Σπίτι

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Σπίτι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το εξίς:

Θέλω να φύγω από το σπίτι μου!!! ~x( ~x( ~x(

Να σας πω πως έχει η ιστορία:
Το σπίτι που μένω είναι στο σύνολό του μία μονοκατοικία με αυλή. Αυτή είχε χωριστεί πριν πολλά χρόνια στα δύο. Στο ένα μισό έμεναν οι γονείς μου με εμένα και τις αδερφές μου, εκεί μεγάλωσα. Στο άλλο μισό έμενε ο θείος μου, μέχρι που μετακόμισε πριν 10 - 12 χρόνια. Όταν πέρασα στο πανεπιστήμειο πριν 7 χρόνια, συνενοήθηκα με τους γονείς μου και αυτοί με τον θείο μου, και ο τελευταίος μου παραχώρισε το σπίτι του. Οπότε και έμενα στο δικό μου σπίτι, το οποίο ναι μεν είχε ξεχωριστή πόρτα κλπ, αλλά είχε κοινή αυλή με τους δικούς μου και... ελάχιστη ηχομόνωση.

Τον πρώτο καιρό, το σπίτι μου αυτό το είχα δει ως σύμβολο της ανεξαρτησίας μου. Είχα πει ότι θα το φτιάξω όπως θέλω, θα φτιάξω και τον κήπο και θα φέρνω και κόσμο. Όμως σύντομα κατάλαβα ότι αυτό δεν είχε καμία σχέση. Η ενέργειά του είναι χάλια, τα φυτά στον κήπο είτε δεν πιάναν είτε έπιαναν με πολύ ζόρι, ήταν σχεδόν αδύνατον να φέρω κόσμο στο σπίτι (πάντα κάτι "στράβωνε"), ενώ τελικά κατάλαβα ότι, μπορεί να μην μένω με τους δικούς μου, αλλά ούτε ανεξάρτητος από αυτούς ήμουνα.

Όσο περνούσαν τα χρόνια, τόσο μεγάλωνε το μίσος και η απέχθειά μου για το σπίτι αυτό. Αρχικά, έννοιωθα ότι δεν είναι δικό μου, οπότε οτιδήποτε έσπαγε ή χάλαγε, ουδέποτε με έννοιαξε να το φτιάξω. Σιγά σιγά, το σπίτι γινόταν όλο και πιο δύσκολο να το καθαρίσω. Πλέον, του κάνω ολική καθαριότητα και μετά από δυο-τρεις μέρες, είναι πάλι μέσα στην σκόνη και τα χώματα. Το δωμάτιό μου έχει πλέον μονίμως μία ελαφριά αλλά υπαρκτή μυρωδιά, η οποία δεν λέει να φύγει με τίποτα. Τον τελευταίο χρόνο έχουν αρχίσει να μοιρίζουν και οι αποχετεύσεις, ενώ εδώ και μερικούς μήνες (σύμπτωση; από τότε που πήρα την Καρούνα...) κάνουν την εμφάνισή τους και διάφορα ζουζούνια στο δωμάτιό μου και μερμύγκια στην κουζίνα. Η ενέργειά του είναι πολύ βαριά. Πρόσφατα μου το είπε και φίλος μου από μόνος του, όταν χρειάστικε να μείνει για δύο ώρες στο σπίτι μου - και ο οποίος ούτε ασχολείται πολύ με αυτά, ούτε τον είχα "προϊδεάσει". Του έχω κάνει άπειρους ενεργειακούς καθαρισμούς, με σύμβολα, με διαλογισμούς, με στικ, με φασκόμηλο. Στην καλύτερη περίπτωση, η ενέργεια καθάριζε για μία μέρα...

Εδώ και λίγους μήνες απλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να είμαι εδώ. Αισθάνομαι το νευρικό μου σύστημα τσίτα. Και τώρα που τα γράφω αυτά, οι γάμπες μου και τα χέρια μου κοντεύουν να πάθουν κράμπα από το σφύξημο. Πάντα είχα την απορία γιατί όταν έμενα μέσα στο σπίτι, μετά από μερικές ώρες ήμουν χάλια ψυχολογικά. Σε όσους το είχα συζητήσει με έλεγαν υπερβολικό. Ειληκρινά, έτσι και κάτσω πάνω από 6 ώρες μέσα, γίνομαι χάλια. Πλέον μου είναι ξεκάθαρο...

Έχω προγραμματίσει τον Σεπτέμβριο να μετακομίσω... άμα αντέξω μέχρι τότε, δηλαδή...

