ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η εξοικείωση συμβαίνει σε πολλά επίπεδα Ναταλί.

Αν πονάς, θα εξοικειωθείς πιο εύκολα με κάποιον που πονάει εξίσου και ίσως και στον ίδιο τομέα.

Μα δεν θα θεραπευτείς μαζί του...Απλά θα μοιραστείτε τον πόνο σας και αυτό θα φέρει μια κάποιου είδους ενδυνάμωση στην μεταξύ σας σχέση.

΄Ομως άλλου είδους εξοικείωση εννοούσα εγώ.

΄Ομως δεν είναι επί του παρόντος!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Μα αφού γλυκειά μου το είπα κιόλας!! Αλλη εμπειρια η μια και άλλη ή άλλη!! @};- Πάντως δεν αποκλείεται να είναι με τον τρόπο τους και οι δύο θεραπευτικές ! Μόνο όταν βρεθεί κανείς με ανθρώπους που τους έχουν απορίψει οι πάντες γιατί έχουνε τα παιδιά που έχουνε μπορεί να νιώσει αυτή την λεπτή σχέση αμοιβαιότητας και πολύ βαθειάς αλλά και σταδιακής θεραπείας στον πόνο τους!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί η παρηγοριά δεν είναι θεραπεία, τουλαχιστον αυτή που εννοώ εγώ. Και η αμοιβαιότητα δίνει κουράγιο να συνεχίσεις να ζεις.
Αυτό εγώ δεν το θεωρώ θεραπεία, αλλά υποστήριξη.

Για τα παιδιά τους ντρέπονται κυρίως. Αλλιώς δεν θα πόναγαν.
Συνήθως το περιβάλλον σου φέρνει συναισθήματα που ήδη έχεις, δεν σου δημιουργεί καινούργια...

Αλλά αν εσύ το βλέπεις έτσι, μαζί σου και εγώ! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ναι αλλά ποιός τους έκανε να νιώθουνε έτσι βρε Βασούλι μου!! Ξέρεις τι θλίψη είναι να είναι η θέση αδειανή απέναντη σου γιατί όταν βλέπουν το δικό σου παιδί όλοι σηκώνονται και φευγούνε ή....πολλές φορές δυσανασχετούνε κιόλας που το κουβάλησες μαζί σου και είναι υποχρεωμένοι να το δούνε;; :-( :-( Εγώ αυτό δεν το έζησα ούτε σαν γονιός ούτε σαν παιδί, αλλά σαν συνοδός τους!! Εχω συνοδεύσει πολλά τέτοια παιδιά και μου έχουν φερθεί ανάλογα γιατί νομίζαν πως είμαι συγγενείς τους. Εγώ απάντησα ανάλογα βέβαια και δεν τους χαρίστηκα καθόλου, αλλά ήρθα από πρώτο χέρι στην θέση αυτών των ανθρώπων, και πιστεύψε :Οτι εχω ζήσει από τον δικό τους πόνο έχει θεραπευσει πολλά από τον δικό μου πόνο που είναι έτσι κι αλλιώς πολύ ελαφρύτερος!!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

(Danny):"To σεμινάριο on line που κάνουμε από πέρυσι το Σεμπτέβριο , ξεκινώντας από τις σχέση με τους γονεις και τα προτυπα που έχουν συσσωρευτει και μπλοκάρει στο 2ο κέντρο μας!!! Indragostit"


και μόνο που το διάβασα, μου σηκώθηκε η τρίχα και κοίταξα με δέος την οθόνη του pc... φρίκαρα και μόνο στη σκέψη... που να αρχίσεις και που να τελειώσεις με αυτά τα θέματα....
Μπράβο σας παιδιά που το κάνετε >:d<
μακάρι να καταφέρω να το κάνω και εγώ κάποτε @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλί, δεν ζυγίζουμε τον πόνο των ανθρώπων να δούμε ποιός είναι ελαφρύτερος. Ο πόνος από όπου κι αν προέρχεται, είναι πόνος.
Και αυτού την θεραπεία ευελπιστούμε, με την εσωτερική μας εργασία.

Αν όχι όλων των ανθρώπων, τουλάχιστον όσων μπορούν και θέλουν να αναγνωρίσουν ότι ένα παιδί με ειδικές ανάγκες δεν είναι ντροπή γι' αυτούς, αλλά πρόκληση.

Αυτό που θεραπεύεται πολλές φορές, δεν είναι η ίδια η ασθένεια, αλλά τα συναισθήματα που προκαλούνται από αυτήν.
Ξέρεις τι είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις για έναν άνθρωπο που πονάει? Να τον λυπάσαι...

Και ξέρεις γιατί είναι το χειρότερο? Γιατί μέσα σου δοξάζεις τον θεό, που δεν έχεις την ίδια πρόκληση...

