Μια Χριστουγεννιατικη ιστορια με γλυκες αναμνησεις.......

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Μια Χριστουγεννιατικη ιστορια με γλυκες αναμνησεις.......

Δημοσίευση από Emmaki »

Χριστουγεννα.....η αγαπημενη μου γιορτη....!!!

Θυμαμαι ημουν ενα παιδακι οταν στολιζαμε το τεραστιο δεντρο στο σπιτακι μας...ημουν τοσο χαρουμενη που ειχαν ερθει τα Χριστουγεννα....

Η αδερφη μου εβαζε παντα ενα CD την ημερα του στολισμου.....ειχαμε αναψει τα φωτα και το σαλονι ειχε γεμισει τεραστιες κουτες και χρυσοσκονη απο τις μπαλες...

Το σπιτι μυριζε φαγητο, ειχε μια γλυκια ζεστη και τα τζαμια ειχαν θολωσει απο τα γελια, τα τραγουδια και τα χαρουμενα αστεια μας...

Θυμαμαι που η μαμα εβαζε παντα την τελευταια μπαλα....και μετα προσπαθουσε με την αδερφη μου να σκαρφαλωσουν στην κορυφη του δεντρου να βαλουν το αστερακι....γελουσα παρα πολυ με αυτη την εικονα....η μαμα μου να κραταει την καρεκλα και να κραταει την κοιλια της απο τα γελια και η αδερφη μου να προσπαθει να σκαρφαλωσει στο τεραστιο δεντρο, χωρις να ριξει ουτε ενα στολιδι!!!

Και φυσικα ..εφτανε η πρωτοχρονια με τα δωρα του Αγιου Βασιλη.....δεν θα ξεχασω ποτε.......ενα δωρο που τοσο λαχταρουσα!!
Ηταν ενα κουτι με μαγικα....το ειχα δει σε ενα παιχνιδαδικο αλλα ηταν πολυ ακριβο....
Το βραδυ της Πρωτοχρονιας ειχα αγωνια για το δωρο μου....παντα το εβρισκα διπλα στο κρεββατι μου και εκεινη τη χρονια ξυπνησα και δεν υπηρχε δωρο....

Σηκωθηκα πρωι πρωι και ετρεξα στο Χριστουγεννιατικο δεντρο.....ειχε μια τεραστια σακουλα απο κατω!!!

Προσπαθησα να κρατησω την ανασα μου και τα παιδικα μου χερακια αρχισαν να σκιζουν το περιτυλιγμα....

Οταν αντικρυσα το δωρο.............ηταν τοση η χαρα μου που αρχισα να τρεχω γυρω γυρω στο σαλονι και να γελαω!!!!
Ηταν το κουτι με τα μαγικα....

Ξυπνησε η μαμα μου και ηρθε στο σαλονι να δει τι συμβαινει....τοτε εγω πηδηξα πανω της και τη φιλουσα ....ημουν τοσο ευτυχισμενη....

Ηταν το ωραιοτερο δωρο που πηρα ποτε.....η χαρα που ενιωσα τοτε ειναι μεσα μου ακομα και τωρα που σας γραφω....

Οταν μετα ανακαλυψα ποιος ηταν ο Αγιος Βασιλης....η χαρα μου εγινε συγκινηση....γιατι μπορει να μην ηταν η καλυτερη οικονομικη περιοδος....αλλα αυτο το γελιο και η χαρα που αντικρυσε ο "Αγιος Βασιλης"....ηταν το ωραιοτερο δωρο και για τους δυο μας...

Σε ευχαριστω μεσα απο την καρδουλα μου "Αγιε μου Βασιλη" !!!!!!!!!!!!!


Θελετε να μοιραστειτε κι εσεις μια γλυκια Χριστουγεννιατικη ιστορια???

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εμμάκι πρέπει να ήσουν πολύ ζοηρούλα μικρή ε? :D

Σίγουρα θα ήσουν και σκέτη γλύκα :x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ιωαννα μου... :D

Θελω επισης να προσθεσω οτι αυτο το ποστ ηταν μια ιδεα του Αλεξανδρου που ειπαμε να την υλοποιησουμε!!!!!!!!

