Παιδικά καρτουν

Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Παιδικά καρτουν

Δημοσίευση από Εφη »

Εχω ένα προβληματισμό πολύ καιρό τώρα και θέλω να τον μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε τη γνώμη σας.

Εχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια ίσως και δεκαετία τα παιδικά καρτουν και ταινιες και βιβλια αναφερονται πολύ στη μαγεία. Στη λευκή ή "καλή" μαγεία που μαχεται με τη μαύρη ή "κακή" μαγεία.
Προσπαθώ όσο μπορώ να έχω έναν έλεγχο και να μην αφήνω τη μικρή να τα βλέπει με την έννοια ότι αγοράζω dvd και βλέπει μόνο αυτά που της δίνω εγω αλλά κάποια στιγμή θα μου ξεφύγει. Αλλά και η barbie τα τελευταία χρόνια όσα dvd βγάζει είναι με μαγεία!!!!!!
Ας μη συζητήσουμε για τον Χόγκουαρτ και τον Χαρυ Πότερ.

Η δε μεγάλη είχε φάει "κόλλημα" με τις μάγισσες στο Star και με κάτι άλλες σειρές που δε θυμάμαι πως της λένε τις σειρές.

Είναι ιδέα μου ή όντως συμβαίνει και αναφερονται συνέχεια στη μαγεία? Στη μάχη μεταξύ καλού - κακού?
Και αν όντως συμβαίνει γιατί? Σημαίνει κάτι ή άραγε έτυχε?

Βραδινοι προβληματισμοί......Απλά σήμερα πια έφριξα με μια σειρά στο Star νομίζω ήταν που είδε για λίγο η μικρή τις Winx. Τελειωνουν μάλιστα και σχολή μαγείας :-(
ΒΡΕ ΟΥΣΤ....!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23447
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Α μπα, σάμπως όλα τα παραμύθια πάντοτε δεν ήταν για την μάχη καλού-κακού; Και η μαγεία πάντα ήταν μέρος τις μυθοπλασίας και των μύθων όλων των λαών.

Απλά πιστεύω ότι η μαγεία είναι πιο... εφφετζίδικη και φαίνεται πιο όμορφη στις τηλεοράσεις. Θα προτιμούσες να βλέπουνε θρήλερ?!?

’σε που πιστεύω ότι γνωρίζουν τα παιδιά τί είναι αλήθεια και τι παραμύθι.

Γενικώς βέβαια είμαι κατά του "ελέγχου", αλλά αυτό πιστεύω είναι ένα άλλο θέμα.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Τι είναι αυτό στην μαγεία, έτσι όπως προβάλλεται, που σε κάνει να ανησυχείς για τα παιδάκια σου, Εφη μου?

Θα σου πω λίγο από την μεριά του "μικρού", έτσι όπως το είχα νιώσει εγώ, μιας και ήμουν φανατική οπαδός του ’ρχοντα των Δαχτυλιδιών, του Χάρυ Πόττερ και λοιπών άλλων φανταστικών ιστοριών... Και μπορώ να πω πως χαρακτηρίστικα και σατανίστρια για αυτά μου τα ενδιαφέροντα :D

Νομίζω πως η επαφή με την έννοια της μαγείας βοηθάει τόσο στην ανάπτυξη της φαντασίας όσο και στην επαφή του παιδιού με πιο κρυφές του ανάγκες. Είτε είναι σούπερ-ήρωες, είτε είναι ο Χάρυ Πόττερ, οι υπεράνθρωπες δυνάμεις είναι κάτι που ελκύει όλα τα παιδιά.

Από κει και πέρα θα γίνει σαφές και το κομμάτι της πρόθεσης. Αν το παιδί θα ταυτιστεί με τους "καλούς" ή τους "κακούς".

