Όρκος

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Όρκος

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κατά Ματθαίον, Κεφάλαιο 5, στιχ. 33 - 37

Πάλιν ἠκούσατε ὅτι ἐρρέθη τοῖς ἀρχαίοις, Οὐκ ἐπιορκήσεις, ἀποδώσεις δὲ τῷ κυρίῳ τοὺς ὅρκους σου. ἐγὼ δὲ λέγω ὑμῖν μὴ ὀμόσαι ὅλως· μήτε ἐν τῷ οὐρανῷ, ὅτι θρόνος ἐστὶν τοῦ θεοῦ· μήτε ἐν τῇ γῇ, ὅτι ὑποπόδιόν ἐστιν τῶν ποδῶν αὐτοῦ· μήτε εἰς Ἱεροσόλυμα, ὅτι πόλις ἐστὶν τοῦ μεγάλου βασιλέως· μήτε ἐν τῇ κεφαλῇ σου ὀμόσῃς, ὅτι οὐ δύνασαι μίαν τρίχα λευκὴν ποιῆσαι ἢ μέλαιναν. ἔστω δὲ ὁ λόγος ὑμῶν ναὶ ναί, οὒ οὔ· τὸ δὲ περισσὸν τούτων ἐκ τοῦ πονηροῦ ἐστιν.

(Aκούσατε επίσης, πως δόθηκε στους αρχαίους η εντολή: Nα μην αθετήσεις τους όρκους σου, αλλά να αποδώσεις στον Kύριο όσα ορκίστηκες. Eγώ όμως σας λέω να μην ορκιστείτε καθόλου μήτε
στον ουρανό, γιατί είναι θρόνος του Θεού μήτε στη γη, γιατί είναι ακουμπιστήρι των ποδιών του μήτε στα Iεροσόλυμα, γιατί είναι πόλη του μεγάλου βασιλιά. Mήτε στο κεφάλι σου να ορκιστείς, γιατί δεν
μπορείς ούτε μια τρίχα του να την κάνεις άσπρη ή μαύρη. O λόγος σας λοιπόν να σημαίνει ναι, όταν λέτε ναι, και όχι, όταν λέτε όχι, γιατί καθετί πέρα από αυτά πηγάζει από τον πονηρό.)
Πάντα ήμουν αντίθετος στην έννοια του όρκου και, από κάποιο σημείο στην ζωή μου και έπειτα, έχω σταματήσει να ορκίζομαι. Πολύ απλά το σκέφτομαι ως εξίς: τι θα πει "ορκίζομαι"; Δηλαδί, όταν δεν ορκίζομαι, δεν τα εννοώ αυτά που λέω; Και μήπως τελικά ορκίζομαι κάτι, το οποίο ξέρω κατά βάθος ότι θα αθετίσω;

(Θυμάμαι κάποτε που ένας πολύ στενός μου φίλος μου είχε πει να ορκιστούμε ότι θα είμαστε πάντα φίλοι. Αλλά εγώ του είπα ότι άμα το κάνουμε αυτό, αυτόματα θα σημαίνει ότι κάπου μέσα μας θα ξέρουμε ή θα φοβόμαστε ότι θα πάψουμε να είμαστε πλέον φίλοι κάποια στιγμή. Δεν ορκιστίκαμε. Μετράμε ήδη 11 χρόνια φιλίας και είμαστε ακόμα σαν αδέρφια.)

