Μία "διαδρομή" στα μονοπάτια του φόβου

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Μία "διαδρομή" στα μονοπάτια του φόβου

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας!

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μία «διαδρομή» μου. Τόσο γιατί θέλω να το μοιραστώ, όσο και επειδή μπορεί κάποιος να βρει κάτι σε αυτήν που θα τον βοηθήσει…


Αφότου πέρασα μία βαριά αρρώστια, ξεκίνησα πριν μία εβδομάδα ομοιοπαθητική, με σκοπό να δυναμώσω το σώμα μου, αλλά και να ξεκαθαρίσει το νοητικό και συναισθηματικό μου πεδίο, στο οποίο ένοιωθα ένα τεράστιο «φρακάρισμα» από την περίοδο της αρρώστιας.

Μέσα σε αυτήν την εβδομάδα, βγήκαν στην επιφάνεια (τόσο από την ομοιοπαθητική, όσο και από το ρέικι που κάνω τις τελευταίες μέρες εντατικά), πολλά και διάφορα συναισθήματα. Αλλά ένα ήταν το κυριότερο: φόβος. Μία τεράστια ανησυχία, ένα άγχος που συχνά οδηγούσε σε εκρήξεις άγχους και πανικού (ευτυχώς, λόγω παλαιότερης εμπειρίας, μπορούσα και το έλεγχα και δεν οδηγούσε σε κρίσεις πανικού). Το οτιδήποτε μπορούσε να πυροδοτήσει αυτήν την ανησυχία: ένα πιάσιμο, ένα μούδιασμα, ένα σπυράκι. Το οτιδήποτε ξυπνούσε την ίδια ανησυχία: «κάτι θα πάθω, δεν είμαι καλά». Εκρήξεις άγχους κάθε μέρα, σχεδόν κάθε ώρα. Μία διαρκής κατάσταση ανησυχίας. Η αναπνοή κοβόταν, απίστευτο βάρος στο στήθος, σφίξιμο, αίσθηση πνιγμού. Με λίγα λόγια, δεν μπορούσα πλέον να λειτουργήσω.

Μέχρι που κάποια στιγμή είπα «ως εδώ!». Αφιέρωσα μία ολόκληρη μέρα. Έκανα μια μεγάλη βόλτα και συνεχώς ρωτούσα τον εαυτό μου: «τι φοβάσαι Θοδωρή;». Μιλούσα κανονικά στον εαυτό μου, χωρίς να με νοιάζουν οι περαστικοί. Γύρισα σπίτι, ξεκίνησα να κάνω ρέικι, αλλά τα χέρια μου «βεντουζάραν» πάνω στην καρδιά. Μιάμιση ώρα! Βρε να πάω εγώ να τα βάλω σε άλλη θέση, τίποτα αυτά, εκεί! Και πόσο ρουφούσε η καρδιά! Όχι γαργαλητό, όχι μούδιασμα… ένοιωθα ότι το δέρμα μου θα ξεκολλήσει!

Η μέρα συνέχισε μετά με ηρεμία. Και εκεί που είπα ότι εντάξει, έφυγε, τσουπ! Το απόγευμα ήρθε πάλι ο φόβος. Ε λοιπόν τα παίρνω κρανίο! Τελειώνω με τις υποχρεώσεις μου, κλείνω πόρτες, παράθυρα, βάζω χαλαρή μουσική, ανάβω κεριά και λέω: «τώρα Θοδωρή σε αφήνω ελεύθερο να βγάλεις όλον σου τον φόβο!».

Φοβόμουν. Φοβόμουν τον φόβο. Φοβόμουν ότι άμα τον άφηνα, η κρίση πανικού θα ήταν στην γωνία και θα με περίμενε. Και ήταν κάτι που το είχα ζήσει στο παρελθόν και δεν το ήθελα πάλι. Και βέβαια ο φόβος ήρθε πάλι, γιατί τότε τον «ξεγέλασα» χωρίς να τον δουλέψω…

Όμως δεν ήρθε καμία κρίση πανικού. Προς μεγάλη μου έκπληξη, άρχισα να μιλάω. Στον τοίχο. Όχι με ψιθύρους, κανονικά. Και άρχισε να ξετυλίγεται όλο το νήμα…

«Τι φοβάσαι, Θοδωρή;». Φοβάμαι μην πάθω κάτι, μην πεθάνω και δεν ζήσω όλα αυτά που θέλω να ζήσω. Γιατί υπάρχει αυτός ο φόβος; Γιατί… γιατί αναβάλλω την ζωή μου, αναβάλλω την ευτυχία μου για το μέλλον. Αναβάλλω τις επιθυμίες μου για το μέλλον. Περιμένω κάτι που ΘΑ γίνει, και τότε ΘΑ είμαι και εγώ χαρούμενος. Και έτσι δημιουργούνται ένα κάρο «ΘΑ». Και κάθε ένα από αυτά τα «ΘΑ» έχει και μία διαδρομή προς αυτό.

