Ομάδα Έψιλον

Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Ομάδα Έψιλον, μπορεί να λέει το ποστ... αλλά δεν κατάλαβα, να αναφέρεται σε αυτή, ως αυτοσκοπός. Αφορμή πήρε από τα γραφόμενα του σάιτ, για να υποδείξει τον φανατισμό και την ανοχή.
Αλλά μπορεί πάλι κάτι να μου ξεφεύγει... :-D

Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία. Εγώ την γνώμη μου για τους Έψιλον, την έχω γράψει σε παλαιότερα ποστ, οπότε... αποχωρώ. :D :D :D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι βρε κάθισε...Θα πούμε κι άλλα... :x :x :x

αφού το ξέρεις πως όλα τα ποστ τα κάνουμε λίγο "μπάχαλο", τώρα θα μας πιάσει η ευαισθησία?

πλάκα έκανα, για να μην θυμώσει ο συγγραφέας του ποστ! :D



:)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μα τον Δία, ευπρόσδεκτο είναι...
:)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

A ναι βασω αυτό όντως ισχύει...Η επιλογή των ευαγγελίων έγινε το 250μΧ στην β οικουμενικη συνοδο,όπου επιλεχθηκαν τα συγκεκριμένα τέσσερα,ανάμεσα σε 40+.Τα υπόλοιπα σιγά-σιγά έμειναν στην αφάνεια,και έγιναν...απόκρυφα! :-o Με αποτέλεσμα αν πεις μια κουβέντα σε χριστιανό ορθόδοξο,θα σου πει ότι δεν το λεει το ευαγγελιο. :-? Μα πώς γινεται να υπαρχει μιση γνωση? :?
Και για να επιστρέψω στο θέμα...έχω καταλάβει και κάτι ακόμη για τους Ελ.Ισχυρίζονται πως η πνευματική τους καταγωγή είναι από την Ανδρομέδα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ισχυρίζονται πως η πνευματική τους καταγωγή είναι από την Ανδρομέδα
Γιώργο μου, η πνευματική καταγωγή δεν αφορά παρά κάποιες δυνατότητες της Ψυχής και κανείς δεν έρχεται εδώ σαν "εκλεκτός"...

Η πνευματική καταγωγή έχει επίσης να κάνει με κάποιο πνευματικό καθήκον και δεν αφορά την υπεροχή και την ποιότητα του θείου στον φυσικό κόσμο, αλλά με τις πνευματικές μνήμες που έχουν αφυπνιστεί, σε σχέση με την Ολότητά Μας!

Είναι εντελώς έξω από την θεότητα ο διαχωρισμός και η ευτέλεια της ανθρώπινης ζωής, γιατί δεν υπάρχει στον πνευματικό κόσμο, ισχυρός, ισχυρότερος...

Μπορεί, λοιπόν οι Ε να ισχυρίζονται ότι είναι από την Ανδρομέδα και ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει...Στον φυσικό κόσμο δεν εκφράζεται η πνευματική καταγωγή του καθενός, με απλές δηλώσεις και γνώσεις που δεν έχουν αξία, παρά μόνο σ' αυτόν που τις διαλαλεί για να έχει οπαδούς...

Η πνευματική καταγωγή έχει αξία μόνο όταν οι αφυπνισμένες μνήμες επιδρούν στο Σύνολο για να αποκαταστήσουν το δίκτυο Αγάπης...

Δεν έχω ασχοληθεί με τους Ε, αλλά έτσι όπως διάβασα στο σάιτ τους λίγο, αυτός ο διαχωρισμός μόνο σε πνευματικές μνήμες δεν με παραπέμπει...
Η ανθρώπινη Ζωή δεν διαχωρίζεται σε φυλές, αυτό είναι έργο ανθρώπων και όχι θεών...

Η ουσία κάθε αφύπνισης δεν είναι για να πάρει τα ηνία ένας λαός, έναντι του άλλου...Δεν είναι για να ισχυροποιηθεί η θέση ενός κράτους, έναντι ενός άλλου...ούτε ενός ανθρώπου, μιας ομάδας, έναντι μιας άλλης...
Αυτό είναι έργο μιας διανοητικής Φύσης που δεν μπορεί να γίνει ολόκληρη, γιατί της λείπει η συναισθηματική ωριμότητα, που θα την οδηγήσει στα πνευματικά πεδία, υπερβαίνοντας τον αστρικό κόσμο!

