ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Τζιμ Μόρισον...

Σίγουρα πρόκειται περί μιας διαταραγμένης προσωπικότητας, αν κρίνει κανείς από τις πράξεις του κατά την διάρκεια των συναυλιών του, για τις οποίες κυνηγήθηκε πολλές φορές από τις αρχές και κάποιες φορές τον συνέλαβαν κιόλας για ηθική προσβολή...Γενικά αυτή η τάση του να προκαλεί την κοινή γνώμη, συνόδευσε αυτόν τον μύθο του ροκ, σε όλη του την ζωή...η οποία ήταν πολύ σύντομη. Και σ' αυτήν την σύντομη ζωή λατρεύτηκε από το κοινό του...μα ίσως δεν του έφτασε η δόξα, ο θαυμασμός και η φήμη...

Το σεξ και τα ναρκωτικά ήταν οι "αγαπημένες" του εξαρτήσεις και πίσω τους έκρυβε μια εντελώς τραυματισμένη ευαισθησία που έβγαινε απροκάλυπτα στο ποιητικό του έργο...

Αυτά τα λίγα για το βιογραφικό του καλλιτέχνη...Πέρα από αυτό όμως, από αυτό το βιογραφικό που καταγράφει την ζωή του, υπάρχει και κάτι άλλο και είναι και ο λόγος που αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του...
Οι ιδέες του ήταν αντισυμβατικές...θα μπορούσαμε να πούμε ακόμα και επαναστατικές όσον αφορά τα πρότυπα της κοινωνίας, της θρησκείας, της οικογένειας...
Φαινόταν να έχει κάνει έναν μακρύ δρόμο αυτογνωσίας, περνώντας από το βαθύ του ασυνείδητο και κατακτώντας μια συνειδησιακή ελευθερία, για την οποία άλλοι άνθρωποι μπορεί να αγωνίζονται και χρόνια και να μην την πετύχουν...
Όμως επέλεξε να παραμείνει εκεί...Στο σκοτεινό του ασυνείδητο, επιβεβαιώνοντας πάντα τον κανόνα, ότι ακόμα και όταν αποκτήσεις την εσωτερική σου ελευθερία, πάντα οι δρόμοι είναι δύο στο που θα τοποθετήσεις την Δύναμη της Θέλησης σου, σε τι θα πιστέψεις και από ποιόν θα οδηγηθείς...

Ο φωτεινός Δρόμος ισούται σε γνώση και Δύναμη με τον σκοτεινό Δρόμο...Δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορές και στα δύο...Η διαφορά είναι στον τρόπο που χρησιμοποιεί κανείς αυτήν την Δύναμη...Για να ανυψωθεί ή για να αυτοκαταστραφεί...
Και ο Μόρισσον μάλλον επέλεξε την δεύτερη ατραπό...Μόλις 27 ετών πέθανε από ανακοπή καρδιάς λένε οι επίσημες διαγνώσεις, αλλά ψιθυρίζεται ανεπίσημα ότι πέθανε από ηρωίνη...

Αναρωτήθηκα όταν διάβασα την συνέντευξη που έδωσε στην Lizzie James...Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που γνωρίζει πολλές αλήθειες για την Ζωή, να επιλέξει ότι δεν αξίζει να ζήσει για να τις υπερασπιστεί, γιατί απλά δεν μπορεί να τις εφαρμόσει στον ίδιο του τον Εαυτό...

Ας συζητήσουμε...


:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:


8 Δεκεμβρίου 1943, γεννήθηκε Τζιμ Μόρισον (James “Jim” Douglas Morrison). Το 1970 έδωσε μια εκ βαθέων συνέντευξη στη Lizzie James. Αναδημοσιεύτηκε συμπληρωμένη το 1981 σε ειδικό αφιέρωμα του Creem Magazine για τα δέκα χρόνια από τον θάνατό του. Ας τη διαβάσουμε

Lizzie James: Νομίζω ότι οι οπαδοί των Doors σε βλέπουν ως σωτήρα, σαν ένα ηγέτη που θα τους ελευθερώσει. Πως νιώθεις γι αυτό; Είναι ένα βαρύ φορτίο. Έτσι δεν είναι;

