ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

Έτσι λοιπόν, η φράση “Κατά τον δαίμονα εαυτού” γράφτηκε από τους συγγενείς του Jim Morrison στον τάφο του, εννοώντας ότι ο τραγουδιστής των Doors έπραττε στη συντομη ζωή του πάντα σύμφωνα με ό,τι υπαγόρευε η συνείδησή του, ο “προσωπικός του θεός”, κι όχι σύμφωνα με τις επιταγές της κοινωνίας.
Φαινομενικά τουλάχιστον, είναι αλήθεια για΄τι ήταν πάντα σε σύγκρουση με το κατεστημένο.
Τώρα πιο βαθιά το μόνο που θα μπορούσε να πει κανείς είναι ότι αναμφίβολα είχε ταλέντο και χάραξε καινούρια μονοπάτια στην μουσική σκηνή.
Ήταν όμως και βαριά άρρωστος καθότι προσπαθούσε να κατευνάσει τον <προσωπικό του θεό> μέσα από καταστρεπτικό τρόπο ζωής.

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Ellaki έγραψε:καθότι προσπαθούσε να κατευνάσει τον <προσωπικό του θεό> μέσα από καταστρεπτικό τρόπο ζωής.

@};- @};-
Eλλη μου για τα υπολοιπά θα συμφωνήσω απολύτα. Διαβασα και καποια άλλα πράγματα για την ζωή του και το τέλος του.(Ειχε πάει με την φίλη του στο Παρίσι που πέθανε , για να "ξεφύγει" με βαρια κατάθλιψη). Ομως τι εννοείς "να κατευνασει " τον προσωπικό του θεο; Γιατι να προσπαθούσε να κατευνάσει τον "φυλακα αγγελο" ή τον ανωτερο εαυτό;
@};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε:έχει κάνει βαθύ κακό ο χριστιανισμός...Και νομίζω ότι μόλις τώρα αρχίζει να συνειδητοποιείται από μια μικρή μερίδα πληθυσμού...
Μας δίδαξε την ανηθικότητα
:romance-heartstiny:
Βασούλα μου που αναφέρεσαι;
Σε αυτό;
Ο Jim Morrison πριν δημιουργηθεί το συγκρότημα είχε πει: "΄Η ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΦΟΝΟ ΄Η ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ…".
ή σε αυτό ;
Η λέξη “δαίμων” δεν έχει καμία σχέση όπως την ξέρουμε εμείς σήμερα (οι αρχαίοι Έλληνες δεν είχαν Διάβολο). “Δαίμων” ήταν αρχικά η θεότητα που μοίραζε, κατένειμε την μοίρα (δαίομαι = μοιράζω)
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

σαφώς το δεύτερο εννοώ, Παναγιωτάκο μου... :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

Παναγιωτάκο μου ο Τζιμ και η Πάμελα ήταν βαριά άρρωστοι με τον εθισμό τους να έχει ξεπεράσει όλα τα όρια.
Ο πατέρας του Τζιμ ήταν ναύαρχος και αποκύρηξε τον γιό του για τον οποίο είχε φροντίσει να πάρει την καλύτερη εκπαίδευση.
Όπως καταλαβαίνεις δεν διάλεξε τυχαία αυτή την καταστρεπτική πορεία.
Ομως τι εννοείς "να κατευνασει " τον προσωπικό του θεο; Γιατι να προσπαθούσε να κατευνάσει τον "φυλακα αγγελο" ή τον ανωτερο εαυτό;
Ούτε <φύλακα άγγελο> ούτε <ανώτερο εαυτό> δεν αναγνώριζε ο Μόρισον.
Ένα καταδικασμένο παιδί ήταν, μια εφυία με μεγαλη μόρφωση και καλλιέργεια. που πνίγηκε στα ναρκωτικά, ............ :cry:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Ellaki έγραψε: Ούτε <φύλακα άγγελο> ούτε <ανώτερο εαυτό> δεν αναγνώριζε ο Μόρισον.
Ένα καταδικασμένο παιδί ήταν, μια εφυία με μεγαλη μόρφωση και καλλιέργεια. που πνίγηκε στα ναρκωτικά, ............ :cry:
Ελα μην είσαι τοσο αυστηρη!
Πιστευεις ότι θα έλεγα αυτά τα πράγματα στην συνεντευξη αν δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφη με τον Εαυτό του;
Οκ μπορεί να ήταν ενα καταδικασμένο παιδί και να πνιγηκε στα ναρκωτικά αλλά εμενα μου φαίνεται ότι πηγαινε μια μπρος μια πίσω, παλευε και στο τέλος χαθηκε!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

την πραγματικότητα αναφέρω Παναγιωτάκο, δεν είμαι αυστηρή

είμαι όμως φανατική θαυμάστριά του
ο τρόπος ζωής του με λύπησε μόνο γιατί έφυγε νωρίς ενώ είχε πολλά ακόμη να δώσει

>:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελα μην είσαι τοσο αυστηρη!
Λοιπόν Παναγιωτάκο για να μην δείχνουμε οίκτο από μακρυά, να σκεφτείς αν θα ήθελες ο Μόρισον να ήταν κολλητός του παιδιού σου, στην ηλικία των 15 (που ήταν οι περισσότεροι θαυμαστές του Μόρισσον). Αν νιώσεις καλά με αυτό, τότε καλά κάνεις και κρίνεις την Έλλη σαν αυστηρή...

