Μια βοήθεια πλιζ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εξαρτάται Γιωργάκη...

όλοι επικαλούνται την Ψυχή τους, όταν νιώθουν αδικημένοι!
Τότε ακριβώς που επικαλούνται και τον θεό...


Εχεις ακούσει εσύ κανέναν να εξαρτά την αδικία από τον εγωισμό΄του?

Εγώ όχι!

Λέμε, κάνε όπως νιώσει η Ψυχή σου, αλλά πως να την νιώσει κανείς, όταν την έχει μοιράσει σε 100 εαυτούς?

απεριόριστος ο τεμαχισμός...

η ομορφιά είναι μόνο στην ενότητα μέσα σου!

Η δικαιοσύνη δεν ανήκει παρά στον Νόμο μέσα σου, που την αποδίδει στο αληθινό και όχι στο πραγματικό!
Αλλά θέλει κουράγιο για να το παραδεχτείς, κυρίως...ότι κανείς δεν σε βλάπτει εκτός από την αφέλειά σου να πιστεύεις ότι είσαι "αθώος", προτού "χωρέσεις" την αθωότητα μέσα σου!

@};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από meinall »

Ρε παιδιά, να το κάνω λίγο πιο πεζό γιατί χωρίς παραδείγματα δε νιώθω...
Λοιπόν, ας πούμε πως έχεις συνεναίσει ότι θα κάνεις κάτι...κάτι που δε θέλεις πραγματικά αλλά εκείνη τη στιγμή άκουσες το τί περιμένουν από σένα και όχι τον εαυτό σου. Και έρχεται η στιγμή εκείνη. Λες ξεκάθαρα ότι το μετάνοιωσες και προσπαθούν να σε βάλουν στη θέση σου κοροϊδεύοντας ότι φοβάσαι, κι αν δεν το κάνεις θα σε αναγκάσουν πιθανόν αργότερα. Εσύ λοιπόν ακούς τους πολλαπλούς εαυτούς. Λέει ο ένας ότι αυτό που σου κάνουν είναι ψυχαναγκασμός κι ότι αν το δεχτείς θα το κάνεις στον εαυτό σου. Ο άλλος λέει ότι όντως φοβάσαι και ίσως πρέπει να το παλέψεις. Ο άλλος λέει ότι φοβάσαι και δεν είναι η ώρα να το παλέψεις. Ο άλλος λέει ότι όντως φοβάσαι και που είναι το πρόβλημα σ' αυτό; Ο άλλος λέει ότι θα βάλεις τον εαυτό σου σε έναν κόπο, φασαρία και στρες που δεν το χρωστάς σε κανέναν. Ο άλλος λέει ότι, ε, κατά βάθος είσαι και αχάριστη (για να εξηγήσω το γιατί τώρα, θέλει όλη την ιστορία). Ο άλλος λέει ότι το να κάνεις ένα λάθος στο παρελθόν και να μην το συνεχίσεις δεν είναι αχαριστία, είναι απλά ένα λάθος που πέρασε. Ο άλλος λέει ότι ο έξω σε αδίκησε και το δίκιο θα το βρεις μόνη σου. Ο άλλος λέει ότι τον αδίκησες αλλά δεν πειράζει, έχεις κι εσύ το δικαίωμα καμιά φορά. Κι ο άλλος λέει ότι θα κοιτάξεις τον εαυτό σου, γιατί αχάριστη θα είσαι με κάποιον έτσι κι αλλιώς, το θέμα είναι με ποιόν.
Στο τέλος κάνεις αυτό που θέλεις να κάνεις και αδικείς. Και αισθάνεσαι τέλεια απ' τη μια, κακός απ' την άλλη. Και ρε γμτ, αισθάνεσαι αυτό που πλανάται στον αέρα αλλά δεν στο χει πει κανείς, ότι δηλ. αν τον πετύχεις στο δρόμο ή σε κοινή παρέα θα ναι 'χαλασμένες' οι σχέσεις σας. Και το ξέρεις ότι ούτε φτιαγμένες ήταν κατά βάθος, ούτε και σε νοιάζει αυτό το άτομο. Και δε σε νοιάζει γιατί κι αυτός απ' τη μεριά του δεν μοιάζει να καίγεται για το αν θα του μιλήσεις αν τον πετύχεις στο δρόμο. Το μόνο που έχει για να στηριχτεί είναι ότι αθέτησες τη συμφωνία σου.
Και για μένα το τίμημα του να την κρατήσω μπορεί να ήταν πιο μεγάλο, αλλά ώρες ώρες σκέφτομαι ποιές από αυτές τις σκέψεις είναι πραγματικά δικές μου; Ακόμα και η άρνησή μου, ήταν δική μου θέληση, ή μια προσπάθεια να της (μου) αποδείξω ότι έχω θάρρος, τόσο θάρρος που κάνω αυτό που θέλω εγώ και όχι εσύ ο...'ψυχαναγκαστής' μου; Μήπως χωρίς να το καταλάβω έπεσα στον ψυχαναγκασμό της; (Γιατί όχι, αφού οι θύτες μυρίζονται σαν αρπακτικά τις ανασφάλειές σου). Κι αν είναι έτσι, τότε γιατί αισθάνομαι ότι έκανα αυτό που ήθελα (δηλ απέφυγα αυτό που δεν ήθελα);
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από Vasoula »

και τώρα δηλαδη Μαράκι, τι απάντηση περιμένεις?

αν δεν γνωρίζεις τους εαυτούς σου (καλύτερα τις μάσκες του εγωιστικού σου μέρους), κανείς ποτέ δεν θα σου απαντήσει, ούτε καν εσύ, για το τι είναι σωστό να κάνεις, ή τι λάθος έκανες...

Θες ο φόβος να σε οδήγησε? θες μια παραπλανεμένη ανάγκη σου? θές η εξάρτηση? θες η ενοχή? ΄Οποιο κι αν ήταν το συναίσθημα που σε οδήγησε σε μια πράξη, σημασία έχει ότι η πράξη δεν έχει συνοχή μέσα σου...Δεν είναι καθαρά αποδεκτή δηλαδή εννοώ...΄Εγινε με μια στιγμιαία παρορμητική προτίμηση...

και αυτό οδηγει στο "παθαίνω, μαθαίνω", αν η γνώση που παίρνεις δεν βασίζεται σε εσωτερικό δρόμο, αλλά στα παθήματα της ζωής...

έτσι εξελίσσονται χιλιάδες άνθρωποι...Υπάρχουν και κάποιοι, όμως, που επιλέγουν πιο εσωτερικό Δρόμο εξέλιξης...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από meinall »

Δηλ όλο αυτό ήταν το εγωιστικό μου μέρος; Ποια θα ήταν η πράξη μου δηλ. αν δε λειτουργούσε αυτό;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιά θα ήσουν εσύ, Μαράκι, αν γνώριζες ολόκληρο τον Εαυτό σου?

μια απάντηση που δεν θα πάρεις ποτέ από κανέναν άλλον!

η πράξη ίσως ήταν η ίδια, αλλά εσύ δεν θα ήσουν ίδια...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από meinall »

Οκ, νομίζω τώρα σε καταλαβαίνω. Η πράξη δεν είναι ποτέ σωστή ή λάθος. Αν ο λόγος είναι σωστός, η κάθε πράξη είναι σωστή, αυτό καταλαβαίνω.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι αν προέρχεται από ακεραιότητα και΄οχι από έλλειψη, Μαράκι μου! Σωστά κατάλαβες! >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Re: Μια βοήθεια πλιζ

Δημοσίευση από meinall »

:x

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”