Πριν μερικά χρόνια είχα πάει σε μία ομάδα που κάναμε διαλογισμούς (καθοδηγούμενους). Μετά από μερικές συναντήσεις, κάναμε έναν ακόμα διαλογισμό. Σε ένα σημείο του διαλογισμού, υποτήθετε ότι λέγαμε πράγματα του τύπου "θα αφεθώ στην ροή, θα γίνω ένα με το σύμπαν" κλπ κλπ μέχρι που κάποια στιγμή λέει η συντονίστρια "και ορκίζομαι να βρήσκομαι πάντα στο φως" (δεν θυμάμαι ακριβώς τα λόγια, αν ήταν "βρήσκομαι" ή "θα υπηρετώ το φως" ή κάτι παρόμοιο). Με το που το ακούω, σταματάω, ανοίγω τα μάτια και τους περίμενα να τελειώσουν. Προσπάθησα να τους εξηγήσω την ένστασή μου, ότι ο διαφωνώ με τον όρκο, και για αυτό που σας είπα, αλλά και για έναν λόγο παραπάνω: είναι δέσμευση. Ακόμα και εάν είναι στο φως, είναι πάλι δέσμευση. Δεν ξέρω, πως να το πω, "κάρμα"; Θέλω να είμαι ελεύθερος, ελεύθερος ακόμα και να επιλέξω το "σκοτάδι" βρε παιδί μου, χωρίς να έχω ενοχές και όρκους.

Σήμερα, εντελώς τυχαία, ανακάλυψα αυτό το απόσπασμα από την καινή διαθήκη. Γενικά δεν πηγαίνω στην εκκλησία (πλέον, παλαιότερα πήγαινα), γιατί είδα ότι αθετεί τα ίδια της τα λόγια - πάντα έλεγα ότι η εκκλησία με δίδαξε την αγάπη τόσο καλά, που στο τέλος κατάλαβα ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτήν. Αλλά τις διδαχές, τον πυρήνα της, μπορώ να πω ότι τον αισθάνομαι αληθηνό, τουλάχιστον σε ένα ποσοστό (ακόμα και εάν εν τέλη τα ευαγγέλια περάσανε πολλές τροποποιήσεις από τους ρωμαίους αυτοκράτορες κλπ κλπ κλπ). Όπως και νά'χει, μου έκανε λίγο έκπληξη όταν το ανακάλυψα, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Πάντα μου άρεσε να "τσιγκλώ" άτομα που λένε ότι υποστιρίζουν μία ιδεολογία, αλλά στην πράξη δεν το κάνουν. ( :P ) ’ραγε, πόσοι "χριστιανοί" γνωρίζουν ότι η ίδια τους η θρησκεία, που λένε ότι την ακολουθούν, τους "απαγορεύει" να ορκίζονται;

Εσείς τι άποψη έχετε για την έννοια του "όρκου"; Ορκίζεστε ποτέ; Έχετε ορκιστεί στην ζωή σας;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και ορκίζομαι να βρήσκομαι πάντα στο φως"
:-( :-( :-( που πάτε μωρέ για διαλογισμό!!!!!!!! :-(


Θοδωράκο πολύ καλά έκανες και άνοιξες τα μάτια σου!


όσο για τους όρκους και τις υποσχέσεις, άσε...σ' αυτήν μου την ζωή ευτυχώς μάσαγα περισσότερο!!! :))

Γενικά ο όρκος προκαλεί δίνη ενέργειας που σε "κατατρέχει"...

Αν σήμερα οι άνθρωποι νιώθουν την ανάγκη να ορκιστούν, είναι γιατί θέλουν να βάλουν όρια στην ίδια τους την "ασυδοσία" να είναι περισσότερο "λέξεις", παρά "λόγος"!
Να είναι περισσότερο ένστικτο, παρά ήθος...

Δεν συμφωνώ και πολύ με το "θέλω να είμαι ελεύθερος να αποφασίζω και έτσι δεν ορκίζομαι"...Γιατί και να ορκιστείς ή να μην ορκιστείς, πάλι ελεύθερος δεν είσαι...
Φαινομενική είναι η ελευθερία που απολαμβάνουν οι άνθρωποι, γι' αυτό και νομίζουν ότι με τον ορκο δεσμεύονται ηθικά...χωρίς καν να αναρωτηθούν σε ποιόν δεσμεύονται και με βάση ποιάς ηθικής...

Ο όρκος είναι ας πούμε μιαν υπόσχεση στον θεό να τηρήσεις τους νόμους του...Και πόσο αστείο είναι αυτό...αφού οι άνθρωποι δεν τους γνωρίζουν, παρά γνωρίζουν μόνο τις ανθρώπινες επινοήσεις κάποιας θρησκευτικής αυθεντίας....