Jim Morrison: Είναι παράλογο.Πως μπορώ εγώ να ελευθερώσω κάποιον που δεν έχει τα κότσια να σηκωθεί από μόνος του και να κηρύξει την ίδια του την ελευθερία; Νομίζω ότι είναι ψέμα. Οι άνθρωποι θέλουν να είναι ελεύθεροι , όλοι επιμένουν ότι η ελευθερία είναι αυτό που θέλουν περισσότερο, το πολυτιμότερο που ένας άνθρωπος μπορεί να έχει. Άλλα αυτά είναι μ****ιες! Οι άνθρωποι φοβούνται να ελευθερωθούν και έτσι κρατιούνται από τις αλυσίδες τους. Πολεμάνε όποιον πάει να κόψει αυτές τις αλυσίδες. Είναι η ασφάλειά τους. Πως περιμένουν λοιπόν απο εμένα να τους ελευθερώσω αφού οι ίδιοι δεν το θέλουν για τον εαυτό τους πραγματικά;

Lizzie James: Γιατί νομίζεις ότι οι άνθρωποι φοβούνται την ελευθερία;

Jim Morrison: Νομίζω ότι οι άνθρωποι αντιστέκονται στην ελευθερία γιατί φοβούνται το άγνωστο. Αλλά είναι ειρωνεία… Αυτό το άγνωστο κάποτε ήταν πολύ γνωστό…Είναι εκεί που οι ψυχές μας ανήκουν. Να εκθέσεις τον εαυτό σου στον βαθύτερο φόβο σου. Μετά από αυτό, ο φόβος δεν έχει καμία εξουσία, και ο φόβος της ελευθερίας συρρικνώνεται και εξαφανίζεται.Είσαι ελεύθερος.

Lizzie James: Τι εννοείς όταν λες ελευθερία;

Jim Morrison: Υπάρχουν διάφορα είδη της ελευθερίας – υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση … Το πιο σημαντικό είδος της ελευθερίας είναι να είσαι αυτό που πραγματικά είσαι. Μπορείς να εγκαταλείψεις την ικανότητά σου να αισθάνεται και σε αντάλλαγμα, βάζεις μια μάσκα. Δεν μπορεί να υπάρξει καμία μεγάλης κλίμακας επανάσταση έως ότου υπάρξει μια προσωπικήεπανάσταση, σε ατομικό επίπεδο.Πρέπει να συμβεί μέσα σου πρώτα.

Μπορείς να διώξεις την πολιτική ελευθερία ενός ανθρώπου και δεν θα τον βλάψεις – εκτός και αν στερήσεις την ελευθερία του να αισθάνεται. Αυτό μπορεί να τον καταστρέψει.

Lizzie James: Πως μπορεί όμως κάποιος να σου στερήσει την ελευθερία του να αισθάνεσαι;

Jim Morrison: Μερικοί άνθρωποι παραδίδουν την ελευθερία τους πρόθυμα – αλλά άλλοι αρνούνται να την παραδώσουν.Η φυλάκιση αρχίζει απο τη γέννηση. Κοινωνία, γονείς, αρνούνται να σου δώσουν την ελευθερία που έχεις όταν γεννιέσαι. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να τιμωρήσεις έναν άνθρωπο επειδή τολμάει να αισθάνεται. Βλέπεις όλοι τριγύρω του έχουν καταστρέψει την ικανότητα του από τη φύση να αισθάνεται. Μιμείσαι ότι βλέπεις.

Lizzie James: Θες να πεις ότι είμαστε, στην πραγματικότητα, σε μία μια κοινωνία που στερεί από τους ανθρώπους την ελευθερία να αισθάνεται;

Jim Morrison: Σίγουρα … δάσκαλοι, θρησκευτικοί ηγέτες–ακόμη και οι φίλοι, ή λεγόμενοιφίλοι που αναλαμβάνουν όταν οι γονείς εγκαταλείπουν. Απαιτούν να αισθανόμαστε μόνο τα συναισθήματα που θέλουν και περιμένουν από εμάς. Είμαστε σαν ηθοποιοί–που ήρθαν χαλαράσε αυτόν τον κόσμο για να περιπλανηθουν στη αναζήτηση ενός φαντάσματος … ατέλειωτα να ψάχνουμε για μία μισό–ξεχασμένη σκιά της χαμένης πραγματικότητας μας. Όταν οι άλλοι απαιτούν από εμάς να είμαστε οι άνθρωποι που εκείνοι θέλουν να είμαστε, μας αναγκάζουν να καταστρέψουμε το πρόσωπο που πραγματικά είμαστε. Αυτό είναι ένα λεπτοδουλεμένο είδος δολοφονίας και το διαπράττουν γονείς που υπεραγαπάνε τα παιδιά τους και λοιποί συγγενείς με χαμόγελο στα πρόσωπά τους

Lizzie James: Πιστεύεις ότι είναι δυνατό για ένα άτομο να απελευθερωθεί από αυτές τις δυνάμεις καταστολής μόνος του;

Jim Morrison: Αυτού του είδους η ελευθερία δεν μπορεί να χορηγηθεί. Κανείς δεν μπορεί να το κερδίσει για σας. Θα πρέπει να το κάνετε μόνοι σας. Αν δείτε κάποιον άλλο να το κάνει για σας – κάποιος έξω από τον εαυτό σας – είστε ακόμα αυτοί που εξαρτώνται από τους άλλους. Είσαιακόμα ευπρόσβλητα μέσα σε αυτές τις καταπιέσεις και τις εξωτερικές δυνάμεις του κακού.