Όμως όλα αυτά τα «ΘΑ» δεσμεύουν, πνίγουν. Και όταν έρθει μία σκέψη, ένα γεγονός ή μία κατάσταση που θα απειλήσει έστω και ένα από αυτά τα «ΘΑ», τότε όλα αυτά παθαίνουν πανικό. Ναι, είναι όλα αυτά τα «ΘΑ» που είχα μέσα μου που πάθαιναν τον πανικό. Και αυτό γιατί πάνω σε αυτά τα «ΘΑ» είχα εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες για ευτυχία, για ζωή.

Η αιτία του φόβου λοιπόν ήταν η αναβλητικότητα στην ζωή μου.

Πήρα την απόφαση να αφήσω την ψυχή μου να εκφράζει τις επιθυμίες της στο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ. Πήρα την απόφαση να δημιουργήσω μία ΓΕΜΑΤΗ ΖΩΗ. Πήρα την απόφαση να μην αναβάλλω πλέον ΤΙΠΟΤΑ. Πήρα την απόφαση να φέρω το μέλλον στο ΠΑΡΩΝ.

Έστειλα ρέικι στην αναβλητικότητά μου. Πρώτη μου φορά στέλνω ρέικι σε κάτι τέτοιο. Και ήταν η πρώτη φορά που ένοιωσα τα χέρια μου να πονάνε. Πέρασε κάνα 20-λεπτο και ακόμα «ρουφούσε» ενέργεια. Όταν τελείωσα, αισθανόμουν μία περίεργη ηρεμία και χαρά.


Από εκείνη την στιγμή, ο φόβος έχει φύγει…

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Θοδωράκο...:-( Ευχαριστώ για το μοίρασμα... @};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο >:d< >:d< >:d<
Από εκείνη την στιγμή, ο φόβος έχει φύγει
και να ξαναέρθει, τώρα ξέρεις τι θα κάνεις... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

>:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

και να ξαναέρθει, τώρα ξέρεις τι θα κάνεις...
Για να τολμήσει... για να τολμήσει... :P

Τώρα δεν τον φοβάμαι. Γιατί ξέρω ότι μαζί του φέρνει και μια επίγνωση.


Βάσω... Σοφία... Flame...
>:d< :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Λες και διαβάζω εμένα!! :D

Κατέληξα πως η δομή του κατώτερου νοητικού μου εχει μια τάση να ελέγχει τα ενδεχόμενα... και αφότου πήρε και κάποιες γνωσεις για τα μπλοκαρίσματα και τις "επιπλοκές " τους, άρχισε να θέλει να ελέγχει τη συν-δημιουργία με το θεο... τις επιλογές των άλλων δηλαδή!

Ετσι..."η θετική σκέψη" έλεγε ότι "όλα είναι υπέροχα αυτη την ηλιολουστη μέρα... τα πουλιά τιτιβίζουν... η μουσική είναι υπέροχη".... ο ψευδο-δημιουργός νους... έλεγε ..."ειναι αυτη ωραια μέρα να πεθάνω αν φυγει ένα αυτοκινητο από το αντιθετο ρευμα και πέσει πάνω μου"?? :?
Κριση πανικού... στο δευτερόλεπτο!

Καταλαβα πως αυτη η ιδιαιτερότητα του Νου μου είναι χτισμένη ασθένεια...
Αυτον πρέπει να θεραπεύσω πιο συστηματικά... μέσα απ΄το διαλογισμό να του ζητησω να αφήνεται με εμπιστοσύνη,και τη προσευχη στον εαυτο μου να τον συμπεριλάβει με αγάπη και υποστηριξη!..

Αν λοιπόν είναι να συμβει αυτην την ηλιολουστη μέρα να φύγει ένα αυτοκινητο απ΄το αντίθετο ρευμα να πέσει πάνω μου.... ... και να πραγματοποιηθει η πιθανότητα 1/1000.000....ας πέσει τέλος πάντων !!!!!

Δεν μπορώ να το ελέγξω.... δεν θα μπορέσω να το αποφύγω.....
Αν μετακινησω το Νου μου από αυτό όμως...... θα ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ τις υπόλοιπες 999.999/1.000.000 πιθανότητες, με την αγνή μου προθεση να ΒΙΩΣΩ τη ζωη μου , αυτην την ηλιολουστη μέρα, με την υπέροχη μουσική, ακούγοντας τα πουλιά να τιτιβίζουν! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Μέχρι που κάποια στιγμή είπα «ως εδώ!». Αφιέρωσα μία ολόκληρη μέρα. Έκανα μια μεγάλη βόλτα και συνεχώς ρωτούσα τον εαυτό μου: «τι φοβάσαι Θοδωρή;». Μιλούσα κανονικά στον εαυτό μου, χωρίς να με νοιάζουν οι περαστικοί. Γύρισα σπίτι, ξεκίνησα να κάνω ρέικι, αλλά τα χέρια μου «βεντουζάραν» πάνω στην καρδιά. Μιάμιση ώρα! Βρε να πάω εγώ να τα βάλω σε άλλη θέση, τίποτα αυτά, εκεί! Και πόσο ρουφούσε η καρδιά! Όχι γαργαλητό, όχι μούδιασμα… ένοιωθα ότι το δέρμα μου θα ξεκολλήσει!
Φοβόμουν. Φοβόμουν τον φόβο. Φοβόμουν ότι άμα τον άφηνα, η κρίση πανικού θα ήταν στην γωνία και θα με περίμενε. Και ήταν κάτι που το είχα ζήσει στο παρελθόν και δεν το ήθελα πάλι. Και βέβαια ο φόβος ήρθε πάλι, γιατί τότε τον «ξεγέλασα» χωρίς να τον δουλέψω…

