ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ιωαννάκι έγραψε:Απλά συνειδητοποίησα πλέον ότι είναι καλύτερα να παραδεχτώ Ειλικρινά στον Εαυτό μου ότι δεν είμαι αρκετά δυνατή στην εκάστοτε φάση, είμαι όμως Αποφσισμένη, οπότε αυτό θα με βάλει στη διαδικασία να πάρω τη Δύναμή μου πίσω σιγά σιγά. Συν ότι όταν όντως αισθάνεσαι Δυνατός τότε δεν χρειάζεται καν να πολεμήσεις πολλές φορές γιατί νιώθεις μέσα σου τόσο καλά, τόσο όμορφα με τον Εαυτό σου που όλα τακτοποιούνται ήρεμα και γλυκά, γιατι όλο αυτό το εκπέμπεις κ προς τα έξω.
Ιωαννάκι μου γλυκό :x :x :x
Τι όμορφα που το έθεσες... 8-> 8-> 8->
:romance-heartbeating: :romance-kisscheek: :romance-heartbeating:



Βασουλάκι μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου >:d< >:d< >:d<
:handgestures-thumbupleft: Σουαχίλι και ξερό ψωμί!!! :)) :)) :))



Παιδάκια γλυκά :romance-grouphug: :romance-grouphug: :romance-grouphug:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Annoula έγραψε:Βιωμένο πάρα πολλές φορές. Μέχρι να καταλάβω ότι είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε που βρισκόμαστε κάθε στιγμή και ποιες είναι οι αδυναμίες μας, έλεγα το έχω και μετά έτρωγα τα μούτρα μου. Το να αναγνωρίζω τους τομείς που ακόμα μου υπολείπονται και θέλουν εργασία και να δουλεύω να τους ενισχύσω είναι πολύ σημαντικό :romance-smileyheart:
αυτό ακριβώς :x

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Άσφαλτος και ασφάλεια

Εικόνα

Eίναι αυτό το, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, αυτό το υψωματάκι, αυτή η μικρή πλαγιά κοντά στο ρέμα, που κάναμε να την ψευτοπερπατήσουμε λίγο με τον γιο μου τα προηγούμενα χρόνια, κάναμε πέντε βήματα και χαιρόμασταν, και έφτανε, και ήταν αρκετά,
αυτό το υψωματάκι που πήγαμε και προχθές και αυτός συνέχιζε να ανεβαίνει και εγώ φυσικά φοβόμουν, αλλά αυτός συνέχιζε, κι εγώ ακολουθούσα από πίσω του, κι όλο στεκόμουν, κι όλο στεκόταν και με περίμενε κι αυτός

και ήξερα πόσο πολύ λάθος είναι αυτό που κάνουμε, ήξερα, τους ήξερα τους κινδύνους, αυτός όμως όχι, από κινδύνους δεν σκάμπαζε, από κινδύνους δεν ένιωθε, δεν είναι άλλωστε χαρακτηριστικό γνώρισμα των παιδιών η άγνοια κινδύνου (;),

όχι όλων των παιδιών όμως, σε διαβεβαιώ όχι όλων, μερικά παιδιά έμαθαν το μάθημά τους εγκαίρως και φοβήθηκαν επαρκώς για όλη την υπόλοιπη ζωή τους, τόσο επαρκώς ώστε αφελώς θεωρούσαν ότι θα έφτανε ο φόβος τους και για την ζωή των απογόνων τους, ότι θα τους μεταδιδόταν το δίχως άλλο γονιδιακά και αδιαπραγμάτευτα,

αλλά η πραγματικότητα τους διαψεύδει κι έτσι είναι τώρα στην μέση της μικρής, ελάχιστης πλαγιάς που γλιστράει όλο και περισσότερο και γίνεται όλο και περισσότερο απότομη, που σαφώς έχει έρθει η ώρα να σταματήσουν και να την κατέβουν, γιατί ο κίνδυνος είναι εκεί, παρών, χαμογελώντας με δόντια που αστράφτουν,