Lizzie James: Δεν είναι δυνατό για τους ανθρώπους που θέλουν να ενώσουν αυτή την ελευθερία, να συνδυάσουν τις δυνάμεις τους, μαζί με τις δυνάμεις των άλλων; Πρέπει να είναι εφικτό.


Jim Morrison: Οι φίλοι μπορούν να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον. Αληθινός φίλος είναι εκείνος που σου επιτρέπει να έχεις απόλυτη ελευθερία να είσαι ο εαυτός σου, και κυρίως να αισθάνεσαι. Ή και να μην αισθάνεσαι. Ό,τι τυχαίνει και να αισθάνεσαι, οποιαδήποτε στιγμή ο πραγματικός φίλος σου θα είναι μια χαρά μαζί σου και θα σε αποδεχτεί. Αυτή είναι η πραγματική αγάπη: να αφήνεις αυτόν που αγαπάς να είναι αυτό που πραγματικά είναι

Οι περισσότεροι άνθρωποι αγαπάνε αυτό που προσποιούμαστε ότι είμαστε. Και για να διατηρήσουμε την αγάπη τους, συνεχίζουμε να προσποιούμαστε, μέχρι που στο τέλος μαθαίνουμε κι εμείς να αγαπάμε την ψεύτικη εικόνα μας. Είναι αλήθεια πως οι άνθρωποι μένουν κλειδωμένοι σε αυτήν την εικόνα και το λυπηρό είναι ότι τη συνηθίζουν. Είναι εξαρτημένοι από τη μάσκα τους. Αγαπάνε τις αλυσίδες τους. Ξεχνάνε αυτό που πραγματικά είναι και αν τολμήσεις να τους το θυμίσεις σε μισούνε γι αυτό. Αισθάνονται ότι πας να τους κλέψεις την πιο ακριβή τους ιδιοκτησία.

Lizzie James: Είναι ειρωνικό – είναι λυπηρό. Δεν βλέπουν ότι αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να τους δείξεις ποιος είναι ο δρόμος προς την ελευθερία;

Jim Morrison: Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν ιδέα τι χάνουν. Η κοινωνία τοποθετεί μια υπέρτατη αξία για τον έλεγχο – κρύβοντας αυτό που αισθάνονται.

Lizzie James: Σε κάποια σημεία της ποίησης σου θαυμάζεις και επαινείς ανοιχτά τους πρωτόγονους ανθρώπους, τους Ινδιάνους για παράδειγμα.

Jim Morrison: Δες άλλοι πολιτισμοί πως ζουν . Ειρηνικά σε αρμονία με τη φύση, τη γή , τα ζώα. Δεν χτίζουν πολεμικούς μηχανισμούς ούτε χαρτονομίσματα δολαρίων για να επιτεθούν σε άλλες χώρες που τα πολιτικά τους ιδανικά δεν συμφωνούν με τα δικά τους.

Lizzie James: Ζούμε σε μία άρρωστη κοινωνία.

Jim Morrison: Είναι αλήθεια … και μέρος της αρρώστιας δεν είναι να γνωρίζουμε πως είμαστε άρρωστοι… Η κοινωνία μας έχει πάρα πολλά για να διατηρηθεί – η ελευθερία καταλήγει στο κάτω μέρος της λίστας.

**********

Πηγές: morrison-the-lizard-king και artcoremagazine
antikleidi.com

Ο Τζέημς «Τζιμ» Ντάγκλας Μόρισον (James “Jim” Douglas Morrison) (8 Δεκεμβρίου 1943 – 3 Ιουλίου 1971) ήταν ένας Αμερικανός τραγουδιστής, τραγουδοποιός, συγγραφέας και ποιητής. Γεννήθηκε στη Μελβούρνητης Φλόριντα και ήταν ο τραγουδιστής και στιχουργός του δημοφιλούς αμερικάνικου ροκ συγκροτήματος The Doors. Θεωρείται ένας από τους πιο χαρισματικούς ερμηνευτές στην ιστορία της ροκ μουσικής.


http://www.awakengr.com/tzim-morison-na ... -fovo-sou/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ellaki »

