Τόποι δύναμης στον Ελλαδικό χώρο

Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

οταν ερχοταν η ψυχολογος στο σπιτι μου της ειχα πει οτι στο σημειο της κουζινας μου ενιωθα πολυ χαλια .Επειδη λοιπον ασχολητε επισημα με το θεμα ,εφερε ενα μηχανημα την επομενη οπως αυτα που εντοπιζουν νερο και διαφορα αλλα!!!
Σε ολο το σπιτι η βελονα δε κουνηθηκε αλλα με το που εφτασε κουζινα :-o δε μπορω να σας το περιγραψω.
Πολλα ατομα μου εχουν πει οτι ενω ερχονται σπιτι μου και ειναι καλα,φευγοντας νιωθουν πολυ πεσμενοι...
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό Μαράκι το κάνει η γεωπαθολογία και υπάρχουν ειδικά όργανα για μετρήσεις...
Δεν το έχω ψάξει καθόλου, κατά πόσο είναι συνεπές το σύστημα αυτό, αλλά αφου μου λες ότι πέφτει η ενέργειά των ατόμων που έρχονται σπίτι σας, καλύτερα να βρεις τρόπους "θεραπείας" της ενέργειας...Να βρεις κάποιον υπεύθυνο άνθρωπο και σοβαρό, γιατί και σ' αυτόν τον τομέα κυβερνά, όπως σ' όλους άλλωστε, και η προχειροδουλειά...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

βρήκα κάτι στο ιντερνετ!

όποιος γνωρίζει κάτι ή μπορεί να πάρει πιο πολλές πληροφορίες γι' αυτό το θέμα, ευπρόσδεκτο είναι...


Γεωπαθογόνες ζώνες
Οι τοποθεσίες όπου υπάρχει βλαβερή γήινη ακτινοβολία ονομάζονται γεωπαθογόνες ζώνες ή και διαταρακτικές ζώνες. Δημιουργούνται αφ' ενός από (ενεργειακά) πλέγματα και αφ' ετέρου από υδάτινες φλέβες και κατολισθήσεις, καθώς και υπόγειους αγωγούς υδάτων σε συνδυασμό με τα πλέγματα.

Τα πλέγματα, που ονομάζονται και παγκόσμια πλέγματα, δημιουργούνται από το ενεργειακό πεδίο της γης και εκπέμπουν την ακτινοβολία τους από το εσωτερικό της γης προς την ατμόσφαιρα. Οι ακτίνες που εκπέμπονται και που είναι βλαβερές για την υγεία ανιχνεύονται με την μορφή ενεργειακών τειχών.

Οι ακτίνες των ποικίλων γεωπαθογόνων ζωνών διαφέρουν μεταξύ τους ως προς την ένταση. Ακόμη, η ένταση των ακτίνων αυτών εξαρτάται από την ώρα της ημέρας, την εποχή και τις καιρικές συνθήκες, αφού αποδυναμώνονται από την ηλιακή ακτινοβολία. Όταν ο καιρός είναι αίθριος, οι γεωπαθογόνες ακτινοβολίες έχουν στην διάρκεια της ημέρας μόνο το ένα τρίτο της συνηθισμένης έντασής τους. Όμως ακόμα και αυτή η εξασθενημένη ακτινοβολία είναι βλαβερή για την υγεία. Εφ' όσον οι γεωπαθολόγοι δεν εργάζονται την νύχτα, δεν μετρούν την βασική ένταση της ακτινοβολίας.

Υπάρχουν δύο παράγοντες που ενισχύουν σημαντικά τις βλαβερές γήινες ακτίνες. Ο ένας είναι η χρησιμοποίηση μπετόν στην κατασκευή κτιρίων. Το μέταλλο που αποτελεί τον οπλισμό του έλκει τις βλαβερές γήινες ακτίνες και πολλαπλασιάζει έτσι την βλαπτική τους επίδραση. Είναι αισθητή η διαφορά της κατασκευής με μπετόν από την παλαιότερη μέθοδο δόμησης, όπου χρησιμοποιούνταν φυσικά δομικά υλικά που είχαν περιορισμένη μονωτική δράση. Κατά τις τελευταίες δεκαετίες αυξάνει ο αριθμός των ασθενών που επισκέπτονται τους γιατρούς παραπονούμενοι για συμπτώματα, των οποίων δεν μπορεί να διαπιστωθεί η αιτία. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι γιατροί μιλούν συνήθως για κληρονομική επιβάρυνση. Μόνον οι γιατροί και οι θεραπευτές που διαθέτουν γνώσεις γεωπαθολογίας γνωρίζουν ότι κατά κανόνα πρόκειται για γεωπαθολογικές επιβαρύνσεις.

