Απορίες!

Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Απορίες!

Δημοσίευση από Emmaki »

Να κάνω μια ερώτηση;;;;;;;;

Κάπου σε μια εκπομπή έλεγαν σε ποιό ζώδιο έχουμε το κάρμα μας!
Και το διάβασα και σε ένα περιοδικό......

Πως μπορούμε να το βρούμε και τι σημαίνει;;;;

Βέβαια εγω τότε στην εκπομπή, είχα στείλει μήνυμα και μου είχαν απαντήσει....οτι και καλά το κάρμα μου είναι στο δίδυμο (αν θυμάμαι καλά!)!
Τι σημαίνει αυτό;Έχει να κάνει σχέση με το κάρμα...ή με το "πεπρωμένο"....;;;;

Αν μπορέσει κανείς να με διαφωτίσει....
:shock:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Στο βόρειο δεσμό αναφέρονται.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

και από όσα με δίδαξε ο Νίκος..... δεν έχει να κάνει μόνο με το ζώδιο που βρίσκεται ο Β.Δ., αλλά και με τον Οίκο.

Και όπως αντιλήφθηκα....... ο οίκος είναι πιο ισχυρή ένδειξη για το κάρμα.
Το ζώδιο μάλλον εκφράζει τις δυσκολίες και τα εφόδια που έχεις στην παρούσα ενσάρκωση για να πετύχεις τη μετάβαση.

Ε Νϊκο...?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Το ζώδιο μάλλον εκφράζει τις δυσκολίες και τα εφόδια που έχεις στην παρούσα ενσάρκωση για να πετύχεις τη μετάβαση.
βασικά αυτό το δείχνουν οι όψεις των δεσμών.Το ζώδιο είναι η ανάπτυξη συγκεκριμένης ενέργειας που είναι και ο τρόπος -θα έλεγα- της μετάβασης.
ο οίκος είναι πιο ισχυρή ένδειξη για το κάρμα
είναι ο τομέας της ζωής που συμβαίνει η αλλαγή.
και από όσα με δίδαξε ο Νίκος
θα προτιμούσα το "πληροφόρησε" μιας και είναι πιο ακριβές! :)

Επίσης στα καρμικά μαθήματα και τα βιώματα των προηγούμενων ζωών μετράμε Κρόνο, Μεσουράνημα και τον κλήρο της τύχης(αραβικό σημείο που δέχεται η Δ.Αστρολογία).

Σημαντικό σε συναστρία είναι οι όψεις των πλανητών "του άλλου" στους δεσμούς μας για το πως και αν μας βοηθάει ή μας δυσκολεύει στο δρόμο μας.

Υπάρχουν κι άλλα σημαντικά σημεία στην Αστρολογία όπως η Λίλιθ(μαύρη σελήνη, στο Ταλμούδ λέγεται πως ήταν η πρώτη γυναίκα του Αδάμ πριν την Εύα :? ), το Vertex κ.α, τα οποία μόνο αναφορικά τα γνωρίζω καθώς δεν αντιλαμβάνομαι την ενέργειά τους.
Προσωπικά πάντως πιστεύω πως πλέον διυλίζεται γενικά το κουνούπι , και χάνεται το δάσος. ’ν μονίμως κοιτάει ο κόσμος τις αναδρομές και τα γεγονότα που συμβαίνουν κάθε τόσο, χάνει την ουσία της Αστρολογίας. Η Αστρολογία είναι βοήθημα αυτογνωσίας και όχι η αιτία των γεγονότων της ζωής του (πχ μου κάηκε το βίντεο επειδή ο Ερμής είναι ανάδρομος :lol: ).
Καλύτερα πιστεύω είναι να βιώνουμε τις ενέργειες που αντιπροσωπεύονται από πλανήτες, τον Ωροσκόπο κλπ. Δηλαδή "πως επικοινωνώ", "πως εκφράζω τρυφερότητα" κ.α
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Νίκο μια που εσύ είσαι αυθεντια στα αστρολογικα..........

αν σου δωσω τα στοιχεία μου θα μου πεις μερικά πραγματα για το χαρτη μου;;;;;;;;

Μόλις έμαθα ότι είμαι ιχθυς με ωροσκοπο ΚΡΙΟ!!! ενω πίστευα ότι ήταν και ο ωροσκόπος μου ιχθυς....

λοιπον.. 17 μαρτιου 1984...
ωρα γέννησης... 7:50 το πρωί...
τόπος αθήνα....

θα μπορέσεις;;;;; αν δεν θες εδω.. έστω με πορσωπικό μυνημα ή με εμαιλ.... εεεεεε :D :D :D :D :roll:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Νίκο μια που εσύ είσαι αυθεντια στα αστρολογικα..........
Θα προτιμούσα το ερευνητής please!Εικόνα
Δεν πιστεύω πως είμαι αυθεντία σε τίποτα :roll: :)

Θα σου απαντήσω με πμ! :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

οκ .. ερευνητη....

