Τσιγάρο

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Τσιγάρο

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλημέρα σας! >:d<

Μέχρι και πριν από τρεια χρόνια, ήμουν φανατικός καπνιστής (καπνιζά καμιά 40αριά - 50αριά τσιγάρα καθημερινά), μέχρι που αποφάσισα να το κόψω μαχαίρι, κυρίως για την φωνή μου. Κάνα μήνα τώρα, επέτρεψα στον εαυτό μου να ξανακαπνίσει, με τον όρο ότι από τέλη Αυγούστου θα το ξανακόψω, πάλι για την φωνή μου.

Ομολογώ ότι το τσιγάρο με φέρνει αντιμέτωπο με συγκρούσεις. Από την μία κάτι μου αρέσει σε αυτό, χωρίς όμως να ξέρω τί είναι αυτό. Η αλήθεια είναι πάντως ότι τώρα που το ξανακάνω, βλέπω πολύ ξεκάθαρα τις επιδράσεις του πάνω μου: από την μία χαλάρωση, άδειασμα ενέργειας και μία ελαφριά ζαλάδα, από την άλλη υπερρένταση, νευρικότητα, ενώ σχεδόν πάντα όταν καπνίζω το ενεργειακό μου πεδίο γίνεται άνω-κάτω, πράγμα που το αντιλαμβάνομαι ως "μάτι" και πονοκέφαλο.

Τώρα, γνωρίζω ότι γενικώς η ασθένεια προέρχεται από την ψυχή και όχι από την ύλη, όμως το τσιγάρο επιβαρύνει όντως τον οργανισμό. Δεν μιλάω για τα "μεγάλα" πράγματα, τύπου καρκίνοι και καρδιακά, γιατί αυτά πιστεύω ότι χρειάζονται και ψυχικούς παράγοντες. Ούτε για όλα αυτά που είπα παραπάνω, γιατί σε μένα μπορεί να ισχύουν και ψυχολογική παράγοντες και υποσυνείδητοι μηχανισμοί αντίδρασης. Μιλάω όμως για τα μικρά πράγματα, τα οποία και αντιμετώπισα αυτές τις μέρες. Και τα οποία, όσο και εάν "απενοχοποιήσουμε" και "αθωώσουμε" το τσιγάρο, δεν παύουν να υπάρχουν: βήχας, ξηρός λαιμός, η φωνή ταλαιπωρείται, ο οργανισμός δεν οξυγωνόνεται κλπ.

Μερικούς ανθρώπους που είχα ρωτήσει παλαιότερα, μου είχαν πει απλά ότι "το τσιγάρο είναι απόλαυση", χωρίς να μπορούν όμως να πάνε παρακάτω, ως προς το τί ακριβώς απολαμβάνουν σε αυτό. Πιάνω όμως τον εαυτό μου τώρα να έχει το ίδιο είδος "επιφανειακότητας".

Προσπαθώ λοιπόν αυτόν τον καιρό να δω τι στο καλό είναι αυτό που... "απολαμβάνω" στο τσιγάρο. Για ποιόν λόγο, ενώ γνωρίζω και βλέπω τις αρνητικές του επιπτώσεις πάνω μου, παρ'όλ'αυτά εξακολουθώ να το κάνω; Ποιό είναι το "θετικό" σε αυτό; Τί μου προσφέρει; Και εάν δεν μου προσφέρει, γιατί το κάνω τελικά;

Νά'ναι άραγε κάποιος μηχανισμός εσωτερικός; Η "χαρά της αυτοκαταστροφής"; Κάποια πρότυπα διαφήμισης; Κάποιος μηχανισμός αντίδρασης, τύπου "γίνομαι κακό παιδί"; Όπως και το "τα κάνω όλα σωστά, ας κάνω και κάτι λάθος"; Ή μήπως διεγύρεται με το τσιγάρο το κέντρο του λαιμού, οι πνεύμονες και η επικοινωνία; Ή μήπως πάλι είναι κάποιος τρόπος να περνάς λίγη ώρα με τον εαυτό σου; Ή μήπως παίζει το πρότυπο "η ζωή είναι δύσκολη και η απόλαυση έχει και το κόστος της";

Επιδή γνωρίζω ότι πολλοί από εδώ μέσα είναι καπνιστές, θα ήθελα να ακούσω και την δική σας άποψη πάνω στο θέμα. Γιατί καπνίζετε; Και τί είναι αυτό που "απολαμβάνετε" στο τσιγάρο; Για ποιόν λόγο το κάνετε παρά τις παρενέργειές του; Και δεν το ρωτάω επικρητικά, γιατί έχω αντιμετωπίσει και αντιδράσεις απότωμες όταν ρώτησα άλλα άτομα, σαν να τους "την λέω". Όχι, ρωτάω καθαρά από απορία, επιδή γνωρίζω ότι η πλειοψηφία εδώ μέσα είναι άτομα που έχουν "πάει ένα βήμα παραπέρα" στην αυτογνωσία τους.

:obscene-smokingred:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88507
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ καπνίζω, χωρίς αιτία...

έτσι απλά!

Γιατί χρειάζεται να βρίσκω πάντα ένα λόγο για να δικαιολογώ ότι κάνω?

