Κατάθεση.

Λεών

Κατάθεση.

Δημοσίευση από Λεών »

Εδώ θα ανοίξω ένα τόπικ όπου όλοι οταν νιώθουν κάτι και θέλουν να ξεσπάσουν,μπορούν να το γράψουν...

Σαν ένα παραλήρημα επειδή έχω μια τάση τρέλας εύχομαι να μην είμαι ο μόνος !!



Και ξαφνικά...βρίσκεσαι..μπροστά σε μια πόρτα...
Θες να μπεις αλλα διστάζεις...
σκύβω κοιτάω από την κλειδαρότρυπα.
Δεν φαίνεται να ναι κανεις εκεί,ξέρεις όμως πως
είναι γεμάτο.
Κάνω έναν μονόλογο στα γρήγορα για να δοκιμάσω,
αν θα τα πω καλά.


Γκούχου,Γκούχου...
-Γεια σας,βάζοντας το πιο καλο χαμόγελο.
Σηκώνω το χέρι μου,έτοιμος να χτυπήσω .
Κοιτάω δεξιά αριστερά,κανεις ο διάδρομος ατέλειωτος
μοιάζει σα να μη τελειώνει ποτε.

Σταματάω,ξανά σκύβω,κοιτάω...ξαφνικά όλοι μέσα,
αγάπη,μίσος,ειρωνεία,πάθος,έρωτας,ζήλια.

Θέλω,πολύ να μπω...να τους γνωρίσω όλους.
Θα με δεχτούν όμως;
Ανοίγω,και μπαίνω,δίχως να χτυπήσω.
Όλοι περπατάνε από διπλα μου ,από μέσα μου,
από παντού,σα να μη με βλέπει κανεις.
Προσπαθώ να ακουμπήσω κάποιον ,και το χέρι μου
περνάει ενδιάμεσα.

Γεια....τίποτα κανεις.
Γέλια,χαρες,λύπες,δάκρυα.
Μα τι γίνεται
Ένα αίσθημα μπήκε μέσα μου,δεν βγαίνει,
έμεινε.
Αρχίζουν να ψάχνουν όλοι την τρελα,και κοιτάνε εμενα.
Με βλέπουν;
ξαφνικά μπαίνουν όλοι τρέχοντας μέσα μου.
Αρχίζει το δωμάτιο να γυρνάει πολύ γρήγορα,
με ζαλίζει.
Τι είναι αυτό....
Βγήκα ξαφνικά έξω,σε ένα δρόμο,
κάτι μου λέει τρέξε,τρέξε.
Και αρχίζω να τρέχω δίχως να γνωρίζω προορισμό.
Μα γιατί τρέχω;
Που πάω;

Τρέχω τρέχω...για μια αγάπη τρέχω,την μόνη αγάπη
που αγάπησα......και δεν μπορώ να έχω.


Υ.Γ γιατρέ;; πως με κόβεται;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υ.Γ γιατρέ;; πως με κόβεται;

δυο χρονάκια μόνο παιδί μου...μετά θα σε βγάλουμε έξω! :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:D :D :D :D

τι είναι 2 χρονάκια....μόνο 730 μέρες ,ούτε που θα το καταλάβεις πώς θα περάσουν :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μια χαρα τα πας :-D @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θέλω,πολύ να μπω...να τους γνωρίσω όλους.
Θα με δεχτούν όμως;

Γιατί άραγε έχουμε την ανάγκη να αναρωτηθούμε, αν θα μας δεχθούν?

διαβάζοντας αυτήν την φράση ένιωσα την ανάγκη να βάλω εδώ ένα κομμάτι από αυτά που είπα στα κορίτσια στο σεμινάριο...

ο άνθρωπος δεν λειτουργεί με ενσυναίσθηση...Η κριτική που κάνει είναι γιατί θεωρεί την άποψη/πεποίθηση που έχει σαν το μόνο σωστό και μέχρι εκεί δεν θα είχα αντίρρηση, αλλά το άσχημο είναι ότι θέλει να την επιβάλλει και στον άλλον, με αποτέλεσμα να κρίνει τα ελαττώματα των άλλων, γιατί θα ήθελε να ταυτιστεί μαζί τους και δεν μπορεί...(η αναγκαιότητα της ενότητας υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο). Η ενσυναίσθηση αναπτύσσεται μαζί με την διαδικασία της ενότητας, τόσο ώστε να μην λειτουργεί τίποτα διαχωριστικά μέσα μας, ακόμα και αν κάτι προβάλει στην αντιληπτικότητά μας σαν διαφορετικό...


Η κριτική αφορά εκείνο το χαρακτηριστικό που εμείς κρίνουμε σαν ελάττωμα και αυτό μας φέρνει συνεχώς σε μια εσωτερική και εξωτερική αντιπαλότητα...

Το απόλυτο είναι αυτό που έχουμε μάθει σαν αλήθεια, και εκεί γίνεται όλο το μπέρδεμα γιατί άλλο αλήθεια και άλλο πραγματικότητα...

