ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Annoula »

Πολύ ωραία τα λέει :x @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

ωραίο τα άρθρο @};-

επίσης συμφωνώ και με την Βασούλα και με τον Παναγιωτάκο 8-}

σίγουρα όλα αυτά τα ωραία μνημεία είνια χτισμένα σε ενεργειακούς τόπους αλλά ..................
θαυμάζω και τις ικανότητες των κατασκευαστών

:x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Παναγιωτάκος έγραψε:Πετρες οι οποίες εχουν λαξευθεί με κοπο, ενεργεια, ίσως εμπνευση απο ανθρώπους. Δεν συμφωνείς σε αυτό;
Σκεφτόμουν λοιπόν Παναγιωτάκο μου...

Σκέψου μετά από χιλιάδες χρόνια να ανακαλύψουν σε ανασκαφές τις εκκλησίες μας...Και αν δεν έχει εν τω μεταξύ θεραπευτεί η προγονολατρεία, θα λένε "πωπω τι όμορφα που έχτιζαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι τους ναούς τους"... Όταν δε φτάσουν και στις πολυκατοικίες μας, εκεί θα μείνουν έκθαμβοι από το μεγαλείο του χτισίματος...
Λέω λοιπόν, ότι κάτι που για τους ανθρώπους είναι αυτονόητο, οι επόμενοι θα το θεωρούν ιδιαίτερο, μόνο και μόνο γιατί είναι των προγόνων τους...
Και υπάρχει αυτή η τάση να θεωρούν το παρελθοντικό πάντα καλύτερο από το σημερινό...Ενώ είναι ψευδαίσθηση όλο αυτό...
Οι άνθρωποι και τότε και τώρα ήταν/είναι ασυνείδητοι...Και μέσα στην ασυνειδησία τους όλο και μια χαραμάδα θα βρίσκει το Πνεύμα να τους εμπνέει...


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε:
Παναγιωτάκος έγραψε:Πετρες οι οποίες εχουν λαξευθεί με κοπο, ενεργεια, ίσως εμπνευση απο ανθρώπους. Δεν συμφωνείς σε αυτό;
Σκεφτόμουν λοιπόν Παναγιωτάκο μου...

Σκέψου μετά από χιλιάδες χρόνια να ανακαλύψουν σε ανασκαφές τις εκκλησίες μας...Και αν δεν έχει εν τω μεταξύ θεραπευτεί η προγονολατρεία, θα λένε "πωπω τι όμορφα που έχτιζαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι τους ναούς τους"... Όταν δε φτάσουν και στις πολυκατοικίες μας, εκεί θα μείνουν έκθαμβοι από το μεγαλείο του χτισίματος...
Λέω λοιπόν, ότι κάτι που για τους ανθρώπους είναι αυτονόητο, οι επόμενοι θα το θεωρούν ιδιαίτερο, μόνο και μόνο γιατί είναι των προγόνων τους...
Και υπάρχει αυτή η τάση να θεωρούν το παρελθοντικό πάντα καλύτερο από το σημερινό...Ενώ είναι ψευδαίσθηση όλο αυτό...
Οι άνθρωποι και τότε και τώρα ήταν/είναι ασυνείδητοι...Και μέσα στην ασυνειδησία τους όλο και μια χαραμάδα θα βρίσκει το Πνεύμα να τους εμπνέει...

:romance-heartstiny:
Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό Βασούλα μου που λες. Ή τουλάχιστον ένα κομμάτι από αυτό. Οτι οι αρχαίοι ναοι είναι ότι για εμας οι εκκλησίες και μπορεί να ήταν οι τοποι που εκφοβίζονταν και χειραγωγούνταν ανθρωποι. Δεν ξέρω βεβαια αν ήταν τοσο "βαρια" η τότε θρησκεία για τους ανθρώπους, όσο είναι η τωρινή.
Οι επισκέψεις που λέω να πάω συνδέονται με το να γνωρίσω ενεργειακά τους τόπους απο περιέργεια. Ομως περα απο αυτό, δεν μπορεί καποιος να τους δει με το πως είναι πραγματικά στο τώρα αποστασιοποιημένα απο το παρελθόν; Δηλαδη σε σημεια που έχουν μεινει μονο διασπαρτες πέτρες δεν νομίζω ότι βρίσκεις καποια όμορφιά, σε σημεία που έχουν μείνει αθικτα πράγματα όμως μπορείς να βρεις νομίζω. Συγχρονα γλυπτα σε πλατείες και ανοιχτούς χώρους μπορεί να είναι πολύ όμορφα (εχω μια μικρή αδυναμία στην γλυπτική) και αντιστοιχα όμορφα νομίζω μπορεί να είναι αρχαία γλυπτά. Αντίστοιχα ή αρχαία αγορά στην αθηνα είναι υπέροχη γιατί απλά έχει μεινει ενας απο τους λίγους τοσο ανοιχτούς και πράσινους χωρους στο κέντρο.

Όμως καταλαβαίνω ότι μιλάμε για λίγο διαφορετικά πράγματα. Εσύ μιλάς για την πατριδολαγνεία /προγονολατρεία και πως αυτή επηρεάζει τις μικρές ή μεγάλες επιλογές των ανθρώπων, όπως και για τον θαυμασμό για καθε τι αρχαίο/παλιό επειδή ακριβως είναι τέτοιο. Όπως και για το ότι οι αρχαίοι Έλληνες θεωρείται ότι ήταν κάτι σπουδαίο σαν συνολο που πρέπει να τους θαυμάζουμε. Σε αυτά πως θα μπορούσε να διαφωνήσει κάποιος ; Εγω πάντως σιγουρά δεν μπορώ.

@};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Παναγιωτάκο μου, με πιάνεις Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πολύ ωραίο άρθρο :romance-heartsthree:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Ellaki »

Vasoula έγραψε:Παναγιωτάκο μου, με πιάνεις Εικόνα
γουστάρω τυπάκι 8-} 8-}
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Ellaki έγραψε:
Vasoula έγραψε:Παναγιωτάκο μου, με πιάνεις Εικόνα
γουστάρω τυπάκι 8-} 8-}
@};- @};- :romance-smileyheart: :romance-hearteyes:
Ellaki έγραψε:ωραίο τα άρθρο @};-

επίσης συμφωνώ και με την Βασούλα και με τον Παναγιωτάκο 8-}

σίγουρα όλα αυτά τα ωραία μνημεία είνια χτισμένα σε ενεργειακούς τόπους αλλά ..................
θαυμάζω και τις ικανότητες των κατασκευαστών

:x :x :x :x
@};- @};- :romance-smileyheart: :romance-smileyheart: :romance-hearteyes:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΑΡΧΑΙΟΙ ΗΜΩΝ ΠΡΟΓΟΝΟΙ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πολυ ωραιο! :romance-smileyheart:
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”