ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αξίζει η προσπάθεια ότι και να γίνει!!! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν αντιστέκομαι Δήμητρα στην φύση των πραγμάτων :-D :-D :-D

ας δούμε, λοιπόν, τι έχει να μας πει η ίδια η συγχρονικότητα! ;)

ξέρω ότι αξίζει η προσπάθεια... κάθε προσπάθεια αξίζει από την πιο μικρή έως την πιο μεγάλη, τίποτα δεν πάει χαμένο!

ας περιμένουμε λοιπόν να συμβεί... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:x :x @};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
ξέρω ότι αξίζει η προσπάθεια... κάθε προσπάθεια αξίζει από την πιο μικρή έως την πιο μεγάλη, τίποτα δεν πάει χαμένο!


:thumbsup:
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βάσω μου, αν είπα ότι θα το κρατήσω σαν δώρο δεν ήταν για να σε κολακέψω!! Πίστεψέ με ότι συναναστρέφομαι τα άτομα με ειδικές ανάγκες από είκοσι χρονών με ένα διάλλειμμα βέβαια οχτώ χρόνων όταν είμουνα καλόγρια, αλλά κι εκεί πήγαινα στο ανάλογο πίστη και Φως της Ιταλιας άρα είχα κόψει σχέσεις μόνο με τα συγκεκριμένα άτομα..... Εχω σκοτάψει κι εγώ σε πόλλές καταστάσεις και σχέσεις με αυτές τις οικογένειες που μου έκρουαν τον κώδωνα κινδύνου ότι η στάση μου πρέπει να διαφοροποιηθεί, κι ότι δεν τους βοηθάει ο δικός μου τρόπος συμπόνιας. Σιγά-σιγά λοιπόν, και σε αυτό βοηθήθηκα πάρα πολύ από μια δασκάλα που είχα στο δοκίμιο, έμαθα την σχέση αμοιβαιότητας. Και πάλι όμως αναγνωρίζονταν σαν κάτι παρεξηγήσιμο.....Εγώ ήθελα μόνον να τους πω ότι όσο είμαι εγώ πολύτιμη για εσάς, είσαστε και εσείς για μένα κι οχι γιατί σας λυπάμαι αλλά γιατί σας αγαπώ!! Ακόμα κι εκεί σκόνταφτε το πράγμα γιατί όι γονείς θέλανε την εθελόντρια κι όχι την Ναταλή φίλη ή συνοδοιπόρο.....Εκανα πολύ καιρό για να βάλω μια ισορροπία σε όλη αυτήν την κατάσταση και παραδέχομαι ότι μερικές φορές γίνομαι πολύ συναισθηματική.....Ωστοσο αυτό που είπες είχε μια βάση αλήθειας και για αυτό σου απάντησα έτσι!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα δεν το πήρα διαφορετικά, απο ότι εννοείς, Ναταλί μου!

μπορώ να καταλαβαίνω >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

;)
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Βάσω τα λόγια σου είναι σαν τις πρωινές δροσοσταλίδες.
Όμορφες, εύθραστες. δροσερές, αγαπησιάρες, παιχνιδιάρες, ακτινοβόλες ............

Πρέπει να είσαι έτοιμος γιατί ίσα ίσα που προλαβαίνεις να τις ρουφήξεις πριν εξατμιστούν στην καθημερινότητα του διαστρεβλωμένου εγώ.
Σου αφήνουν όμως τη μνήμη της ύπαρξης τους και συνεχίζεις να τις αναζητάς μέχρι να τις κατακτήσεις.
Να τις κάνεις δικές σου, κάθε στιγμή, ακόμη κι όταν ο ήλιος σε τσουρουφλίζει........... @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλάκι @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ελισσαβετ @};- :x >:d<
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:αυτήν την αγάπη αναζητούν οι άνθρωποι σε όλη τους την ζωή, αν δεν ξεκαθαρίσουν με τον εαυτό τους...

"αγάπη είναι...να σου δίνει την μπουκιά από το στόμα του!!" :wink:

άντε τώρα...να μην είναι αγάπη αυτό για σένα...δεν θα την δώσεις ποτέ, και η άλλη άντε να το καταλάβει!!!
Μα αφού...ο μπαμπάς έδινε την μπουκιά από το στόμα του!!!
Αρα εσύ δεν μ' αγαπάς αφού δεν μου την δίνεις...
Αναγκάζεσαι και εσύ, για να γλυτώσεις από την γκρίνια, να την δώσεις, αλλά δεν το αισθάνεσαι αυτό σαν αγάπη...

Και πάει λέγοντας!

γιατί εσύ λες..."πιες μια γουλιά καφέ από τον δικό μου..."
και αν εκείνη δεν έχει βιώσει έτσι την αγάπη, και δεν πίνει και καφέ, άντε να βγάλεις άκρη... :D :D :D

αστεία μεν...αδυσώπητα δε, στην πράξη, στην ζωή μας!

έτσι φαίνεται πιο καθαρά, πόσο πρέπει να "δουλέψουμε" με τα πρότυπα, αρχικά τουλάχιστον!

΄Εστω και σ' αυτά τα "τραβηγμένα" παραδείγματα, που είναι κομμάτια της παιδικής μας ηλικίας!!











Εικόνα

WOW!!! Σωστο, δεν το ειχα σκεφτει ποτε μου ετσι! Αρχικα, οι απαντησεις των παιδιων μου αρεσαν, ομως εχεις δικιο πως ολα αυτα δεν ειναι πραγματικη αγαπη... Ειναι εξαρτηση... :-o
Θα θεσω ερωτημα, τι ειναι η αγαπη.
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Elisavet έγραψε:Βάσω τα λόγια σου είναι σαν τις πρωινές δροσοσταλίδες.
Όμορφες, εύθραστες. δροσερές, αγαπησιάρες, παιχνιδιάρες, ακτινοβόλες ............

Πρέπει να είσαι έτοιμος γιατί ίσα ίσα που προλαβαίνεις να τις ρουφήξεις πριν εξατμιστούν στην καθημερινότητα του διαστρεβλωμένου εγώ.
Σου αφήνουν όμως τη μνήμη της ύπαρξης τους και συνεχίζεις να τις αναζητάς μέχρι να τις κατακτήσεις.
Να τις κάνεις δικές σου, κάθε στιγμή, ακόμη κι όταν ο ήλιος σε τσουρουφλίζει........... @};-
^:)^ :x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

...Έλιωσα από τη μία, μα από την άλλη είδα πως μέσα σε κάποιες απαντήσεις παιδιών έχουν πάρει μπορστά οι μηχανές των προτύπων...
Λυπηρό που συμβαίνει... πολύ...
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”