ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Valia

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Valia »

είναι πολύ μπροστά τα παιδιά :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Αυτοί, αντίθετα, «συνδέονται» με τη ζωή, τον ουρανό, τον ήλιο, το νερό, το πράσινο του βουνού, τα ζώα τους, τους καρπούς της γης, την οικογένειά τους…
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

πολυ ομορφο το μαθημα @};- @};- @};- μια υπενθυμιση για το τι αξιζει πραγματικα ειναι παντα επικαιρη, ευχαριστω @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Πώς να ζεις χωρίς χρήματα!

Εικόνα


Πώς μπορείς να νιώσεις πλούσιος, χωρίς να έχεις κανένα περιουσιακό στοιχείο; Μπορείς να ζήσεις ευτυχισμένος χωρίς καθόλου χρήματα; Στο ντοκιμαντέρ Living Without Money η γερμανίδα Heidemarie Schwermer μας αφηγείται πως καταφέρνει να ζει τα τελευταία 14 χρόνια χωρίς χρήματα, βάζοντας έτσι τα τα γυαλιά στην Μέρκελ και σε όλους τους μονεταριστές.


“Είχα ότι ήθελα και είχα ανάγκη, είχα ένα σπίτι και μεγάλωσα δυο παιδιά. Τα έδωσα όμως όλα,” λέει η Heidemarie που ήταν 54 όταν ξεκίνησε την ιδιαίτερη αυτή δίαιτα. Στην αρχή το είδε ως ένα πείραμα που θα κρατούσε ένα χρόνο. Έδωσε το διαμέρισμά της, δώρησε όλα τα υπάρχοντά της και ξεκίνησε να ζει εξασφαλίζοντας τα προς το ζειν μέσω ενός συστήματος ανταλλαγής αγαθών. Τράμπα στην τράμπα συνήθισε στο σύστημα αυτό, όσο δύσκολο κι αν ήταν τον πρώτο καιρό, και το απολάμβανε τόσο πολύ που δεν ήθελε να σταματήσει.
“Η ζωή μου έγινε πιο ενδιαφέρουσα. Πιο όμορφη, είχα ότι αγαπούσα και ήξερα καλά πως δεν πρόκειται να γυρίσω πίσω στην παλιά μου ζωή. Απέκτησα μια πιο βαθιά αίσθηση ευτυχίας και αγαλλίασης, ακόμα και σωματικά ένιωθα πολύ καλύτερα από πριν”.
Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα της Heidemarie αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα ή αν θέλεις να δεις που γίνονται προβολές του ντοκιμαντέρ.

Ελπίζω να μην κατηγορηθώ και πάλι ότι προσπαθώ να σας προετοιμάσω για επερχόμενη πείνα ή κάτι τέτοιο, όπως με το ρεπορτάζ για αυτούς που τρώγανε από τα σκουπίδια των μεγάλων σούπερ μάρκετ. Η προσπάθεια της γερμανίδας νομίζω σκοπό έχει όχι να μας προετοιμάσει για το χειρότερο (το οποίο ήδη συμβαίνει για να λέμε και του στραβού το δίκιο, απλά όχι σε όλους), αλλά να μας δείξει πόσο εξαρτημένοι είμαστε από το χρήμα και να ανοίξει νέους ορίζοντες απεξάρτησης και πραγματικής ευτυχίας.


Ανταλλακτική οικονομία (οργανωμένη μέσω ίντερνετ) και σε ρεπορτάζ του BBC ένα χρόνο πριν. Προσοχή στην εφορία!!!



Πηγή: http://www.lifo.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

θαυμάσια νέα O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

πράγματι! :) :) :) :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

τι ωραία :bounce: :bounce: :bounce:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από elenaki »

:cheers: :cheers: :cheers: Τελικα ολα γινονται αν υπαρχει Θεληση... :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Δεν είμαστε το σώμα μας (ομιλία στο TED)


Συχνά ορίζουμε τον εαυτό μας με βάση πράγματα που βρίσκονται «έξω» από εμάς:
σχέσεις, δουλειά, οικογένεια -- ακόμα και το ίδιο μας το σώμα.

Αλλά πώς θα ήταν αν η ζωή μας άλλαζε δραματικά και το σώμα μας βλαπτόταν ανεπιστρεπτί;
Ποιοι θα ήμασταν τότε;

Αυτή η ομιλία εξερευνά το αντίκτυπο μιας τέτοιας απώλειας στην ανθρώπινη ψυχή και την αναζήτηση νοήματος και εκπλήρωσης.

Είναι που καθώς χάνουμε κάθε τι που πιστεύαμε ότι χρειαζόμασταν, που βρίσκουμε ποιοι πραγματικά είμαστε.

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΟΜΙΛΗΤΡΙΑΣ

Η Τζανίν Σέφερντ είναι μια παραπληγική που μπορεί να περπατά. Είναι επίσης πιστοποιημένη πιλότος και εκπαιδεύτρια στην αεροβατική, διεθνής ομιλήτρια και συγγραφέας. Ψηφισμένη ως μια από τους πιο εμπνευστικούς ανθρώπους στον κόσμο, η Τζανίν αφιερώνει την επαγγελματική της ζωή στο να δίνει δύναμη σε άλλους για να ξεπεράσουν τις δυσκολίες.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ

http://www.ramnousia.com/2012/10/den-ei ... Iqxy2cginB
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Παράδειγμα Θέλησης @};-

Αλεξία :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Θεληση.. @};- :-( :-(

και οι περιγραφες της ηταν σαν ακουγα τους γιατρους και αυτα που βιωσα με το ατυχημα που ειχε ο αδερφος μου
και αυτος ειχε Θεληση και περπατησε ενα χρονο μετα με τα ποδια του ειναι παραπληγικος με ποσοστο 67% ...
Μαλιστα οταν του εδωσαν αυτο το χαρτι και σε καθε προτοπη καποιου να το χρησιμοποιησει ελεγε στην μανα μου παρτο απο μπροστα μου δεν με αφορα τι λεει εγω θα σηκωθω..
Οι γιατρος που το χειρουργεισε που ειχε ερθει απο αλλο Νοσοκομειο οταν τον ειδε ενα χρονο μετα στο ιατρειο του δεν το πιστευε.. @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

πολύ καλό παράδειγμα :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Α, ρε Αμαλίτσα! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μάνος »

:-o :-o :-o

Ουαου!!!!!!
Σχεδόν σοκαριστικό!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”