Η αλήθεια ειναι αυτό το φαινόμενο μέσα μας που μας κρατά σε σταθερότητα όσον αφορά τον εαυτό μας και η πραγματικότητα είναι αυτό το φαινόμενο έξω μας, που υφίστανται την πολικότητα, άρα και την υποκειμενικότητα...

Αν αυτά τα δύο τα γεφυρώσουμε, θα αντιληφθούμε ότι αυτό που είναι αλήθεια δεν προσβάλλεται ποτέ από την υποκειμενικη αντίληψη του κόσμου και έτσι αναπτυσσόμαστε με διάκριση για το τι είναι ωφέλιμο για τον δρόμο μας και την εμπειρία μας, χωρίς να μας αφορά η γνώμη των άλλων. Το όφελος θα είναι ότι η κριτική μεταβάλλεται σε κρίση, ώστε να προστατευόμαστε από όσους δεν εμπλέκονται στο "ωφέλιμο" για εμάς και όχι να προσπαθούμε να συμφιλιώσσουμε μέσα μας την απώθησή μας γι' αυτούς, ασκώντας κριτική για όσα είναι εκείνοι...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αν αυτά τα δύο τα γεφυρώσουμε, θα αντιληφθούμε ότι αυτό που είναι αλήθεια δεν προσβάλλεται ποτέ από την υποκειμενικη αντίληψη του κόσμου και έτσι αναπτυσσόμαστε με διάκριση για το τι είναι ωφέλιμο για τον δρόμο μας και την εμπειρία μας, χωρίς να μας αφορά η γνώμη των άλλων. Το όφελος θα είναι ότι η κριτική μεταβάλλεται σε κρίση, ώστε να προστατευόμαστε από όσους δεν εμπλέκονται στο "ωφέλιμο" για εμάς και όχι να προσπαθούμε να συμφιλιώσσουμε μέσα μας την απώθησή μας γι' αυτούς, ασκώντας κριτική για όσα είναι εκείνοι...

Τέλειο!! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βάσω μου μπορείς να δώσεις μία ερμηνεία της "ενσυναίσθησης"?΄

Είναι το ίδιο με την "συναισθηματική νοημοσύνη"? Αν, όχι, ποιά η διαφορά τους?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα βρω το κατάλληλο τόπικ Δημητρούλα και θα σου απαντήσω για την ενσυναίσθηση... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Oκ! :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: ο άνθρωπος δεν λειτουργεί με ενσυναίσθηση...Η κριτική που κάνει είναι γιατί θεωρεί την άποψη/πεποίθηση που έχει σαν το μόνο σωστό και μέχρι εκεί δεν θα είχα αντίρρηση, αλλά το άσχημο είναι ότι θέλει να την επιβάλλει και στον άλλον, με αποτέλεσμα να κρίνει τα ελαττώματα των άλλων, γιατί θα ήθελε να ταυτιστεί μαζί τους και δεν μπορεί...(η αναγκαιότητα της ενότητας υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο). Η ενσυναίσθηση αναπτύσσεται μαζί με την διαδικασία της ενότητας, τόσο ώστε να μην λειτουργεί τίποτα διαχωριστικά μέσα μας, ακόμα και αν κάτι προβάλει στην αντιληπτικότητά μας σαν διαφορετικό...


Η κριτική αφορά εκείνο το χαρακτηριστικό που εμείς κρίνουμε σαν ελάττωμα και αυτό μας φέρνει συνεχώς σε μια εσωτερική και εξωτερική αντιπαλότητα...

Το απόλυτο είναι αυτό που έχουμε μάθει σαν αλήθεια, και εκεί γίνεται όλο το μπέρδεμα γιατί άλλο αλήθεια και άλλο πραγματικότητα...

Η αλήθεια ειναι αυτό το φαινόμενο μέσα μας που μας κρατά σε σταθερότητα όσον αφορά τον εαυτό μας και η πραγματικότητα είναι αυτό το φαινόμενο έξω μας, που υφίστανται την πολικότητα, άρα και την υποκειμενικότητα...

Αν αυτά τα δύο τα γεφυρώσουμε, θα αντιληφθούμε ότι αυτό που είναι αλήθεια δεν προσβάλλεται ποτέ από την υποκειμενικη αντίληψη του κόσμου και έτσι αναπτυσσόμαστε με διάκριση για το τι είναι ωφέλιμο για τον δρόμο μας και την εμπειρία μας, χωρίς να μας αφορά η γνώμη των άλλων. Το όφελος θα είναι ότι η κριτική μεταβάλλεται σε κρίση, ώστε να προστατευόμαστε από όσους δεν εμπλέκονται στο "ωφέλιμο" για εμάς και όχι να προσπαθούμε να συμφιλιώσσουμε μέσα μας την απώθησή μας γι' αυτούς, ασκώντας κριτική για όσα είναι εκείνοι...


@};-
:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”