Πήρα την απόφαση να αφήσω την ψυχή μου να εκφράζει τις επιθυμίες της στο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ. Πήρα την απόφαση να δημιουργήσω μία ΓΕΜΑΤΗ ΖΩΗ. Πήρα την απόφαση να μην αναβάλλω πλέον ΤΙΠΟΤΑ. Πήρα την απόφαση να φέρω το μέλλον στο ΠΑΡΩΝ.

Σε καταλαβαινω οσο δε μπορεις να φανταστεις !!ΧΑιρομαι που καταφερες να βγεις απο το τουνελ...
Και εγω ειχα καταφερει να οδηγηθω προς την εξοδο αλλα με τυφλωσε το φως κι αντι να το ακολουθησω εκανα στροφη και ξαναγυρισα στα σκοταδια μου...
Καποτε μου ειχε πει η Βασω πως ειναι καλυτερα να θεραπευσω τους φοβους μου και μετα να μυηθω στο ρεικι!!
Αν δε μπορει καποιος να βοηθησει τον εαυτο του πως θα μπορεσει να βοηθησει τους αλλους!!!Και εχει δικιο αλλα......θελω να μυηθω .
ΤΩΡΑ πια θελω να μυηθω στο ρεικι!!
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24591
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ναι Θοδωρή μου :* >:d<
και να ξανάρθει , δεν θα τον αφήσουμε να μας καταλλάβει ,
δεν μπορεί να μας κάνει περισσότερο , γιατί
αν καταφέρεις να ζήσεις λίγο χωρίς αυτόν , ξέρεις
ότι μπορείς να τον νικήσεις :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Μία "διαδρομή" στα μονοπάτια του φόβου

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Θοδωρής έγραψε:Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μία «διαδρομή» μου. Τόσο γιατί θέλω να το μοιραστώ, όσο και επειδή μπορεί κάποιος να βρει κάτι σε αυτήν που θα τον βοηθήσει…
Ευχαριστούμε Θοδωρή! >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Θοδωρη ετσι δυνατα!!! :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< >:d<
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι... :-( :-( :-(

Ναι νομίζω πως ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θοδωρη,Μαρακι :-D >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Θοδωρη ευχαριστω για το μοιρασμα @};-

Μαρακι εσυ διαλεγεις την στιγμη, αντε λοιπον!

:x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ετσι..."η θετική σκέψη" έλεγε ότι "όλα είναι υπέροχα αυτη την ηλιολουστη μέρα... τα πουλιά τιτιβίζουν... η μουσική είναι υπέροχη".... ο ψευδο-δημιουργός νους... έλεγε ..."ειναι αυτη ωραια μέρα να πεθάνω αν φυγει ένα αυτοκινητο από το αντιθετο ρευμα και πέσει πάνω μου"??
Είναι πολύπλοκη η λειτουργία του νου...Γιατί ενώ φαίνεται ότι κυριαρχεί, τα συναισθήματα είναι εκείνα που τον οδηγούν.

Γι' αυτό και ο φόβος δεν επιδέχεται λογικά επιχειρήματα...

Η θετική σκέψη είναι ένας τρόπος να παραπλανηθούν οι συναισθηματικές εμμονές, αλλά τελικά δεν αρκεί...

Χρειάζεται να επέμβουμε σ' αυτόν τον "σωρό" του φόβου και να αναγνωρίσουμε την λειτουργικότητα του στα ένστικτά μας.
Αυτό που φέρνει δυσαρμονία δεν είναι ο φόβος, αλλά η παρότρυνση να ελέγξουμε με έναν άθλιο τρόπο τις ανάγκες μας.

Τα στερεότυπα της ζωής είναι η αιτία...Γιατί μετάτρεψαν τις ανάγκες μας σε χρέος, έτσι ώστε όλοι οι άνθρωποι να είναι "χρεωμένοι" στην συμπεριφορά τους από την μια, και στις υποψιες τους από την άλλη...

Υποψιαζόμαστε πάντα το Καλό, αλλά επιλέγουμε πάντα αυτό που δεν είναι κακό...΄Ετσι ο αυθορμητισμός έγινε συμπεριφορά...΄Ετσι ο θεός έγινε η επιλογή του μη κακού...

Παρατηρώντας μόνο διαπιστώνουμε ότι αυτή η επιλογή μας, δεν είναι απαραίτητα και αρμονική με το μέσα μας!

Τον θεό δεν μπορούμε σε καμία περίπτωση να τον προσεγγίσουμε δογματικά, γιατί τότε προσθέτουμε ένα ακόμα επιχείρημα για να τον φοβόμαστε, για αδικίες που δεν οφείλαμε να εισπράξουμε, αλλά τελικά τις επιλέξαμε...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”