του!

Όπως ένας φυσικός άνθρωπος εμπιστεύεται τους γονείς του ότι θα του καλύψουν τις ανάγκες του, έτσι και ο συνειδητός Άνθρωπος εμπιστεύεται ότι όλες του οι ανάγκες (οι αληθινές) θα καλυφθούν από τον Θεό.. κι αυτή είναι η αρχέγονη Εμπιστοσύνη!

Στην ουσία, η δική σου Εμπιστοσύνη είναι αυτή που ενεργοποιεί την Θεϊκή Πρόνοια..!

@};- >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”