ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαθαίνουμε τόσα πολλά για τον Εαυτό μας κατά την διάρκεια της φυσικής μας ζωής, που μάλλον είναι αρκετά δύσκολο να τα διαχειριστούμε...Έτσι μαθαίνουμε και τα φυλάμε στην αποθήκη του υποσυνείδητου, για να ανακληθούν σε μια ανάλογη περίπτωση που θα τα χρειαστούμε...
Όμως δεν ανακαλώνται πάντα όσα γνωρίζουμε, όταν τα χρειαζόμαστε, κυρίως όταν αντιμετωπίζουμε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες στην καθημερινή μας ζωή, φαίνεται σαν όλα να ξεχνιούνται...

Φαίνεται, λοιπόν, ότι η πληροφορία, μπορεί μεν να είναι αποθηκευμένη στο υποσυνείδητο μας, αμφισβητείται όμως το αν τελικά μας είναι χρήσιμη σε δεδομένη στιγμή που την χρειαζόμαστε.

Ένας άνθρωπος, μπορεί να γνωρίζει για την εσωτερική δύναμη και για ποιότητες που έχει σαν ανθρώπινη Ύπαρξη, μπορεί να έχει μάθει για το Θάρρος και την Πίστη, μπορεί να έχει συλλέξει χιλιάδες πληροφορίες από εξωτερικές πηγές σχετικά με την ακεραιότητα, την σταθερότητα και την εμπιστοσύνη, την αφοσίωση, την αποφασιστικότητα, την γενναιοψυχία, αλλά τελικά είναι μη χρήσιμες πληροφορίες, όταν νιώθει ότι η ζωή του πήρε την κατηφόρα...
Γιατί κάθε γνώση και πληροφορία που δεν έχει εφαρμοστεί, δεν έχουμε δηλαδή και την συναισθηματική εμπειρία αυτής, είναι σχεδόν πάντα άχρηστη, γιατί εξουδετερώνεται από τον φόβο και την απελπισία του συναισθηματικού μας Εαυτού, αν τον έχουμε αφήσει ανώριμο και τον έχουμε γεμίσει με γνώσεις που δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να εφαρμόσουμε και ό,τι γίνει...
Δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να πάμε κόντρα στους φόβους μας, για το τι θα συμβεί αν...

Χιλιάδες σενάρια λαμβάνουν χώρα κάθε στιγμή στον νου μας και είναι εντελώς αντίθετα από την διανοητική μας ικανότητα να σκεφτόμαστε ώριμα και αποτελεσματικά, κυρίως σε περίοδο δυσκολιών...
Υπάρχουν πολλές στιγμές στην ζωή μας, που η διανοητική μας ικανότητα εξουδετερώνεται και μια άλλη δύναμη μας ελέγχει...Μια δύναμη που συνήθως δεν αντιλαμβανόμαστε από που πηγάζει...όμως την φοβόμαστε αυτήν την δύναμη, γιατί σχεδόν ποτέ δεν μας πάει στο Καλό...

Αυτή η δύναμη που μας ελέγχει, που ελέγχει τον νου και τις πράξεις μας, είναι η "ασθένεια" του καθενός μας και που μας κάνει να συγχέουμε και να ταυτίζουμε διάφορες καταστάσεις, όπως πχ. την υπομονή με την ανοχή, την ελπίδα με την ψευδαίσθηση, την αγάπη με την λύπηση, την δικαιοσύνη με την σκληρότητα, την διάκριση με την επίκριση...

Το σίγουρο είναι ότι η Ζωή θα διαψεύσει τον καθένα μας, σε σχέση με τις συγχύσεις και τις ταυτίσεις μας, μέχρι να βρούμε το θάρρος να τις διαλύσουμε, και να καταφέρουμε να φέρουμε το κέντρο κάθε Εαυτού μας (διανοητικού, συναισθηματικού και ενστικτώδους) σε μια πνευματική ισορροπία, βιώνοντας πιο συνειδητά την εμπειρία της Ζωής μας, χωρίς προκαταλήψεις και προκαλύμματα.