Ο δεύτερος παράγων είναι οι σεισμοί. Η γεωπαθολόγος Gerardis-Emisch διαπίστωσε λίγες εβδομάδες μετά από τον τελευταίο μεγάλο σεισμό της 7ης Σεπτεμβρίου 1999 στην Αθήνα ότι οι βλαβερές γήινες ακτίνες είχαν γίνει δυόμισι φορές ισχυρότερες. Ακόμη και σε ακτίνα περίπου 200 χλμ από την περιοχή όπου έγινε ο σεισμός, οι μετρήσεις έδειξαν ενίσχυση των ακτίνων κατά 30-50%. Οι κάτοικοι της Αθήνας αισθάνθηκαν την ενίσχυση της γεωπαθολογικής επιβάρυνσης, κυρίως τους πρώτους μήνες μετά τον σεισμό, μεταξύ άλλων με τη μορφή αυξημένης νευρικότητας και ευερεθιστότητας.

Οι βλαβερές ακτίνες των γεωπαθογόνων ζωνών προξενούν μόλυνση από την ακτινοβολία μέσα στο σώμα η οποία αυξάνεται διαρκώς, αφού οι ακτίνες παραμένουν εκεί. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την επονομαζόμενη γεωπαθολογική επιβάρυνση που επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό φθάνοντας μέχρι τα κύτταρα και τους πυρήνες τους και προξενεί διάφορες κλινικές εικόνες και συμπτώματα.


Πηγή: http://geopathology.gr
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Πολυ εδιαφεροντα οσα εγραψες!!
Κατω απο το σπιτι μας οταν το εχτιζε ο πατερας μου βρεθηκε σπηλια ,η οποια κατεληγε <απο οτι υπεθεσαν>κατω απο το μουσειο που βρισκετε λιγο πιο μακρια απο μας.
Για να προχωρησουν οι εργασιες λοιπον ερριξαν μπετο !!
Το πρωτο πραγμα που με ρωτησε η Ψυχολογος μου ηταν τι υπαρχει κατω απο το σπιτι και της εξηγησα.Η κοπελα εχει σπουδασει στην Αμερικη ολα αυτα περι ενεργειας και γι αυτο εφερε στο σπιτι το μηχανημα ,χωρις καμμια ανταμοιβη φυσικα.
Το οτι καταλαβαινω 10 μερες πριν ,οτι θα γινει σεισμος,πιστευω δεν ειναι τυχαιιο και παντα με απασχολουσε αυτο.
Πολλες φορες την εβλεπα <την ψυχολογο>να κοιταζει δεξια και αριστερα στο σπιτι και να μου λεει ποσο βαρια ατμοσφαιρα υπηρχε!!
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαράκι, γνωρίζω πως σε τέτοιες περιπτώσεις προτείνουν κάποιες λύσεις που εξισορροπούν αυτές τις ενέργειες. Το έψαξες καθόλου?

Γνωρίζω ότι οι γεωακτίνες δεν διαπερνούν όλο το σπίτι, αλλά ορισμένα σημεία. Αν σ' αυτά βρίσκεται, πχ. το κρεββάτι σου, μπορείς με μια απλή μετακίνηση να αλλάξεις και την ενέργεια που δέχεσαι κατά τον ύπνο...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εξορκισμος πιανει? :mrgreen: \:D/
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εξορκισμοί ναι, πιάνουν... :D

εξορκισμός είναι να μπορούμε να αποκαθιστούμε συνεχώς το δίκτυο αγάπης της Γης, με την δική μας ενέργεια, στέλνοντας στο "πυρ το εξώτερο" τις εγωιστικές ενέργειες του φόβου μας!

τι άλλο θα μπορούσε να σημαίνει εξορκισμός, εκτός από αυτό?


;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εξορκισμος ισως σε χωρους με αρνητικες ενεργειες,γινεται αραγε?
Η απλα αλλαζουμε χωρο αντι να τον θεραπευσουμε?
Θεραπευεται ενα μερος αν ειναι με βαρια αρνητικη ενεργεια με οτι και αν σημαινει αυτο..(στοιχειωμενα κτλ)
:-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πιστεύω στα στοιχειωμένα σπίτια...πιστεύω στον στοιχειωμένο ψυχισμό των ανθρώπων και στις δεισιδαιμονίες τους...

Δεν μου κάνει ένα ασώματο πνεύμα κάτι χειρότερο από ένα σώμα που δεν έχει ηθική τελειότητα συνείδησης...μεταξυ μας Τασούλη...

Τα μεγαλύτερα κακά τα έκαναν οι άνθρωποι σε σώμα και όχι ασώματα...

Οι αρνητικές ενέργειες της Γης όμως, αυτής της τεράστιας οντότητας, έχουν τρόπο να εξουδετερώνονται...
Υπάρχει αυτή η γνώση, αλλά ποιός την κατέχει σοβαρά είναι άλλο θέμα...!!!!!

Θεραπεύουμε πάντα τον εαυτό μας, και θα δεις για πότε θα θεραπευτούν και οι ενέργειες του χώρου, Τασούλη μου!