...που έφερε τον κόσμο σ' αυτό το χάλι...να συμπληρώσω!!! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δεν εχω προβλημα να ορκιστω αν κ πολυ σπανια το κανω..
Μονο αν ξερω οτι αυτο που λεω ειναι 100% αληθινο σαν γεγονος κ οχι σαν δεσμευση για μελοντικες καταστασεις. :x
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχαχαχαχαχα! Και ότι σήμερα ο πατέρας μου έβαλε τον αδερφό μου να του ορκιστεί στην ζωή του (του πατέρα μου, όχι του αδερφού μου) ότι δεν λέει ψέμματα :D

Και ο αδερφός μου αρνήθηκε. Δεν μπορούσε να βάλει εμένα?? :D :D :))

Πέρα από την πλάκα πάντως, πιστεύω πως ένας όρκος είναι τόσο δεσμευτικός όσο εμείς θέλουμε να είναι.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ένας όρκος είναι δεσμευτικός, Σοφάκι, και δεν εξαρτάται από εμάς να είναι δεσμευτικός...Είναι δεσμευτικός, ακόμα κι αν δεν μπορείς να είσαι συνεπής με αυτόν...

είναι συμπαντικοί Νόμοι που λειτουργούν στον όρκο και ένας φυσικός άνθρωπος είναι αδύναμος να τους καταλύσει...ακόμα κι αν στην ζωή του νομίζει ότι μπορεί να αποδεσμευτεί απλά και χωρίς συνέπειες από αυτόν...

στο λέω από πείρα :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και ο αδερφός μου αρνήθηκε. Δεν μπορούσε να βάλει εμένα??
γιατί κοριτσάκι μου? τον θέλεις και στην άλλη ζωή σου? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μονο αν ξερω οτι αυτο που λεω ειναι 100% αληθινο σαν γεγονος
Τασούλη, αν αυτό που λες, θεωρείς ότι είναι 100% αληθινό, ΔΕΝ έχεις ανάγκη να ορκιστείς!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα δεν μπορώ να κατάλαβω πως μπορεί είναι δεσμευτικός ένας όρκος :-?

το μόνο που έχω καταλάβει από μενα τουλάχιστον είναι ότι μου δημιουργήθηκαν τρομερεές ενοχές στο παρελθόν όταν δεν κατάφερνα να κρατήσω κάποιον όρκο :?
τώρα εννοείται ότι δεν ορκίζομαι σε τίποτα πλέον.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τασούλη, αν αυτό που λες, θεωρείς ότι είναι 100% αληθινό, ΔΕΝ έχεις ανάγκη να ορκιστείς!
Ακριβώς!
δεν μπορώ να κατάλαβω πως μπορεί είναι δεσμευτικός ένας όρκος
Ο ήχος/ενέργεια του "ορκίζομαι" δονεί και άλλα επίπεδα της ενέργειας. Μην ξεχνάς ότι όρκοι χρησιμοποιούνται αιώνες τώρα και σε τελετές μύησης. Όταν λες "ορκίζομαι" αυτό αποτυπώνεται στην αύρα σου και μένει εκεί. Και άμα αθετήσεις τον όρκο, από κάπου "θά'ρθει να σε βρει" - σε αυτήν την ζωή, στην άλλη, κάποτε πάντως...

’ποψή μου όλα αυτά, βέβαια.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

’ποψή μου όλα αυτά, βέβαια.
για μένα δεν είναι μόνό άποψη!!! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:
Και ο αδερφός μου αρνήθηκε. Δεν μπορούσε να βάλει εμένα??
γιατί κοριτσάκι μου? τον θέλεις και στην άλλη ζωή σου? :D
Ο Χριστός και η Παναγία!! Εφιάλτες!!! :)) :)) :)) =))
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