Αναρωτήθηκα όταν διάβασα την συνέντευξη που έδωσε στην Lizzie James...Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που γνωρίζει πολλές αλήθειες για την Ζωή, να επιλέξει ότι δεν αξίζει να ζήσει για να τις υπερασπιστεί, γιατί απλά δεν μπορεί να τις εφαρμόσει στον ίδιο του τον Εαυτό...
Θα έλεγα ότι είναι ο εύκολος δρόμος και φαινομενικά λιγότερο επώδυνος.
Όσες αλήθειες και να ξέρεις εάν δεν εκτιμήσεις την Ζωή, μένεις απλά στο αλαζονικό <εγώ ξέρω> το οποίο σου επιτρέπει να ακυρώνεις την Ζωή και να την αντιμετωπίζεις σαν τον μεγάλο σου εχθρό γιατί σου είναι βάρος. Σε τι χρησιμεύει η Αλήθεια εάν δεν έχεις Πίστη; Έχεις το Θάρρος να την δεις αλλά δεν έχεις την Δύναμη να την εφαρμόσεις και την παραδίδεις στην ματαιότητα.

Η πλάνη σε βάζει σε μια νιρβάνα και σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι μπορείς να διαχειριστείς και να ελέγξεις την ζωή σου, ότι η ζωή σου ανήκει και την κάνεις ότι θέλεις. Η Ζωή σίγουρα μας ανήκει και είναι το μεγαλύτερο Δώρο, αλλά υπάρχουν Συμπαντικοί Νόμοι που εάν δεν τους σεβαστείς καταλήγεις να καταστρέφεις το δώρο όπως το ξετυλίγεις. Όταν με αλαζονεία προσπαθείς να ελέγξεις και να κατευθύνεις την ζωή σου αψηφώντας τις Αρχές σου, τότε αυτοκαταστρέφεσαι από την φθορά των Αρετών και την αποσύνδεση με την Πηγή. Σκορπάς την ενέργειά σου αλλόγιστα χωρίς να έχεις την δυνατότητα να την αντικαταστήσεις. Ο Νόμος λέει Δίνω-Παίρνω και για να το πετύχεις πρέπει να παραιτηθείς από τον έλεγχο και να εμπιστευθείς την Πηγή και όχι την πλάνη.

Αγαπημένος ο Μόρισον........... @};- @};-

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Εχω σοκαριστεί λίγο διαβάζοντας το κειμενο. Μα ο Μορισσον τα είπε αυτά; Ειχα ανακαλύψει τους ντοορς στο γυμνασιο αλλα πολύ γρηγορα τους αφησα πίσω για την πολιτικη ποιηση και μουσική (ντυλαν) και τα παιδια των λουλουδιών. Μαλισσστα απο τότε δεν έχω ξανακούσει. Τον θεωρούσα αλαζονα μαλιστα γιατί εβριζε τους χιππις και όλο αυτό το πλαισιο αγαπη -ειρηνη- λουλουδια. Ειχε βεβαια τα δίκια του και τώρα που διαβασα την συνεντευξη καταλαβαίνω γιατί το έκανε.
Αρχικά σκεφτηκα ένας ανθρωπος 27 χρονων να λέει τόσο σοφά πράγματα; Και μαλιστα καποιος που δεν είχα σε καμμία εκτιμηση πλέον; Πόσα εχουμε να μαθουμε λοιπόν και μαλιστα απο τους πιο διαφορετικούς ανθρώπους.
Πιο ξεκαθαρο απο όλα μου φανηκε αυτό που λέει οτι φτιάνουμε μια μάσκα και τελικά καταλήγουμε να αγαπάμε αυτή την μάσκα.
Τωρα για την διαδρομή του και τους συμπαντικούς νόμους δεν έχω πολλά να πω. Δεν τους έχω ανακαλύψει ακόμα.
Αναρωτιέμαι όμως οταν ανακαλύπτεις μια αληθεια δεν σε έλκει αρκετά να την εφαρμόσεις κιόλας; Δεν γινεται γιατί είσαι έτοιμος για αυτή και δεν σε έλκει η ομορφιά της;

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα έλεγα ότι είναι ο εύκολος δρόμος και φαινομενικά λιγότερο επώδυνος.
Δεν νομίζω, Ελλάκι, ότι ο Μόρισον διάλεξε αυτόν τον καταστροφικό δρόμο, γιατί του φαινόταν λιγότερο επώδυνος. Νομίζω ότι ήθελε να αποδείξει ότι είναι ελεύθερος ακόμα και μέσα στον πόνο, οπότε έχασε τα σημεία της επίγνωσης, ότι δεν πας κόντρα στην κοινωνία, διαλύοντας τον Εαυτό σου...

