ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Παναγιωτάκος έγραψε:Να κανεις προτεραίοτητα της ζωής του τον έλεγχο των άλλων, μου μοιάζει ότι δεν υπάρχει πιο ασκοπη επιλογή. Τι χαρά και τι αγάπη θα παίρνει απο αυτό;
Παναγιωτάκο μου αν αντιληφθείς ότι όσο πιο μεγάλη ισχύ αναζητάει κάποιος, τόσο ανάλογα μεγάλος είναι ο φόβος του, θα καταλάβεις ότι η χαρά βρίσκεται σε άλλα στοιχεία, από ότι λέει η λογική μας και η καρδιά μας.

Ο δικτάτορας πχ. δεν έχει αίσθηση του κακού που κάνει, σκοτώνοντας όσους δεν συμφωνούν μαζί του...Η πεποίθησή του είναι ότι με αυτόν τον τρόπο, σκοτώνοντας δηλαδή τους "κακούς" που του εναντιώνονται, προστατεύει τον λαό του. Άρα βρίσκει μέσα του ένα σημείο αγάπης, για να πιστέψει ότι δεν κάνει κακό, αλλά πολεμάει το κακό...Ο φόβος έχει πολλά κλειδιά για να σε κάνει να πιστέψεις ότι κάνεις το καλό και να σου δώσει χαρά και αγάπη σε πράγματα που είναι απεχθή και σκληρά, απλά για να κρυφτεί...

Αν δεν φοβάσαι δεν έχεις ανάγκη ούτε από εξουσία, ούτε από επιδράσεις στην θέληση των άλλων, ώστε να σε υπηρετούν...

Γι' αυτό μην αναρωτιέσαι σε τι βρίσκουν χαρά και αγάπη οι μαύροι μάγοι...Όλο και κάτι θα σκαρφιστεί ο φόβος τους για να τους πείσει ότι αυτό που κάνουν είναι μόνο για το καλό, χωρίς να αμφιβάλλουν ούτε λεπτό, γιατί νιώθουν αυτήν την δύναμη που είναι εντελώς παραπλανητική, αφού δεν πηγάζει από τον Εαυτό τους, αλλά από κάτι έξω από αυτούς...Ας τους την αφαιρέσει κανείς, τότε θα δει το μεγαλείο του φόβου τους...

Θυμήσου ότι στον κόσμο μας το χρήμα, το σεξ και η τροφή είναι οι πιο εξουσιαστικοί παράγοντες για να έχει κάποιος δύναμη και ισχύ. Κάτι από τα τρία θα χρησιμοποιηθεί για να καλύψει τον φόβο από κάποιον που δεν έχει καμία ιδέα το πόσο πολύ φοβάται...Και όσο πιο ισχυρός γίνεται, τόσο νομίζει ότι είναι κιόλας...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Το να κόψεις τους δεσμούς με την οικογένεια, Μανούλη μου, δεν είναι ο τελικός σκοπός, αν μέσα σου υποβόσκει το παιδικό τραύμα που είναι εκείνο που σε αλυσοδένει μαζί τους
Βασούλα έγραψε:
Δεν είναι όμως επί της ουσίας Ελεύθερος, μια και ο πόνος στηρίζει τις επιλογές του και όχι η αγάπη...
Βασούλα μου :x :x :x
>:d< >:d< >:d<


Βασούλα έγραψε:Κανονικά χρειάζεται διάλογος και επικοινωνία βαθιά για να βρεθούν οι χρυσές αναλογίες στην σχέση.
Βασούλα έγραψε:Σκέψου πχ. ο ένας να έχει μάθει να λέει "σ' αγαπώ" με πράξεις και ο άλλος να θέλει να το ακούει ντε και καλά...Τότε ή κάποιος θα θάψει την ανάγκη του ή θα γίνονται συνεχώς συγκρούσεις (μέσα ή και έξω) και θα υπάρχει πάντα αυτή η αμφιβολία που θα τους βασανίζει... Ο ένας θα νιώθει για τον άλλον ότι δεν τον καταλαβαίνει...
Στο συγκεκριμένο όμως γλαφυρό παράδειγμα που αναφέρεις Βασούλα μου, όσο και να συζητάνε αυτοί οι δύο άνθρωποι δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί κάποια λύση. Άρα η Αποδοχή από τον έναν προς τον άλλον και τούμπαλιν, υποθέτω πως είναι η λύση...