Καμιά φορά τα γεγονότα έρχονται έτσι, σαν να μας πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι (όπως στην κοπέλα στην ιστορία μας), μα λίγο θέλει για να διαπιστώσουμε ότι ο ουρανός έχει μείνει στην θέση του, αλλά εμείς επιδιώξαμε την σύγκρουση μαζί του, από ένα υπερφίαλο "εγώ" που νομίζει ότι μπορεί να ελέγξει τα πάντα (εκτός από την ανωριμότητα του). Ενόσω εμείς συνεχίζουμε την ταύτιση μαζί του, οι πληροφορίες που έχουμε συλλέξει, αποτελούν άχρηστα αρχεία που συνήθως δεν μας αφορούν, όταν έρχονται εκείνες οι δύσκολες στιγμές, που χάνουμε την ψυχραιμία μας και τότε το μόνο που βιώνουμε είναι το χάος των συναισθημάτων μας, που έχουν παραμείνει ανώριμα και χωρίς πνευματική φροντίδα και ενεργή νοημοσύνη...


:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:


<<<Μια νεαρή κοπέλα πήγε στη γιαγιά της και της μίλησε για τη ζωή της και για το πόσο δύσκολο της ήταν να καταφέρει να ξεπεράσει τα προβλήματα της… Μόλις είχε ανακαλύψει ότι ο άντρας της την απατάει και ένιωθε συντετριμμένη.

Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό. Πρόσφατα την είχαν απολύσει από την δουλειά της και πίστευε ότι αν χώριζε θα αντιμετώπιζε τρομερές οικονομικές δυσκολίες για να μεγαλώσει τα παιδιά της.

Κάθε φορά που νόμιζε ότι έλυνε ένα πρόβλημα, κάποιο άλλο της χτυπούσε τη πόρτα. Είπε στη γιαγιά της ότι είχε κουραστεί να παλεύει και ότι ήταν έτοιμη να τα παρατήσει.

Η γιαγιά της την πήγε στην κουζίνα. Γέμισε τρεις κατσαρόλες με νερό και τις έβαλε πάνω στα αναμμένα μάτια της κουζίνας. Σύντομα οι κατσαρόλες με το νερό άρχισαν να βράζουν. Στην πρώτη έβαλε μέσα καρότα, στη δεύτερη αυγά και στην τρίτη έριξε μερικούς κόκκους καφέ.

Τα άφησε λίγο να βράσουν, χωρίς να πει ούτε μια λέξη. Σε περίπου είκοσι λεπτά, έκλεισε τα μάτια της κουζίνας.

Έβγαλε τα καρότα έξω και τα έβαλε σε ένα μπολ. Έβγαλε τα αυγά έξω και τα έβαλε και αυτά σε ένα μπολ. Το ίδιο έκανε και με τους κόκκους καφέ.

Γυρνώντας στην εγγονή της, τη ρώτησε: «Πες μου, τι βλέπεις;»

«Καρότα, αυγά και καφέ» απάντησε η νεαρή κοπέλα.

Η γιαγιά της ζήτησε να πλησιάσει περισσότερο και να αγγίξει τα καρότα. Το έκανε και παρατήρησε ότι ήταν μαλακά.

Της είπε στη συνέχεια να πάρει ένα αυγό και να το σπάσει. Αφού έβγαλε τα τσόφλια, παρατήρησε ότι το εσωτερικό του βραστού αυγού ήταν πολύ σκληρό.

Τέλος της είπε να πιει μια γουλιά καφέ. Η κοπέλα χαμογέλασε καθώς μύρισε το πλούσιο άρωμά του.

Η νεαρή κοπέλα ρώτησε: «Τι σημαίνει αυτό, γιαγιά;»

Η γιαγιά της, της εξήγησε ότι αν και όλα τα αντικείμενα είχαν αντιμετωπίσει τις ίδιες σκληρές συνθήκες, δηλαδή το βραστό νερό, το καθένα τους αντέδρασε διαφορετικά.

