Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ωραίο!!! @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

καταπληκτικό το βρίσκω :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Ellaki »

φαίνεται εκπληκτικό O:-) O:-) O:-) O:-)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πωπω σούπερ!!! O:-) :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Διαλογισμός αντί τιμωρίας σε σχολείο της Βαλτιμόρης. Τα αποτελέσματα εκπλήσσουν!

Φανταστείτε να δουλεύετε σε ένα σχολείο και ένα από τα παιδιά να ξεκινά να συμπεριφέρεται περίεργα. Τι θα κάνατε; Η παραδοσιακή απάντηση είναι ότι θα του βάζατε κάποια τιμωρία ή κάποιους περιορισμούς. Όμως οι τιμωρίες τις περισσότερες φορές επιδεινώνουν την κατάσταση και τη συμπεριφορά του παιδιού, καθώς κατά την ώρα της τιμωρίας βαριέται ή νιώθει να το αδικούν.

Το Δημοτικό σχολείο «Ρόμπερτ Κόουλμαν» υιοθετεί μία εντελώς διαφορετική τεχνική. Όταν τα παιδιά χάνουν τον έλεγχο, τους προσφέρει διαλογισμό! Αντί να βάζει ποινές στα απείθαρχα παιδιά ή να τα στέλνει στο γραφείο του διευθυντή, το σχολείο της Βαλτιμόρης έχει ένα δωμάτιο που αποκαλείται χώρος « Συνειδητής Στιγμής».

Πώς λειτουργεί;

Το δωμάτιο αυτό είναι γεμάτο μαξιλάρια σε λιλά αποχρώσεις, φώτα και γενική διακόσμηση. Εκεί καλούνται να πάνε όσα παιδιά δείχνουν σημάδια ανυπακοής. Στο δωμάτιο αυτό, με τη βοήθεια τεχνικών αναπνοής και διαλογισμού, έχουν τη δυνατότητα να ανακτήσουν την γαλήνη μέσα τους και να ξαναβρούν το κέντρο τους. Έπειτα τους ζητούν να εξιστορήσουν τα όσα συνέβησαν.

Ο «ενσυνείδητος» διαλογισμός υπάρχει και να εξασκείται χιλιάδες χρόνια. Μόλις πρόσφατα όμως η επιστήμη άρχισε να μελετά τα αποτελέσματά του στο νου και στο σώμα και καταλήγει σε μερικά πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα! Σύμφωνα με μία μελέτη, αυτός ο τύπος διαλογισμού μπορεί να αυξήσει την αυτοσυγκέντρωση έναντι ερεθισμάτων.

Εναθαρρυντικά Αποτελέσματα

Με την πρακτική αυτή που αγκάλιασαν παιδιά, δάσκαλοι και γονείς στη Βαλτιμόρη, ξεκίνησε ένας ολόκληρος εναλλακτικός κύκλος μαθημάτων και δραστηριοτήτων, με κέντρο τον άνθρωπο αλλά και το περιβάλλον. Τα ποσοστά παραβάσεων και περιορισμών των μαθητών μειώθηκαν σημαντικά. Ήδη έχουν ξεκινήσει προσπάθειες αυτή η ιδέα να εξαπλωθεί και σε σχολεία σε άλλες πόλεις!

@};- @};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Παναγιώτη μου πολύ όμορφο! Θα το κοινοποιήσω γιατί έχω και μια αδερφή δασκάλα και θα ήθελα να το διαβάσει .. :lol: @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Μάνος »

8-> 8-> 8->
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το διάβασα και πριν λίγο καιρό, και μου έβγαλε ανάμεικτα συναισθήματα. Γιατί έτσι όπως το βλέπω, περνάει ο διαλογισμός ως τιμωρία. Είναι σαν να του λες "αν είσαι ανυπάκουο παιδί, θα σε στείλω για διαλογισμό". Προβληματίζομαι δηλαδή ως προς το "ως τι" θα περάσει ο διαλογισμός στην αντίληψη αυτών των παιδιών.

Και είναι και το ότι ο διαλογισμός ως μέσον πειθαρχικού ελέγχου, με σκοπό να έχουμε ήσυχους και νομοταγείς μαθητές-πολίτες, μου φαίνεται εντελώς "λάθος":
Τα ποσοστά παραβάσεων και περιορισμών των μαθητών μειώθηκαν σημαντικά.
Το ότι δηλαδή η επιτυχία μετριέται με το πόσο πιο νομοταγείς έγιναν τα πιτσιρίκια (και όχι πχ για το εάν ήταν πιο χαρούμενα, πιο δημιουργικά, κλπ), μου λέει πολλά για τις προθέσεις μίας τέτοιας κίνησης.

Πηγαίνοντάς το και ένα βήμα παραπέρα, τι θα γινόταν εάν ας πούμε αντί για φυλακές είχαμε... φυλακές διαλογισμού; "Έκλεψες; Η τιμωρία σου είναι υποχρεωτικός διαλογισμός για δύο μήνες". Μου θυμίζει λίγο το "δέκα μετάνοιες και δέκα πατερημά και είσαι εντάξει". (Δεν λέω ότι οι φυλακές είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ο διαλογισμός ως τιμωρία μου φαίνεται ακόμα χειρότερος).

