Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι υπάρχουν χιλιάδες απόψεις, θεωρίες και φιλοσοφίες και άλλα τόσα ιδανικά και απόψεις που ενστερνίζεται ο καθένας μας…

Ελεύθερος είναι ό καθένας μας να έχει την άποψή του και την φιλοσοφία του…ελεύθερος να κάνει την ζωή του όπως θέλει…

Όμως βλέπετε, ότι ο ένας είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με τον άλλον, οπότε παίζει μεγάλο ρόλο το «φιλοσοφείν» του καθενός μας στην συνολική ευημερία των ανθρώπων…

Πως γίνεται να το αγνοήσουμε πια?

Εντάξει ας μην φτάσουμε όλοι στην Πνευματική Αγάπη χωρίς όρους, αλλά μην χάσουμε και την ανθρωπιά μας προς χάρη της φιλοσοφίας μας...

Αγάπη λέμε…απλή, ανθρώπινη, καθημερινή, ένα χαμόγελο, μια καλή κουβέντα, ένα άγγιγμα κατανόησης…Και ενσυναίσθηση…Αν η δική μας επιλογή βλάπτει μόνο εμάς, είναι η δική μας πορεία…Αν όμως η δική μας επιλογή βλάπτει ένα σύνολο, τότε είμαστε ο ρυθμιστής του πόνου του κόσμου μας και χρειάζεται να το συνυπολογίσουμε στον απολογισμό της θεραπείας μας…

Λυπάμαι μερικές φορές για την αγάπη που χάθηκε μέσα στην πνευματικότητα και το δήθεν…Μέσα στους εκλεκτούς, τους ευφυείς, τους φιλοσοφημένους, τους ειδικούς…

Πρακτικά, η εξίσωση δεν ισορροπεί όμως, γιατί το σύνολο διαρκώς και συνεχώς βλάπτεται από μια επιλογή, που καθόλου δεν θυμίζει Άνθρωπο…

Αγάπη…μμμμ…από πού να το πιάσω και πόσοι λίγοι θα παραδεχτούν ότι δεν αγάπησαν ποτέ ούτε καν τα παιδιά τους, περισσότερο από το σπίτι τους…

Ας είναι…
Ο Θεός μέσα μου χαιρετά τον Θεό μέσα σας…
Και χαμογελάει…


@};- @};- @};- @};- @};- @};-


ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ....ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ, ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

Η ιστορία ξεκίνησε από μια τυχαία κουβέντα και εξελίχθηκε σε ένα ρεπορτάζ με πολλές παραμέτρους και ερωτήματα.
Ιδιαίτερα ανησυχητικά τα ευρήματα της μικρής έρευνας, που δεν σας κρύβω με προβλημάτισαν πάρα πολύ. Τι κάνουν λοιπόν οι Πακιστανοί όταν δεν καθαρίζουν τζάμια σε φανάρια μεγάλων λεωφόρων;...
Τέλος του μήνα παραδοσιακά, οι συνταξιούχοι λαμβάνουν τα χρήματα του μήνα. Οι Πακιστανοί, που τουλάχιστον 2 στους 3 γνωρίζουμε ότι έχουν σοβαρές ασθένειες, όπως φυματίωση, ηπατίτιδα κ.α. έχουν γίνει οι "εραστές" της 1ης του μήνα για τις μοναχικές γιαγιάδες. Σοκαριστικό; Αηδιαστικό ή θλιβερό;

Οι "τετραπέρατοι" Πακιστανοί λοιπόν, κάθε τέλος του μήνα έχουν πολύ δουλειά να βγάλουν εις πέρας. Τι ραμαζάνια και τι πράσινα άλογα; Οι τύποι παρέχουν υπηρεσίες "εραστή" σε γριές για μια βραδιά, με δεκάδες ευρώ για κάθε επαφή. Και θα μου πείτε...ισχύει;

Ναι, ισχύει και μάλιστα γίνεται κατά κόρον γύρω μας, στη διπλανή μας πόρτα, ακόμα και μέσα στην οικογένειά μας.

70αρες και πάνω, συνήθως χήρες ή μόνες, διασκεδάζουν με Πακιστανούς, πολλές φορές και...πάνω από έναν σε μια βραδιά. Και μάλιστα, με ζήλο που θα ζήλευαν ακόμα και 40άρες. Κοινώς ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ...

Πως διαδόθηκε αυτή η ιστορία, πως δικτυώθηκαν οι Πακιστανοί και γιατί όχι Αλβανούς, Ρώσους, Βούλγαρους ή ακόμα και Έλληνες;

Γιατί απλά, οι Πακιστανοί, ήταν οι μόνοι, που τα έκαναν όλα χωρίς να μιλάνε και να αντιδρούν. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να πάρουν 100-150 ευρώ για κάθε συνεύρεση ακόμα και αν χρειαστεί να κάνουν ότι πιο αρρωστημένο μπορεί να φανταστεί κάποιος.