Το καρότο όταν μπήκε μέσα στο βραστό νερό, ήταν δυνατό και σκληρό. Όταν έβρασε όμως έγινε μαλακό και αδύναμο.

Πριν μπει το αυγό στη κατσαρόλα ήταν εύθραυστο. Το λεπτό εξωτερικό του περίβλημα προστάτευε το υγρό εσωτερικό του. Όμως όταν έβρασε, το εσωτερικό του σκλήρυνε!

Οι κόκκοι του καφέ δεν άλλαξαν οι ίδιοι. Άλλαξαν όμως όλο το βραστό νερό της κατσαρόλας.

«Εσύ ποια είσαι;» γύρισε και ρώτησε η γιαγιά την εγγονή της.

«Όταν οι δυσκολίες σου χτυπούν τη πόρτα, πώς ανταποκρίνεσαι; Σαν το καρότο, σαν το αυγό ή σαν τους κόκκους του καφέ;

Είσαι το καρότο που φαίνεται δυνατό αλλά με τον πόνο και τις αντιξοότητες, μαραίνεται, μαλακώνει και χάνει τη δύναμη του;

Είσαι το αυγό που ξεκινάει με αγνή, όμορφη καρδιά που όμως οι πρώτες δυσκολίες το σκληραίνουν; Μήπως η άσχημη πράξη του άντρα σου και οι οικονομικές σου δυσκολίες έχουν αλλάξει τη καρδιά σου, παρόλο που εξωτερικά το τσόφλι σου μοιάζει το ίδιο;

Ή μήπως είσαι σαν τον κόκκο του καφέ που αντί να αλλάξει ο ίδιος, όπως το αυγό και το καρότο, αλλάζει το καυτό νερό, απελευθερώνοντας άρωμα και γεύση;

Αν αποφασίσεις ότι είσαι σαν τον κόκκο καφέ, όταν σε χτυπούν οι δυσκολίες, δεν απογοητεύεσαι αλλά βρίσκεις πάντα την δύναμη να αλλάξεις την κατάσταση και να την κάνεις καλύτερη. Να ανακαλύψεις πράγματα που θα απελευθερώσουν άρωμα και γεύση, αισιοδοξία και ελπίδα. Να μην αλλάξουν εσένα οι δυσκολίες σου αλλά να καταφέρεις να τις αλλάξεις εσύ. Ακριβώς όπως και ένας κόκκος καφέ».

Εσείς, πως αντιμετωπίζετε τις δυσκολίες σας; Σαν ένα καρότο, σαν ένα αυγό ή σαν ένα κόκκο καφέ;

Οι πιο ευτυχισμένοι άνθρωποι δεν έχουν απαραίτητα τα πάντα στη ζωή τους: Χρήματα, σπίτια, ευτυχισμένο γάμο, καλή δουλειά. Απλά κρατούν από όλα όσα τους φέρνει η ζωή, αυτά που έχουν πραγματικά σημασία και προχωρούν μπροστά.>>>


http://www.medicalland.gr/%CE%B5%CE%AF% ... %B7%CE%BD/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατί κάθε γνώση και πληροφορία που δεν έχει εφαρμοστεί, δεν έχουμε δηλαδή και την συναισθηματική εμπειρία αυτής, είναι σχεδόν πάντα άχρηστη, γιατί εξουδετερώνεται από τον φόβο και την απελπισία του συναισθηματικού μας Εαυτού, αν τον έχουμε αφήσει ανώριμο και τον έχουμε γεμίσει με γνώσεις που δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να εφαρμόσουμε και ό,τι γίνει...
Δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να πάμε κόντρα στους φόβους μας, για το τι θα συμβεί αν...
Καραβιωμένο. @};-

Αυτό το Θάρρος να "σπάσει" κανείς τον φόβο του, είναι ίσως τελικά πιο σημαντικό από οποιαδήποτε γνώση - ίσως να είναι και ο λόγος για να αποκτήσει κανείς την γνώση. Ό,τι μαθαίνεις δηλαδή, να το μαθαίνεις για να μπορέσεις να πας κόντρα στον φόβο, και να βγεις έξω στην Ζωή.

Και η στιγμή που το κάνεις αυτό, που πας κόντρα στον φόβο, είναι τόσο δυνατή και σημαντική μέσα σου, που μένει χαραγμένη για πάντα στην Ψυχή σου. :romance-heartbeating:

Αλλιώς, αν η γνώση μείνει στην θεωρία και δεν γίνει εφαρμογή, τότε γίνεται απλά ένα ακόμα "παιχνιδάκι" για να έχει να ασχολείται το μυαλό, όταν κάθεται και κάνει τα σενάριά του...

:x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Γιατί κάθε γνώση και πληροφορία που δεν έχει εφαρμοστεί, δεν έχουμε δηλαδή και την συναισθηματική εμπειρία αυτής, είναι σχεδόν πάντα άχρηστη, γιατί εξουδετερώνεται από τον φόβο και την απελπισία του συναισθηματικού μας Εαυτού, αν τον έχουμε αφήσει ανώριμο και τον έχουμε γεμίσει με γνώσεις που δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να εφαρμόσουμε και ό,τι γίνει...
Δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να πάμε κόντρα στους φόβους μας, για το τι θα συμβεί αν...
Είναι πολύ σημαντικό το φοβάμαι αλλά τολμώ


:romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ταρούλι, ο φόβος χρειάζεται να γίνει εποικοδομητικό συναίσθημα...
Γιατί αν του πας κόντρα χωρίς να έχεις προετοιμαστεί για το θάρρος που απαιτεί μία υπέρβαση, τότε σίγουρα θα σε νικήσει...

Ο ριψοκίνδυνος δεν είναι πάντα ο θαρραλέος, αλλά μπορεί να είναι και ο άφρονας
Άφρονα εδώ εννοώ εκείνον που δεν έχει προετοιμαστεί για την όποια συνέπεια της τόλμης του και μετά ξαναγυρνάει πίσω εκεί που βρισκόταν, ακόμα πιο φοβισμένος...

Όταν λέω εγώ ότι θα κοιμόμουν στο παγκάκι με τα παιδιά μου, αλλά πίσω δεν ξαναγύριζα στην μάνα μου, με προετοιμάσε ο φόβος αυτός, να ανταπεξέλθω σε όποια δυσκολία συναντούσα στην αυτάρκειά μου.
Αλλιώς θα κρεμόμουν ακόμα στον πρώην σύντροφο και θα έκανα τον τσάμπα μάγκα, καλυμμένη πίσω από έναν "σωτήρα"...

Μιλάω πάντα για εσωτερική προετοιμασία και όχι εξωτερική, του στυλ μαζεύω χρήματα για να σε στείλω...


:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καταλαβαίνω τι εννοείς, κάθε δράση χρειάζεται εσωτερική προετοιμασία αλλιώς είναι αντίδραση και συνήθως είναι αυτοκαταστροφική.

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Αρκετές φορές στην ζωή μου έχω αφεθεί να παραπλανηθώ από τον φόβο και πέσω σε θυμαπάτη, είτε παρασυρμένη από τον εγωισμό μου, είτε από την κοινωνική ηθική.
Νομίζω ότι το πρώτο βήμα που θα έπρεπε να κάνει κάποιος είναι να μάθει να αναγνωρίζει και να δέχεται τον φόβο γιατί μόνον έτσι θα καταφέρει να εκμεταλευτεί το συναίσθημα για την προσωπική του εξέλιξη.
Βέβαια είναι δυσκολούτσικο να βάλεις στην άκρη τον εγωισμό και την αλαζονεία του δήθεν δυνατού, αλλά τουλάχιστον αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις εφόσον οι συνθήκες της ζωής σου δεν σε καλύπτουν.

