ΟΙ ΦΩΤΙΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΟΙ ΦΩΤΙΕΣ...

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε: Όταν άκουγα για φωτιά, αμέσως το μυαλό μου πήγαινε στην σχέση "εμπρηστής-οικοδόμηση". Λάθος νομίζω ήταν αυτό...
Αλλά μέχρι τώρα δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου να έχει βρεθεί έστω και ένας ένοχος για μια φωτιά...ούτε καν ένας κεραυνός ή η ΔΕΗ πχ. όμως είναι αιτίες που δεν είχα καν σκεφτεί πριν διαβάσω το άρθρο...
:romance-heartstiny:
Βασούλα μου η σχέση "εμπρηστής -οικοδόμηση" δεν ισχύει πάντα. Για παράδειγμα η φωτια στην Παρνηθα το 2007 ξεκίνησε απο καλώδιο της ΔΕΗ. Ομως στην Παρνηθά δεν μπορούσαν να χτίσουν στον Εθνικό Δρυμό. ¨Ολη η Αθηνα κοιτούσε εκεί.
Στην Ηλεία όμως το 2007 ήταν μια άλλη περίπτωη όπως και οι περισσότερες απο τις πυρκαγες που εχουν μεγάλες επιπτώσεις γιατί επίλέγονται οι δυσκολοτερες συνθήκες για κατασβεση και γινονται πολλές και ταυτόχρονα.

Καποιες συλληψεις γίνουνται (όχι μονο τώρα που είναι καλή η κυβερνηση και παλαιότερα) αλλά δεν πολυμαθευονται.
http://efimeridakefalonia.gr/?p=175800" onclick="window.open(this.href);return false;
Επίσης η πυροσβεστική βγαζει κάθε φορά πορισμα για τα αίτια μιας πυρκαγιας. Μενουν καποιες αδιευκρίνηστες αλλά είναι μικρό ποσοστό. Αλλιωτικα ονοματίζει το πορισμα αν είναι εμπρησμός ή φυσικό αιτιο ή παρανομη χωματερη ή ΔΕΗ κλπ.
Ellaki έγραψε: Παναγιωτάκο δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό, κι αν πράγματι ισχύει είναι τρομακτικό :cry:
Ελλη μου μπορει καποιος απλά να δει τα στοιχεία των ετησιων καμενων εκτάσεων απο πυρκαγιές. Τα είχα δει το 2007 σε ένα αρθρο. Τωρα με ενα προχειρο ψάξιμό δεν τα βρήκα.

Φιλια
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”