Η ευσπλαχνία αποδίδεται αυθεντικά, όταν μπορείς να αφομοιώσεις τον πόνο, χωρίς να τον συγκρίνεις.

Σκέψεις για στοχασμό Ναταλί! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ξέρεις τι είναι το χειρότερο που μπορείς να κάνεις για έναν άνθρωπο που πονάει? Να τον λυπάσαι...

Και ξέρεις γιατί είναι το χειρότερο? Γιατί μέσα σου δοξάζεις τον θεό, που δεν έχεις την ίδια πρόκληση...
Πόσο αλήθεια!!! @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spooky
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 15 Σεπ 2009 12:02 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Spooky »

+1
Ήθελε λέει να 'ναι ελεύθερος...
Σκοτώστε τον !!


Ν. Καζαντζάκης
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Μην παίρνεις τα βάσανα των άλλων πάνω σου. δεν είναι αυτή η ποιότητα της συμπόνιας. δες αν μπορείς να τους βοηθήσεις μέσα από την ουδετερότητα.
Η συμπόνια περιέχει σοφία.
Και η σοφία σε βοηθά να αναγνωρίσεις την πραγματική ανάγκη των άλλων , τον πραγματικό τους φόβο....
Ασε τους άλλους να έχουν την ευθύνη της ζωής τους και μην τους διευκολύνεις να την αποθέσουν σε εσένα...
Η διευκόλυνση για επανάπαυση δεν ανήκει στην συμπόνια...


Από κάρτα Ρωρ

:x :x :x (ευχαριστώ) >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η ευσπλαχνία αποδίδεται αυθεντικά, όταν μπορείς να αφομοιώσεις τον πόνο, χωρίς να τον συγκρίνεις.
συμπόνια @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η ευσπλαχνία αποδίδεται αυθεντικά, όταν μπορείς να αφομοιώσεις τον πόνο, χωρίς να τον συγκρίνεις.
@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Ομως άλλου είδους εξοικείωση εννοούσα εγώ.

΄Ομως δεν είναι επί του παρόντος!
...Τι άραγε θέλει να πει ο ποιητής? :-D :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η δική μου άποψη σχετικά με το άν θα μπορουσε να γίνει 2ο σεμινάριο με νέα μέλη του φόρουμ (και πάντα με σεβασμό στις αντοχές της Βάσως, διότι είναι κάτι που απαιτει αφοσίωση και χρόνο), είναι η εξης:

Ο καθενας από εμάς ήλθαμε στο ρεικι , μέσα από διαφορετικές διαδρομές για ένα και μοναδικό λόγο -χωρις να το ξέρουμε...
"Να βρούμε τον Εαυτο μας, να τον γνωρίσουμε, να ζήσουμε καλύτερα σε αυτη τη ζωή, να κατανοήσουμε τα προβλήματα μας: ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!!! δεν το ξέραμε αλλά την επιζητούσαμε σε όλα τα επίπεδα....

Ετσι στην αρχή με την ενέργεια, που είναι απόλυτα ασφαλής τρόπος, προσπαθούσαμε να προσεγγισουμε το σωμα μας , αυτο που βλέπαμε και μέχρι εκει που ξέραμε και καταλαβαιναμε!!

Η Βάσω , μου έδειξε μέσα σε αυτο το σεμινάριο ότι δεν υπάρχει μόνο το φυσικό μου πονεμένο σώμα, αλλά το θαυμα της ύπαρξης μου πέρα από το Ρεικι, η κληρονομιά της ψυχης μου που προσπαθει να εξελιχθει, αλλά όχι τρέχα -γύρευε που και πως.... αλλά ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !!! ΣΗΜΕΡΑ!!!! :-(

Ο Θεος που θελει ΤΩΡΑ να είναι μαζί μου, αλλά ποτέ δεν τον ακουγα... :-(
Η αγάπη που θέλει και μπορει ΤΩΡΑ να με στηρίξει, αλλά έψαχνα στηρίγματα από άλλους ανθρώπους που δεν μπορούσαν να στηρίξουν τον Εαυτο τους...

Αυτά μας έμαθε η Βασω στο σεμινάριο...
Και πιστευω ότι αν μπορούσε να κάνει αυτο που έκανε με εμας και με άλλους ανθρώπους θα ήταν ευλογία. @};-

Η ίδια ξέρει καλύτερα... απλά ήθελα να το πω, γιατί είμαι πολύ τυχερή που βρίσκομαι εδώ! :-( :x >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Χρειαζεται να εχουμε εμπιστοσυνη για ενα τετοιο εγχειρημα στο οδηγο... @};-

οχι μονο στα λογια αλλα επι του πρακτικου...

δεν ξερω αν σε βοηθησα Δημητρα.. >:d<
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Τωρα ειδα το κειμενο της Ντανυς νομιζω οτι θα καταλαβεις περισσοτερα απο εκεινη...

Ντανουλα :x :x

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”