@};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vasoula έγραψε:Γιατί κάθε γνώση και πληροφορία που δεν έχει εφαρμοστεί, δεν έχουμε δηλαδή και την συναισθηματική εμπειρία αυτής, είναι σχεδόν πάντα άχρηστη, γιατί εξουδετερώνεται από τον φόβο και την απελπισία του συναισθηματικού μας Εαυτού, αν τον έχουμε αφήσει ανώριμο και τον έχουμε γεμίσει με γνώσεις που δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να εφαρμόσουμε και ό,τι γίνει...
Δεν έχουμε τολμήσει ποτέ να πάμε κόντρα στους φόβους μας, για το τι θα συμβεί αν...
Vasoula έγραψε:Καμιά φορά τα γεγονότα έρχονται έτσι, σαν να μας πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι (όπως στην κοπέλα στην ιστορία μας), μα λίγο θέλει για να διαπιστώσουμε ότι ο ουρανός έχει μείνει στην θέση του, αλλά εμείς επιδιώξαμε την σύγκρουση μαζί του, από ένα υπερφίαλο "εγώ" που νομίζει ότι μπορεί να ελέγξει τα πάντα (εκτός από την ανωριμότητα του). Ενόσω εμείς συνεχίζουμε την ταύτιση μαζί του, οι πληροφορίες που έχουμε συλλέξει, αποτελούν άχρηστα αρχεία που συνήθως δεν μας αφορούν, όταν έρχονται εκείνες οι δύσκολες στιγμές, που χάνουμε την ψυχραιμία μας και τότε το μόνο που βιώνουμε είναι το χάος των συναισθημάτων μας, που έχουν παραμείνει ανώριμα και χωρίς πνευματική φροντίδα και ενεργή νοημοσύνη...
Vasoula έγραψε:Αν αποφασίσεις ότι είσαι σαν τον κόκκο καφέ, όταν σε χτυπούν οι δυσκολίες, δεν απογοητεύεσαι αλλά βρίσκεις πάντα την δύναμη να αλλάξεις την κατάσταση και να την κάνεις καλύτερη. Να ανακαλύψεις πράγματα που θα απελευθερώσουν άρωμα και γεύση, αισιοδοξία και ελπίδα. Να μην αλλάξουν εσένα οι δυσκολίες σου αλλά να καταφέρεις να τις αλλάξεις εσύ. Ακριβώς όπως και ένας κόκκος καφέ».
πολυ ομορφα, και πολυ διδακτικη η ιστορία @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
ειναι αλήθεια αυτο για τη θεωρητική γνώση.., θα συμφωνήσω κι εγώ οτι εχει πολυ μεγαλη διαφορά η θεωρία απ'την πράξη. επισης μου αρεσε αυτο για την εσωτερική προετοιμασία.
Vasoula έγραψε:ο φόβος χρειάζεται να γίνει εποικοδομητικό συναίσθημα...
Γιατί αν του πας κόντρα χωρίς να έχεις προετοιμαστεί για το θάρρος που απαιτεί μία υπέρβαση, τότε σίγουρα θα σε νικήσει...

Ο ριψοκίνδυνος δεν είναι πάντα ο θαρραλέος, αλλά μπορεί να είναι και ο άφρονας
Άφρονα εδώ εννοώ εκείνον που δεν έχει προετοιμαστεί για την όποια συνέπεια της τόλμης του και μετά ξαναγυρνάει πίσω εκεί που βρισκόταν, ακόμα πιο φοβισμένος...