Ο άνθρωπος που βαδίζει στα ίχνη του Ανθρώπου, αναπτύσσεται με ενόραση και γνωρίζει την ενέργεια γύρω του και γιατί/πως προκύπτει, οπότε έχει και τον τρόπο να την "θεραπεύσει"...

Οι υπόλοιποι φωνάζουν απλά τον παπά! :)) :)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δηλαδη πιστευεις οτι οταν υπαρχουν φαινομενα περιεργα σε χωρους οτι φταιει ο ψυχισμος απο τους ανθρωπους που μενουν εκει? :-?
Τα μεγαλύτερα κακά τα έκαναν οι άνθρωποι σε σώμα και όχι ασώματα...
Ειχα σκευτει κατι παρομοιο και το ειχα γραψει σε ενα φορουμ με μεταφυσικα αν και δεν τους αρεσε και τοσο.. :P
Οτι μεγαλυτερο κακο εχουν προκαλεσει οι ανθρωποι παρα οι δαιμονες για τους οποιους μιλουσαμε στο τοπικ.

Ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα παρω απαντησεις σε ολα αυτα. @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Θεραπεύουμε πάντα τον εαυτό μας, και θα δεις για πότε θα θεραπευτούν και οι ενέργειες του χώρου
>:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειχα σκευτει κατι παρομοιο και το ειχα γραψει σε ενα φορουμ με μεταφυσικα αν και δεν τους αρεσε και τοσο..
ο κάθε Λόγος που λέμε σπείρεται στο κατάλληλο χωράφι, Τασούλη...

Δεν τον λέμε για να γίνει μεμιάς δέντρο...΄Η τουλάχιστον δεν τον λέμε για να γίνει αποδεκτός, αν για εμάς είναι αλήθεια. Αν ζητάμε επιβεβαίωση, είναι γιατί και για εμάς είναι απλά μια παρήγορη σκέψη και όχι αλήθεια...Μόλις η αλήθεια γίνει φωτεινός χείμαρρος μέσα σου, τότε θα λες χωρίς να περιμένεις τίποτα...!!

Δεν πιστεύω ότι κάτι θα μας βλάψει, εκτός αν του το επιτρέψουμε. Και ο ψυχισμός των ανθρώπων, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί, το επιτρέπει σε κάθε πράγμα, ορατό ή αόρατο!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Βάσω μου τώρα που είπες για την αλλαγή στα έπιπλα, σκέφτηκα ότι το φενγκ σουι ίσως στηρίζεται σε αυτές τις γνώσεις και πάνω σε αυτή τη βάση τοποθετεί τα έπιπλα στο χώρο για να περάσει η ενέργεια.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα για το αν πράγματι λειτουργεί το φενγκ σουι γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται χαζά (όπως το ότι αν βάλεις το τάδε αγαλματάκι στην είσοδο θα σου φέρει χρήμα), ίσως όμως κάποια πράγματα όπως η τοποθεσία των επίπλων στηρίζονται σε κάποιες γνώσεις όπως της γεωπαθολογίας.
Επιπλέον κάτι που μπορεί να με πείσει είναι το γεγονός ότι πρεσβέβουν ότι όσο πιο γεμάτο με πράγματα είναι ένα σπίτι τόσο πιο 'βαρύ' είναι από ενέργεια (αν κι αυτό δε χρειάζεται καμία ιδιαίτερη φιλοσοφία για να το καταλάβεις).

Ποιά είναι η άποψή σου για αυτά; Γνωρίζεις κάτι;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για να κατανοήσω κάποια πράγματα για την χωροθεσία και το φενγκ-σούι έκανα το αντίστοιχο σεμινάριο... Βέβαια όταν μπήκαν οι αριθμοι στην μέση, εγώ εγκατέλειψα... :)) :))

΄Ενας σοβαρός μελετητής ποτέ δεν θα σου πει βάλε παπάκια για να δέσεις την σχέση σου... ΄Η συντιβανάκια και αγαλματάκια...
Θα δώσει αρμονία, μελετώντας τις ενέργειες, τις κατευθύνσεις, τα χρώματα και τα σχήματα, καθώς και τα στοιχεία...

όπως και ένας σοβαρός δάσκαλος ρέικι δεν θα σου πει βάλε λευκά ρούχα για να συντονιστείς με την καθαρότητα της ενέργειας...

΄Ολα έχουν την σοβαρή και την φαιδρή τους πλευρά, Μαράκι...

Επιστήμη δεν είναι μόνο το αποδεκτό, αλλά και αυτό που γίνεται με βάση κάποια μελέτη και κάποιον πειραματισμό...Και η επιστήμη της ενέργειας μπορεί΄να ανήκει στην Φυσική, αλλά ανήκει και στην εσωτερική υπευθυνότητα του καθενός μας!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ για την απάντηση :-D

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”