Καλοί είναι οι θεοί και οι συμμαχίες μας μαζί τους, αλλά για να έχει ένα πνευματικό καθήκον μια Συνολική Ολοκλήρωση, πρέπει να έχουμε διασφαλίσει την εσωτερική μας ποιότητα σαν Οντότητες και όχι σαν ανθρωπάκια που επινοούν...
Και αυτό φαίνεται από την Ζωή μας και πόσο μπορούμε να εκπληρώνουμε τους εσωτερικούς Νόμους του θεού (ή των θεών), μέσα από την ολοκληρωτική μας θεραπεία...

΄Οπου "θεραπεία" εγώ εννοώ πάντα την υγιή πληρότητα σε Σώμα και Ψυχή...

Ωραία είναι να λες πως κατάγεσαι από την Ανδρομέδα, αλλά σκέψου τι ακριβώς σου εκπληρώνει αυτή η γνώση και πόσο υγιής είσαι για να το εκπληρώνεις σε διάρκεια...

Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους τους παπάρες που έκαναν τον Ιησού "δράμα" και ευτέλισαν το έργο του και τον Λόγο του, μέσα από την δική τους δεισιδαιμονία...Που αν το καλοσκεφτείς δεν ήταν ούτε καν θέμα δεισιδαιμονίας, αλλά εξουσίας και πάλι...

Επεισαν ότι λένε αλήθεια, μόνο και μόνο γιατί ο λαός βολεύεται πάντα στην "μασημένη" τροφή, όπως βολεύεται εδώ και χρόνια στον "μασημένο" θεό...

Καλύτερα να μας πουν ποιός είναι ο θεός, από ΄το να τον αναζητήσουμε μόνοι μας...

:-( @};-



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε: Γιώργο μου, η πνευματική καταγωγή δεν αφορά παρά κάποιες δυνατότητες της Ψυχής και κανείς δεν έρχεται εδώ σαν "εκλεκτός"...
Η πνευματική καταγωγή έχει επίσης να κάνει με κάποιο πνευματικό καθήκον και δεν αφορά την υπεροχή και την ποιότητα του θείου στον φυσικό κόσμο, αλλά με τις πνευματικές μνήμες που έχουν αφυπνιστεί, σε σχέση με την Ολότητά Μας!
Είναι εντελώς έξω από την θεότητα ο διαχωρισμός και η ευτέλεια της ανθρώπινης ζωής, γιατί δεν υπάρχει στον πνευματικό κόσμο, ισχυρός, ισχυρότερος...
Μπορεί, λοιπόν οι Ε να ισχυρίζονται ότι είναι από την Ανδρομέδα και ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει...Στον φυσικό κόσμο δεν εκφράζεται η πνευματική καταγωγή του καθενός, με απλές δηλώσεις και γνώσεις που δεν έχουν αξία, παρά μόνο σ' αυτόν που τις διαλαλεί για να έχει οπαδούς...
Η πνευματική καταγωγή έχει αξία μόνο όταν οι αφυπνισμένες μνήμες επιδρούν στο Σύνολο για να αποκαταστήσουν το δίκτυο Αγάπης...
Δεν έχω ασχοληθεί με τους Ε, αλλά έτσι όπως διάβασα στο σάιτ τους λίγο, αυτός ο διαχωρισμός μόνο σε πνευματικές μνήμες δεν με παραπέμπει...
Η ανθρώπινη Ζωή δεν διαχωρίζεται σε φυλές, αυτό είναι έργο ανθρώπων και όχι θεών...
Η ουσία κάθε αφύπνισης δεν είναι για να πάρει τα ηνία ένας λαός, έναντι του άλλου...Δεν είναι για να ισχυροποιηθεί η θέση ενός κράτους, έναντι ενός άλλου...ούτε ενός ανθρώπου, μιας ομάδας, έναντι μιας άλλης...
Αυτό είναι έργο μιας διανοητικής Φύσης που δεν μπορεί να γίνει ολόκληρη, γιατί της λείπει η συναισθηματική ωριμότητα, που θα την οδηγήσει στα πνευματικά πεδία, υπερβαίνοντας τον αστρικό κόσμο!
Συμφωνώ απόλυτα..! @};- :x O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποιος μου έγραψε εχτές στο fb ότι ο άνθρωπος χάνεται μέσα στην πληθώρα γνώσεων, δογμάτων, τυπολατρικών και αλήθειας...
Δεν ξέρει στην ουσία τι να πιστέψει, προς τα που να κλίνει...