Αν όντως ισχύει λοιπόν αυτό καταλήγουμε πως όσο διάλογο και να κάνεις με κάποιον, αν και οι δύο δεν έχουν κάνει τα βηματάκια τους στην Αυτογνωσία, τότε μιλάμε για σπατάλη ενέργειας... ...Θα μπει ο εγωισμός στη μέση, ο έλεγχος και θα γίνουν τα πράγματα περίπλοκα.

...Και η ερώτηση μου είναι η εξής: αν ο ένας αποδέχεται το γεγονός ότι ο άλλος είναι έτσι και δεν αλλάζει. Αποδέχεται δηλαδή το σ' αγαπώ μέσα από τις πράξεις του άλλου. Από την άλλη όμως ο άλλος που διεκδικεί το άκουσμα του σ' αγαπώ από τον άλλον, τη στιγμή που ο άλλος δεν μπορεί να το δώσει, τότε υπάρχει χρυσή τομή; Πως θα βρουν άκρη αυτοί οι δυο άνθρωποι;;;

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε:
Ο δικτάτορας πχ. δεν έχει αίσθηση του κακού που κάνει, σκοτώνοντας όσους δεν συμφωνούν μαζί του...Η πεποίθησή του είναι ότι με αυτόν τον τρόπο, σκοτώνοντας δηλαδή τους "κακούς" που του εναντιώνονται, προστατεύει τον λαό του. Άρα βρίσκει μέσα του ένα σημείο αγάπης, για να πιστέψει ότι δεν κάνει κακό, αλλά πολεμάει το κακό...Ο φόβος έχει πολλά κλειδιά για να σε κάνει να πιστέψεις ότι κάνεις το καλό και να σου δώσει χαρά και αγάπη σε πράγματα που είναι απεχθή και σκληρά, απλά για να κρυφτεί...
:romance-heartstiny:
Καλά πιο ξεκαθαρη εικονα δεν γινόταν, τι ωραία που το έγραψες. :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλης έγραψε:Πως θα βρουν άκρη αυτοί οι δυο άνθρωποι;;;
Μανούλη μου, στο λέω κατηγορηματικά, ότι αυτοί οι δύο άνθρωποι (και κανένας άνθρωπος) δεν θα βρουν άκρη, γιατί πρώτα δεν έχουν βρει άκρη με τον Εαυτό τους...

Μέσα στον καθένα φωλιάζει η εκδικητικότήτα, προϊόν του εγωισμού, που θέλει να πονέσει τον άλλον, όσο πονάει και ο ίδιος.
Αν (θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα) ο ένας θέλει να ακούει "σ' αγαπώ" και ο άλλος δεν το λέει, τότε ξεκινά μια ατέλειωτη μάχη για να φέρει τον άλλον στα μέτρα του, χωρίς να προσπαθήσει καν να τον κατανοήσει...

Δυστυχώς εκεί γίνονται οι χειρότερες "μαύρες" μαγείες και η σχέση διαλύεται...αν όχι πρακτικά, συναισθηματικά λαμβάνει χώρα μια διάλυση και αν συνεχίζουν να μένουν μαζί, αρχίζουν να την φυλάνε ο ένας στον άλλον και βγάζουν τον χειρότερο τους εαυτό, τον κριτή και τον υποκριτή...

Κανένα ανθρώπινο Ον δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αγάπη και να μην ξυπνάει συνεχώς το "τέρας" μέσα του.