Όταν λέω εγώ ότι θα κοιμόμουν στο παγκάκι με τα παιδιά μου, αλλά πίσω δεν ξαναγύριζα στην μάνα μου, με προετοιμάσε ο φόβος αυτός, να ανταπεξέλθω σε όποια δυσκολία συναντούσα στην αυτάρκειά μου.
Αλλιώς θα κρεμόμουν ακόμα στον πρώην σύντροφο και θα έκανα τον τσάμπα μάγκα, καλυμμένη πίσω από έναν "σωτήρα"...
@};- @};- :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλάκι έγραψε:Βέβαια είναι δυσκολούτσικο να βάλεις στην άκρη τον εγωισμό και την αλαζονεία του δήθεν δυνατού,
ωωω ναι! είναι δύσκολο να παραδεχτούμε οποιαδήποτε αδυναμία, εγωιστικά δύσκολο...
Και λέω εγωιστικό, γιατί κανείς δεν θέλει να είναι αδύναμος και η λέξη "δυνατός" σημαίνει ότι είμαι ετοιμοπόλεμος και έτσι μας προκαλεί μια λανθασμένη ασφάλεια, γιατί για να είναι κανείς ετοιμοπόλεμος χρειάζεται να έχει και τα όπλα. Αν μπει στον πόλεμο "ξεβράκωτος", μπορεί να φαίνεται δυνατός και ότι δεν μασάει, αλλά μετά δεν μαζεύεται η "ήττα"...
Όμως αν αντικαταστήσουμε την λέξη "δυνατός", με μια άλλη που μας εξυπηρετεί την συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας, μπορούμε πιο απλά να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Πχ. μπορούμε να αντικαταστήσουμε την λέξη "δυνατός" με την λέξη "μεθοδικός", "εργατικός", "αφοσιωμένος", "αποφασιστικός", οπότε εστιαζόμαστε στο καλό που εκφράζουν αυτές οι λέξεις, μέχρι να φτάσουμε αληθινά στην δύναμή μας.

Πχ. εργάζομαι μεθοδικά, αφοσιωμένα, αποφασιστικά για να προετοιμαστώ για τον "πόλεμο"...Και μέχρι να φτασω στο "ετοιμοπόλεμος" μπορεί και να διαπιστώσω ότι δεν χρειάζεται καθόλου να πολεμήσω, για να φανώ δυνατός...

Τα μαγικά σημεία της Ζωής...


:romance-heartsthree:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

εννοείς Βασούλα μου ότι εστιαζοντας στην ουσια στο τελικό αποτελεσμα μόνο, χανουμε το σημειο που βρισκόμαστε στο τωρα και τη διαδρομη που εχουμε διανύσει και εντεινεται η αισθηση του τι υπολειπεται μεχρι τον τελικο στόχο κλεβοντας μας τη δυναμη αυτη η αισθηση? σε αντιθεση με το αν το δουμε βημα βημα και εχοντας εσωτερική επαφή με το τώρα αν το καταλαβα καλά.

:x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Θοδωράκος έγραψε:Αυτό το Θάρρος να "σπάσει" κανείς τον φόβο του, είναι ίσως τελικά πιο σημαντικό από οποιαδήποτε γνώση - ίσως να είναι και ο λόγος για να αποκτήσει κανείς την γνώση. Ό,τι μαθαίνεις δηλαδή, να το μαθαίνεις για να μπορέσεις να πας κόντρα στον φόβο, και να βγεις έξω στην Ζωή.
Βασούλα έγραψε:Ο ριψοκίνδυνος δεν είναι πάντα ο θαρραλέος, αλλά μπορεί να είναι και ο άφρονας
Άφρονα εδώ εννοώ εκείνον που δεν έχει προετοιμαστεί για την όποια συνέπεια της τόλμης του και μετά ξαναγυρνάει πίσω εκεί που βρισκόταν, ακόμα πιο φοβισμένος...
Ελλάκι έγραψε:Νομίζω ότι το πρώτο βήμα που θα έπρεπε να κάνει κάποιος είναι να μάθει να αναγνωρίζει και να δέχεται τον φόβο γιατί μόνον έτσι θα καταφέρει να εκμεταλευτεί το συναίσθημα για την προσωπική του εξέλιξη.
Βέβαια είναι δυσκολούτσικο να βάλεις στην άκρη τον εγωισμό και την αλαζονεία του δήθεν δυνατού, αλλά τουλάχιστον αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις εφόσον οι συνθήκες της ζωής σου δεν σε καλύπτουν.
:x :x :x


Βασούλα έγραψε:Πχ. εργάζομαι μεθοδικά, αφοσιωμένα, αποφασιστικά για να προετοιμαστώ για τον "πόλεμο"...Και μέχρι να φτασω στο "ετοιμοπόλεμος" μπορεί και να διαπιστώσω ότι δεν χρειάζεται καθόλου να πολεμήσω, για να φανώ δυνατός...