είναι όμως ήδη τόσο παρών που για να αποφευχθεί, ο πατέρας θα πρέπει να κάνει κάτι εξίσου τρομακτικό με το να πέσει και να χτυπήσει, ο πατέρας δηλαδή θα πρέπει να λερωθεί, κι όλοι ξέρουν ότι δεν ήρθαμε σε αυτή τη ζωή για να λερωθούμε, κι όλοι ξέρουν ότι το βασικό ιδανικό της ζωής είναι να παραμείνουμε στειρωμένα καθαροί, κι όλοι ξέρουν ότι το βασικό ιδανικό της ζωής είναι να αγγίξουμε όσο το δυνατόν λιγότερο και να αγγιχθούμε όσο το δυνατόν λιγότερο, καθώς τα μικρόβια καιροφυλακτούν και παιδικός του θεός, και θεός που σε αντίθεση με τους υπόλοιπους δεν θα απαρνηθεί ποτέ, υπήρξε το σαπούνι,
όμως τώρα,

αν δεν ακουμπήσει θα γλιστρήσει, αν δεν λερωθεί θα πέσει, αν δεν αγγίξει θα χτυπήσει,
έτσι κάνει το αδιανόητο, πιάνοντας με τις παλάμες το χώμα, πρώτα οι παλάμες, μετά τα γόνατα της φόρμας, τώρα είναι σχεδόν στα τέσσερα, αλλά έχοντας ήδη λερωθεί και με το ένα κακό ήδη συντελεσμένο, τον ένα κίνδυνο ήδη πραγματοποιηένο, έχει να αντιμετωπίσει μόνο τον άλλο,
κι ο γιος του συνεχίζει σαν να είναι το πιο απλό πράγμα στον κόσμο, πιάνεται από δέντρα και κλαδιά, γλιστράει αλλά δεν χάνει την ψυχραιμία του, εμψυχώνει τον πατέρα του, λέγοντάς του να συνεχίσει να ανεβαίνει,

είναι ήδη μια τρέλα όλο αυτό, είναι απόλυτα σαφές, γιατί άντε και ανέβηκαν ως εκεί, μετά πώς θα κατέβουν αν όχι κουτρουβαλώντας, είναι τόσο πολύ ανεύθυνο αυτό που έχει κάνει, καθώς προσπαθεί ήδη να προεξοφλήσει στο μυαλό του το χειρότερο σενάριο, θα είναι άραγε μόνο γρατζουνιές και ματωμένα γόνατα ή και κάτι χειρότερο (;), προσπαθώντας να αποδείξει τι στον εαυτό του έχει αφήσει ένα μικρό παιδί να εκτίθεται σε τέτοιο κίνδυνο (;), τι κερδίζει κανείς ρισκάροντας χωρίς λόγο, τι κερδίζει κανείς αφήνοντας τα ασφαλή εδάφη, πόση ανευθυνότητα πατρική εξαιτίας απωθημένων παιδικών,

είναι ήδη μια τρέλα, αλλά είναι ήδη και μερικά μέτρα κοντά στην «κορυφή», αλλά ακόμη και τώρα λέει του γιου του φτάνει, όχι άλλο, όχι τόσο ψηλά, μην το διακινδυνεύσουν κι άλλο, κι εδώ που έφτασαν λίγο δεν είναι, εκείνος όμως επιμένει κι αφού επιμένει παίρνει κουράγιο κι ο πατέρας και να που τελικά ανεβαίνουν

και βλέπει με έκπληξη ότι στην κορυφή που δεν μπορούσαν να δουν και δεν ήξεραν τι είχε, δεν υπάρχει κάποιο τροπικό δάσος, αλλά πολιτισμός και άσφαλτος και ασφάλεια, ασφάλεια ξανά, και λύτρωση και σωτηρία και δεν χρειάζεται να κατέβουν αυτή την φυσική τσουλήθρα, όχι, έχουν ήδη σωθεί, είναι ήδη ασφαλείς, όχι επειδή έκαναν τη συνετή επιλογή στου πρανούς τα μισά, η συνετή επιλογή θα ήταν και η επικίνδυνη, είναι ασφαλείς επειδή κάποιος είχε το θάρρος να ανέβει ως το τέλος του δρόμου, είναι ασφαλείς επειδή κάποιος δεν φοβήθηκε και κοίταζε προς τα πάνω αντί προς τα κάτω και αντί να γεμίζει το μυαλό του με κινδύνους, πτώσεις και καταστροφές το γέμιζε με την προσδοκία πως θα τα καταφέρω
και αντί να φοβάμαι, εγώ θα ζω.


Old Boy

Πηγή:http://old-boy.blogspot.gr/
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”