ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

ReikiCenter-ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ
karina
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από karina »

Αν παλαιότερα μου λεγανε οτι στα 29 θα φοβομουνα να παρω βαθεια ανασα, θα φοβόμουνα να απομακρυνθώ 2 βήματα απο το σπίτι μου, θα φοβόμουνα να μπω σε λεωφορείο, να πάω σινεμά, να μιλήσω δυνατα , να βηξω δυνατα , να γελασω...να χαμογελάσω....να ψαχνω δικαώς εναν λογο για να παίρνω κουράγιο και δυναμη...να με μαλώνω μόνιμα διοτι ειμαι - κατα το κόσμο αχαριστη, εγωκεντρική και DRAMA QUENN- να ξυπνάω τα βράδια αλαφιασμένη....ακομα και να μην χαιρομαι το φαγητό...τον έρωτα....ακομα κι αυτος ανταγωνιστης εγινε....αν ολα αυτα μου λεγανε οτι θα μου συμβαινουν θα χλευαζα και δεν θα εδινε ποτε σημασια και σοβαροτητα....

Και να λοιπόν που ο φόβος εχει γίνει ο καλυτερος μου φιλος....μοιραζομαστε μαζι τα παντα...πολλες φορες μου παιρνει "πραγματα" και δε μοθ τα επιστρεφει ποτε πισω....αλλες παλι μου τα γυρίζει κατεστραμενα...αλλα δεν μπορω να του εναντιωθω...δε μπορω να του θυμωσω....μονο αυτον εχω πια....τιποτε αλλο δεν μου εχει μεινει....

Και πασχιζω να μεινουμε οι 2 μας και να μην ερθουν κι αλλοι φιλοι....οπως η καταθλιψη...η παραιτηση...ο πανικος.....κ μ αυτους κανω παρεα αλλα οχι τοσο πολυ !!!

Ναι απο τη στιγμη που γνωρισα τον φοβο γιναμε αχωριστοι.....μεχρι και τη μαρια εχασα..........
Η ΔΥΝΑΜΗ ΣΟΥ ΘΑΛΑΣΣΑ.....Η ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΒΡΑΧΟΣ.....


ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝΕ...ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ .....
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Να προσεχεις... Το χειροτερο ειναι να γινει ο Φοβος συνηθεια... Και τοτε μεσα σου θα τον αποζητας, ακομα και εαν βρεις τον τροπο να τον ξεπερασεις...

Μεινε στην Αγαπη. Και στο Φως. Ειναι δυσκολη η αλλαγη. Θελει Θεληση και Πιστη.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Πόσο δίκιο έχεις Θοδωρή! Μόλις πήρα ένα μεγάλο μάθημα ακριβώς γι' αυτό, γιατί μου είχε γίνει ο φόβος συνήθεια, τρόπος ζωής και δεν έβλεπα ακόμα κι αυτό που ήταν μπροστά στα μάτια μου!!! Σ΄ευχαριστώ, μου έκανε καλό που το είδα έτσι μέσα σε δυό φράσεις γραμμένο!
:x @};- >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Alexandros »

Πιστεύω πως στους περισσότερους ανθρώπους ο φόβος είναι συνήθεια…
Όλοι θέλουμε να αλλάξουμε πράγματα στον εαυτό μας και δεν τα αλλάζουμε από φόβο.

Ο νους μας δυστυχώς έχει την τάση να θέλει την συνήθεια… η αλλαγή του φέρνει φόβο και έτσι προτιμά να επιλέγει την «ασφάλεια» της ρουτίνας.
Η ρουτίνα και οι συνήθειες όμως νεκρώνουν τον άνθρωπο, τον κάνουν ένα δυστυχισμένο ρομπότ.

Αν (σε αρχικό στάδιο) δεν μπορούμε να διδάξουμε τον νου με την Αγάπη της καρδιάς τότε ας τον διδάξουμε νοητικά.
Ας του δώσουμε την επίγνωση ότι η σταθερότητα νεκρώνει ενώ η αλλαγή που επιθυμούμε φέρνει την Ζωή!