Τα μαγικά σημεία της Ζωής...
Διαβάζοντας αυτό μου άρεσε πολύ, έτσι όπως το κατάλαβα. Όταν όμως συνέχισα στην απορία της Βικούλας μας, εκεί κάπου έχασα τη μπάλα. Μπορεί και να παρερμήνευσα το νόημα αυτού που θες να πεις Βασούλα μου...
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι: Εργαζόμαστε μεθοδικά, αφοσιωμένα και αποφασιστικά για ένα αποτελέσμα και μέχρι να φτάσουμε σε αυτό, έχουμε μαζέψει τόσο υλικό από την όλη εργασία που το αποτέλεσμα έχει επέρθει από μόνο του χωρίς εμείς να κάνουμε το παραμικρό και χωρίς να το έχουμε καλά καλά καταλάβει...

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανουλη μου αυτό που λες εννοούσα... :romance-heartsthree:

Η Βικούλα αναφέρεται στο να μην εστιαζόμαστε στο αποτέλεσμα...Σωστό είναι κι αυτό, αλλά δεν εννοούσα ακριβώς αυτό σ' αυτήν την φάση

Προσπαθώ να ερμηνεύσω την διάκριση που χρειάζεται να έχει αυτός που θεωρεί ότι είναι "ετοιμοπόλεμος" ώστε να μην θεωρήσει ότι "τοχει" (γνωστή έκφραση) για τον "πόλεμο", ενώ δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για την Ειρήνη...

Αναφέρθηκα κυρίως σ' αυτήν την φράση της Έλλης
Βέβαια είναι δυσκολούτσικο να βάλεις στην άκρη τον εγωισμό και την αλαζονεία του δήθεν δυνατού,
:romance-heartsthree:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Όμως αν αντικαταστήσουμε την λέξη "δυνατός", με μια άλλη που μας εξυπηρετεί την συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας, μπορούμε πιο απλά να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Πχ. μπορούμε να αντικαταστήσουμε την λέξη "δυνατός" με την λέξη "μεθοδικός", "εργατικός", "αφοσιωμένος", "αποφασιστικός", οπότε εστιαζόμαστε στο καλό που εκφράζουν αυτές οι λέξεις, μέχρι να φτάσουμε αληθινά στην δύναμή μας.

Πχ. εργάζομαι μεθοδικά, αφοσιωμένα, αποφασιστικά για να προετοιμαστώ για τον "πόλεμο"...Και μέχρι να φτασω στο "ετοιμοπόλεμος" μπορεί και να διαπιστώσω ότι δεν χρειάζεται καθόλου να πολεμήσω, για να φανώ δυνατός...

Τα μαγικά σημεία της Ζωής...
:romance-heartbeating:
Νομίζω όλοι λίγο πολύ έχουμε υπερεκτιμήσει τις δυνάμεις μας σε κάποια φάση ή για να το θέσω πιο ορθά δεν εχουμε σκύψει με ειλικρίνια να δούμε σε τι φάση βρισκόμαστε. Κ μόνο στο άκουσμα της λέξης 'αδύναμος ' βαράει ο εγωισμός κόκκινο και σπεύδουμε να αυτοχαρακτηριστούμε δυνατοί και μόλις έρθει η πρώτη προκληση γινόμαστε κοτούλες :animals-chickencatch: Προσωπικά το έχω κάνει πάμπολλες φορές :D Απλά συνειδητοποίησα πλέον ότι είναι καλύτερα να παραδεχτώ Ειλικρινά στον Εαυτό μου ότι δεν είμαι αρκετά δυνατή στην εκάστοτε φάση, είμαι όμως Αποφσισμένη, οπότε αυτό θα με βάλει στη διαδικασία να πάρω τη Δύναμή μου πίσω σιγά σιγά :x Συν ότι όταν όντως αισθάνεσαι Δυνατός τότε δεν χρειάζεται καν να πολεμήσεις πολλές φορές γιατί νιώθεις μέσα σου τόσο καλά, τόσο όμορφα με τον Εαυτό σου που όλα τακτοποιούνται ήρεμα και γλυκά, γιατι όλο αυτό το εκπέμπεις κ προς τα έξω :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