ε κάτσε καλά τότε... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ο ήχος/ενέργεια του "ορκίζομαι" δονεί και άλλα επίπεδα της ενέργειας. Μην ξεχνάς ότι όρκοι χρησιμοποιούνται αιώνες τώρα και σε τελετές μύησης. Όταν λες "ορκίζομαι" αυτό αποτυπώνεται στην αύρα σου και μένει εκεί. Και άμα αθετήσεις τον όρκο, από κάπου "θά'ρθει να σε βρει" - σε αυτήν την ζωή, στην άλλη, κάποτε πάντως...
α πολύ ωραία :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

ARTYADIS έγραψε:
Μονο αν ξερω οτι αυτο που λεω ειναι 100% αληθινο σαν γεγονος
Τασούλη, αν αυτό που λες, θεωρείς ότι είναι 100% αληθινό, ΔΕΝ έχεις ανάγκη να ορκιστείς!
Eγω οχι αλλα σε αυτον που δεν σε πιστευει για κατι που του λες...εεε ισως ειναι ενας λογος να σε πιστεψει,αν και σπανια το κανω εως καθολου.
Προτιμω να λεω αν ειναι αληθινο κατι πχ να μην προλαβω να βγω απο την πορτα αν σου λεω ψεματα..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τασούλη δεν έχεις ανάγκη να σε πιστέψει ο άλλος...

Ψέμα-αλήθεια είναι κάτι πολύ υποκειμενικό...

Για μένα πχ αλήθεια είναι το πνευματικό σύμπαν και δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν γι' αυτο...Θα το έκανα αν είχα αμφιβολίες...

Συνήθως όταν θέλουμε να πείσουμε κάποιον για μια αλήθεια, που έχουμε βιώσει μέσα μας, είναι γιατί ούτε εμείς είμαστε βαθιά ασφαλείς με αυτήν την αλήθεια και θέλουμε και τους άλλους σαν επιβεβαίωση...

Αν μας πιστέψουν, νιώθουμε κι εμείς περισσότερο ασφαλείς!!!!

΄Αρα αυτό που χρειάζεται να κάνουμε, αντί να ορκιστούμε, είναι να νιώσουμε εμείς ασφαλείς με την αλήθεια που λέμε...
Τώρα, αν δεν νιώσει ο άλλος, ας το αφήσουμε να είναι δικό του θέμα...

Αν γνωρίζουμε ότι μια πραγματικότητα δεν μπορεί ποτέ να είναι αλήθεια, τότέ θα σταματήσουμε να έχουμε την ανάγκη να πείσουμε τον άλλον και να χρησιμοποιούμε μέσα για να τον κάνουμε να μας πιστέψει...

Που το έχουμε ανάγκη να μας πιστέψει?
Μάλλον στην δική μας ανασφάλεια...

Η διαφορά μεταξύ αλήθειας και πραγματικότητας είναι ακριβώς αυτή η συναισθηματική ανωριμότητα και αστάθεια που νιώθει ο καθένας μέσα του και προσπαθεί να την εδραιώσει έξω του...

Μερικές φορές οι λέξεις παίζουν με τις ερμηνείες που έχουν συνηθίσει οι άνθρωποι να τους δίνουν...
Η λέξη αλήθεια βγαίνει από το α + λήθη
και σημαίνει πράγματα που έχουμε θυμηθεί, πέρα από κάθε αμφισβήτηση, άρα δεν αμφισβητούνται από την πραγματικότητα...

Για να είναι κανείς σίγουρος ότι λέει την αλήθεια, σημαίνει ότι σ' αυτόν τον Λόγο του συμπεριλαμβάνεται και το ασυνείδητο του. Το πιο σίγουρο είναι ότι οι άνθρωποι, μη γνωρίζοντας τις ασυνείδητες καταστάσεις μέσα τους, παίρνουν για αλήθεια τις πρώτες τους σκέψεις, οι οποίες τις περισσότερες φορές, δεν συγκλίνουν με τις πράξεις τους, που οφείλονται σε πιο βαθιά σκοτεινά, ασυνείδητα σημεία μέσα τους...

μάλλον είπα πολλά... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”