Και εγώ λέω...(πάντα το έλεγα στον Εαυτό μου πρώτα)

χρειάζεται ο άνθρωπος να δημιουργήσει μέσα του την υποδομή του Ανθρώπου?
Γιατί δεν την έχει?
Ποιός μπορεί να του την δώσει?

Διανοητικά ο άνθρωπος θεωρεί ότι είναι ΄Ανθρωπος...
Εχει συναισθήματα και λογική και σώμα και όλα αυτά μαζί κάνουν την συνείδησή του!

Αναπτύσσεται σύμφωνα με κάποιους νόμους της κοινωνίας του, που αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται να συμφιλιωθεί με άλλους ανθρώπους για να επιβιώσουν μαζί...
Μέσα από αυτούς τους νόμους του επιβάλλεται να σέβεται, να συμπονά, να αγαπά, να ανέχεται και να αντέχει και να πολεμά πράγματα, ανθρώπους και καταστάσεις που δεν είναι οι αληθινές του προτεραιότητες, τις κάνει όμως να είναι, λόγω της νομοτέλειάς του τάχα, αλλά συνήθως οι προτεραιότήτες μπαίνουν χάρη στον φόβο του...

Αυτό τον κάνει μικροπρεπή και φιλόδοξο, άνθρωπο χωρίς κατεύθυνση και προσανατολισμό...
Πάει, όπου πάνε όλοι...ακόμα και όταν διανοητικά διαχωρίζεται...

Αυτό το ρεύμα που τον πάει όπου πάνε όλοι, το θεωρεί ζωή και φυσικά τρέμει μήπως μείνει μόνος του, γιατί φοβάται μήπως χαθεί έξω από αυτό το σύνολο της ζωής...συμβιβάζεται ή δεν συμβιβάζεται, αλλά και με καμία από τις δύο καταστάσεις δεν είναι πλήρης, γιατί η πρώτη φέρνει βάρος, ενώ η δεύτερη απογοήτευση και απομόνωση...

Ετσι στην ουσία φοβάται την συναισθηματική και πνευματική του ωρίμανση, που τον κατατάσσει στις Οντότητες και γίνεται "οπαδός"...
Σε όλες τις καταστάσεις της ζωής του γίνεται "οπαδός"...΄

Η λέξη "οπαδός" έχει αρχαία ελληνική ρίζα από το οπηδός και προέρχεται από το ρήμα οπάζω που σημαίνει ακολουθώ...

Τι ακολουθεί κανείς, εκτός από αυτό που του δίνει ασφάλεια?

Καμιά φορά το ακολουθεί εις βάρος των συναισθημάτων του, γιατί ο φόβος δεν είναι ορισμός, αλλά δύναμη, που εξουσιάζει, πέρα από΄λογική...

Η ασφάλεια που θέλει κάποιος να νιώσει στην ζωή του, τον κάνει να ακολουθεί και να μην ωριμάζει ποτέ...
Και αφού δεν ωριμάζει, δεν μπορεί να έχει πνευματική κρίση...
Ο ανώριμος μπορεί να αναλύει διανοητικά, να αμφισβητεί πάλι διανοητικά, να προτιμά πάλι διανοητικά, παρ' όλα αυτά ακολουθεί την ζωή έτσι όπως όλοι...συναισθηματικά "ανάπηρος" γιατί δεν μπορεί να αγαπήσει, ούτε να αγαπηθεί, παρά μόνο από φόβο...

