Μια ιστορια για ολους μας

Skapaneas

Μια ιστορια για ολους μας

Δημοσίευση από Skapaneas »

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 09 Νοέμ 2007 2:09 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και ουτε και ξυπνησε πλεον γιατι μεσα στη μεγαλη του ευτυχια και ευδαιμονια ειχε παραλειψει να πιει νερο και τελικα πεθανε απο αφυδατωση, διπλα σε αφθονο και εξαιρετικης ποιοτητας νερο!
Δεν βρήκε τον σκοπό της ζωής του!
Μάλλον τον βρήκε αλλά μεσα στην τρελή του την χαρα ξεχάστηκε και δεν τον ΒΙΩΣΕ.Ηταν στην περι-ουσία τους σκοπόυ κι όχι στην ουσία!(ευκαιρία να κατανοήσουμε την λέξη περιουσία{περιουσιακά στοιχεία}..έχει λέει μεγαλη περιουσία ..... 8) )
Ναι αυτο είναι το νερό της ζωής,ο σκοπός μας!
Αν βρείς τον λόγο για τον οποίο εχεις έρθει σστην ζωή και τον βιώσεις,τότε δεν εχεις χασει τον χρόνο σου!
Εκεί,εκεί θαρώ είναι και το θέμα χρόνος.
Τωρα ξεκαθαρίζουν μεσα μου........
Εδω και τώρα ΒΙΩΜΑ σκοπό ζωής!(αυτο το στυλ να είναι λιγακι Σκαπανευτικό αλλά δενμπορω αλλιώς να το εκφρασω, ετσι μου βγαίνει :oops: )
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα πολύ ωραία ιστορία με βαθια μυνηματα και εγω τωρα την διάβασα.. (το καλοκαιρι ανοιξαν τοοοσα θεματα που δεν εχω καταφερει ακομα να τα διαβάσω όλα...)
θα συμφωνησω με την Καλλιόπη στη αναλυση που έκανε .. το ίδιο καταλαβα και εγω απο την ιστορία σου... αν και έχει πολλες ακόμη εξηγησεις... όπως αυτη που παραθέτεις στο άλλο φορουμ (που κρυβεται πισω απο το κειμενο σε link)
Το νερο της ζωης μπορει να μεταφραστει και ως η ζωοποιος ενέργεια ή ως κάποια απο τις αρετές....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πολύ όμορφη ιστορία, είμαστε το αποτέλεσμα των επιλογών μας!
Άβαταρ μέλους
Πεταλούδα
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010 6:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Πεταλούδα »

Είναι αυτές οι ώρες, οι μικρές οι μικρές οι μεγάλες, όπως θέλει τις χαρακτηρίζει κανείς, η ώρα που το μύχιο θεριό βγαίνει από το καβούκι και σωριάζεται απέναντι……
Ζητάει απαντήσεις, κάνει ερωτήσεις, οι λέξεις έχουν έχθρα μεταξύ τους μην πεις κάποια ολόκληρη που δεν την ξέρεις, πες τη μισή, γιατί ζητάει πάντα, αλλά το φόβο της απάντησης τον ακουμπά μόνο Ένας….
Πάντα ο Ένας…..
Νυχτώνει, χαράζει, ποιος νοιάζεται???
Ερωτήσεις και απαντήσεις φαντάσματα σε ένα τρελό χορό συναισθημάτων, που καθένα από αυτά θέλει ένα κομμάτι να πάρει
Να το πάει που????
Γιατί τι αξίζει άραγε??
Ποιος άραγε???
Όχι…….. το καβούκι είναι πλέον γυάλινο μεν, άθραυστο δε
που σημαίνει….. κοίτα όσο θες αλλά απ’ έξω.
Είναι οι ώρες οι μικρές οι μεγάλες, που αν υπήρχε κάτι θα μπορούσες να πιστέψεις το οτιδήποτε από τον οποιονδήποτε
- Είδα ένα εξωγήινο να πίνει μπύρες με έναν άστεγο στη Σοφοκλέους και να του λέει πως θα τον πάρει μαζί του να του βρει σπίτι στον πλανήτη του με πιστεύεις?
- Σε πιστεύω…..
- ’κουσα πως τελικά βρέθηκε λύση για να παράγεται τροφή, για να μην πεθαίνουν τα παιδιά στην Μαύρη Ήπειρο με πιστεύεις?
- Σε πιστεύω….
- Σε 2 μέρες θα γίνει Παγκόσμια Ειρήνη και δεν θα χρειάζεται να σκοτώνονται οι Λαοί με πιστεύεις???
- Σε πιστεύω….
- Θα είμαι πλάι σου πάντα…. Σε ότι χρειαστείς…… με πιστεύεις??
- Κόψε την πλάκα σου είπα δεν θέλω ψέματα. Για πες μου για τον εξωγήινο πως ήταν???
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας... θα πας εκεί που κοιτάς.

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”