ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου ήρθε στο e-mail μου και το βρήκα ενδιαφέρον.





Απίστευτες απαντήσεις από μικρά παιδιά στο ερώτημα "Τί είναι αγάπη" :


Ρεβέκκα, 8 ετών

"Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του"



Βασίλης, 4 ετών

"Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλον"



Κάρολος, 5 ετών

"Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις δικές του"



Χριστίνα, 6 ετών

"Αγάπη είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη"



Λευτέρης, 4 ετών

"Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε"



Δανιήλ, 7 ετών

"Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί με τον άλλον και να μιλάτε. Η μαμά μου και ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία"



Αιμιλία, 8 ετών

"Αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα δώρα. Αν σταματήσεις το άνοιγμα... θ' ακούσεις την αγάπη"



Πάνος, 7 ετών

"Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, πρέπει να ξεκινήσεις από έναν... φίλο που δεν χωνεύεις"



Τζένη, 8 ετών

"Αγάπη είναι όταν λες σ' ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του, κι αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα"



Θωμάς, 7 ετών

"Σε μία σχολική εκδήλωση και πριν παίξω πιάνο, μ' έπιασε φόβος πάνω στη σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος"



Μαρία, 8 ετών

"Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ' όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο"



Κλαίρη, 6 ετών

"Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι από το φαγητό"





Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 12 Σεπ 2007 9:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! :D
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eίδες Σπύρο μου πως δουλεύουν τα πρότύπα?

Και από ποιά ηλικία αρχίζει η "προσαρμογή" μας?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Κάπου εκεί γύρω... Σχολείο κλπ... :x :x :x
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτήν την αγάπη αναζητούν οι άνθρωποι σε όλη τους την ζωή, αν δεν ξεκαθαρίσουν με τον εαυτό τους...

"αγάπη είναι...να σου δίνει την μπουκιά από το στόμα του!!" :wink:

άντε τώρα...να μην είναι αγάπη αυτό για σένα...δεν θα την δώσεις ποτέ, και η άλλη άντε να το καταλάβει!!!
Μα αφού...ο μπαμπάς έδινε την μπουκιά από το στόμα του!!!
Αρα εσύ δεν μ' αγαπάς αφού δεν μου την δίνεις...
Αναγκάζεσαι και εσύ, για να γλυτώσεις από την γκρίνια, να την δώσεις, αλλά δεν το αισθάνεσαι αυτό σαν αγάπη...

Και πάει λέγοντας!

γιατί εσύ λες..."πιες μια γουλιά καφέ από τον δικό μου..."
και αν εκείνη δεν έχει βιώσει έτσι την αγάπη, και δεν πίνει και καφέ, άντε να βγάλεις άκρη... :D :D :D

αστεία μεν...αδυσώπητα δε, στην πράξη, στην ζωή μας!

έτσι φαίνεται πιο καθαρά, πόσο πρέπει να "δουλέψουμε" με τα πρότυπα, αρχικά τουλάχιστον!

΄Εστω και σ' αυτά τα "τραβηγμένα" παραδείγματα, που είναι κομμάτια της παιδικής μας ηλικίας!!











Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είναι απίστευτα συγκινητικό....ειλικρινά!!!!!!! :D

Αυτά τα παιδιά να βάλουν τα γυαλιά στους μεγαλύτερους....για να μπορούμε να νιώθουμε και να βλέπουμε καλύτερα!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

.....με λίγα λογια βρε παιδιά....αγαπη σημαίνει Εσυ να με αγαπάς!κατα τα πρότυπα.
Ποσο απέχει απο το ΕΓΩ ΜΕ ΑΓΑΠΩ......σκεφτείτε το αντιιλαμβανομενη την ζωή σας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σε αγαπάω γιατί είσαι εσύ.....σε αγαπάω και δε με νιάζει τι θα μου δώσεις....έτσι απλά!!!!
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Σε αγαπάω γιατί είσαι εσύ.....σε αγαπάω και δε με νιάζει τι θα μου δώσεις....έτσι απλά!!!!
Έτσι ακριβώς Εμμανουέλα, αγάπη είναι να δίνεις, όχι να ζητάς ανταλλάγματα. Αγάπη είναι να δέχεσαι τον άλλον, όχι να τον αλλάζεις έτσι όπως σου αρέσει.
Τι κρίμα που λίγοι, πραγματικά λίγοι, το καταλαβαίνουν αυτό. :cry:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εμένα μου κάνει εντύπωση που αυτά τα παιδιά διατυπώσανε μια ειλικρινή πλευρά της αγάπης...

Παιδιά 4 και 8 χρονών να έχουν αυτή την άποψη για το τι σημαίνει "ΑΓΑΠΗ"...πως την αντιλαμβάνονται....πως τη νιώθουν και πως λειτουργεί για αυτά.....

Πόσο θέλω να κάνω ένα παιδί με τέτοια αντίληψη...αν και ξέρω οτι, ότι του μάθω εγώ θα αντιλαμβάνεται.....

Τα νέα παιδια όμως έρχονται πιο συνειδητοποιημένα!!!!

Τι όμορφο.....!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλάζεις έτσι όπως σου αρέσει.
χα,χα, Σπύρο μου, αρκεί να ισχύει και για τους δύο ε?

Να μην με αλλάξεις εσύ, αλλά... εσύ δεν είσαι στα μέτρα μου...
πχ. έχεις υπερβολικές απαιτήσεις, δεν με καταλαβαίνεις, και πολλά άλλα.

Πόσο δύσκολες οι ισορροπίες, ώστε να μην γίνει και να μην νιώθει κανεις "θύμα"!!!! :wink:













Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Emmanouela έγραψε:Τα νέα παιδια όμως έρχονται πιο συνειδητοποιημένα!!!!
Είναι τα "παιδιά σε Βαθύ Μπλε" (Ίντιγκο ή Κρύσταλλοι), τα οποία αποκαλύπτουν ένα τρόπο συμπεριφοράς που δεν έχει καταγραφεί μέχρι σήμερα. Το επόμενο βήμα στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους.
Έρχονται για να μας δείξουν το δρόμο, πώς θα κάνουμε τη μετάβαση στο επόμενο στάδιο ανάπτυξης και εξέλιξης.
:lol:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Δημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 12, 2007 11:11 am Θέμα δημοσίευσης:

Τα νέα παιδια όμως έρχονται πιο συνειδητοποιημένα!!!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ
ΓΙΑΤΙ Η ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΚΑΙ <ΔΑΣΚΑΛΟΣ > ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΜΙΑ ΖΩΗ
ΜΑΣ ΞΥΠΝΑΕΙ
ΜΑΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΑΕΙ
ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ
ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΗΔΙΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΤΟΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ :? :wink:

ΕΔΩ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ

ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ .....
ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΕΠΙΛΕΞΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ
ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ??????

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??????
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δεν νομίζω ότι λειτουργει έτσι αυτό το πράγμα!! Απλά κάθε παιδί διαλέγει τους γονείς του!! Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω για όσα λένε για τα παιδιά ιντιγκο τι υπάρχει το τόσο διαφορετικό σε αυτά τα παιδιά με όλους εμάς που προηγηθήκαμε και είμασταν ίδια με αυτά μέχρι να μας καρφώσουν στο μυαλό αυτό που θέλανε οι ενήλικες; Και ποια είναι η διαφορά των παιδιών από γεννέσεως κόσμου και όπως τα είδε ο Ιησούς σαν κληρονομους της Ούράνιας Βασιλείας με αυτά τα ίντιγκο παιδιά; Για την ίδια πραγματικότητα δεν μι λάμε; Μήπως αυτά τα παιδιά τώρα είναι πιο ατρωτα από εμάς στην ηλικία τους; Δεν το νομίζω! Μάλλον πιο ευάλωτα μου φαίνονται!! Η κόρη της ξαδέλφης μου έλεγε πως στον ύπνο της ταξιδεύει και βλέπει αγγέλους εκεί που πάει . Τις΄μάζεψε από την ηλίθια τη μάνα της για να μην λέει τέτοιες βλακειες και δεν ξανάνοιξε το στόμα του το παιδί!! Τώρα έχει γίνει ένα υλιστικό πλάσμα, πλουσιοκόριτσο με τα όλα του κι άντε να τ ης πεις για αγγέλους!! Κι ομως ειμαι βέβαιη ότι είναι ένα από αυτά τα παιδιά!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω για όσα λένε για τα παιδιά ιντιγκο τι υπάρχει το τόσο διαφορετικό σε αυτά τα παιδιά με όλους εμάς που προηγηθήκαμε και είμασταν ίδια με αυτά μέχρι να μας καρφώσουν στο μυαλό αυτό που θέλανε οι ενήλικες;
Θεωρώ και εγώ ότι αυτός ο ντόρος με τα ίντιγκο και τα κρυστάλλινα που συμβαίνει στην εποχή μας είναι ένας ακόμα τρόπος να ανάγουμε τις ευθύνες και να καλύψουμε ανασφάλειες όχι μόνο ως γονείς αλλά και ως μέλη αυτής της κοινωνίας!!είναι φυσικό οι γεννιές να εξελίσσονται και να προχωράνε μπροστά με τους ρυθμούς που το σύμπαν ορίζει καθώς τίποτα δεν μένει σταθερό!!γιαυτό και τα σημερινά παιδιά διαφέρουν απο αυτά των προηγούμενων γενεών, όπως και τα αυριανά θα διαφέρουν ακόμα περισσότερο απο τα σημερινά!! @};- @};-

'ίντιγκο" σαν όρος για μενα, όσο μπορεί κανέις να προσεγγίζει τέτοιους όρους θεωρητικά χωρίς βιωματική εμπειρία, σημαίνει ψυχή που έχει ήδη διανύσει αρκετούς κύκλους ενσαρκώσεων, όμως και πάλι η ελεύθερη βούληση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο τόσο για το παιδί, όσο και για τους γονείς που το μεγαλώνουν στην τωρινή ενσάρκωση!!και σε αυτό το κομμάτι έχω βιώσε πολύ λυπηρές εμπειρίες παιδιών που απο την κοιλιά της μητέρας τους χρεώθηκαν τον τίτλο του τέλειου, πνευματικού παιδιού!!φαντάζεστε πόσο βάρος κουβαλάνε αυτά τα πλασματάκια στο βωμό της αφέλειας των γονιών να νομίζουν ότι μεγαλώνουν τον μικρό Βούδα, προκειμένου να κερδίζουν αξία μέσα απο αυτό και να καλύπτουν όλων των ειδών τις ανασφάλεις τους???? :-( με μια απλή και μόνιμη διακαιολογία στο στόμα ότι τα παιδιά τους είναι "ίντιγκο"!!και φυσικά οι επιτήδιοι του είδους πλουτίζουν!! :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”