Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Να αναλάβω την ευθύνη της δικής μου ζωής Jorge Bucay



«Σαν θεραπευτές, μας αρέσει να προτείνουμε το εξής σύντομο παιχνίδι:
Κατά τη διάρκεια της συνεδρίας ζητάμε από τον πελάτη να αφήσει ελεύθερες τις κατηγορίες που έχει μαζεμένες εναντίον του ανθρώπου που κάθεται απέναντί του, και να τις εκφράσει με βρισιές: «ανόητε», «άπληστε», «βάναυσε», ή ό,τι άλλο. Τον ενθαρρύνουμε να τολμήσει να πει αυτά που σκέφτεται, να φωνάξει να σηκώσει επικριτικά τον δείκτη προς τον σύντροφό του και ν’ αφήσει να βγουν έξω οι προσβολές που έχει φυλαγμένες.

Μετά από μερικά δευτερόλεπτα, του ζητάμε να μείνει ακίνητος σ’ εκείνη τη θέση.

Τότε, του στρέφουμε την προσοχή στο ίδιο του το χέρι και του επισημαίνουμε ένα συμβολικό γεγονός, συχνά αποκαλυπτικό: καθώς δείχνει με το δάχτυλο τον κατηγορούμενο, τρία δάχτυλα δείχνουν προς τη δική του κατεύθυνση…Ο μέσος, ο παράμεσος και ο μικρός, του λένε πως ίσως ο ίδιος να είναι τρεις φορές πιο άπληστος και τρεις φορές πιο επιθετικός απ’ αυτόν τον οποίο κατηγορεί.

Όταν κάτι με ενοχλεί στον άλλον, σχεδόν πάντα σημαίνει πως, στην πραγματικότητα, αυτό το κάτι με ενοχλεί και στον εαυτό μου. Αν εγώ δεν βρίσκομαι σε σύγκρουση με αυτή μου την πλευρά, δεν με ενοχλεί που την έχει ο άλλος. Έτσι, η ερώτησή μου πρέπει να είναι πάντα: «Γιατί με εκνευρίζει αυτό στον άλλον; Τι σχέση έχει μ’ εμένα;» »


Jorge Bucay, «Να βλέπεις στον Έρωτα», Εκδ. OPERA (απόσπασμα)


:) @};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σημαντικό να το θυμόμαστε @};- :x >:d< O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- O:-) O:-) O:-)
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από nondas »

Όταν κάτι με ενοχλεί στον άλλον, σχεδόν πάντα σημαίνει πως, στην πραγματικότητα, αυτό το κάτι με ενοχλεί και στον εαυτό μου. Αν εγώ δεν βρίσκομαι σε σύγκρουση με αυτή μου την πλευρά, δεν με ενοχλεί που την έχει ο άλλος. Έτσι, η ερώτησή μου πρέπει να είναι πάντα: «Γιατί με εκνευρίζει αυτό στον άλλον; Τι σχέση έχει μ’ εμένα;» »
Πολύ σημαντικό :x @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:) :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Danielli »

O:-)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

μεγάλο σχολείο ο καθρέπτης >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όταν κάτι με ενοχλεί στον άλλον, σχεδόν πάντα σημαίνει πως, στην πραγματικότητα, αυτό το κάτι με ενοχλεί και στον εαυτό μου. Αν εγώ δεν βρίσκομαι σε σύγκρουση με αυτή μου την πλευρά, δεν με ενοχλεί που την έχει ο άλλος. Έτσι, η ερώτησή μου πρέπει να είναι πάντα: «Γιατί με εκνευρίζει αυτό στον άλλον; Τι σχέση έχει μ’ εμένα;» »
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, ΟΜΩΣ τι γίνεται όταν δεν μπορούμε να δώσουμε απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις; ...Είναι που εθελοτυφλούμε; ...Που αντιδρά το υποσυνείδητο; ...Που κρυβόμαστε τόσο καλά πίσω από το δάχτυλο μας με χίλιες δυο δικαιολογίες;;; Τι;
Πολλές φορές ρε παιδάκια έχω ρωτήσει τον εαυτό μου ανάλογες ερωτήσεις, μα απάντηση δεν παίρνω! Τουλάχιστον από μόνος μου. Αν όμως το συζητήσω με κάποιον το συγκεκριμένο θέμα και με οδηγήσει στην απάντηση, τότε θα αρχίζω να επεξεργάζομαι τη νέα πληροφορία μέσα μου και αν μου "κουμπώνει" θα την αποδεχτώ και θα αναγωνρίσω κάποια πράγματα. Από μόνος μου όμως... Τίποτα... Δεν ξέρω πως να σας το πω η να το εκφράσω σωστά, αλλά νιώθω πως εγώ με τον εαυτό μου δεν έχουμε και την καλύτερη επικοινωνία... Και τώρα που το σκέφτομαι λογικά, ναο λόγος που δεν έχω επικοινωνία με τους ανθρώπους που συναναστρέφομαι εδώ... Ναι, αλλά από την άλλη αυτό γιατί να συμβαίνει μόνο στη Μελβούρνη; Στην Αθήνα, θυμάμαι, μια χαρά επικοινωνούσα... Δεν ξέρω... Όλα μέσα στο μυαλό μου έιναι ένα κουβάρι!
:-( :-( :-(

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΕΥΘΥΝΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

τελειο το αποσπασμα.. αν δεν μεινεις στο αρχικο χαλασμα για τον αλλο που σου προκαλει αυτο το καθρεφτισμα αλλα μπεις στην διαδικασια να αναρωτηθεις ανακαλυπτεις μαργαριταρια θησαυρους.. και εκει γελας με την πρωτη σου αντιδραση..

Μανουκο δεν εισαι ο ιδιος ανθρωπος τωρα με αυτον που ησουν στην Αθηνα.. τωρα βλεπεις και παρατηρεις πραγματα που πριν δεν παιρνουσαν καν απο το μυαλο σου.. οσο για την σχεση με τον Εαυτο μας.. ποιος μας τον ειχε μαθει για να μας ενδιαφερει μια τετοια σχεση?? τωρα ξεκινανε ολα.. και το κουβαρι μου ακουγεται πολυ λογικο.... :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”