Τα περισσότερα παιδικά έχουν "κακούς" χαρακτήρες, χωρίς να δίνουν λόγο γιατί. Τρελούς επιστήμονες που θέλουν να κυριαρχήσουν στον κόσμο και τέτοια (villains).
Αλλά σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να δείξουν και τους λόγους γιατί κάποιος έγινε "κακός" και τότε τα πράγματα γίνονται διαφορετικά.

Θυμάμαι πως ταυτιζόμουν με τους κακούς χαρακτήρες, γιατί είχαν περισσότερα κοινά με αυτά που ένιωθα. Δεν ήταν αποδεκτοί, δεν είχαν αγάπη στο περιβάλλον τους και οι σχέσεις τους βασίζονταν στον φόβο. Και θα μου άρεσε να έχω υπερδυνάμεις, όχι για να προσφέρω αλλά για να βλάψω. Κάτι που έβγαινε από μια γενικότερη αίσθηση της αδικίας που κουβαλούσα.

Γιαυτό και δεν θεωρώ πρόβλημα την έννοια της μαγείας, από μόνη της. Πιο πολύ με ενδιαφέρει το συναισθηματικό αντίκτυπο που έχει στα παιδιά. ^_^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Έτσι κι αλλιώς η ίδια η Ζωή δεν είναι Μαγεία Έφη μου?

Τι είναι αυτό που σε τρομάζει στην λέξη μαγεία ή μάγος?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Δε με τρομάζει κάτι στη μαγεία. Απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι σχεδόν το 80% των παιδικών καρτουν έχουν μέσα μαγεία. Και αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος λόγος? Προσπαθούν να περάσουν κάποιο μήνυμα? Και αν ναι ποιο είναι αυτό?

Εγω μεγαλωσα με το μικυ μαους τη μινι και το ποπαυ κλπ. Δεν είχε τέτοιου στύλ παιδικά καρτουν (το καιρό εκείνο στη βηθλεεμ :P ) όταν μεγαλωνα εγω. Και η μεγάλη μου κόρη (εχει διαφορα με τη μικρή 15 χρόνια) δεν είχε τόση μαγεία μέσα τα καρτουν. Γι'αυτό αναρωτιέμαι και προβληματίζομαι.

Και μένα μου αρέσει ο Χάρυ Πότερ. Τον αρχοντα των δακτυλιδιων δεν το είδα γιατί περιμενα να βγουν όλα και αφού μου είπαν ότι το αφησαν διφορουμενο δεν πήγα να το δω. Γενικά μου αρεσουν αυτου του στύλ ταινιες. Δεν είναι εκεί το θέμα μου. Ασε που μου αρέσει και η μαγεία γενικά. Τελευταία αποφάσισα να "καλοπιάνω" στη πανσέληνο και τις μοίρες :P Αυτές τις εποχές πάσα βοηθεια δεκτή :D

Θόδωρη πως γίνεται σε ένα 4 χρονο να μην ελεγχεις τι θα δει? Να την αφήσω να δει πχ Θρίλερ? Δε θα σου πω πως δεν έχω θέμα με τον έλεγχο. Θα λέω ψέματα. Τα τελευταία 3 χρόνια προσπαθώ να το μαζέψω. Αλλες φορές το πετυχαίνω, άλλες όχι όμως το προσπαθώ :D
ΒΡΕ ΟΥΣΤ....!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ΓιώταΜε
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 07 Σεπ 2011 12:54 pm
Τοποθεσία: Θα δείξει ,ακόμη πουθενά!

Δημοσίευση από ΓιώταΜε »

Αναφέρονται στην μαγεία γιατί έτσι φέρνουν και τον άνθρωπο απο παιδί στην περιέργεια και στο ότι υπάρχει η μαγεία, δεν υπάρχει καλή και κακή λευκή ή μαύρη είναι Μαγεία.


Είναι όλα τα καρτούν τίγκα στα υποσυνείδητα μηνύματα.


Απο παιδιά πλέον κρατούν τον έλεγχο του νου.