Πιστεύω ότι τέτοιου είδους είδωλα έχουν καταστροφική επιρροή σε κάποιες αρκετές χιλιάδες των θαυμαστών τους και ίσως η επιλογή της ψυχής του να φύγει νωρίς να ήταν και η ευκαιρία του


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Δεν απαντας ομως Βασούλα στο βασικό ερώτημα που μπήκε ετσι.
Αυτό ήταν αν είχε ερθει σε επαφή με τον Ανωτερο Εαυτό του, όχι στο τι επιδραση είχε ή έχει στην νεολαία.
@};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

αλήθεια? νόμιζα ότι δεν χρειαζόσουν την δική μου απάντηση για να νιώσεις/αντιληφθείς/γνωρίζεις πότε ένας άνθρωπος ζει με τον Εαυτό του, Παναγιωτάκο μου...

όχι λοιπόν, αφού θέλεις απάντηση...Ο Μόρισον μπορεί να είχε διαβάσει ή και κάνει αυτογνωσία, αλλά αντί να αποκτήσει Ηθική, απόκτησε πνευματικό εγωισμό...Πολλοί την παθαίνουν, μην νομίζεις...

Είναι αδύνατον να έχεις έρθει σε επαφή με τον Εαυτό σου και να είσαι εξακολουθητικά τόσο αυτοκαταστροφικός και να βλάπτεις και άλλους....

Τουλάχιστον οι Εαυτοί που εγώ έχω "γνωρίσει" δεν θα το έκαναν αυτό. Τώρα αν υπάρχει άλλη κατηγορία Εαυτών που αρέσκονται στα ναρκωτικά και στο σεξ, τι να σου πω? δεν έχω έρθει σε επαφή μαζί τους...





:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

τώρα βρε Παναγιωτάκο απορώ, ένας άνθρωπος που κατατρέχεται με τόσο βαριά αποτυπώματα συναισθημάτων
για να βρίσκει διεξόδους στα ναρκωτικά πως μπορεί δλδ να έχει επαφή με τον Εαυτό του όταν μεσολαβεί όλο αυτό το βάρος,
ένα βάρος που απέδειξε με την ζωή του ότι είχε, :shifty:
δλδ αλήθεια?

και δεν μπορώ να κρίνω εγώ αν κάποιος έχει ή δεν έχει επαφή με τον Εαυτό του αλλά η ζωή του κάθε ένα λέει πολλά
όπως και οι Νόμοι και η Λογική
από αμπελοφιλοσοφίες ουυυ φουλ :)) σου λέω και εγώ βιβλία ολόκληρα και ακούγομαι και Ο γκουρού :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

μαζί γράφαμε Βασούλα :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Συναντηθήκαν τα μεγάλα Πνεύματα μας Φωτεινούλι μου :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι για αυτό το έγραψε μωγιέ γιατί όταν σε διάβασα μετά ήταν το αυτό

φιλάκι γλυκό :romance-kisscheek: :romance-heartbeating: :romance-adore:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

και μια και μιλάμε για γκουρού,
ρε παιδιά με παίρνει εχθές στο κινητό μια εκπρόσωπος του συλλόγου ρέικι για να επιβεβαιώσει το e-mail μας για
να στέλνει ενημερωτικά,
την ώρα που με παίρνει ήμουν στο γραφείο και είχα πολύ και απαιτητική σε συγκέντρωση δουλειά
οπότε ήμουν μαζί της σχεδόν αυστηρή θα έλεγα και εντελώς ακέραιη :x
παιδιά τσαντίστηκε και ταράχτηκε =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
και μου άφησε την αίσθηση κλείνοντας, ότι μα καλά στον ρέικι κόσμο της προφανώς δεν υπάρχουν εργασίες,
απαιτητική καθημερινότητα, και λογικά θα έπρεπε να είμαι σε πολύ ζεν φάση για να της μιλάω ως δασκάλα ρέικι
=)) =)) =)) =)) κλάμα

αρε λέω Γιάννης τα απλώνει Γιάννης τα μαζεύει σαν να μην πέρασε μια μέρα από τότε που τους συναναστρεφόμουν τους δήθεν γκουρού
τι να πεις :)

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”