Έδωσε μεγάλη μάχη για το ρήμα "νιώθω", αλλά έχασε τον πόλεμο του "Ζω"...

Διάβασα ότι είχε κόψει κάθε δεσμό με την οικογένειά του...Ε και?

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ωραία συνέντευξη...
Με προβλημάτισε αρκετά...

Μα κυρίως με προβλημάτισε αυτό που έγραψες Βασούλα:
Βασούλα έγραψε:Έδωσε μεγάλη μάχη για το ρήμα "νιώθω", αλλά έχασε τον πόλεμο του "Ζω"...

Διάβασα ότι είχε κόψει κάθε δεσμό με την οικογένειά του...Ε και?
@};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Παναγιωτάκο μου και ο μαύρος μάγος την ίδια αλήθεια έχει ανακαλύψει με τον λευκό.
Η διαφορά τους δεν είναι σ' αυτά που ξέρουν αλλά στο πως τα χρησιμοποιούν...Διαφέρει το κίνητρο και έτσι αλλοιώνονται και οι προθέσεις...Ο ένας βλέπει την ομορφιά στην Ενότητα, ο άλλος βλέπει την ομορφιά στην Ισχύ...
Είναι πολύ εύθραυστες οι ισορροπίες της Αλήθειας...Εύκολα μπορεί να παρασυρθείς στο να πιστέψεις ότι είσαι θεός και να μπεις στην σκοτεινή πλευρά της Δύναμης, επιδρώντας στις μικρές θελήσεις των ανθρώπων για ιδιοτελή σκοπό.

Δεν έχουν σχέση αυτά, βέβαια, με τον Μόρισον, αλλά απαντούν στην απορία σου
Αναρωτιέμαι όμως οταν ανακαλύπτεις μια αληθεια δεν σε έλκει αρκετά να την εφαρμόσεις κιόλας; Δεν γινεται γιατί είσαι έτοιμος για αυτή και δεν σε έλκει η ομορφιά της;
Να θυμάσαι ότι υπάρχουν δύο προοπτικές, όταν ψάχνεις έναν θησαυρό...
Η μία είναι να τον χρησιμοποιήσεις για να ευεργετήσεις το σύνολο και η άλλη να τον χρησιμοποιήσεις για να ελέγξεις το σύνολο μέσω του πλούτου. Η έλξη προς τον θησαυρό είναι υπαρκτή, διαφέρει ο στόχος...


Μεταξύ μας, ούτε εγώ συμπαθούσα τον Μόρισον σαν καλλιτέχνη...Πολύ black βρε παιδί μου!


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνος έγραψε:Ωραία συνέντευξη...
Με προβλημάτισε αρκετά...

Μα κυρίως με προβλημάτισε αυτό που έγραψες Βασούλα:
Βασούλα έγραψε:Έδωσε μεγάλη μάχη για το ρήμα "νιώθω", αλλά έχασε τον πόλεμο του "Ζω"...

Διάβασα ότι είχε κόψει κάθε δεσμό με την οικογένειά του...Ε και?
@};- @};- @};-

Το να κόψεις τους δεσμούς με την οικογένεια, Μανούλη μου, δεν είναι ο τελικός σκοπός, αν μέσα σου υποβόσκει το παιδικό τραύμα που είναι εκείνο που σε αλυσοδένει μαζί τους

Δεν έχω ασχοληθεί με τον Μόρισον, αλλά κάποια βιογραφικά που διάβασα αναφέρουν ότι ο πατέρας του ήταν στρατιωτικός και η οικογένεια λόγω αυτού άλλαζε συνεχώς τόπους διαμονής. Πιστεύω ότι αυτό τον τραυμάτισε βαθιά, γιατί δεν κατάφερε να αναπτύξει την κοινωνικοποίησή του...Έτσι είναι λογικό να φτάσει στην ενήλικη ζωή του πιστεύοντας ότι η κοινωνία είναι σάπια και αυτός δεν ανήκει σ' αυτήν. Είναι προφανές ότι η συνεχής μετακίνηση δεν του επέτρεψε να εξελίξει την προσωπικότητά του μέσα από τους δεσμούς που δημιουργούνται από τις σχέσεις των ανθρώπων μεταξύ τους.
Μετά οι γονείς του τον άφησαν για μεγάλο διάστημα με τους παππούδες του...'Αλλο ανυπέρβλητο τραύμα κι αυτό...