Η ιστορία διαδόθηκε, από στόμα σε στόμα. Μεταξύ των κυριών άνω των 70 ετών, την ώρα που έπιναν τον καφέ τους μαζί με συνομήλικες. Οι Πακιστανοί, που ως γνωστόν, μένουν ανά δεκάδες σε σπίτια, άδραξαν την ευκαιρία και έπεσαν στο...ψητό!

Γιατί το κάνουν αυτό πολλές συνταξιούχοι;
Γιατί όπως κάλλιστα μας είπε μια από αυτές, έχουν θυμό. Τις ξέχασαν τα παιδιά τους, τους παράτησε ο άντρας τους, δεν τους δίνει κανείς σημασία μετά το θάνατο του συζύγου.

Που γίνονται όλα αυτά;
Μέσα στα σπίτια των ίδιων των συνταξιούχων. Συνήθως, για να μη δίνουν στόχο, λένε πως τους έχουν για εργασίες μέσα στο σπίτι (υδραυλικά, καθαρισμούς, βαψίματα), αλλά στην ουσία, τους έχουν για να βγάζουν τα ΜΑΤΙΑ τους με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά.

Ποιος ο κίνδυνος όμως από όλη αυτή την ιστορία;
Είναι δεδομένο πως όλες οι επαφές γίνονται ΧΩΡΙΣ προφυλάξεις. Όπως προανέφερα πιο πάνω, οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, Πακιστανοί φέρουν πολύ βαριές αρρώστιες, όπως φυματίωση και ηπατίτιδα που είναι ταυτόχρονα και μεταδοτικές. Έτσι λοιπόν, οι 70αρες που ξαφνικά μετά από 50 χρόνια θυμούνται ότι έκαναν με καταπίεση πολλές φορές στα νιάτα τους, απελευθερωμένες πλέον από την ελληνική τηλεόραση που δείχνει τα αίσχη και ξεφτιλίζει το γυναικείο φύλο, βρίσκουν την ευκαιρία να "παίξουν" το πιπίνι με τους "επαγγελματίες" Πακιστανούς. Και τα ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ...Όταν λέω όλα, το εννοώ. Δεν θέλω να περιγράψω γιατί απλά θα γίνω τουλάχιστον γραφικός.
Οι "κυρίες" λοιπόν, κάνουν από 1 έως 5 μέρες ξέφρενο πάρτι στα σπίτια τους, και μετά χαρούμενες και με δεκάδες αρρώστιες από τις επαφές τους, πηγαίνουν και φιλάνε τα εγγόνια τους, κάνουν την ανάγκη τους σε ξένα σπίτια, αδιάφορες και χωρίς ηθικούς φραγμούς για το τι μπορούν να προκαλέσουν. Με αποτέλεσμα, να μεταδίδουν αρρώστιες, τις οποίες κληρονομούν από τα πάρτι που διοργανώνουν κάθε μήνα.

Και όλα αυτά γίνονται ανάμεσά μας, δίπλα μας, ακόμα και στο ίδιο μας το σπίτι.
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με γέρους και είναι ήδη πολύ γνωστό, με Ρουμάνες, Βουλγάρες και Αλβανίδες, που κάνουν αφαίμαξη των συντάξεών τους, προσφέροντας "παρέα" για ένα, δυο βράδια συνήθως τον μήνα. Και αυτό γιατί η "ταρίφα" των γυναικών είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι των Πακιστανών.

Ας θυμηθούμε πιο κάτω πόσα "μαύρα" βγάζουν καθημερινά οι Πακιστανοί καθαρίζοντας τζάμια στα φανάρια:



Το συγκεκριμένο άρθρο δεν είναι ούτε ρατσιστικό ούτε έχει σκοπό να προσβάλει ανθρώπους ή Εθνικότητες. Σε λίγο καιρό, θα έχουμε πιο εκτενές ρεπορτάζ με πολύ περισσότερο υλικό.


http://www.to-gamato.com/2013/07/blog-post_3885.html" onclick="window.open(this.href);return false;
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

@-) @-) =(( =((
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από eirini »

'Ιουυυυυυυ..... :-%
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:-( =((
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Αμαλία »

:-o :-o :-o :-o :-o :-o :-o

τι λες τώρα... σοκαριστικό! :-o :-o απίστευτο! :-o :-o
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Danielli »

Τι κατάντια!! :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:pale:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από margaritarenia »

:-% =((
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:-o :-o :-o :-o :-o :-o :-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θυμάστε την Ζουμπουλία στο "Παρά πέντε" πώς έκανε?

Ίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και λυποθυμούσε?

Ε! Αυτό! :-%
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από panos »

:-( =(( :-%
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24524
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

@-) :-(
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: :-%
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:-( :-(
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:cry: :cry:

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”