Ημέρα γέννησης και Ιδιότητες

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

[-( [-( [-( :silent: :silent: :silent:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Vaso έγραψε: Για να έχει νόημα όλη η εσωτερική σου εργασία με το ρέικι, ξεκίνα από την παρατήρηση του εαυτού σου, προσπαθώντας να νιώσεις τις ανάγκες σου και να βρεις το όφελος από τα βιώματά σου σαν παιδί. Το να προσπαθείς να τα αγνοήσεις και να τα απορρίψεις, σε φέρνει έντονα στην αυτο-απόρριψη.
΄Οταν η διάθεσή μας για την εμπειρία μας είναι απορριπτική και θεωρουμε ότι εισπράξαμε αδικία, το μόνο που θα κάνουμε είναι να απορρίπτουμε εκείνη την χρονική περίοδο της ζωής μας, και έτσι αφήνουμε μέσα μας ένα μέρος του εαυτού μας ανώριμο, απελπισμένο και θυμωμένο, που δεν μπορεί να ακούσει την εσωτερική καθοδήγηση, γιατί έχει "πεισμώσει"....

Η ωριμότητα δεν συμβαδίζει, δυστυχώς, με την ηλικία μας. Αν παρατηρείς τους ανθρώπους όταν θυμώνουν, θα αντιληφθείς ένα παιδί που διεκδικεί απελπισμένα την αγάπη και την δικαίωση από τους άλλους, από την κοινωνία και από τον θεό...
Και όσο αυτή η δικαίωση και η αγάπη δεν έρχεται εμπράκτως, θυμώνουν, απορρίπτουν, αμύνονται και έτσι η ανθρωπότητα παραμένει ανώριμη να στηρίξει την πνευματική της αποκατάσταση.

Ενας ώριμος άνθρωπος αναλαμβάνει την ευθύνη της ζωής του αποκαθιστώντας την "διαστρέβλωση" της ανθρώπινης φύσης του, ώστε ο θεός μέσα του να είναι ενωτικός και έτσι να μπορέσει να επανασυνδεθεί με τον Ανώτερο Εαυτό του, μέσα από την "θεραπεια" των νοητικών και συναισθηματικών του "εμμονών"...
Το μόνο που μπορώ να πω είναι : Ε????Μήπως θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι εννοείς Βάσω στη τελευταία σου παραγράφο? Τα υπόλοιπα τα καταλαβα. Τη τελευταία παράγραφο όμως δυσκολεύομαι. Τι εννοείς "διαστρέβλωση"? :-? Και γιατί τη θεραπεία και την εμμονή τις έχεις σε παρενθεση? :-?
Ξεκίνα να διαγράφεις μερικά πάγια στοιχεία Ναταλία, νιώθεις άμεσα την ανανέωση.. Μην αφήσεις όμως τα κοινωνικά "πρέπει" και "καθωσπρέπει" να σε επηρεάζουν στην κρίση του τι θα διαγράψεις.. από την μικρή διαδρομή μου μέχρι τώρα, αυτό με βοηθάει πααααρα πολύ.
Οπως επίσης και αυτό που έγραψε ο Βασίλης δεν το καταλαβα. Ποιά πάγια στοιχεία δηλαδή? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Zαϊρα έγραψε:Τη τελευταία παράγραφο όμως δυσκολεύομαι. Τι εννοείς "διαστρέβλωση"? Και γιατί τη θεραπεία και την εμμονή τις έχεις σε παρενθεση?
Vaso έγραψε:Ενας ώριμος άνθρωπος αναλαμβάνει την ευθύνη της ζωής του αποκαθιστώντας την "διαστρέβλωση" της ανθρώπινης φύσης του, ώστε ο θεός μέσα του να είναι ενωτικός και έτσι να μπορέσει να επανασυνδεθεί με τον Ανώτερο Εαυτό του, μέσα από την "θεραπεια" των νοητικών και συναισθηματικών του "εμμονών"...

Διαστρέβλωση είναι οποιαδήποτε επέμβαση στην λειτουργικότητα των ενστίκτων ενός παιδιού...
Απο την γέννησή του είναι ενωμένο με το πνευματικο του πεδίο και
αντιλαμβάνεται τον κόσμο μέσα από τα συναισθήματα, δεν έχει λογικη να επεξεργαστει την οποιαδήποτε επιδραση στον ψυχισμό του...απλά καταγράφει συναισθηματικά τα βιώματα, τις απαγορεύσεις, την αγάπη που λαμβάνει...και ανάλογα διαμορφώνει και τον χαρακτήρα του...Οι αλλοιώσεις που υφίσταται στην προσωπικότητά του και στον αληθινό του Εαυτο, οι μάσκες που αναγκάζεται να φορέσει στην διάρκεια της ενηλικίωσης του, οι φοβοι του, οι απορρίψεις του, όλα είναι μέρος αυτών των διαστρεβλώσεων από την αληθινή του φύση...

Τα ψυχολογικά περιεχόμενα γίνονται συμπαγή μετά και εκφράζονται σαν φόβος-επιθυμία-ανάγκη, χωρίς να είναι σε θέση να αναγνωρίσει τις αιτίες τους. Οι σκέψεις του πιέζονται συναισθηματικά μέσα απο τις εμμονές του, έτσι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την λογική του.
Υπάρχει χάσμα μεταξύ συναισθηματικού και νοητικού πεδίου, γιατί το ένα ωριμάζει δυσανάλογα με το άλλο...
Υπάρχει μόνο ένας τρόπος γεφύρωσης και αυτό είναι η πνευματική του ωριμότητα, που επεμβαίνει στην πόλωση του καλού και κακού, αναπτύσσοντας την Συνείδησή του με διάκριση...

αυτά τα λίγα...

ε να μην κάνουμε το σεμινάριο ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ ολόκληρο ε? :)) :))

εύχομαι να είναι κατανοητά...αλλιώς διάβαζε ακόμα περισσότερο Ζαϊρα μου! >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Vaso έγραψε: εύχομαι να είναι κατανοητά...αλλιώς διάβαζε ακόμα περισσότερο Ζαϊρα μου! >:d< >:d< >:d<
Κοίτα λίγο μου ξέφυγε η αρχή..... η μέση ........ και το τέλος κατά τα άλλα τα καταλαβα όλα :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Τώρα χωρίς αστεία περισσότερο τα διαισθάνομαι και λιγότερο τα καταλαβαίνω. Νιώθω ότι αυτά που λες είναι σωστά. Οπως σου είπα τα διαβάζω και τα αφήνω να κατακατσουν ωστε να μπορέσω να τα αφομιώσω (όσο γίνεται εννοείται)

Ευχαριστώ πάντως :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

>:d< >:d< >:d<

καλά, επιφυλάσσομαι! :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ζαϊρα έγραψε: . Οπως σου είπα τα διαβάζω και τα αφήνω να κατακατσουν ωστε να μπορέσω να τα αφομιώσω (όσο γίνεται εννοείται)
x
Ζαιρα να θυμασαι ειναι σαν σπορος που φυτρωνουν με το καιρο μεσα σου και ανθιζουν σαν λουλουδια!!!

@};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Εφη
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: 19 Ιουν 2011 1:18 am

Δημοσίευση από Εφη »

Αχ!το ξέρω. Ενδιάμεσα δε ξέρω τι να κάνω΄. Εννοώ μέχρι να βρω την εσωτερική μου γαλήνη και ηρεμία.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Υπομονή και Επιμονή!!σιγά σιγά ανπτύσσεται και η Εμπιστοσύνη!!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ”