10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Χωρίς να θέλω να μειώσω τους άλλους λόγους, που μπορεί να χάσει κάποιος την ενέργειά του, ο κυριότερος είναι ο Νο 1.
Αυτοί που μπορούν να πάρουν ενέργεια από εσένα, είναι αυτοί που σε κάνουν να τους λυπάσαι, ενώ ξέρεις ότι δεν πρέπει.
Η διαστρέβλωση της συμπόνιας είναι ο κυριότερος λόγος να νιώσεις αδύναμος, γιατί φαίνεται πως θέλεις να βοηθήσεις όσους δεν θέλουν να βοηθηθούν, αλλά απλά να τραβήξουν την προσοχή σου. Και έτσι προσπαθείς και προσπαθείς και στο τέλος καταγράφεις την αποτυχία σε εσένα, απλά γιατί δεν έχεις αποστασιοποιηθεί από τις προσδοκίες σου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να παρατηρούμε πως βγαίνουμε εμείς από μια επαφή/διάλογο και πως βγαίνει ο άλλος, για να διακρίνουμε πως χάνουμε ενέργεια και να σταματήσουμε την πλάνη ότι ο άλλος μας την κλέβει...


@};- @};- @};- @};-



Οι 10 κλέφτες της ενέργειας σου

1. Άφησε τους ανθρώπους που μοιράζονται μονάχα παράπονα, προβλήματα, καταστροφικές ιστορίες, φόβο και κριτική στους άλλους. Εάν κάποιος ψάχνει να βρει ένα κάδο απορριμάτων για να πετάξει τα σκουπίδια του, κοίταξε να μην είσαι εσύ!

2. Πλήρωσε τα χρέη σου στην ώρα τους. Ταυτόχρονα ζήτησε πίσω αυτά που σου χρωστάνε ή εάν δεν μπορείς άφησε το να πάει στην ευχή!

3. Να κρατάς τις υποσχέσεις σου. Εάν δεν το έχεις κάνει, αναρωτήσου το γιατί. Πάντοτε μπορείς να αλλάξεις γνώμη ζητώντας συγνώμη, να ξαναδιαπραγματευτείς ή να προσφέρεις μια εναλλακτική λύση σε μια υπόσχεση που δεν διατήρησες, μην το κάνεις, όμως, συνήθεια.
Ο πιο απλός τρόπος για να αποφύγεις να μην κάνεις κάτι που υποσχέθηκες είναι να πεις αμέσως “όχι”.

4. Αφιέρωσε χρόνο μονάχα στα πράγματα που σε ευχαριστούν να κάνεις .

5. Επέτρεψε στον εαυτό σου να ξεκουράζετε όταν χρειάζεται και να δρας όταν σου παρουσιάζεται μια καλή ευκαιρία.

6. Πέτα, συμάζεψε και οργανώσου. Δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από το να σου “ρουφήξει” την ενέργεια σου ένας χώρος ακατάστατος και γεμάτος από πράγματα του παρελθόντος που δεν σου χρησιμεύουν πια!

7. Να δίνεις προτεραιότητα στην υγεία σου. Χωρίς την μηχανή του σώματος σου , δουλεύοντας στο μέγιστο, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Κάνε συχνά διαλείμματα.

8. Αντιμετώπισε τις τοξικές καταστάσεις που ανέχεσαι, από το να εξαγοράσεις ένα φίλο ή κάποιο μέλος της οικογένειας, μέχρι στο να ανέχεσαι αρνητικές ενέργειες ενός συντρόφου ή κάποιας ομάδας. Λάβε τα αναγκαία μέτρα.

9. Αποδοχή. Από το να χαλάς την “ζαχαρένια” σου με μια κατάσταση που δεν μπορείς να αλλάξεις κάνε τον “κινέζο”.

10. Συγχώρεσε, άφησε μια κατάσταση που σου προκαλεί πόνο , μπορείς πάντα να επιλέξεις να αφήσεις και να απελευθερώσεις τον πόνο της μνήμης!

Dalai Lama


http://www.tilestwra.com/i-10-kleftes-tis-energias-sou/" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από margaritarenia »

O:-) @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Βικούλα »

πολύ ωραίο @};- :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Νομίζω στον νο 1 το έπαιρνα το πρωτάθλημα!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!! \:D/ 8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Χωρίς να θέλω να μειώσω τους άλλους λόγους, που μπορεί να χάσει κάποιος την ενέργειά του, ο κυριότερος είναι ο Νο 1.
Αυτοί που μπορούν να πάρουν ενέργεια από εσένα, είναι αυτοί που σε κάνουν να τους λυπάσαι, ενώ ξέρεις ότι δεν πρέπει.
Η διαστρέβλωση της συμπόνιας είναι ο κυριότερος λόγος να νιώσεις αδύναμος, γιατί φαίνεται πως θέλεις να βοηθήσεις όσους δεν θέλουν να βοηθηθούν, αλλά απλά να τραβήξουν την προσοχή σου. Και έτσι προσπαθείς και προσπαθείς και στο τέλος καταγράφεις την αποτυχία σε εσένα, απλά γιατί δεν έχεις αποστασιοποιηθεί από τις προσδοκίες σου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να παρατηρούμε πως βγαίνουμε εμείς από μια επαφή/διάλογο και πως βγαίνει ο άλλος, για να διακρίνουμε πως χάνουμε ενέργεια και να σταματήσουμε την πλάνη ότι ο άλλος μας την κλέβει...
:x @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Valia

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Valia »

αχ βρε Βασουλίνο, τι όμορφη υπενθύμιση! (το 10 είναι το πιο δύσκολο :-( ) :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

Πόσο όμορφο!!!!!!! :x :x :x @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vasoula έγραψε:Χωρίς να θέλω να μειώσω τους άλλους λόγους, που μπορεί να χάσει κάποιος την ενέργειά του, ο κυριότερος είναι ο Νο 1.
Αυτοί που μπορούν να πάρουν ενέργεια από εσένα, είναι αυτοί που σε κάνουν να τους λυπάσαι, ενώ ξέρεις ότι δεν πρέπει.
Η διαστρέβλωση της συμπόνιας είναι ο κυριότερος λόγος να νιώσεις αδύναμος, γιατί φαίνεται πως θέλεις να βοηθήσεις όσους δεν θέλουν να βοηθηθούν, αλλά απλά να τραβήξουν την προσοχή σου. Και έτσι προσπαθείς και προσπαθείς και στο τέλος καταγράφεις την αποτυχία σε εσένα, απλά γιατί δεν έχεις αποστασιοποιηθεί από τις προσδοκίες σου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να παρατηρούμε πως βγαίνουμε εμείς από μια επαφή/διάλογο και πως βγαίνει ο άλλος, για να διακρίνουμε πως χάνουμε ενέργεια και να σταματήσουμε την πλάνη ότι ο άλλος μας την κλέβει...
@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ινατος

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Ινατος »

:)
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από nondas »

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: 10 ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΟΥ

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”