Και αν φοβάται την μαύρη μαγεία, δεν ξέρω τι χειρότερο μπορεί να πάθει από αυτό που ήδη του συμβαίνει.
Ο μαύρος μάγος που θα μπορούσε να επιδράσει στην θέλησή του, δεν επιδρά στον Άνθρωπο, αλλά σ' αυτό το "τέρας"...

Γι' αυτό και η αυτογνωσία έχει νόημα...Γιατί σου δίνει την δυνατότήτα να μαζέψεις το "τέρας" και να ζήσεις με τον Άνθρωπο. Αλλιώς ακολουθείς την μοίρα των "τεράτων", που κανείς δεν βρέθηκε να τα αγαπήσει, γιατί σπάνια γνωρίζει κανείς πως μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...

Δεν ξέρω αν αυτά που λέγω είναι απογοητευτικά ή αντίθετα ενθαρρυντικά να μην αφήσουμε την Ζωή μας στην τύχη της...

:cry: :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...
Μμμμμ :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Annoula »

Γι' αυτό και η αυτογνωσία έχει νόημα...Γιατί σου δίνει την δυνατότήτα να μαζέψεις το "τέρας" και να ζήσεις με τον Άνθρωπο. Αλλιώς ακολουθείς την μοίρα των "τεράτων", που κανείς δεν βρέθηκε να τα αγαπήσει, γιατί σπάνια γνωρίζει κανείς πως μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...
:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Και αν φοβάται την μαύρη μαγεία, δεν ξέρω τι χειρότερο μπορεί να πάθει από αυτό που ήδη του συμβαίνει.
Ο μαύρος μάγος που θα μπορούσε να επιδράσει στην θέλησή του, δεν επιδρά στον Άνθρωπο, αλλά σ' αυτό το "τέρας"...

Γι' αυτό και η αυτογνωσία έχει νόημα...Γιατί σου δίνει την δυνατότήτα να μαζέψεις το "τέρας" και να ζήσεις με τον Άνθρωπο. Αλλιώς ακολουθείς την μοίρα των "τεράτων", που κανείς δεν βρέθηκε να τα αγαπήσει, γιατί σπάνια γνωρίζει κανείς πως μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...
:romance-heartbeating: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Γι' αυτό και η αυτογνωσία έχει νόημα...Γιατί σου δίνει την δυνατότήτα να μαζέψεις το "τέρας" και να ζήσεις με τον Άνθρωπο. Αλλιώς ακολουθείς την μοίρα των "τεράτων", που κανείς δεν βρέθηκε να τα αγαπήσει, γιατί σπάνια γνωρίζει κανείς πως μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...

Δεν ξέρω αν αυτά που λέγω είναι απογοητευτικά ή αντίθετα ενθαρρυντικά να μην αφήσουμε την Ζωή μας στην τύχη της...
:naughty: Καθόλου απογοητευτικά Βασούλα μου!!!!
Ευχαριστώ πολύ!!! :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vasoula έγραψε:Γι' αυτό και η αυτογνωσία έχει νόημα...Γιατί σου δίνει την δυνατότήτα να μαζέψεις το "τέρας" και να ζήσεις με τον Άνθρωπο. Αλλιώς ακολουθείς την μοίρα των "τεράτων", που κανείς δεν βρέθηκε να τα αγαπήσει, γιατί σπάνια γνωρίζει κανείς πως μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...
@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Γι' αυτό και η αυτογνωσία έχει νόημα...Γιατί σου δίνει την δυνατότήτα να μαζέψεις το "τέρας" και να ζήσεις με τον Άνθρωπο. Αλλιώς ακολουθείς την μοίρα των "τεράτων", που κανείς δεν βρέθηκε να τα αγαπήσει, γιατί σπάνια γνωρίζει κανείς πως μόνο η αγάπη μπορεί να μεταβάλλει το "τέρας" σε Άνθρωπο...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Διαβασα αυτό για τον Μορισον και μου έκανε εντυπωση. @};- @};- @};-



Γιατί ο τάφος του Jim Morrison έχει... Ελληνική επιγραφή!!!
Στον τάφο του υπάρχει η Ελληνική επιγραφή: "Κατά τον δαίμονα εαυτού"