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξηγήσεις να πεις την άποψη σου πάνω σε αυτά που βλέπεις...ώστε η μικρή να μπορεί και να ξεχωρίζει αλλά και να σκέφτεται όταν βλέπει αυτά που βλέπει.


Δεν είναι κακό να γνωρίζουν κακό είναι να μη γνωρίζουν,
και να μασάνε ότι τους σερβίρουν σαν καλό ή κακό.

Γνώμη μου πάντα.. @};-
Όταν οι άνθρωποι καταλάβουν πως κοιμούνται, τότε θα αρχίσουν να μπαίνουν,
στον δρόμο της αφύπνισης!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ΓιώταΜε έγραψε:Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξηγήσεις να πεις την άποψη σου πάνω σε αυτά που βλέπεις...ώστε η μικρή να μπορεί και να ξεχωρίζει αλλά και να σκέφτεται όταν βλέπει αυτά που βλέπει.


Δεν είναι κακό να γνωρίζουν κακό είναι να μη γνωρίζουν,
και να μασάνε ότι τους σερβίρουν σαν καλό ή κακό.
Συμφωνώ , και αυτο κάνω με τον μικρό, προσπαθώντας να του ξυπνησω τη διάκριση σε αυτο που βλέπει και θαυμάζει....

Ιδιαίτερα τα αγόρια τα εκπαιδευουν να εμπιστευονται ήρωες πέρα από τα ανθρωπινα χαρακτηριστικά, και πέρα από τις ανθρωπινες δυνατότητες, τονίζοντας τους πολιτισμούς σε άλλες διαστασεις, εξω-γηινους σούπερ ηρωες κλπ...

Οταν ο γιος μου είπε πόσο πολύ αγαπάει τον drago

Εικόνα
(αυτον τον λεβέντη) :?

τον έβαλα να ξανασκεφτει αν είχε μια τετ α τετ επαφη μαζί του, αν θα τον εμπιστευόνταν 100%... και με κοιταζε με κάτι μάτια νααα ορθάνοικτα.......:D :D :D

Τουλάχιστον εχθες ΄ξεκρεμάσαμε από το δωμάτιο του όλα αυτα τα απαισια που θεωρουσε στολίδια, γιατι έβλεπε διάφορα όνειρα τις τελευταιες μερες και τον πονούσε η κοιλιά του λίγο πριν πάει για υπνο κάθε βραδυ....

Συμφωνησε ότι θέλει στον ύπνο του να τον πλαισιώνουν όμορφες εικονες!! :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33528
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ντανυ :-D :-D :-D :-D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Συμφωνώ με τη Γιώτα και με τη Ντάννυ :-D

Μόνο η ενημέρωση και η συζήτηση , με τρόπο ήρεμο χωρίς απαγορεύσεις , φέρνει αποτελέσματα.
Αυτό που συμβαίνει με τα καρτούν και τα υποσυνείδητα μηνύματα,
που περνάνε είναι τρομερό.
Χωρίς να το καταλαβαίνουμε στα παιδιά μας σερβίρονται πολλά με τρόπο
που φαίνονται αθώα αλλά δεν είναι καθόλου
και περνάνε διάφορα που ούτε τα φανταζόμαστε, που όμως τα επηρεάζουν πολύ.
Και όσο περνούν τα χρόνια από το σούπερμαν και το σπαιντερμαν
περάσαμε σιγά σιγά στα τέρατα.(':?')

Θυμάμαι όταν ο τελευταίος από τα αγόρια μου ήταν μικρός ,
ήταν πολύ στη μόδα τα χελωνονιτζάκια και τα οποία αν θυμάστε
ήταν ανθρωποι -χελώνες που πολεμούσαν ,
τέρατα δεν ήταν , πολύ άσκημα ήταν , όμως του άρεσαν πολύ ,
γιατί αυτά πάσαραν τότε ,αν και γω τούλεγα πως όλο αυτό είναι
ανόητο , δεν άκουγε τίποτα.

