ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Διαβάζοντας το άρθρο που έβαλε η Δημητρούλα μας, για την αλήθεια του Είναι μας, μπήκα σε πειρασμό να αντιπαραβάλλω το όνειρο με τον εφιάλτη του και να στηρίξω για μια ακόμα φορά την μοναδικότητα της αλλαγής του καθενός μας, που φαίνεται ανέφικτη σε τούτη την ζωή, την άθλια και την βίαιη...
Η πόλωση είναι σκληρή τις περισσότερες φορές...Μας φέρνει βίαια στην πραγματικότητα και μας ακινητοποιεί...

Διαβάζοντας τούτο το άρθρο, σκέφτεσαι, πως μπορείς να βοηθήσεις σ' αυτές τις περιπτώσεις, όπου η κοινωνία δείχνει το άγριο πρόσωπό της σε πλάσματα ανίσχυρα και αδύναμα...

Κατά κάποια έννοια όμως όλοι οι άνθρωποι είναι ανίσχυροι και αδύναμοι, ανεξάρτητα από το πως και σε ποιόν εκφράζουν την δύναμή τους...Τούτο που μας μαθαίνει η ζωή, είναι μόνο ο πόλεμος και η επιβίωση...Για την Ειρήνη δεν μιλάει κανείς, ναι μεν...αλλά...

Αν οι συνθήκες ήταν διαφορετικές...ναι μεν...αλλά...
Αν οι γυναίκες δεν γεννοβολούσαν σαν ζώα...ναι μεν...αλλά...

Δεν ξέρω πραγματικά στην προκειμένη περίπτωση ποιός είναι ο αδύναμος και ποιός ο δυνατός...
Γιατί ένα λουλουδάκι που μόλις γεννιέται δεν το ενδιαφέρει αν θα μείνει ζωντανό κάτω από όποιες συνθήκες ή θα πεθάνει...
Ενα παιδί, όμως, δεν είναι στολίδι στην ανθοδέσμη της μήτρας μας...
Μπορεί να μην ξέρει ακόμα τον κόσμο, στον οποίο γεννήθηκε, αλλά ξέρει την Αγάπη από την οποία γεννήθηκε...

Αν κάποιος δεν την ξέρει τούτη την Αγάπη, ή αν την ξέχασε, έχει χίλιες φορές μεγαλύτερη ευθύνη για αυτό που δεν κατάφερε να αλλάξει μέσα του, από το να σπρώχνει συνεχώς τις αδυναμίες του στην κοινωνία και στους άλλους...

Ναι το παιδί ήρθε για να ζήσει και θα ζήσει...την δική μας άθλια ζωή...Και αυτό δεν το θεωρώ νίκη για κανέναν, ακόμα κι αν όλα τούτα τα αδύναμα πλάσματα τα καταφέρουν με την βοήθεια των συνανθρώπων τους, να επιβιώσουν...

Συνήθως οι άνθρωποι παίρνουν σκυλιά στο σπίτι και με την πρώτη δυσκολία τα αφήνουν στους δρόμους...Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό μου θύμισε τούτο το άρθρο...Και σκέφτομαι ότι η αλλαγή για τον καθένα μας, γίνεται, σήμερα, ακόμα πιο επιτακτική, από την στιγμή που αυτό που γίνεται στα ζώα, έφτασε η εποχή που γίνεται πια και στους ανθρώπους..ακριβώς το ίδιο!

=((


«ΔΕΝ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΝΑ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ»