Το σίγουρο είναι ότι όλα αυτά που αναφέρεις, Θοδωράκο μου, δεν αφορούν το τσιγάρο, αλλά την συναισθηματική μας κατάσταση
από την μία χαλάρωση, άδειασμα ενέργειας και μία ελαφριά ζαλάδα, από την άλλη υπερρένταση, νευρικότητα, ενώ σχεδόν πάντα όταν καπνίζω το ενεργειακό μου πεδίο γίνεται άνω-κάτω, πράγμα που το αντιλαμβάνομαι ως "μάτι" και πονοκέφαλο.
γιατί και όταν δεν κάπνιζες πάλι χάλια ήσουν, όσον αφορά το "μάτι" και τον πονοκέφαλο...

άρα αλλού να αναζητήσεις τις αιτίες τους και όχι στο αν καπνίζεις ή όχι...

Παρ' όλα αυτά δέχομαι απόλυτα ότι κάποιους μπορεί να τους βλάπτει και πρακτικά, όπως όλα άλλωστε...

Κάποιους βλάπτει ακόμα και το σεξ, κάποιους τους κάνει να νιώθουν καλύτερα...Τώρα τι θα κάνουμε?

Σ΄αρέσει? καπνίζεις...δεν σ' αρέσει? δεν καπνίζεις...΄Ετσι απλά...

Απλά!!!!!




:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από VasilisM »

Θοδωρή.. νομίζω οτι για μια ακόμη φορά οι Δρόμοι μας είναι παράλληλοι.. καταντάει γραφικό πια :D

Στο προηγούμενο ποστ σου σχετικά με τον εσωτερικό πόλεμο δεν έγραψα γιατί δεν είχα κάτι να πω.. ότι έγραψες το ζω εδώ και ένα χρόνο και πήρα πολλές επιβεβαιώσεις μέσα από την συζήτηση που έγινε..

Κι εγώ εδώ και μερικές εβδομάδες έχω αρχίσει πάλι το τσιγάρο.. δεν ξέρω πόσο θα μου κρατήσει και αν. Το είχα κόψει για περίπου ένα χρόνο, αλλά τώρα με την δουλειά, στο διάλειμμα θέλω να πιω μια κούπα καφέ και να κάνω ένα τσιγάρο.

Εγώ το ζητάω όταν έχω στρες. Βλέπε στρατό, δουλειά. Παλιά ήταν ένα είδος άμυνας αλλά πλέον περισσότερο για να χαλαρώσω το κάνω και σε περιόδους. Μια το κόβω μια το αρχίζω.

Καλό είναι να μην το καταπιέζεις.. αν θες να καπνίσεις, κάπνισε, χωρίς τύψεις όμως. Δηλαδή το να πεις οτι θα το κόψεις στο τέλος Αυγούστου ωφελεί σε κάτι; Κι αν σε τραβάει ακόμα να καπνίσεις; Τότε δεν θα είναι μια ακόμη αυτό-απααγόρευση;

Σκέψεις.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Μάνος »

Είναι σχεδόν 3 μήνες τώρα που το έχω σταματήσει…
Η μόνη διαφορά που βλέπω στην καθημερινότητα μου είναι πως κόπηκε μαχαίρι ένας τσιγαρόβηχας που με ταλαιπωρούσε αρκετά - ακόμα και στον ύπνο! Αυτούς ήταν και ο λόγος που πήρα αυτή την απόφαση άλλωστε. Οπότε ο στόχος επετεύχθει!

Κατά τ´άλλα, όλα ίδια… ούτε λιγότερο υγειής νιώθω, ούτε περισσότερο. Ούτε λιγότερη ευεξία, ούτε περισσότερη.

Αυτό που παρατήρησα είναι πως λόγω του ότι εδώ δεν μπορείς να καπνίσεις σε κλειστούς χώρους -ακόμα και μέσα στο σπίτι σου) είχα συνδέσει το τσιγάρο με ένα διάλειμμα από το οτιδήποτε έκανα (δουλειά στο γραφείο, πρόβα, τηλεργασία, ταινία, κτλ). Τώρα ξαφνικά κομμένο το διάλειμμα του τσιγάρου, οπότε πρέπει να εφεύρω άλλου είδους διαλείμματα που θα με κάνουν να ξεκουνηθώ από την καρέκλα…

Για να τα λέμε όμως και όλα το Λονδίνο ευνοεί το σταμάτημα του τσιγάρου (δεν λέω κόψιμο, γιατί έχει μια πιο οριστική διάθεση και ποτέ δεν ξέρεις…)

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88507
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Vasoula »

αχα...με έχει γνωρίσει το Λονδίνο? όχι δεν με έχει γνωρίσει ;))
για εμένα δεν υπάρχουν αυτά τα "απαγορεύεται"
Καπνίζω ακόμα και στα ξενοδοχεία που απαγορεύεται...

ε δεν το έχω και τόσο με τις απαγορεύσεις...όπου το βρίσκω δίκαιο ναι...όπου το βρίσκω άδικο ούτε δεμένη δεν με κάνουν καλά 8-}

Μανούλη μου εσύ είσαι ο αξιόπιστος...
σε διαστεβλωση, είναι υπάκουος
σε ισορροπία, είναι ανυπότακτος στην βλακεία

άκου στο σπίτι μου δεν θα μπορώ να καπνίσω
για πάτε να δείτε αν έρχομαι...

:)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Ellaki »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου έκλαψα!
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))


…και ναι καταλαβαίνω τι εννοείς για την υπακοή…
Τυχαίο είναι νομίζεις που τα πάω τόσο καλά με τους κανόνες;;;
…Δουλεύουμε όμως για την πάταξη της υπακοής!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Annoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τσιγάρο

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”