Οι θεωρίες για το ποιος έχει γράψει την επιγραφή είναι πολλές:

Ο Jim Morrison πριν δημιουργηθεί το συγκρότημα είχε πει: "΄Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΦΟΝΟ ΄Η ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ…". Τελικά τα κατάφεραν και στα δύο: πρώτον οι DOORS έγιναν θρησκεία και δεύτερον ο φόνος έγινε με τον θάνατό του. Ένα θάνατο που ο Morrison δεν φοβήθηκε ποτέ. Τον μόνο φόβο που είχε ήταν ο ίδιος του ο εαυτός και η επιγραφή στον τάφο του γράφτηκε, λέγεται, κατά δική του παραγγελία μια και αγαπούσε όπως έλεγε την ελληνική φιλοσοφία. Γι’ αυτό και στο τραγούδι του The end περιγράφει με έναν δικό του μοναδικό τρόπο που μόνο αυτός κατείχε το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα. Η επιγραφή είναι "κανονική" δηλαδή όπως είναι γραμμένο το όνομα του έτσι και από κάτω γράφει αυτό που προέγραψα...

Δεν είναι π.χ κάτι που έγραψε κάποιος τυχαία… Υπάρχουν πολλές τέτοιες τριγύρω στο χώρο αλλά με μαρκαδόρους κ.λ.π. Φαινόταν να είναι με τον ίδιο τύπο fonts όπως και το όνομά του. Οπότε μάλλον γράφτηκε μαζί με την κατασκευή του τάφου.. άραγε ο ίδιος ο Jim το ζήτησε ή κάποιος δικός του;
Από ότι ξέρω ο πατέρας του τον είχε στο μάτι, δεν τον ήθελε… Ο Jim σίγουρα είχε μυηθεί σε κάποια "περίεργα" πράγματα αλλά υπάρχουν τόσα πολλά "περίεργα"… Γιατί να μπει η ελληνική επιγραφή εκεί όμως…;;;

Η λέξη “δαίμων” δεν έχει καμία σχέση όπως την ξέρουμε εμείς σήμερα (οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν Διάβολο). “Δαίμων” ήταν αρχικά η θεότητα που μοίραζε, κατένειμε την μοίρα (δαίομαι = μοιράζω) και μετά ονομαζόταν οποιαδήποτε θεότητα στην οποία αποδίδονταν τιμές. “Δαίμων εαυτού” ονομαζόταν η θεότητα-προστάτης που ζούσε μέσα σε κάθε άνθρωπο από τη γέννηση έως το θάνατό του και φρόντιζε για την προσωπική εξέλιξη κι ευημερία, κάτι σαν το αντίστοιχο σημερινό χριστιανικό “Φύλακας-άγγελος”, αποτελώντας κατά κάποιο τρόπο ένα “δίαυλο” μεταξύ του κόσμου των θνητών και του κόσμου των θεών. “Πράττω κατά τον δαίμονα εαυτού” ουσιαστικά σημαίνει “πράττω σύμφωνα με αυτό που η συνείδησή μου θεωρεί σωστό”, αδιαφορώντας ίσως για το τι θα πουν οι άλλοι και είναι μια στάση ζωής που υιοθέτησαν και επιδοκίμασαν οι Στωικοί φιλόσοφοι.
Έτσι λοιπόν, η φράση “Κατά τον δαίμονα εαυτού” γράφτηκε από τους συγγενείς του Jim Morrison στον τάφο του, εννοώντας ότι ο τραγουδιστής των Doors έπραττε στη συντομη ζωή του πάντα σύμφωνα με ό,τι υπαγόρευε η συνείδησή του, ο “προσωπικός του θεός”, κι όχι σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας.
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

έχει κάνει βαθύ κακό ο χριστιανισμός...Και νομίζω ότι μόλις τώρα αρχίζει να συνειδητοποιείται από μια μικρή μερίδα πληθυσμού...

Μας δίδαξε την ανηθικότητα


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”