Εικόνα

Η Αννα ήταν ακόμα στον παιδικό σταθμό. Είχε πάει απόγευμα και η μαμά της δεν είχε εμφανιστεί. Οι νηπιαγωγοί δεν ήξεραν τι να κάνουν. Ώσπου το κοριτσάκι έβγαλε κάτι απ’ την τσέπη του. Ήταν ένα σημείωμα:
«Δεν θα γυρίσω να πάρω την Αννα. Δεν έχω λεφτά, δεν μπορώ να τη μεγαλώσω. Συγγνώμη. Η μαμά της».
Ο άνθρωπος που μου λέει την ιστορία την διηγείται σαν κάτι συνηθισμένο.
Ο Στ. Σιφνιός είναι υπεύθυνος της κοινωνικής υπηρεσίας στα Παιδικά Χωριά SOS. «Οι νηπιαγωγοί κάλεσαν την
Εισαγγελία», λέει. «Και ο εισαγγελέας έστειλε το παιδί σ’ εμάς».
Ολα αυτά δεν έγιναν σε κάποιο βιβλίο του Ντίκενς. Εγιναν σε μια συνοικία της Αθήνας. Η μαμά της Αννας δεν είναι τρελή. Είναι μια κοπέλα που έχασε τη δουλειά της και πανικοβλήθηκε. Σαν την ιστορία της, υπάρχουν τουλάχιστον πεντακόσιες ακόμη ιστορίες.
Σήμερα στην Ελλάδα πεντακόσιοι γονείς είναι σε τέτοια οικονομική κατάσταση, που ζήτησαν στα Παιδικά Χωριά SOS να αφήσουν εκεί το παιδί τους. «Μέχρι πριν από δύο χρόνια, το 95% των αιτημάτων είχε να κάνει με κακοποίηση. Αποφάσιζε ο εισαγγελέας πως κινδυνεύει το παιδί», λέει στην «Κ» η κοινωνική λειτουργός των Χωριών SOS, Π. Βασταρούχα. «Τώρα τα μισά αιτήματα είναι από γονείς σε απόλυτη φτώχεια. Οκτώ στις δέκα φορές είναι Ελληνες, τις πιο πολλές φορές μονογονεϊκές οικογένειες, συνήθως χωρίς άλλους συγγενείς». Η κυρία Μαρίνα εδώ και 19 χρόνια είναι μητέρα στα Χωριά SOS.
Εκείνη ζει την ιστορία από την άλλη πλευρά.
«Το καινούργιο παιδάκι το φέρνει στο σπίτι μας η μαμά του», λέει. «Του δείχνει το κρεβάτι του, του δείχνει το δωμάτιό του, του δείχνει εμένα. Και μετά, «σ’ αγαπάω» λέει, και φεύγει. Και το παιδάκι μένει στην πόρτα». Το ακούω στη φωνή της. Στέκονται και κοιτάζουν Η κυρία Μαρίνα κάνει προσπάθεια για να συνεχίσει. «Κανένα τους δεν φωνάζει», λέει. «Στέκονται στην πόρτα και κοιτάζουν μέχρι να χαθεί η μαμά τους. Αν είναι αδελφάκια, δύο ή πιο πολλά, εκείνο το βράδυ δεν μπορείς να τα χωρίσεις. Τα βάζεις το καθένα στο κρεβάτι του και δέκα λεπτά μετά γίνονται ένα κουβάρι, μαζεύονται όλα μαζί ξανά, να αγγίζουν το ένα το άλλο».
Κανονικά, τα Χωριά SOS δεν δέχονται παιδιά που η οικογένειά τους είναι απλώς φτωχή. Γι’ αυτές τις οικογένειες υπάρχει πρόγραμμα στήριξης στο σπίτι. Αλλά η απόλυτη φτώχεια δεν πάει σχεδόν ποτέ μόνη της.
«Ηρθε ένα κοριτσάκι εδώ και νόμιζα πως έχει πρόβλημα. Τριών χρόνων, δεν ήξερε ούτε 15 λέξεις», λέει η κοινωνική λειτουργός. «Το είδαν οι γιατροί και είπαν πως η υγεία του είναι μια χαρά. Ο μπαμπάς του στις λαϊκές, η μαμά του τυφλή, το είχαν εγκαταλείψει το παιδί. Όταν δεν σου μιλάει κανείς, πώς να μάθεις λέξεις;». Η φτώχεια οδηγεί στην παραμέληση, ακόμα και στην κακοποίηση. Κάποιοι άνθρωποι, πριν φτάσει το παιδί τους εκεί, διαλέγουν την άλλη λύση. Όσο ακραία κι αν φαίνεται σ’ εμάς.
«Εβγαινα απ’ το Χωριό να πάρω γάλα για τα δικά μου τα παιδιά», λέει η κυρία Μαρίνα. Στην κεντρική πύλη ήταν μια γυναίκα μ’ ένα κοριτσάκι. Δεν ήξερε ότι εγώ είμαι μητέρα SOS, δεν με είδε καν. Κρατούσε το παιδί της όρθια και του μιλούσε. «Μη νομίζεις πως η μαμά δεν σ’ αγαπάει. Σε λατρεύει η μαμά, αλλά δεν έχει να σου δώσει φαγητό. Αυτοί οι καλοί άνθρωποι εδώ…». Νόμιζε πως θα μπει μέσα, θα βρει κάποιον να αφήσει το παιδάκι και θα φύγει. Η κυρία Μαρίνα κρατάει με το χέρι της το μέτωπό της. Όσα χρόνια κι αν είσαι εδώ, μερικά πράγματα δεν τα συνηθίζεις ποτέ.
«Το κρατούσε απ’ το χέρι», λέει. «Κι αυτό δεν μιλούσε. Μόνο είχε σηκώσει το κεφαλάκι του και την κοίταζε. Δεν ξέρω τι έγινε μετά. Εφυγα. Είχα να πάρω γάλα στα δικά μου τα παιδιά».

Το διαβάσαμε:
ramnousia.com
Πηγή:www.kathimerini.gr/


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

=(( @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Danielli »

=(( :cry:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

=(( @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

=(( :cry:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

=(( :cry: :cry:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:cry: =((
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

=((
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

=(( =(( =(( =(( =(( =(( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: =((
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

=(( =(( =((
Valia

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Valia »

:cry: :cry: =((
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από panos »

=(( :-(
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από nondas »

:cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: :cry: :cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...

Δημοσίευση από eirini »

=(( =(( :cry: :cry: :cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”