Συμφωνώ με το να διδάσκεται (πιο πολύ θα έλεγα "να έρχονται σε επαφή τα παιδιά") ο διαλογισμός στα σχολεία (τι ωραίο που θα ήταν πχ να δυνόταν ως εναλλακτική επιλογή της πρωινής προσευχής ένας 10λεπτος διαλογισμός). Όχι όμως να χρησιμοποιείται έτσι.

:-??

Μία ιδέα που μου ήρθε τώρα, θα ήταν η εξής: όταν γίνεται κάποια σκανταλιά, να έλεγαν στο παιδί το τι έγινε ως παραβίαση των κανονισμών (με επεξήγηση), και να το ρωτούσανε τι έγινε κλπ. Και εάν υπάρχει ο διαλογισμός ως μέρος του σχολείου, να του έβαζαν ως προαιρετική εργασία στον επόμενο διαλογισμό να επεξεργαστεί το τι έγινε, τα συναισθήματά του, κλπ. Στο μέτρο που μπορεί ένα παιδί, βέβαια.

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Στην αναλύση σου ίσως ξεχνας ένα κομμάτι του κειμένου.
Στο δωμάτιο αυτό, με τη βοήθεια τεχνικών αναπνοής και διαλογισμού, έχουν τη δυνατότητα να ανακτήσουν την γαλήνη μέσα τους και να ξαναβρούν το κέντρο τους. Έπειτα τους ζητούν να εξιστορήσουν τα όσα συνέβησαν.
Τα παιδια απο ότι καταλαβαίνω χωρίς να είμαι έκει δεν τα στέλνουν μονα τους να πάνε να κάνουν διαλογισμό με την απειλη αν το ξανακάνουν ότι θα τα ξαναστείλουν. Πηγαινουν καπου που υπάρχει ανθρωπος που τους βοηθάει με τις τεχνικές αναπνοής και μοιραζονται πράγματα μαζί του.

Ενα ερωτημα μπαίνει με το αν υποχρεωτικά τα στέλνεις εκει ή το διαλέγουν. Στο Σαμερχιλ και σε άλλα εναλλακτικά σχολεια, τις όποιες "τιμωρίες"-"ποινές" που συνηθως είναι μικρες εργασίες της βαζει η κοινη συνελευση μαθητών καθηγητών. Ομως σχολείο χωρίς όρια δεν μπορεί να υπάρχει γιατί απλά δεν θα λειτουργεί.

Απο ότι καταλαβαίνω η αγωνια σου είναι μήπως ο διαλογισμός λειτουργεί τιμωρητικα, ομως πιστευω ότι ανθρωποι που είχαν τετοια εμπνευση θα βρουν δικλείδες να το αποφύγουν.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από Μάνος »

Θοδωράκος έγραψε:Το διάβασα και πριν λίγο καιρό, και μου έβγαλε ανάμεικτα συναισθήματα. Γιατί έτσι όπως το βλέπω, περνάει ο διαλογισμός ως τιμωρία. Είναι σαν να του λες "αν είσαι ανυπάκουο παιδί, θα σε στείλω για διαλογισμό". Προβληματίζομαι δηλαδή ως προς το "ως τι" θα περάσει ο διαλογισμός στην αντίληψη αυτών των παιδιών.
Έχεις δίκιο Θοδωράκο μου έτσι όπως το θέτεις. Διαβάζοντας το άρθρο μου πέρασε από το μυαλό αυτό για να είμαι ειλικιρινής, αλλά καπάκι σκέφτηκα πως είναι αδύνατον να επιτρέψουν να περαστεί έτσι στα παιδιά. Σκέφτηκα όμως πως δεν μπορεί να είναι σαν τιμωρία! Θα είναι περισσότερο κάτι τύπου: μείνε μόνος με τον Εαυτό σου και σκέψου τι έγινε, πως αντέδρασες και γιατί κατέληξε η ιστορία με αυτόν τον τρόπο. Έτσι θα δίνεται η δυνατότητα στο παιδί να κάνει την αυτοκριτική του και στη συνέχεια να του βγει η ανάγκη να ζητήσει συγνώμη από το άλλο παιδάκι, αν φυσικά το κρίνει απαραίτητο...

Ετσί τα παιδιά δεν θα είναι χωρισμένα σε κλίκες μεταξύ εκείνων που τσακώθηκαν και εκείνων που είναι φίλοι. Τι ωραίο που θα ήταν αν ξέραμε από μικρόι να ζητάμε συγνώμη εκεί που χρειάζεται... Ο εγωισμός μας δεν θα ήταν στα ύψη μεγαλώνοντας... Πιστεύω αυτό που είπε ο Παναγιωτάκος ότι
Παναγιωτάκος έγραψε:πιστευω ότι ανθρωποι που είχαν τετοια εμπνευση θα βρουν δικλείδες να το αποφύγουν.
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Παιδεία- το εκπαιδευτικο συστημα που όνειρευεσαι υπάρχει

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”