Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Πολυ τακτικο πραγματικα το φαινομενο το ποιος θα εχει το πανω χερι σε μια σχεση,ενας καθημερινος αγωνας για το ποιος θα ειναι ο δυνατος και θα ελεγχει τον αλλον με υπουλο τροπο..
Ποσες φορες και αν εχω ακουσει απο το κοντινο περιβαλον μου να μην με παρουνε για μαλθακο και με εκμεταλευτουν... :whistle:
Πραγμα που με εχει κανει να μην μπορω να αφεθω στις ομορφες στιγμες συντροφικοτητας γιατι παντα περιμενα οτι δεν ειναι δυνατον πχ να πηγαινει τοσο ομορφα κατι θα υπαρχει πισω απο ολο αυτο.
Επαιρνα τον ρολο και του θυματος και του θυτη ταυτοχρονα..ελεος δηλαδη..

Πως να μην σηκωσεις αμυνες και αρχιζεις τα παιχνιδια εξουσιας και τοτε γινεται μια αρωστημενη κατασταση και για τους δυο πραγματικα..



Ενταξει τα εχουμε πει και ξανα πει αλλα ειπαμε το χουσουρι φευγει τελευταιο... @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από eirini »

Τασούλη >:d< :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33517
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Βέβαια θα ακουστεί σαν αστείο, αλλά αυτή η δύναμη που δίνει σε έναν άνθρωπο ο έλεγχος μέσω επιθετικότητας, είναι καμουφλάζ της μεγάλης του αδυναμίας. Όσο πιο βίαιος, τόσο πιο α-σθενής είναι...
Οι άμυνες του "εγώ" κάνουν τον άνθρωπο παρορμητικό, αδιάλλακτο και εντελώς ανώριμο να διαχειριστεί τις καταστάσεις στην ζωή του.

Ο νταής, σαν χαρακτήρας της κοινωνίας, είναι ο περισσότερο ευνουχισμένος άντρας. Παρ' όλο που στον κόσμο φαίνεται δυνατός, στην ουσία είναι ένα άτομο χωρίς ηθική δομή στην προσωπικότητά του. Έχει ταυτιστεί με τον χαρακτήρα του και επιβιώνει μέσω αυτού...Προκαλώντας φόβο στους άλλους, κρύβει επιμελώς τον δικό του παιδικό τρόμο...
Πολυ τακτικο πραγματικα το φαινομενο το ποιος θα εχει το πανω χερι σε μια σχεση,ενας καθημερινος αγωνας για το ποιος θα ειναι ο δυνατος και θα ελεγχει τον αλλον με υπουλο τροπο..
Ποσες φορες και αν εχω ακουσει απο το κοντινο περιβαλον μου να μην με παρουνε για μαλθακο και με εκμεταλευτουν..
Σε κάποιους ανθρώπους, ίσως στους περισσότερους, οι άμυνες του "εγώ" είναι απαραίτητες για να μπορούν να επιβιώσουν, γιατί ΄δεν αντέχουν να έρθουν σε επαφή με τα συναισθήματά τους και τις αδυναμίες τους. Δεν αντέχουν το "ξεγύμνωμα", γιατί ο αστρικός τους κόσμος είναι γεμάτος από απειλές και αν κάποιος τους αφαιρέσει τις άμυνες του "εγώ", θα χαθούν μέσα στο αστρικό τους πεδίο...

Ακόμα και η αυτογνωσία θέλει προσεχτικά βήματα και ώριμες αποφάσεις...

Ο κόσμος μας δεν έγινε τυχαία κόλαση...Έγινε γιατί ο άνθρωπος, προσπάθησε (και ίσως τα κατάφερε) να αυτονομήσει το "εγώ" του, μην έχοντας καμία αντίληψη τι σημαίνει αυτό...

:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Stefanos »

:cry: :cry: :cry:
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23109
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Danielli »

Ο κόσμος μας δεν έγινε τυχαία κόλαση...Έγινε γιατί ο άνθρωπος, προσπάθησε (και ίσως τα κατάφερε) να αυτονομήσει το "εγώ" του, μην έχοντας καμία αντίληψη τι σημαίνει αυτό...
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:cry: :cry: :cry:
Συμβουλεύω να μην κάνετε καμία υποχώρηση στην συναισθηματική βία...όσο και να αγαπάτε (υποτίθεται) τον σύντροφό σας, μην δέχεστε εκβιασμούς του τύπου "αν δεν κάνεις αυτό που θέλω, θα φύγω..." Βρείτε το θάρρος να του κουνήσετε το μαντήλι και αλλάξτε κλειδαριά αν μένετε μαζί...Ο θύτης δεν εγκαταλείπει εύκολα το θύμα του...

Η τακτική είναι να σας αφαιρέσει κάθε προσωπική αξία και μετά να σας κάνει να πιστέψετε ότι μόνο εκείνος σας δίνει αξία...Την πληρώνει κανείς ακριβά αυτήν την αξία...Προσοχή μεγάλη!
Πιο αληθεια πεθαινεις... και βιωμενη... απο τα 15 μου ως τα 33... στον γαμο μου.. παντα η απειλη ηταν αν ειναι ετσι θα παω στην μανα μου και αλλες αυτο του τυπου...
Τωρα το αποτελεσμα ολων αυτων των χρονων... εσυ ειδικα Βασουλα το ξερεις καλα... ημουν εκεινο το γερασμενο παιδι που ηρθε πριν 7 χρονια κοντα σου.. @};-

Ο θύτης της συναισθηματικής βίας έχει το ταλέντο να δημιουργεί μια εικόνα για το κοινό “μάτι” που έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το τι συμβαίνει πίσω από την κλειστή πόρτα. Συνήθως, είναι άνθρωπος σαγηνευτικός και με κάθε
τρόπο υποστηρίζει την εικόνα του αξιαγάπητου και υποστηρικτικού συντρόφου.
Όταν όμως κλείσει η πόρτα του σπιτιού του, κάθε του πράξη προσανατολίζεται στον απόλυτο ΕΛΕΓΧΟ και στη χειραγώγηση οποιασδήποτε διάστασης της ζωής του θύματός του.
Ακριβως αυτο που εκανα bold... @};-
Όταν συμβαίνει αυτό, το θύμα κατανοεί μεν ότι αυτό που του συμβαίνει είναι κακό, πείθεται όμως ότι παρά τα όσα βιώνει, ο θύτης του δεν είναι τόσο κακός. Έχει δικαιολογία για τον τρόπο που φέρεται και αυτό οδηγεί την κακοποίηση στο να κλιμακώνεται.
Nαι η δικαιολογια οτι απο αγαπη το κανει και για το καλο μας... την πιπιλαγα καθε φορα... σε καθε απειλη σε καθε προσβολη σε καθε χριστοπαναγια απλα γιατι εκανε θορυβο το ντουλαπι...

Ο κόσμος μας δεν έγινε τυχαία κόλαση...Έγινε γιατί ο άνθρωπος, προσπάθησε (και ίσως τα κατάφερε) να αυτονομήσει το "εγώ" του, μην έχοντας καμία αντίληψη τι σημαίνει αυτό...
.... @};- @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:cry: @};-
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17564
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πωπω :cry:
Αμαλακι :cry: >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26020
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};-

Αμαλίτσα.. :cry: @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29962
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33517
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αμαλάκι μου!! @};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31547
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: @};-

Αμαλάκι @};- >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24582
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:cry: :x @};-
Αμαλάκι μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Re: Η ΖΩΗ ΜΑΣ...

Δημοσίευση από Valia »

Αμαλάκι μου γλυκό >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”