Έφτασε λοιπόν σε αλήθειες που στηρίζουν την ψυχολογική πλατφόρμα ενός ανθρώπου, άρχισε να μαθαίνει ότι μπορεί να νιώθει τα συναισθήματά του και να ακούει τις ανάγκες του...αλλά μετά τι?

Όταν ένα παιδί νιώθει ανεπιθύμητο από τους γονείς του και από το κοινωνικό του περιβάλλον, όταν μεγαλώσει θα πολεμήσει ίσως για να αλλάξει αυτήν την αίσθηση, αλλά αν δεν αγαπήσει τον Εαυτό του, η ελευθερία του θα φτάσει μόνο μέχρι του να κάνει τους γονείς του να φρικάρουν με τις πράξεις του, ενώ θα φαίνεται ότι τους γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και είναι απόλυτα ελεύθερος από την εικόνα που εκείνοι ήθελαν να του χτίσουν...Δεν είναι όμως επί της ουσίας Ελεύθερος, μια και ο πόνος στηρίζει τις επιλογές του και όχι η αγάπη...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Fotinoula »

πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση :)

Αχ Παναγιωτάκο μου και ο μαύρος μάγος την ίδια αλήθεια έχει ανακαλύψει με τον λευκό.
Η διαφορά τους δεν είναι σ' αυτά που ξέρουν αλλά στο πως τα χρησιμοποιούν...Διαφέρει το κίνητρο και έτσι αλλοιώνονται και οι προθέσεις...Ο ένας βλέπει την ομορφιά στην Ενότητα, ο άλλος βλέπει την ομορφιά στην Ισχύ...
Είναι πολύ εύθραυστες οι ισορροπίες της Αλήθειας...Εύκολα μπορεί να παρασυρθείς στο να πιστέψεις ότι είσαι θεός και να μπεις στην σκοτεινή πλευρά της Δύναμης, επιδρώντας στις μικρές θελήσεις των ανθρώπων για ιδιοτελή σκοπό.
@};- :romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Δεν είναι όμως επί της ουσίας Ελεύθερος, μια και ο πόνος στηρίζει τις επιλογές του και όχι η αγάπη...
:cry:
Έδωσε μεγάλη μάχη για το ρήμα "νιώθω", αλλά έχασε τον πόλεμο του "Ζω"...

Βασούλα :x Παιδάκια :x όλη η συζήτηση έχει δυνατά μηνύματα O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ελλάκι έγραψε:Θα έλεγα ότι είναι ο εύκολος δρόμος και φαινομενικά λιγότερο επώδυνος.

[...]

μένεις απλά στο αλαζονικό <εγώ ξέρω>
Εμένα μου φαίνεται πολύ πιο επώδυνος αυτός ο δρόμος. Γιατί υπάρχει η αποξένωση, η ακύρωση, η ματαιότητα... Βέβαια αυτός ο πόνος ίσως είναι σε μεγαλύτερο βάθος, και στην επιφάνεια να βρίσκεται μία κάποια ευχαρίστηση του "εγώ ξέρω", οπότε και να μην το παίρνεις χαμπάρι. @};-

Τέτοια βιογραφικά και τρόποι ζωής μου φαίνονται εντελώς "εφηβικά", και είναι κάτι που βλέπω αρκετές φορές σε ζωές καλλιτεχνών της αμερικής. Σαν να έχει κολλήσει η αντίληψη στην αντίδραση της εφηβείας, και επειδή πάει κόντρα στο κατεστημένο, αυτό από μόνο του αποτελεί επιχείρημα για το "είμαι ο εαυτός μου και κάνω ό,τι θέλω". Όμως η αντίδραση (ειδικά και ως αυτοσκοπός) δεν δείχνει ότι το αίτιο έχει εξαλειφθεί, ίσα ίσα, σε εξουσιάζει από ένα βαθύτερο επίπεδο.

Το όλο ποστ έρχεται κάπως συγχρονικά με το θέμα της πρακτικής εφαρμογής και γενικότερα του πρακτικού επιπέδου της Ζωής, που δουλεύω αυτόν τον καιρό. Οποιαδήποτε Αλήθεια μπορεί να εφαρμοστεί στο πρακτικό κομμάτι, και στην τελική αυτή η "γείωση" σε επίπεδο πράξης είναι που έχει και την μεγαλύτερη σημασία - στην θεωρία είμαστε όλοι βούδες. Πως μπορείς λοιπόν να μου λες για το "αισθάνομαι" όταν είσαι μέσα στα ναρκωτικά; Για πια ελευθερία μου μιλάς, όταν είσαι μέσα σε (διαφόρων μορφών) εξαρτήσεις;