Ως τότε προσπαθώ να βάζω διάφορα σύμβολα πάνω μου και στο σπίτι. Και κυρίως προσπαθώ να απομονώνομαι ενεργειακά από αυτό, για να μπορέσω να ηρεμίσω.

Σκέφτικα μήπως είναι η ενέργειά μου που επιρρεάζει τόσο πολή την ενέργεια του σπιτιού. Σκέφτικα μήπως άμα το "έβλεπα αλλιώς", μήπως και κατάφερνα να του αλλάξω την ενέργεια. Όμως αποφάσισα ότι δεν θέλω να το "δω" καθόλου αλλιώς! Ούτε να δικαιολογίσω το οτιδήποτε! Θέλω απλώς να ΦΥΓΩ!

:-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Vasoula »

NA ΦΥΓΕΙΣ!!!

μην το ψάχνεις άλλο! Δεν είναι μόνο η δική σου ενέργεια εκεί, Θοδωράκο!

Είναι και το μάτι των "άλλων"!!! Νομίζω ότι αυτό σε χαλάει περισσότερο και από το σπίτι...


ε, μετά πως να γίνει θετική η ενέργεια του σπιτιού!


άντε ξουτ ξουτ!


αφού τώρα μπορείς να το κάνεις, ΚΑΝΤΟ!!

O:-) O:-) O:-) >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ναι βρε Θοδωράκο, φύγε από κοντά τους!!! O:-) O:-)
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Ellaki »

φύγε Θοδωράκο να ζήσεις όπως θέλεις εσύ :x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα φύγω... αμέεεε....
:x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Danielli »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Δωρουλα »

φυγε Θοδωρακο!!! :x :x :x :x O:-)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ήρθε η ώρα Θοδωράκο... >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ ναι Θοδωρή, να φύγεις!!!!! Δε φταίει το σπίτι, οι "γείτονες" σε επηρεάζουν, γμτ τους έχουμε δώσει
μεγάλη δύναμη, πάρτην πίσω και ελευθερώσου.

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Βικούλα »

TAPA έγραψε:Αχ ναι Θοδωρή, να φύγεις!!!!! Δε φταίει το σπίτι, οι "γείτονες" σε επηρεάζουν, γμτ τους έχουμε δώσει
μεγάλη δύναμη, πάρτην πίσω και ελευθερώσου.

>:d< >:d< >:d<
Θοδωρή κάντο!!! και να δυσκολευτεις πρακτικά, θα σε αποζημιώσει από όοολες τις άλλες πλευρές!εγγυημένο από όποιον το χει τολμήσει.
>:d< >:d< >:d< :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ω ναι συμφωνώ μαζί σου Βίκυ :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θοδωράκο! :) :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Fotinoula »

Θοδωράκο καλή μετακόμιση! είμαι σίγουρη ότι θα βρείς το σπίτι που σου ταιριάζει τώρα O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχαχαχαχαχα! Σε συμμερίζομαι... ^:)^

Αν και λίγο διαφορετικά ίσως... Δηλαδή, αν εμένα, έφευγαν οι δικοί μου, φερειπείν, δεν θα με ενοχλούσε το σπίτι που μένω τώρα. Πιθανώς, δεν είμαι και σίγουρη...

Βασικά, είναι και πως ορίζει κάποιος και συναισθηματικά την απεξάρτησή του... Για κάποιον μπορεί να είναι το να βρει μια δουλειά, για άλλον να αλλάξει σπίτι, για άλλον να έχει δικό του μεταφορικό μέσο, για άλλον να βρει έναν ιδανικό σύντροφο...

Και όμως, ακόμα και αν όλα αυτά είναι καλά και πρακτικά, αν η απεξάρτηση δεν συμβαδίζει με το μέσα, πιθανό μου φαίνεται να μεταφερθεί η εξάρτηση στο αντικείμενο/κατάσταση, που θα παρέχει την επιβεβαίωση. Οπότε μια χαρά σε βρίσκω, γιατί πιστεύω πως μπορείς να τα αλλάξεις και μέσα και έξω. :D :D :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Σπίτι

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Πολυ καλα θα κανεις θοδωρη.. >:d< :sunny:

Θελω κ εγω να την κανω αλλα τα οικονομικα στενευουν πλεον εκτος αν βρω μια σταθερη δουλεια κ δεν ειμαι αναγκασμενος να φευγω καθε 7 μηνες..
Για να δουμε... @};-

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”