Ομως όταν τις απόκριες είδε τη στολή αυτή που ήθελε , μόνος του αποφάσισε
ότι τέτοιο πράγμα αυτός δεν βάζει με τίποτε , γιατί μόνο τότε αντιλήφθηκε , πως ήταν στην πραγματικότητα όλο αυτό που θαύμαζε . :D
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ααα.... στα χελονωνντζακια έχεις μεινει?? :D

πάρε μια ιδέα τι "καλούς "εχω μεσα σπίτι μου... :?

Μερικοί από τους: Gormiti

Εικόνα

Εικόνα

Το "αθώο" εξωγηινο αγοράκι ο Ben10... (για όσους δεν ξέρουν τα γυρω τερατα είναι μερικές απ΄τις μεταμορφώσεις του Ben όταν γινεται σούπερ ηρωας)!!!
Εικόνα

Ελεος!:? :? :? :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ντάννυ , εμείς είχαμε τα στρανσφόρμερ ,
αλλά αυτά μπρος σαυτά τα Gormiti
είναι στρουμφάκια :D

Γμτ , είναι απίστευτο , τα τελευταία χρόνια
η τερατογένεση στο μεγαλείο της,
έτσι που να μην τους ξεφλυγει κάνενα παιδάκι :?
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όντως με βοηθησατε πολύ. Γιατί και μένα ο προβληματισμός μου είναι ακριβώς για πιο λόγο περνάνε τέτοια υποσυνειδητα μηνυματα?

Ντάνυ πολύ καλή τακτική. Θα την εφαρμόσω. Το πρόβλημα με μας που είμαστε κοριτσάκια είναι ότι οι Winx είναι "γλυκούλες" και καλές και παλεύουν τις "κακές" μαγισσες και πολύ φοβάμαι ότι θα μου πει ότι ναι θα ήθελε να είναι σαν αυτές. :?

Εικόνα

Οταν ελεγα ότι προσπαθώ να έχω τον ελεγχο εννοούσα ότι ακριβώς της αγοράζω dvd ώστε να μη βλέπει αυτά που βλέπει και ο γιος της Ντάνυ. Οταν τα δεί στη τηλεοραση μου λεει αστο εκεί μαμα. Αλλά πάντα βρίσκω ένα τρόπο να το αλλάξω. Της αποσπάω τη προσοχή ή θα της πω έλα να βάλουμε ένα dvd να κάτσουμε αγκαλίτσα να το δούμε μαζί κλπ. Η αλήθεια είναι ότι τα φοβάμαι έτσι που τα βλέπω. Φαντάσου τα παιδάκια :-(
ΒΡΕ ΟΥΣΤ....!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Danny έγραψε: πάρε μια ιδέα τι "καλούς "εχω μεσα σπίτι μου... :?
’στα να πάνε... κι εγώ έχω στο σπίτι τους κυρίους...

Το ωραίο είναι ότι αρνιόμουν να αγοράσω τέτοια πράγματα για δώρο.
Και ονομάστηκα η "καταπιεστική μαμά της χρονιάς". (όχι από το γιο μου...)
Βρέθηκαν λοιπόν άλλοι που τα αγόρασαν....

Έχετε πάντως δίκιο, γιατί και η πλήρης απαγόρευση αντίθετα αποτελέσματα φέρνει.
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Και εγώ η ξενέρωτη μαμα της χρονιάς οταν πρόκειται να πάμε σε πάρτυ , ψωνίζω για δώρο ΜΟΝΟ ρούχο!! :)) :)) :))

"Τι πήρες στον φίλο μου? ΠΑΑΑΑΑΑΛΛΛΙ ρούχοοοοοοο????" :shock:

:P :P :P :P
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ρε παιδιά, μόνο σε μένα φαίνονται όλα αυτά ωραία? :oops: :oops: :oops:
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”