Όσο για το κομμάτι "λευκός-μαύρος μάγος" κλπ, πιστεύω ότι αν έχεις φτάσει στο βάθος του να αγγίξεις την Ψυχή σου, να την νιώσεις, να ανοίξεις σε αυτήν, τότε μπορείς να νιώθεις και το τι ζημιά κάνει ο έλεγχος και η επέμβαση επί της θέλησης των άλλων, πρώτα απ'όλα στον ίδιο σου τον Εαυτό. Οπότε υποθέτω ότι όσοι το κάνουν αυτό, ναι μεν έχουν την Γνώση και έχουν προχωρήσει σε ένα κάποιο βάθος, αλλά δεν το έφτασαν "ως το κόκκαλο", και έμειναν εκεί. Και ναι, αυτή η Γνώση μπορεί να χρησιμοποιηθεί για έλεγχο και ισχύ. Αλλά το τι συμβαίνει παραμέσα όταν κάποιος το κάνει αυτό, η ψυχούλα του το ξέρει... @};-

Πολύ μ'αρέσει αυτή η συζήτηση! O:-) :x

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Vasoula »

πιστεύω ότι αν έχεις φτάσει στο βάθος του να αγγίξεις την Ψυχή σου, να την νιώσεις, να ανοίξεις σε αυτήν, τότε μπορείς να νιώθεις και το τι ζημιά κάνει ο έλεγχος και η επέμβαση επί της θέλησης των άλλων, πρώτα απ'όλα στον ίδιο σου τον Εαυτό.

αχ Θοδωράκο μου και πόσο συμφωνώ...

όμως είναι πολύ ύπουλος ο έλεγχος και η επέμβαση επί της θέλησης των άλλων και όχι πάντα τόσο εμφανής. Να φανταστείς ότι ακόμα και όταν αντιδράς σε κάτι που θέλει ο σύντροφός σου και θέλεις τα πράγματα να γίνονται με τον δικό σου τρόπο, είναι κι αυτό μια μορφή ελέγχου και επίδρασης στην θέλησή του.
Κανονικά χρειάζεται διάλογος και επικοινωνία βαθιά για να βρεθούν οι χρυσές αναλογίες στην σχέση.

Σκέψου πχ. ο ένας να έχει μάθει να λέει "σ' αγαπώ" με πράξεις και ο άλλος να θέλει να το ακούει ντε και καλά...Τότε ή κάποιος θα θάψει την ανάγκη του ή θα γίνονται συνεχώς συγκρούσεις (μέσα ή και έξω) και θα υπάρχει πάντα αυτή η αμφιβολία που θα τους βασανίζει... Ο ένας θα νιώθει για τον άλλον ότι δεν τον καταλαβαίνει...

Δεν αναφέρομαι στις σκοτεινές προσωπικότητες, που εκεί θα το κάνουν και εσκεμμένα, με ύπουλους χειρισμούς...
Αναφέρομαι στην καθημερινότητά μας, που πολλές φορές η ισχύς εναλλάσσεται μεταξύ των συντρόφων...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε: Να θυμάσαι ότι υπάρχουν δύο προοπτικές, όταν ψάχνεις έναν θησαυρό...
Η μία είναι να τον χρησιμοποιήσεις για να ευεργετήσεις το σύνολο και η άλλη να τον χρησιμοποιήσεις για να ελέγξεις το σύνολο μέσω του πλούτου. Η έλξη προς τον θησαυρό είναι υπαρκτή, διαφέρει ο στόχος...
Δεν ξέρω αν θα ανακαλύψω αυτον τον θυσαυρό. Ειμαι όμως σιγουρος ότι αν καποτε τον ανακαλύψω θα τον χρησιμοποιήσω για να τον μοιραστω με τους ανθρωπους. Το αλλο μου φαινεται τοσο ανουσιο βρε παιδί μου. Πρέπει να είναι κουτοί οι ανθρωποι.
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-

Vasoula έγραψε:Μεταξύ μας, ούτε εγώ συμπαθούσα τον Μόρισον σαν καλλιτέχνη...Πολύ black βρε παιδί μου!
:handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupleft:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Δεν είχα διαβασει την συζητηση με τον Θοδωράκο όταν εγραψα το παραπάνω.
Vasoula έγραψε: Δεν αναφέρομαι στις σκοτεινές προσωπικότητες, που εκεί θα το κάνουν και εσκεμμένα, με ύπουλους χειρισμούς...
Αναφέρομαι στην καθημερινότητά μας, που πολλές φορές η ισχύς εναλλάσσεται μεταξύ των συντρόφων...
:romance-heartstiny:
Ομως όπως λες και έσυ ειναι δύο διαφορετικά πράγματα. Οι ασυνείδητες επιλογές ελέγχου που κανουμε στην καθημερινότητα, με το να το κάνει καποιος συνειδητή επιλογη αφου έχει βρει την αλήθεια ή σημαντικά μερη απο αυτη.