Όλα τελικά καταλήγουν στο πόσο δυνατή είναι η θέληση μας για να πετύχουμε τις αλλαγές που επιθυμούμε…
Είναι ένα δύσκολο ταξίδι αλλά ταυτόχρονα λυτρωτικό και πολύ ενδιαφέρον… ιδιαίτερα αν κανείς συνοδοιπόρους τα παιδιά εδω μέσα... :x :x :x
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαρία... :cry:

Είναι δύσκολο να καταλάβεις τι σημαίνει Αγάπη, όσο ζεις σαν αυτά που σε έμαθαν ότι πρέπει να είσαι και να κάνεις...

Μέσα σου δεν είσαι γεμάτη από φόβο, ούτε αυτός είναι έξω από εσένα...

Μέσα σου και έξω σου είσαι γεμάτη από αυτούς που σου τον έμαθαν, σαν τρόπο ζωής...

Αν θέλεις να ξεκινήσεις από κάπου, ξεκίνα να τους πετάς έξω από τον εσωτερικό σου κόσμο, από τις σκέψεις σου και από τα συναισθήματά σου...

Στην ουσία, δεν φοβάσαι όλα αυτά που αναφέρεις, αλλά τον Εαυτό σου...

Όπως βλέπεις τις αποστάσεις τις παίρνεις από αυτόν...Όσο μακρύτερα πηγαίνει ο Εαυτός μας από εμάς, τόσο πιο πολύ απομακρύνεται και ο Θεός΄...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Όσο μακρύτερα πηγαίνει ο Εαυτός μας από εμάς, τόσο πιο πολύ απομακρύνεται και ο Θεός΄...
:-( :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Μαρία πριν λίγο καιρό εάν με ρωτούσε κάποιος ποιος ήταν ο μεγαλύτερος φόβος θα έλεγα οι αξίες με τις οποίες με έμαθαν να ζω (Δυστυχία, Ενοχές, Κατάθλιψη, Μοναξιά κ.α.)
Όταν αντιλήφθηκα ότι όλα αυτά ότι ήταν επείσακτες γνώσεις της κοινωνίας σε εμένα έπαθα ένα μικρό κλονισμό. Ξεκίνησα να βλέπω τη ζωή μου με άλλο μάτι. Ο φόβος μετατοπίστηκε !!!
Αν θα μου έκανες την ίδια ερώτηση θα σου απαντούσα ευθαρσώς: Εμένα.

Μέχρι που ανακάλυψα ότι ο Θεός για κάποιο λόγο εμπιστευτείτε σε εμένα τον ίδιο μου τον εαυτόν
ἐμὲ ἐκεῖνος συνέστησεν ἐμαυτῷ. Κάτι παραπάνω θα ήξερε. Είναι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσε να μου κάνει. Η ελευθερία να αποφασίσω. Να μείνω το πλάσμα του φόβου ή να ξεκινήσω σιγά σιγά να βρίσκω αυτό που σε όλους μας χαρίστηκε και ξεχάσαμε ότι είναι κομμάτι μας!!!

>:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ... Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευση από panos »

Και να λοιπόν που ο φόβος εχει γίνει ο καλυτερος μου φιλος
Να προσεχεις... Το χειροτερο ειναι να γινει ο Φοβος συνηθεια... Και τοτε μεσα σου θα τον αποζητας, ακομα και εαν βρεις τον τροπο να τον ξεπερασεις...

Μεινε στην Αγαπη. Και στο Φως. Ειναι δυσκολη η αλλαγη. Θελει Θεληση και Πιστη.
Όσο μακρύτερα πηγαίνει ο Εαυτός μας από εμάς, τόσο πιο πολύ απομακρύνεται και ο Θεός΄
Αν θα μου έκανες την ίδια ερώτηση θα σου απαντούσα ευθαρσώς: Εμένα.

:cry: @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...

Επιστροφή στο “ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ! - Όροι του Φόρουμ”