ΤΑ ΕΡΩΤΙΚΑ ΣΗΜΑΔΙΑ …ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 07 Φεβ 2008 12:40 pm

ΤΑ ΕΡΩΤΙΚΑ ΣΗΜΑΔΙΑ …ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

Δημοσίευση από Panagiotis »

Αυτές οι αγάπες που δεν ξεχνιόνται...οι ανοικτές πληγές… αυτές που παραμένουν κρυμμένες στην μνήμη μας και αναστατώνουν την καρδιά μας… αυτές που όποτε τις ανακαλέσουμε βρίσκονται κοντά μας… που μας ξυπνούν το πάθος με την θύμησή τους…αυτές οι αγάπες που γίνονται ανεξίτηλα σημάδια … που άλλοτε πονούν, άλλοτε γλυκαίνουν τις στιγμές … Πως το κάθε ζώδιο ανταποκρίνεται στα ερωτικά σημάδια της ψυχής, … προτάσεις για να μάθουμε να ζούμε με τις απώλειές μας…..

Η αναφορά γίνεται στο πρώτο πρόσωπο. Το πονεμένο κομμάτι του κάθε ζωδίου μιλάει για το πώς αισθάνεται και αναφέρει το αίτημά του σύμφωνα με τις ανάγκες του. Με αυτή την δυναμική δημιουργείται μια πιο αρμονική σχέση μεταξύ : του ερωτικού κομματιού που ανήκει στο κάθε ζώδιο και εσάς που αντιπροσωπεύετε το ζώδιο.
ΚΡΙΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει:
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Παγώνω, συνθλίβομαι, τρομοκρατούμαι. Νοιώθω το τέλος να πλησιάζει και να χάνομαι μπροστά στην αδυναμία μου να κερδίσω. Είμαι το θύμα παρόλο που ξέρω ότι είμαι ο θύτης ουσιαστικά. Όλα μου φαίνονται μίζερα και απαρηγόρητα. Το κλάμα είναι μια καλή παρέα αλλά με πολύ μοναξιά που δεν την αντέχω. Ξέρω να κάνω πολλά πράγματα αλλά όχι να κερδίζω τους ανθρώπους συναισθηματικά. Εκεί που με πιάνει το παράπονο είναι να μπορούσες να μου δώσεις …..λίγο καρδιά παραπάνω.


Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ…

Να με αισθανθείς. Να με βοηθήσεις να ανοίξω, να νοιώσω, να αγγιχτώ από την ευαισθησία μου που είναι τόσο βαθιά φυλαγμένη μέσα μου. Σαν να υπάρχει ένα τοίχος φόβου και αποστροφής στην συναισθηματική εξοικείωση. Πολύ θα ήθελα να με μάθαινες να ζω με τον φόβο πως όταν χάνω μπορώ να κερδίσω κάτι άλλο. Την αγάπη σου. Θέλω να με προστατεύσεις και να με γεμίσεις ασφάλεια από την αγάπη σου. Αγάπα με και ας είμαι σκληρό και τραχύ. Παράξενο και αλλοπρόσαλλο. Δύσκολο και άκαμπτο. Εγώ θέλω να μ΄ αγαπάς. Και θα γίνω καλύτερο…
ΤΑΥΡΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Ζω μόνο για να μην φαίνεται πως πονάω. Υπάρχω γιατί δεν μου φαίνεται εύκολο το αντίθετο. Τα πάντα μηχανικά, ρομποτικά. Αν με ρωτήσεις κατά βάθος δεν είναι εύκολο να αποχωριστώ τίποτα. Θέλω να είμαι πάντα με τα ίδια πράγματα στο ίδιο περιβάλλον. Γιατί να μου συμβαίνει εμένα αυτό; Τι αμαρτίες πληρώνω; Δεν μπορώ να δω πως δεν συμβαίνει μόνο σε εμένα. Τουλάχιστον αυτό που νοιώθω είναι πως το δικό μου είναι τόσο βαρύ που αποφεύγω να το κοιτάξω κιόλας. Κλείνω τα μάτια μήπως και όταν τα ανοίξω δεν το ξαναδώ. Όμως αυτό είναι εκεί ακλόνητο.


Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα:
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Παραμονεύει το τέλος. Δεν μπορώ να έρθω σε επαφή με όλα τα συναισθήματά μου. Είναι πολλά και διάφορα. Λύπη, πίκρα, απογοήτευση βαραίνουν περισσότερο μέσα μου. Κάτσε δίπλα μου. Συντρόφευε με. Μην μ΄ αφήνεις στη μοναξιά. Έχω ανάγκη να ακούσω πως θέλεις να με καταλάβεις. Η δυστροπία μου όλο και μεγαλώνει όταν δεν μου δίνεις σημασία. Γίνομαι όλο και πιο δύσκολο στην επικοινωνία μου. Κράτα με κοντά σου και μάθε με να ακούω με την καρδιά.
ΔΙΔΥΜΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει:
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…


Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Ο πόνος μου ξεκινάει από το μυαλό. Σκέφτομαι, ξανασκέφτομαι. Φαντάζομαι, ζαλίζομαι, κουράζομαι. Αλλά τίποτα δεν βγαίνει. Ο χωρισμός είναι ζωντανός. Τι μπορώ να κάνω; Καμιά καινούρια στρατηγική; Όλες εξαντλήθηκαν. Μαζί με αυτές και εγώ. Νοιώθω το ενεργειακό δυναμικό μου να με εγκαταλείπει. Κινούμαι χαοτικά. Χάνω τους ρυθμούς μου. Μπερδεύω το πρόγραμμά μου. Οι σκέψεις έρχονται και ξανάρχονται. Σπαταλώ ενέργεια για να μπορέσω να αποφύγω τις αρνητικές σκέψεις.



Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ


Θα ήθελα να σταθείς δίπλα μου συναισθηματικά. Να καταλάβεις πως είμαι ένα παιδί που χάνει τον προσανατολισμό του. Αγάπα με. Κράτα με στην αγκαλιά σου. Μάθε με πως μπορώ να επιβιώνω συναισθηματικά. Σε έχω πολύ ανάγκη και ας δείχνω το αντίθετο. Μην με πιστεύεις που σου λέω πως δεν έχω ανάγκη κανέναν. Κράτα με απ΄ το χέρι. Μπορεί να φαίνομαι αυτόνομο αλλά δεν είμαι όσο θέλω να δείχνω. Ασφάλεια νοιώθω μέσα από την δική σου φροντίδα. Βάλε με μέσα στην καρδιά σου για να νοιώσω πως είναι να αγαπάς με αυτήν.
ΚΑΡΚΙΝΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει:
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Γίνομαι πιο δυνατή αλλά φαίνεται να αποφεύγω τον κόσμο. Αποσύρομαι στον δικό μου κόσμο. Απομακρύνομαι από τα γνώριμα και συνηθισμένα μέρη. Η καθημερινότητα γίνεται πιο στεγνή. Πιο πραγματική. Πιο συγκεκριμένη. Δεν έχω κάτι να αγαπώ. Νοιώθω πως όλα είναι απέναντί μου και τίποτα δίπλα μου. Όλα έχουν μια φθίνουσα πορεία και εγώ είμαι στο επίκεντρο. Φοβάμαι για αυτά που έρχονται αν και αρχίζω να νοιώθω όλο και λιγότερη απειλή μέσα στην συνολική συντριβή μου. Τίποτα δεν μοιάζει διαφορετικό. Τίποτα δεν μοιάζει χαρούμενο. Όλα μοιάζουν ίδια. Ισοπεδωμένα. ’ραγε γιατί υπάρχω; Που υπάρχει το νόημα;


Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ


Προστάτευσέ με. Ζητάω την σιωπηλή παρουσία σου. Την ήρεμη δύναμή σου. Αγάπα με για να μπορώ να αναπνεύσω αισιόδοξα. Να μπορώ να αισθανθώ ισχυρή την παρουσία μου μέσα από το ενδιαφέρον σου . Να μπορώ να αντέξω την σκληρή πραγματικότητα. Να νοιώσω πως κάτι υπάρχει πάντα για εμένα που μπορεί να αντέξει την γκρίνια μου. Όσο η αγάπη σου υπάρχει για μένα, τόσο οι φόβοι μου υποχωρούν. Όσο μου δίνεις σημασία και με αποδέχεσαι τόσο λιγότερο σε κάνω να υποφέρεις από τις απαιτήσεις μου.
ΛΕΩΝ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Ο εγκλωβισμός μου είναι μεταξύ του να αποφύγω να δείξω τα αληθινά μου συναισθήματα και του να πάρει ο άλλος τις τελικές αποφάσεις άρα και την ευθύνη. Συχνά φαίνομαι να χρεώνομαι τον εαυτό μου και τους άλλους με αξιοπρέπεια ή εγωισμό, Σε αυτή την περίπτωση προσπαθώ να υποκινήσω τις ενοχές σου με την πλάγια τακτική μου πως εσύ αποφασίζεις και εγώ ακολουθώ. Έτσι ασκώ ψυχική βία με το να μένω αμετακίνητα στις θέσεις μου. Αντλώ δύναμη από την αδυναμία σου να πάρει την μεγάλη απόφαση και για τους δύο.

Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Αν με αποδεχτείς έτσι όπως είμαι και ας μην σου αρέσω, τότε μπορεί να υποχωρήσω στις θέσεις μου. ’κουσε τον θυμό μου. Είναι εδώ. Θέλω να περνάει τον δικό μου και ας μην το λέω με λόγια. Οι πράξεις μου το καταμαρτυρούν. Όσο πιο πολύ με αγαπήσεις τόσο πιο πολύ θα ανοίγω την ψυχή μου σε σένα. Μην με αφήνεις να παραπαίω συναισθηματικά. Μην με εγκαταλείπεις. Δώσε μου συναισθηματική ασφάλεια. Θα ήθελα να νοιώθω πως μπορώ να τα καταφέρω χωρίς να μου κάνεις κριτική. Θα ήθελα να παίρνω πρωτοβουλίες χωρίς να έχω την υψηλή εποπτεία σου σε ότι κάνω. Αποδέξου την διαφορετικότητά μου και θα σε ευγνωμονώ.
ΠΑΡΘΕΝΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Όλα αλλάζουν, τίποτα δεν μένει ίδιο. Μέσα μου υπάρχει μια πλημμυρίδα απαιτήσεων και συγκρούσεων. Αντιφατικές θέσεις, υποθέσεις, αποφάσεις, σκέψεις εξουσιάζουν την ψυχική μου ηρεμία. Ένα μπέρδεμα αλληλοσυγκρούσεων δημιουργούν ένταση. Τίποτα δεν με ικανοποιεί όπως παλιά. Ένα μεγάλο κενό παίρνει χώρο μέσα μου και ζητάει να εκφραστεί. Ζητά ακρόαση. Όσο δεν ακούγεται, τόσο το κενό του μεγαλώνει. Τίποτα δεν γεμίζει τις συναισθηματικές μπαταρίες μου. Νοιώθω αποφορτισμένος σε όλα τα επίπεδα παρόλο που η καθημερινότητα δεν βγαίνει από τους ρυθμούς της. Σκέφτομαι και συσκέπτομαι με τον εαυτό μου αλλά πουθενά δεν καταλήγω. Η αυτοκριτική μου γίνεται όλο και πιο σκληρή. Τιμωρώ τον εαυτό μου με οποιοδήποτε διαθέσιμο τρόπο υπάρχει για να βγει από την ανακύκλωση σκέψεων.

Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα:
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Η αγάπη σου θα με καταπραΰνει. Θα με ηρεμήσει. Θα μου απαλύνει φόβους και ενδοιασμούς. Θα με κάνει να νοιώσω πιο αυτάρκης. ’γγιξέ με. Χάιδεψε με. ’σε με να μπω στην αγκαλιά σου. Θα ΄θελα να με βάλεις πολύ ψηλά. Τόσο - όσο δεν έχεις τίποτα άλλο. Στο ψηλότερο μέρος της καρδιάς σου. Είμαι η πρόκλησή σου, το ρίσκο σου, η υπέρβασή σου. Όσο λιγότερο με φοβάσαι, τόσο εγώ θα σε πηγαίνω παραπέρα. Συνεργάσου μαζί μου και θα κατανοήσεις το κέρδος των εμπειριών σου.
ΖΥΓΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Aισθάνομαι μοναξιά. Σαν να μην υπάρχει κανείς να με στηρίξει. Φοβάμαι πως τώρα ήρθε η στιγμή να αντέξω αυτό τον φόβο της εγκατάλειψης. Περιμένω κάτι να αλλάξει αλλά όλα μοιάζουν πολύ θολά. Κάνω φοβισμένα βήματα υπαναχώρησης αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα ήθελα την απαρχή της σχέσης. Η επανασύνδεση σε κάτι που ήδη είναι σε αμφισβήτηση με οδηγεί περισσότερο στην άρνηση. ’γονο συναισθηματικό έδαφος που με οδηγεί στην μελαγχολία. Φοβάμαι. Δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ την έλλειψη της συντροφικότητας. Θα ήθελα να μάθω πως είναι να είμαι ο εαυτός μου σας μονάδα.

Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα:
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Βοήθησέ με. Πίστεψε σε εμένα. Στην κρυμμένη σοφία μου. Εγώ θα σε καθοδηγήσω αρκεί να με αποδεχτείς χωρίς όρους. Εμπιστέψου με. Αγάπα με έτσι με το μοναχικό μου μελαγχολικό πρόσωπο. Θα ήθελα να είσαι κοντά μου και να μου κάνεις παρέα. Ας μην μου μιλάς. Κάτσε δίπλα μου. Να αιστανθούμε μαζί πως είναι να είσαι μόνος. Προτιμώ την σιωπή σου και την παρέα σου. Και να κλάψουμε μαζί εάν χρειαστεί. Ας μελαγχολήσουμε. Ας πονέσουμε. Ας μην φοβηθούμε το αύριο. Μπορεί να είναι πιο δημιουργικό μέσα από μια στάση συμπόνοιας. Μπορεί να είναι λυτρωτικό μακριά από επιρροές και εξαρτήσεις
ΣΚΟΡΠΙΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Ζητάω αναγνώριση, επιβεβαίωση. Φτάνω μέχρι τα άκρα την ενέργεια του ψυχισμού μου. Βγάζω συμπεράσματα θυμωμένα. Φορτώνω αρνητική ενέργεια και την διοχετεύω ορμητικά άλλοτε προς τα μέσα, άλλοτε προς τα έξω. Δεν με χωράει ο τόπος. Αναζητώ το αντικείμενο του πόθου μου μέσα από μια βαθιά απογοήτευση ήττας. Η εκδίκηση ξεχειλίζει. Διψάει για ικανοποίηση. Εκρηκτικός θυμός που ψάχνει διέξοδο. Ο φόβος του τέλους. Η έλλειψη της χαράς. Η θλίψη που αφήνει ο αποχωρισμός. Η ζωντάνια της ζωής μοιάζει να απομακρύνεται. Φοβάμαι…




Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα:
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Θα ήθελα να με προστατεύεις από τις δύσκολες καταστάσεις. Να μην μου επιτρέπεις να επιλέγω όλο τα δύσκολα. Έχω πολύ ψυχική δύναμη και όταν με αγαπάς εγώ θα την διοχετεύω θετικά. Πίστεψέ με. Εμπιστέψου με. Δείξε αφοσίωση. Ας ανταλλάσσουμε μόνο αλήθειες και εγώ θα νοιώθω όλο και καλύτερα μαζί σου. Αγάπα με ακόμα και με την αυτολύπησή μου. Η ανάγκη μου να γεύομαι την χαρά της ζωής με οδηγεί να σου ζητάω ανεμελιά. Χρόνο για ανάσες. Να βλέπεις τις καλές πλευρές στο κάθε τι, ακόμα και στο αρνητικό.
ΤΟΞΟΤΗΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Η ιδέα του να αποδεσμευτώ και να δεσμευτώ εκ νέου με κουράζει ψυχικά. Η αδιαφορία με κατακλύζει σε μορφή εκτόνωσης. Αντιφατικά συναισθήματα κλιμακώνονται. Με κλυδωνίζουν μεταξύ ελευθερίας και δέσμευσης. Πίεση, ξαλάφρωμα, ανησυχία, προβληματισμός, εκνευρισμός, ύφεση. Δεν με νοιάζει το αύριο αλλά το σήμερα. Προτιμώ τον ήλιο από τα σύννεφα. Επιλέγω να ξεφύγω με δράση. Αυτό όμως μέσα μου το κάτι επιμένει να με στεναχωρεί και να μου χαλάει την διάθεση. Αυτό το ΄΄γιατί΄΄ να υπάρχει ο κύκλος της αρχής και του τέλους. Το χωράει ο νους μου φιλοσοφικά. Η καρδιά μου όμως έχει αντιρρήσεις.



Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ


Θα ήθελα να μου συμπεριφέρεσαι με κατανόηση και φιλικότητα. Έτσι θα αισθάνομαι πιο ανοικτά μαζί σου. Θα μπορέσω να σε εμπιστευτώ όταν εσύ αγκαλιάζεις αυτές τις υπερβολικές επιθυμίες μου για αποδράσεις από την καθημερινότητα. Όταν μου βάζεις λιγότερα ΄΄πρέπει΄΄ και περισσότερο ερωτισμό στην κάθε στιγμή. Aγάπα τις αλλαγές μου δεν μπορώ την στατικότητα. Τότε θα μπορέσω να σταθεροποιηθώ περισσότερο σε κάτι που χρειάζεται δέσμευση και προσήλωση.
ΑΙΓΟΚΕΡΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Νοιώθω πως κάπου μειονεκτώ για να μπορώ να πάρω πάνω μου αυτή την κατάληξη. Σαν κάτι να μου λείπει. Σαν να μην έχω αυτό που χρειάζομαι για να διεκδικήσω με αυτοπεποίθηση. Μου μοιάζει μια ακόμα αποτυχία. Δεν ξέρω τι να κάνω. Σηκώνω τα χέρια ψηλά. Μπορεί να δείχνω συγκρότηση και δύναμη. Αντίθετα, μέσα μου νοιώθω ανίσχυρα και φοβισμένα. Προσπαθώ να αποφύγω με κάθε τρόπο τις αντιπαραθέσεις. Προτιμώ όλα να γίνουν με συμβιβασμό και ας νοιώθω πως έχω ακόμα και δίκιο. Δεν αντέχει η αξιοπρέπειά μου να διασυρθεί κοινωνικά. Το ψυχολογικό μου κόστος είναι να αισθάνομαι ευάλωτα και απορριπτικά.



Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα:
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Δείξε μου την αγάπη σου με έναν τρόπο αποδοχής σε όλα μου τα σημεία ακόμα και στα πιο δύσκολα. Έχω ανάγκη από μη κριτική στάση απέναντι σε ό,τι νοιώθω και ό,τι κάνω. Θα ήθελα να μη με συγκρίνεις. Να με εκτιμάς με λιγότερες απαιτήσεις ως προς τις δυνατότητές μου. Έχω ανάγκη από προστασία και τρυφερό νοιάξιμο. Θα ήθελα να νοιώσεις ικανοποίηση από αυτό που είμαι και όχι από αυτό που θα ήθελες να είμαι. Έτσι θα γαληνέψω και έτσι θα μπορέσουμε ο ένας να σταθεί δίπλα στον άλλον.
ΥΔΡΟΧΟΟΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :

ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Η συνύπαρξη με κάνει να αισθάνομαι ζωντανά σε όλα τα επίπεδα. Το τέλος μου δίνει την αίσθηση του ανολοκλήρωτου. Νοιώθω σαν κάτι να μην τελειώνει ποτέ και εγώ να είμαι στην αναμονή αυτής της ολοκλήρωσης. Αυτό που αισθάνομαι είναι βαθιά λύπη για αυτό που ήταν να έρθει αλλά δεν ήρθε. Για αυτό που μπορούσα να δώσω αλλά δεν πρόλαβα. Ο κύκλος δεν θέλω να κλείνει για τίποτα. Πιστεύω στην αέναη κίνηση όλων των σχέσεων. Όταν όμως συμβεί αυτό το τέλος, αισθάνομαι πως κάτι πεθαίνει μέσα μου που δεν μπορώ δυστυχώς να το σώσω. Ένα πένθος για μακροχρόνιο διάστημα διαπερνάει την ύπαρξή μου, την συμπεριφορά μου, το βλέμμα μου. Είμαι εκεί μαζί με αυτό το τέλος και βαριανασαίνουμε.

Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Να προσπαθήσεις να με αισθανθείς πιο σφαιρικά και ανιδιοτελή. Με λιγότερο έλεγχο απέναντί μου μπορείς να κερδίσεις την εμπιστοσύνη μου. Να ανοίξεις το μυαλό και την καρδιά σου. Αναζητώ το διαφορετικό γιατί νοιώθω διαφορετικό. Δείξε μου την αγάπη σου αγκαλιάζοντας την πρωτοτυπία μου, την αυθεντικότητα της ύπαρξής μου. Όσο λιγότερο συμφωνείς μαζί μου τόσο περισσότερο χρειάζομαι την στήριξή σου για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε μαζί στο καινούριο.
ΙΧΘΥΣ
Το ερωτικό κομμάτι προσδιορίζει :
ΑΚΟΥ ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΩ…

Είναι πολύ μεγάλο το κόστος όταν βρίσκομαι μπροστά στο τέλος μιας σχέσης. Σε αυτή την περίπτωση έχω να αντιμετωπίσω τον εαυτό μου. Αυτό είναι και το δύσκολο για μένα. Οι ενοχές μου για αυτό το αποτέλεσμα με κάνουν φορέα δυστυχίας. Εκπέμπω όλη την οδύνη μου. Ανοίγουν οι κρουνοί της ψυχής και των ματιών μου. Ζητάω μια δεύτερη ευκαιρία χωρίς να ξέρω γιατί ακριβώς. Αισθάνομαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης. Όλα μου φταίνε και όλα μοιάζουν να είναι εχθροί μου. Κινούμαι επιθετικά με τον φόβο πως θα με βλάψουν και θα με πληγώσουν. Έχω την αίσθηση της εγκατάλειψης από τον Θεό και τους ανθρώπους. Νοιώθω απειλητική μοναξιά, θλίψη, απογοήτευση, αποθάρρυνση. Σαν όλη η ζωή μου να εξαρτάται από αυτό το ΄΄μαζί΄΄ της σχέσης. Μοιάζει να έχω χάσει τον ατομικό προσανατολισμό μου. Ζαλάδα, μπέρδεμα, θολό το οπίο της πραγματικότητας.


Το ερωτικό κομμάτι προτείνει για να νοιώσει καλύτερα :
ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ

Θα ήθελα να βρίσκεσαι κοντά μου, να με μάθεις να ζω αυτόνομα, να διεκδικώ τις ανάγκες μου. Να με προστατεύεις όταν πάω να πέσω θύμα εκμετάλλευσης. Να μου δείχνεις τον δρόμο για να μπορώ να πορευτώ στην κατεύθυνση της δικής μου ταυτότητας και ανεξαρτησίας. Αγάπα με ακόμα και εάν χάνω τον στόχο, δίνω περισσότερα από όσα μπορώ, όταν ξεφεύγω από τα όρια των αντοχών μου. Αγκαλιασέ με ακόμα και εάν η κυκλοθυμική μου διάθεση σε απωθεί να το κάνεις εύκολα. Έτσι θα μπορέσουμε να ενωθούμε και να προχωρήσουμε χέρι-χέρι. Να βρούμε λύσεις για μια πιο αποτελεσματική εξωστρεφή συμπεριφορά.

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”