΄Οταν κάποιος του θέτει ερωτήματα, δεν μπορεί να τα απαντήσει παρά μόνο με αναγωγή της ακολουθίας...
Δεν μπορεί να απαντήσει, παρά μπορεί να ισχυρίζεται αυτό που τον κάνει να ακολουθεί...Μια πίστη, δηλαδή, που δεν εφαρμόζεται στον Εαυτό του ποτέ...

΄Ετσι κανένας πιστός δεν μπορεί να εφαρμόσει την διδασκαλία της Αγάπης, γιατί απλά ακολουθεί...

Εκεί μπαίνουν και οι όροι...Χρειάζεται να διασφαλίσει τουλάχιστον την επίδραση της πίστης του, στα συναισθήματά του...η αγάπη εφαρμόζεται με έναν ορισμένο τρόπο που μόνο διανοητικός μπορεί να είναι, αφού συναισθηματικά ακολουθεί αυτό που τον "εξασφαλίζει"...

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδευμένος, είναι αυτός που δεν έχουμε πάρει ακόμα με την Ψυχή μας!

...αφού σαν Ψυχή έχουμε ορίσει τις ανάγκες μας, το πιο λογικό είναι να εξαρτώμαστε από αυτούς που τις καλύπτουν!

το πιο οδυνηρό για την Ψυχή μας όμως είναι ότι δεν της επιτρέπουμε να ερωτευθεί την αιωνιότητα και την κάνουμε να τρέμει την ίδια της την Μορφή!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η πνευματική καταγωγή έχει αξία μόνο όταν οι αφυπνισμένες μνήμες επιδρούν στο Σύνολο για να αποκαταστήσουν το δίκτυο Αγάπης...

Έτσι ακριβώς! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

και πέταξε τον Θωμά έξω και κράτησε τον Ιωάννη...

γιατί ο μεν ένας έλεγε "μας είπε κι εμείς Θεοί είμαστε...", ενώ ο άλλος έλεγε "ο μοναδικός θεός"...!!!
~x( ~x( ~x( ..και πόσα άλλα ακόμη...
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

και με εκείνο το μίασμα τους ΧΟ θα ασχοληθώ οσονούπω...

που μπαίνουν και διαβάζουν εδώ και σχολιάζουν εκεί...Για την Αγάπη του Ιησού...για τους αμαρτωλούς...για τους δαίμονες!!!
Ουαί και αλλίμονό σας Φαρισαίοι υποκριτές Confused

Που κάνατε μια ολόκληρη ανθρωπότητα να παραμιλαει με τις αμαρτίες...

και να ο Ιησούς είναι εδώ...Το μαστίγιο του το βλέπετε άραγε? Να καθαρίσει τις βρωμιές από τον Λόγο του!!!

βρήκαμε τώρα...τα Ευαγγέλια...
Λες και δεν ξέρουμε από ποιόν γράφτηκαν....

βρε ΟΥΣΤ, από την Ψυχή μας ΟΛΟΙ!!!
Τί περιμένουν για να αρχίσουν να ντρέπονται? ΟΥΣΤ!!!!! @@@@@@@@ :mad: :mad: :mad:
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ελενάκι αιώνες τώρα κάνουν αίσχη και δεν ντρέπονται ,τώρα θα το κάνουν :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Ελενάκι αιώνες τώρα κάνουν αίσχη και δεν ντρέπονται ,τώρα θα το κάνουν :?
Ας το κάνουν, έστω και τώρα @@@@@@@@@
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

έχω σταματήσει να πιστέυω ότι θα κάνουν κάτι Ελενάκι
εμείς όμως μπορούμε να σταματήσουμε να τους ακολουθούμε σαν τα πρόβατα ,άλλωστε δεν έχουν μόνο αυτοί την ευθήνη αλλά κύριως εμείς ,όσοι δηλ τους ακόμα τους ακολουθούν και εφαρμόζουν κατά γράμμα της δισκαλίες τους :?
θυμάμαι όταν ήμουν παιδί της εκκλησίας υπήρχαν πολλά πράγματα που με ενοχλούσαν και αντιδρούσα ,κάτι μέσα μου ούρλιαζε να φύγω μακριά και το έκανα κάποια στιγμή με πολλές ενοχές και φόβους αλλά το έκανα.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”