:x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αχ ναι μιλούσαμε εχθές στο τήλ και μου το είχε πεί ,ωραία ιδέα :x

δεν θυμάμαι να πέρασα τόσο όμορφα Χριστούγενα ,θυμάμαι που κάποτε ήθελα ένα αρμόνιο για να μάθω να παίζω μουσική αφού μου άρεσε τόσο πολύ αλλά ο Αγιος Βασίλης δεν μου το έφερε ποτέ :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Σορρυ που σας το χαλαω αλλα ποτε δεν ειχα χαρουμενη χριστουγεννιατικη ιστοριουλα,απλα αλλη μια μερα σαν τις αλλες.. :?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ακόμα και όταν ήσουν παιδάκι, Τασούλη? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οταν μετα ανακαλυψα ποιος ηταν ο Αγιος Βασιλης....
Ποιος ήταν ο Αγιος Βασίλης?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η Βασούλα μάλλον :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όμορφο τόπικ Εμμάκι...αλλά μερικές φορές και τόσο θλιβερό!

Θα έδινα πολλά από την Ζωή μου να μην υπήρχε αυτή η φατσούλα στα παιδάκια...
θυμάμαι που κάποτε ήθελα ένα αρμόνιο για να μάθω να παίζω μουσική αφού μου άρεσε τόσο πολύ αλλά ο Αγιος Βασίλης δεν μου το έφερε ποτέ :-(
κι εγώ θυμάμαι που έδωσα και την τελευταία δραχμή μου για να πάρω ένα δώρο την Πρωτοχρονιά, ακόμα και αν την άλλη ημέρα δεν είχα ούτε για τσιγάρα...

Έγώ πάντως, σαν παιδί, δεν πήρά ποτέ δώρα από τον ΄Αγιο Βασίλη και δεν ήταν θέμα χρημάτων, αλλά άποψης!

Δεν μου άφησε καμία πικρή αναμνηση όμως...Γιατί τα Χριστούγεννα ήταν η ημέρα που θα σηκωνόμουν και θα έβλεπα το Χριστουγιεννιάτικο δέντρο, που στόλιζε ο πατέρας μου όλο το βράδυ (Αιγόκερως γαρ :)) που σημαίνει στόλιζε, ξεστόλιζε, για να πετύχει την τελειότητα :)) )

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εμένα μου έμεινε αποθημένω γιατί λάτρευα τη μουσική και τραγουδούσα μικρή (μέχρι τα 20 μου δηλ)ήμουν σοπράνο σε χωροδία ,και το ήθελα πολύ αλλά δεν έμαθα να παίζω ποτέ :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Vaso έγραψε:ακόμα και όταν ήσουν παιδάκι, Τασούλη? :-?
Απο οσο θυμαμαι ποτε δεν ειχαμε κατι ιδιαιτερο εκεινες τις μερες :-?
Ουτε αη βασιλη και σπανια δεντρακι κτλ..
Οχι πως με προβληματιζει αυτο απλα δεν μου λενε τιποτα αυτες οι μερες..
Αλλου κρυβονται ημερες γιορτινες για μενα. @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μια που μεγάλωσα και δεν έχω ρομαντικες αναμνησεις από αυτην την εποχή ...:-?
Μια ιδέα είναι όλα... γιατι τελικα μονο τη γεννηση του Ιησού δεν γιορταζει κανεις πλέον, αλλά είναι άλλη μια περικοκλάδα να εντοπίζουμε τις ελλειψεις μας.
Ειτε είμαστε αστεγοι, είτε ζούμε στα βορεια προαστια.
Ειτε είμαστε ορφανοι, είτε ζούμε με την 10μελή μας οικογένεια .

Αν κανεις θέλει να γεμισει την καρδια του με την αγαπη για τον Χριστό, δεν χρειάζεται να του βγει ο τάκος να στολίσει ολοκληρο δεντρο και να χαλάσει ένα μισθό σε δωρα, μπορει να το κάνει -μονος- αναβοντας ένα κεράκι οποιαδήποτε μέρα του χρόνου και να την αφησει να τον πλημυρίσσει.

@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πόσο συμφωνώ Ντανούλι :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννυ προσεγγίζεις το θέμα με νοημοσύνη, ενώ το παιδί το προσεγγίζει με συναίσθημα...

εκεί να μπεις και να νιώσεις, όπως νιώθει...

σιγά μην έβαζα στο σπίτι μου τώρα, έστω και ένα λαμπάκι ή στολιδι για να φτιάξω ατμόσφαιρα γιορτινη...άσε που είναι γεμάτο λαμπάκια όλο το χρόνο :)) :)) :))

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πολύ θέλω να δώ το περίφημο σπίτι Βασούλα :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”