Βιωμένο πάρα πολλές φορές. Μέχρι να καταλάβω ότι είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε που βρισκόμαστε κάθε στιγμή και ποιες είναι οι αδυναμίες μας, έλεγα το έχω και μετά έτρωγα τα μούτρα μου. Το να αναγνωρίζω τους τομείς που ακόμα μου υπολείπονται και θέλουν εργασία και να δουλεύω να τους ενισχύσω είναι πολύ σημαντικό :romance-smileyheart:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ελλάκι έγραψε:
Βέβαια είναι δυσκολούτσικο να βάλεις στην άκρη τον εγωισμό και την αλαζονεία του δήθεν δυνατού,
ωωω ναι! είναι δύσκολο να παραδεχτούμε οποιαδήποτε αδυναμία, εγωιστικά δύσκολο...
Και λέω εγωιστικό, γιατί κανείς δεν θέλει να είναι αδύναμος και η λέξη "δυνατός" σημαίνει ότι είμαι ετοιμοπόλεμος και έτσι μας προκαλεί μια λανθασμένη ασφάλεια, γιατί για να είναι κανείς ετοιμοπόλεμος χρειάζεται να έχει και τα όπλα. Αν μπει στον πόλεμο "ξεβράκωτος", μπορεί να φαίνεται δυνατός και ότι δεν μασάει, αλλά μετά δεν μαζεύεται η "ήττα"...
Όμως αν αντικαταστήσουμε την λέξη "δυνατός", με μια άλλη που μας εξυπηρετεί την συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας, μπορούμε πιο απλά να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα

Πχ. μπορούμε να αντικαταστήσουμε την λέξη "δυνατός" με την λέξη "μεθοδικός", "εργατικός", "αφοσιωμένος", "αποφασιστικός", οπότε εστιαζόμαστε στο καλό που εκφράζουν αυτές οι λέξεις, μέχρι να φτάσουμε αληθινά στην δύναμή μας.

Πχ. εργάζομαι μεθοδικά, αφοσιωμένα, αποφασιστικά για να προετοιμαστώ για τον "πόλεμο"...Και μέχρι να φτασω στο "ετοιμοπόλεμος" μπορεί και να διαπιστώσω ότι δεν χρειάζεται καθόλου να πολεμήσω, για να φανώ δυνατός...

Τα μαγικά σημεία της Ζωής...

Εδώ θα ήθελα να συμπληρώσω κι εγώ, ότι δύσκολο να παραδεχτεί κάποιος το ότι δεν είναι "δυνατός", ναι, είναι, ιδιαίτερα αν χρειαστεί να το παραδεχτεί μπροστά σε άλλους και δεν θέλει να εκτεθεί.
Το να εκθέτεις τις αδυναμίες σου είναι το πιο δύσκολο πράγμα.

Όμως είναι και το ουσιαστικότερο βήμα για να πάρει κανείς τη δύναμή του πίσω.

Απ' την άλλη το να μη το παραδέχεται κανείς στον εαυτό του, σημαίνει ότι απλά αυταπάται και σίγουρα έχει ελλείψεις στην εσωτερική του εργασία.
..Απλά συνειδητοποίησα πλέον ότι είναι καλύτερα να παραδεχτώ Ειλικρινά στον Εαυτό μου ότι δεν είμαι αρκετά δυνατή στην εκάστοτε φάση, είμαι όμως Αποφσισμένη, οπότε αυτό θα με βάλει στη διαδικασία να πάρω τη Δύναμή μου πίσω σιγά σιγά
:lol: @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”