Ομάδα Έψιλον

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ιωαννούλα ακόμη κι αν κάποιος δεν τους έχει ποτέ του ακολουθήσει, τί νομίζεις, πως δεν υπάρχει μέσα του διαστρεύλωση?

Σαφώς και ο καθένας έχει την ευθύνη του -αφότου καταλάβει πέντε πράγματα με τον έναν ή άλλον τρόπο-, αυτό όμως δεν τους απαλλάσει από το έγκλημα που διαπράττουν γμτ.... δεν τους απαλλάσει...

Δεν είμαστε μόνο εμείς που εδώ μέσα έχουμε την ευκαιρία να ανοίξουμε τα μάτια μας, υπάρχει ένα σωρό άλλος κόσμος που δεν την έχει, υπάρχουν παιδιά που τώρα μεγαλώνουν με αυτά τα πρότυπα. Παιδιά....

Ο καθένας έχει την ευθύνη να πετάξει από πάνω του το ψέμα τους. Έχουν όμως και εκείνοι την ευθύνη να ΜΗΝ ψεύδονται και να μην βλάπτουν γεναιές ολόκληρες και λαούς γιατί έτσι τους βολεύει...
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να βλάπτει κανέναν, κανείς! Και όλοι αυτοί βλάπτουν πως να το κάνουμε...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελενάκι μου δεν διαφωνώ στα περισσότερα από όσα λές αλλά δεν μας βλάπτουν περισσότερο από ότι βλάπτουμε εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας ,όταν τους ακολουθούμε τυφλά.
διαφωνώ στο ότι δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να ανοίξουν τα μάτια τους ειδικά στην εποχή μας που κανένας δεν θα μας ρίξει στην πυρά επειδή πιστέυουμε κάτι έξω από την εκκλησία ,ε μην ξεχνάμε και όλας ότι έχουμε ελέυθερη βούληση αλλά δυαστυχώς αυτό το ξευόλεμα γμτ το φοβόμαστε τόσο πολύ που μένουμε σε όσα μας δίνουν έτοιμα :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ιωαννούλα, τα έχω πάρει πολύ για να απαντήσω πολιτισμένα...
Αργότερα...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

και δεν χρειάζεται να τους έχει κάποιος ακολουθήσει τυφλά για να επηρεαστεί Ιωάννα...

Βλέπεις εσύ ελεύθερη βούληση όταν στο πίσω μέρος του μυαλού και πίσω απ'ότι αντιλαμβανόμαστε υπάρχει ο φόβος που μ'αυτόν ποτίστηκε όλο μας το είναι? Για ποια ελεύθερη βούληση μιλάμε τώρα? Για αυτήν που έχουμε ή για αυτήν που ΘΑ έχουμε όταν πια καθαρήσουμε με όλα τα πρότυπα, τις φοβίες και δυσιδεμονίες?

Ελεύθερη βούληση και φόβος (στο επίπεδο συνείδησης που ακόμη είμαστε, υπάρχει κι ας μην τον αντιλαβανόμαστε) δεν πάνε μαζί...

Εδώ σταματάω!
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

δεν διαφωνώ Ελενάκι άλλωστε τυφλά δεν τους ακολούθησα και εγώ ποτέ μου ,την κοπάνησα όταν είδα με πόσες τύψεις και φοβίες με γεμίζουν και για πολλούς λόγους ακόμα μία ολόκληρη λίστα μπορώ να γράψω :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ιωαννάκι>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Valia

Re:

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:... αφού σαν Ψυχή έχουμε ορίσει τις ανάγκες μας, το πιο λογικό είναι να εξαρτώμαστε από αυτούς που τις καλύπτουν!

το πιο οδυνηρό για την Ψυχή μας όμως είναι ότι δεν της επιτρέπουμε να ερωτευθεί την αιωνιότητα και την κάνουμε να τρέμει την ίδια της την Μορφή!

@};-
θέε μου... @};-

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”