ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Παιδάκια, πολύ όμορφα μοιράσματα :romance-heartbeating: :romance-grouphug:
Καταλήγω λοιπόν στο ότι είναι προτιμότερο να ενδυναμώνεις τους μαθητές σου να αντέξουν το σύστημα και ήπια να τους δίνεις πληροφορίες γενικότερες για την ζωή και για το τι σημαίνει επιτυχία ή αποτυχία.
Ναι Ελλάκι, συμφωνώ.
Έχω ακούσει όλες τις πλευρές...
Από μαμάδες που είναι τελειομανείς και αγχώνουν τα παιδιά τους, μα και από μαμάδες που δείχνουν αδιάφορες για την επιτυχία ή την αποτυχία του παιδιού τους και αυτό τα πληγώνει αφάνταστα.
Χρειάζονται χρυσές τομές...

Αλλά τα πάντα έρχονται από το σπίτι...Λίγα πράγματα μπορεί να προσφέρει ο δάσκαλος στην ψυχική ευρωστία του παιδιού
@};- Δυστυχώς λίγα! Σκέφτομαι όμως ότι ρίχνω σπόρους κ που ξέρεις, κάποια στιγμή στη ζωή του μπορεί να θυμηθεί κάτι, μπορεί να νιώσει κάτι διαφορετικό :x Ετσι προσπαθώ να κινηθώ, χωρίς πλέον να έχω την ψευδαίσθηση που είχα παλιότερα ότι ο δάσκαλος μπορεί να κάνει πολλά παραπάνω στην ψυχολογία του παιδιού.
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Αλλά τα πάντα έρχονται από το σπίτι...Λίγα πράγματα μπορεί να προσφέρει ο δάσκαλος στην ψυχική ευρωστία του παιδιού
Όπως προείπα ναι, στο τέλος της ημέρας λίγα πράγματα μπορεί να προσφέρει ο δάσκαλος. Μα από την άλλη Ιωαννάκι μου σε αυτό που έγραψες συμφωνώ απόλυτα:
Ιωαννάκι έγραψε:Σκέφτομαι όμως ότι ρίχνω σπόρους κ που ξέρεις, κάποια στιγμή στη ζωή του μπορεί να θυμηθεί κάτι, μπορεί να νιώσει κάτι διαφορετικό
Αυτό το "και που ξέρεις" είναι πολύ ελπιδοφόρο. Έστω και αυτό το λίγο μπορεί να είναι η αρχή για κάτι πολύ... Έτσι δεν είναι;
Οπότε συνεχίζουμε την προσπάθεια!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Θα ήθελα να θέσω τον προβληματισμό μου σχετικά με ένα πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου ζήτημα που αφορά στην εκπαίδευση. Ακούμε συχνά ότι το σχολείο "σκοτώνει" τη δημιουργικότητα και τη φαντασία των παιδιών με τον τρόπο που έχει στηθεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Συμφωνώ από τη μία, από την άλλη όμως εμείς σαν δάσκαλοι πόσο αφήνουμε ελεύθερη τη φαντασία και την δημιουργικότητά μας ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε αλλαγές στο δικό μας μετερίζι? Κ ναι κ η η δική μας φαντασία/δημιουργικότητα καταπνίχθηκε όταν ήμαστε παιδιά αλλά όσο ξεκλειδώνουμε κομμάτια του Εαυτού μας ξεκλειδώνουμε και αυτές τις ποιότητες, οπότε γιατί δεν τις αφήνουμε ελεύθερες να γεμίσουν τον κόσμο μας? @};-
Πολύ πολύ πρόσφατα είδα πόσο ακόμα δυσκολεύομαι να εκφραστώ με πιο δημιουργικό τρόπο στα μαθήματά μου και πολλές φορές κολλάω στο εύκολο, στο συνηθισμένο, στο βολικό με άλλα λόγια. Άρα όσο και να λέω ότι το εκπαιδευτικό σύστημα μας δεσμεύει, βλέπω ότι εγώ η ίδια κρατάω ένα κομμάτι από αυτά τα δεσμά, αφού δεν αφήνω τις ομορφιές της θηλυκής μου αρχής να εκφραστούν ελεύθερα. αυτό με κάνει κ εμένα δεσμοφύλακα λοιπόν και αυτό με στενοχωρεί από τη μία, από την άλλη βλέπω ότι μπορώ να το αλλάξω και αυτό έχω βάλει ως στόχο :x
Εσείς νιώθετε αυτό το μπλοκάρισμα της δημιουργικότητας? Όχι απαραίτητα σαν δάσκαλοι ή μόνο στον επαγγελματικό τομέα αλλά γενικά? :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες Ιωαννάκι μου. Σκέφτομαι όμως από την άλλη: είναι όλοι οι δάσκαλοι ελεύθεροι να εκφραστούν και να αναπτύξουν την δημιουργικότητα τους ή μήπως η κατευθυντήριες γραμμές ενός σχολείου μπορεί πολύ συχνά να είναι αρκετά περιορισμένες;

