ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ποιος την ζωή μου, ποιος την κυβερνά;

…όταν ρώτησε ο νους και η καρδιά επαναστάτησε, το ΕΙΜΑΙ, άρχισε να ψάχνει την ταυτότητά του!

Εικόνα

«Ποιος την ζωή μου, ποιος την κυνηγά;» Το άκουσμα αυτού του γνωστού τραγουδιού, έφερε στο φώς ένα ερώτημα που κοιμόταν, ποιος ξέρει πόσα χρόνια στο υποσυνείδητο, σαν φίδι, σε χειμερία νάρκη. Όχι όμως για το ποιος την κυνηγά, αλλά ποιος άραγε την κυβερνά. Το κράτος, η πολιτική και οι πολιτικοί, οι εργοδότες, οι άνδρες, τα χρήματα, το κατεστημένο, η θρησκεία, ποιος; Και αν βρω ποιος την κυβερνά τι μπορώ να κάνω για να την αλλάξω; Άραγε μπορώ να την αλλάξω, ή μήπως είμαι έρμαιο των όποιων καταστάσεων; Δεκάδες ερωτήματα πυροδότησαν το νου μου και η μία σκέψη διαδέχονταν την άλλη. Γρήγορα, χάθηκα στα υπεράριθμα δωμάτια του νοητικού μου κάστρου! Κουράστηκα και καθώς οι σκέψεις μου έφεραν ανησυχία και ταραχή, ξέχασα ποια είμαι! Χωρίς να το καταλάβω έχασα την εξουσία του ΕΙΝΑΙ μου! Αστραπιαία οι ρόλοι μοιράστηκαν! Το Εγώ πήρε τον ρόλο του αρχηγού, ο νους του υπαρχηγού και η προσωπικότητα του υπασπιστή. Για το ΕΙΝΑΙ, έμεινε μόνο ο ρόλος του παρατηρητή!
Ταραχή! Η καρδιά χτύπησε δυνατά για να θυμίσει την ύπαρξή της.
-Είμαι κι εγώ εδώ, μην με φορτώνεις με «βαριές» σκέψεις. Γιατί δεν με ρωτάς τι θέλω, τι μου αρέσει; Εγώ δεν έχω λόγο;
-Τς,τς,τς γυναίκες! Σκέφτηκε ο νους υποτιμητικά με ύφος αρχηγού. Και για να δώσει μεγαλύτερη ισχύ στην θέση του, είπε: ωραία λοιπόν, τι θέλεις;
-Έ, κάτσε να ηρεμήσω πρώτα από τον τρόμο που μου προκάλεσαν οι σκέψεις σου. Θέλω ηρεμία και γαλήνη για να εκφραστώ.
-Πιστεύεις ότι είναι καιρός για τέτοιες πολυτέλειες; Τα πράγματα τρέχουν! Είπε ο νους φουσκώνοντας το στήθος του σαν τενόρος που παίρνει ανάσα πριν την κορώνα.
-Καημένε, οι αυταπάτες σου τρέχουν κι εσύ σαν πιστός δούλος τις ακολουθείς. Τι νομίζεις ότι κάνεις όταν τρέχεις από δωμάτιο σε δωμάτιο; Ίσα- ίσα που ξεσηκώνεις όλο το παλάτι χωρίς λόγο και μας αναστατώνεις με τα φαντάσματά σου!!! Είπε η καρδιά εκφράζοντας σε ήρεμο τόνο, τον θυμό της.
-Μην μαλώνετε. Υπάρχουν τόσες ανάγκες που κάθε διαμάχη μας απομακρύνει από τον κύριο στόχο μας! Είπε ο υπασπιστής
-Ο οποίος είναι; Ρώτησε ο νους κοροϊδευτικά.
-Μα που ζεις; Μας παίρνουν την εξουσία μέσα απ’ τα χέρια μας! Πρέπει να πολεμήσουμε!
-Ποιόν;
-Αυτούς!
-Ποιοι είναι αυτοί; Και για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους μην παίρνεις τον ρόλο του αρχηγού, γιατί αρχηγός δεν είσαι.
-Και ποιος είναι, εσύ; Από πότε;
-Ε, φώναξε η καρδιά και ανοίγοντας μια τεράστια αγκαλιά, σκέπασε τον αρχηγό και τον υπασπιστή με τα τρυφερά της χέρια. Ησυχάστε, ψιθύρισε, ησυχάστε. Ένα γλυκό, καθαρό και ιδιαίτερα λαμπερό φώς άρχισε να ρέει μέσα στην αγκαλιά της σκορπώντας γαλήνη και αγάπη. Για αρκετή ώρα έμειναν όλοι σιωπηλοί απολαμβάνοντας την γλυκιά θαλπωρή. Όσο περνούσε η ώρα η αγάπη τους διαπερνούσε αφήνοντας μια αίσθηση πληρότητας. Μαλάκωσαν και οι δυο και λόγια άλλα δεν έβρισκαν να πουν. Καθώς ανασηκώθηκαν έστρεψαν το βλέμμα τους στην καρδιά.
-Εσύ είσαι ο αρχηγός; Ρώτησαν
-Όχι αγαπημένοι, εγώ σας έδειξα τι θέλω και τι μπορώ να κάνω. Αρχηγός έτσι όπως εσείς το εννοείτε δεν υπάρχει!
Τότε το ΕΙΜΑΙ θυμήθηκε!
-Α! αναφώνησε. Είδα ένα όνειρο ότι ήμουν άνθρωπος και δεν θυμόμουν ότι ΕΙΜΑΙ!! Τι παιγνίδι κι αυτό είπε και με μιας απλώθηκε σε ολόκληρο το σύμπαν!!!!

Εύα Κορολή
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από panos »

τη ομορφο @};- :x >:d< >:d< >:d<
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από elenaki »

Υπεροχο Δημητρουλα μας..Ευχαριστουμε!! :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από eirini »

:x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Giotoula »

:x :x :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Valia

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Valia »

υπέροχο :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Elen75 »

Δήμητρα μου!!!!! :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από Έφη »

Πολύ όμορφο ... >:d<
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ..

Δημοσίευση από JOANNA »

Δημητρουλα μου :x :x :x :x πολυ ομορφο @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”