Θα τα πούμε τα χριστούγεννα!!!
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Σε αναμένω αγαπητέ! :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Νίκο, έχω μια απορία και ελπίζω να με δεις εδώ γιατίπου αλλού θα μπορούσα να γράψω άλλωστε απορία για αστρολογία??Τι αντιπροσωπεύει το μεσουρανημα, και κυρίως τι σημαίνει να είναι το μεσουράνιμα σου στην Παρθένο??
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δωρούλα το μεσουράνημα σύμφωνα με το σύστημα άνισων οίκων είναι η ακμή του 10ου οίκου. Στους ίσους οίκους -που χρησιμοποιώ-είναι επίσης ένα πολύ δυνατό σημείο αλλά όχι η ακμή(αρχή) οίκου.
Ο 10ος οίκος σχετίζεται με την κοινωνική θέση, επαφές με τα κοινά, φιλοδοξίες.

Ανεξαρτήτως το σύστημα διαχωρισμού σχετίζεται και με τη yang πλευρά-πρότυπο που έχεις από παιδί.

Το ότι είναι στην Παρθένο δίνει δραστηριότητες υπηρεσίας, θεραπείας, χημείας (κα Παρθενίστικες) στο κοινωνικό σύνολο (όχι απαραίτητα επάγγελμα). Σχετίζεται και με την κοινωνική ταμπέλα που αποκτάς εν ολίγοις.
Επίσης και ο τρόπος που εκδηλώνεις τα παραπάνω είναι Παρθενίστικος και χρωματίζει -κατά τη γνώμη μου πάντα- έντονα τον Ωροσκόπο που μέσα από αυτόν εκδηλώνεσαι σε όλους τους τομείς της ζωής σου.

Οι ιδιαιτερότητες βέβαια και η λεπτομέρειες στα θέματα του μεσουρανήματος βρίσκονται μέσα από γενικότερο συνδυασμό των στοιχείων ενός χάρτη. Πχ όψεις, Ωροσκόπος, κυβερνήτης μεσουρανήματος κλπ
Τα παραπάνω είναι και δείκτες που καταλαβαίνεις τη διαδρομή του καθενός στα θέματα που σχετίζονται με αυτό(το μεσουράνημα).
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τι σημαινει Παρθενίστικος τρόπος... :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33562
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Καλλιόπη μου κάποια πράγματα πρέπει να τα βιώσεις, δεν εξηγούνται... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: θα σου πούμε απο κοντά
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για να το λες εσυ ...ισως κατι ξερεις περισσοτερο απο οσα εγω τωρα Αννιώ μου :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ανεξαρτήτως το σύστημα διαχωρισμού σχετίζεται και με τη yang πλευρά-πρότυπο που έχεις από παιδί.
ΩΧ!Αυτό με ανησύχησε!!Έχω το μεσουράνημα μου στις αρχές του Τοξότη!Και τον ’ρη στον Τοξότη!Σχετίζεται και ο ’ρης με το αντρικό πρότυπο έτσι δεν είναι???Τώρα εξηγείται γιατί ο πατέρας μου είναι Τοξότης και οι σύντροφοι της ζωής μου επίσης!!!Θα ζήσω γιατρέ???Ή τσάμπα τόση δουλειά.....!!Μα Τοξότες???Ήταν ανάγκη??? :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Να μην σε ανησυχεί! Υγιής σχέση χωρίς να περνάς από στάδια τα οποία σε κάνουν να νιώθεις ασφάλεια, τρυφερότητα κλπ μέσα από γνωστές βιωμένες ενέργειες δεν γίνεται. Όταν τα εξερευνήσεις αυτά μπορείς να βρίσκεσαι με τον άλλο μόνο από επιλογή.
Τα οιδιπόδεια είναι στο πρόγραμμα. Αν σου είναι οικεία αυτή η ενέργεια γιατί να είσαι αλλού? αφού από εκεί περνάει η διαδρομή σου... :D Όταν τη βρεις και τη δεχτείς μέσα σου , τότε δεν θα έχεις ανάγκη να την καλύπτεις απ'έξω σου.
Και μέχρι τότε όμως το ταξίδι χρειάζεται να το απολαμβάνεις... :D

Ο ’ρης συνδέεται πολύ και με τη σεξουαλικότητα στο yang, ο Κρόνος όχι.
Τι σημαινει Παρθενίστικος τρόπος
Για τρόπο συμπεριφοράς και λειτουργίας του Παρθένου μιλάω σφαιρούλα (και στα καλά και στα κακά του :roll: )
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”