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Σαφέστατα και δεν είναι απόλυτα ελεύθεροι, Μανούλη μου, αλλά ας μη γελιόμαστε, υπάρχουν εργασιακοί χώροι που σου παρέχουν ελευθερία. Άρα τι γίνεται και δεν αρπάζουμε την ευκαιρία? Επίσης, πιστεύω ότι αν η δημιουργικότητά σου εκφράζεται ελευθερα σε έναν τομέα της ζωής σου θα βρεθει τρόπος να εκφραστει κ στους υπόλοιπους, όσο σε παιρνει κάθε φορα. Γιατι εμείς λοιπόν βολευόμαστε στα τετριμμένα? :romance-heartbeating:
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι έγραψε: Κ ναι κ η η δική μας φαντασία/δημιουργικότητα καταπνίχθηκε όταν ήμαστε παιδιά
Ιωαννάκι μου, η δημιουργικότητα και η φαντασία των παιδιών δεν μπορούν να μπλοκάρουν από τρίτους. Συνήθως μπλοκάρουν η εμπιστοσύνη, η πίστη, το θάρρος, η ειλικρίνεια πρώτα και επόμενο είναι να παρασύρουν και την δημιουργικότητα. Άρα ένας ενήλικας για να εκφράσει την δημιουργικότητα του, πρέπει πρώτα να ξεμπλοκάρει τα υπόλοιπα.

Το να ακολουθεί κανείς τον ασφαλή δρόμο τι σημαίνει? Ότι δεν έχει ούτε πίστη, ούτε εμπιστοσύνη, ούτε θάρρος, ούτε ειλικρίνεια...
Δύο δρόμοι ανοίγονται πάντα μπροστά μας. Ο ένας ο ασφαλής που σου δίνει την αίσθηση ότι δεν τα χρειάζεσαι όλα αυτά, και ο άλλος που για να τον περπατήσεις, πρέπει να πατάς γερά στα πόδια σου.
Η δημιουργικότητα ενέχει ένα ρίσκο και αυτό χρειάζεται να είναι κανείς διατεθειμένος να το πάρει...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

Η καλύτερη τακτική που μπορεί να ακολουθήσει ένας εκπαιδευτικός πιστεύω ότι είναι το να αγαπάς όλα τα παιδιά και να μην παίρνεις τα πράγματα προσωπικά. Επίσης πρέπει να μπορείς να διακρίνεις πότε και πώς θα επιβάλεις πειθαρχία χωρίς κριτική. Να τους δείχνεις τον τρόπο να πετύχουν και να τους αφήνεις με την αίσθηση της επιτυχίας, ακόμη κι όταν ξέρεις ότι έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους.
Χρειάζονται εφόδια τα παιδιά για να ανταπεξέλθουν σε ένα άρρωστο σύστημα και καθοδήγηση να μην θεωρούν την αποτυχία δεδομένη, αλλά να επικεντρώνονται στα δυνατά τους σημεία, στα ταλέντα τους και να τα εξελίσσουν.
Η τροχοπέδη είναι οι γονείς στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά αν προσπαθήσουμε να τους νιώσουμε θα δούμε ότι οι εμπειρίες τους δεν διαφέρουν και πολύ από τις δικές μας και ότι ζουν μέσα στην ανασφάλεια και την αναξιότητα. Με συμπονετικη ματιά και υπομονή μπορούν τουλάχιστον να μην εμποδίζουν το έργο μας. Η αλήθεια είναι ότι έχω καταλήξει να μην αναλαμβάνω παιδιά που νιώθω ότι οι γονείς είναι καταστροφικοί. Έτσι διευκολύνω και εμένα και τον μαθητή.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”