Να κανεις προτεραίοτητα της ζωής του τον έλεγχο των άλλων, μου μοιάζει ότι δεν υπάρχει πιο ασκοπη επιλογή. Τι χαρά και τι αγάπη θα παίρνει απο αυτό;

@};- @};- :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΖΙΜ ΜΟΡΙΣΟΝ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε:Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που γνωρίζει πολλές αλήθειες για την Ζωή, να επιλέξει ότι δεν αξίζει να ζήσει για να τις υπερασπιστεί, γιατί απλά δεν μπορεί να τις εφαρμόσει στον ίδιο του τον Εαυτό...
νομιζω πισω απο αυτο το δε μπορει κρυβεται μια μεγαλη δοση αναξιοτητας και ελλειψη Πιστης.. αρχικα τουλαχιστον γιατι σε ποιος βαθος ακομα υπαρχει η απροθυμια να ωριμασεις και να αναλαβεις την ευθυνη ολοκληρωτικα οποτε οι δικαιολογιες και τα προσχηματα ειναι πολλα τελικα.. ετσι το βιωσα εγω δηλαδη δηλαδη.. @};-
Vasoula έγραψε: Όταν ένα παιδί νιώθει ανεπιθύμητο από τους γονείς του και από το κοινωνικό του περιβάλλον, όταν μεγαλώσει θα πολεμήσει ίσως για να αλλάξει αυτήν την αίσθηση, αλλά αν δεν αγαπήσει τον Εαυτό του, η ελευθερία του θα φτάσει μόνο μέχρι του να κάνει τους γονείς του να φρικάρουν με τις πράξεις του, ενώ θα φαίνεται ότι τους γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και είναι απόλυτα ελεύθερος από την εικόνα που εκείνοι ήθελαν να του χτίσουν...Δεν είναι όμως επί της ουσίας Ελεύθερος, μια και ο πόνος στηρίζει τις επιλογές του και όχι η αγάπη...
γελαω γιατι ετσι ακριβως ειναι.. @};-
Vasoula έγραψε: όμως είναι πολύ ύπουλος ο έλεγχος και η επέμβαση επί της θέλησης των άλλων και όχι πάντα τόσο εμφανής. Να φανταστείς ότι ακόμα και όταν αντιδράς σε κάτι που θέλει ο σύντροφός σου και θέλεις τα πράγματα να γίνονται με τον δικό σου τρόπο, είναι κι αυτό μια μορφή ελέγχου και επίδρασης στην θέλησή του.
Κανονικά χρειάζεται διάλογος και επικοινωνία βαθιά για να βρεθούν οι χρυσές αναλογίες στην σχέση.

Σκέψου πχ. ο ένας να έχει μάθει να λέει "σ' αγαπώ" με πράξεις και ο άλλος να θέλει να το ακούει ντε και καλά...Τότε ή κάποιος θα θάψει την ανάγκη του ή θα γίνονται συνεχώς συγκρούσεις (μέσα ή και έξω) και θα υπάρχει πάντα αυτή η αμφιβολία που θα τους βασανίζει... Ο ένας θα νιώθει για τον άλλον ότι δεν τον καταλαβαίνει...
νομιζω οτι ο ελεγχος τελικα ειναι παντου :D .. πισω απο καθε λεπτεμερεια σε καθε κατασταση, σε καθε συναισθημα σε καθε ανθρωπινη σχεση, υπαρχει και μια μορφη ελεγχου πολλες φορες τοσο φαινομενικα μικρη κ ασημαντη που δεν το αναγνωριζεις καν οτι το κανεις η αφηνεις να στο κανουν.. το τελευταιο διαστημα επαναπροσεγγιζω μεσα μου το θεμα της ελευθεριας.. δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινεται οτι εχει μια γλυκυτητα αυτη η λεξη που δεν ειχε για μενα πριν.. αρχιζω να αντιλαμβανομαι ποσο σημαντικο ειναι να εισαι ελευθερος να εισαι αυτος που εισαι.. να επιτρεπεις στον εαυτο σου να ειναι ελευθερος και κυριως ποσο ομορφο ειναι να αφηνεις και τον αλλο ελευθερο να ειναι αυτος που ειναι.. κ ποσο δυσκολο ειναι να τα κανεις ολα αυτα οταν χτυπανε απο παντου ανωριμα συναισθηματα \:D/ :-j

:romance-heartsthree: >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”