Τι "λένε" οι Πλανήτες

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Τι "λένε" οι Πλανήτες

Δημοσίευση από Ichor »

Π Λ Α Ν Η Τ Ε Σ

  • ΗΛΙΟΣ

Δεν θεωρείται πλανήτης . Μαζί με την Σελήνη είναι τα ονομαζόμενα Φώτα. Ο Ήλιος είναι ο ζωοδότης και ο "ρυθμιστής" αρκετών καταστάσεων. Ουσιαστικά είναι το ενεργητικό εγώ, ενώ είναι μια παραβολή κατά κάποιο λόγο , της ωριμότητας αλλά και της συμπλήρωσης. Είναι άρρητα συνδεδεμένος με το ανδρικό πρότυπο και γενικά η παρουσία του Ηλίου σ΄ ένα ωροσκόπιο υποδεικνύει τον σύζυγο, τον πατέρα. Στον τομέα της εργασίας δείχνει τον ανώτερο διοικητικό. Σ΄ ένα γυναικείο ωροσκόπιο θα καταλάβουμε από τον Ήλιο της και τον ’ρη της πως θα ανέβει ιεραρχικά. Γενικά στις γυναίκες βλέπουμε τον Ήλιο τους για να καταλάβουμε πως θα είναι η ζωή τους μετά τον γάμο.
ΛΕΞΕΙΣ –ΚΛΕΙΔΙΑ: Ζωτικότητα, δημιουργία, οργάνωση, αξιοπρέπεια, αυτό-έκφραση, στοργή.

  • ΣΕΛΗΝΗ
Το έτερο ονομαζόμενο φως. Η Σελήνη είναι το παθητικό εγώ και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να σκεφτόμαστε πως μια αδύνατη Σελήνη συνήθως αφήνει τα πράγματα ως έχουν. Είναι άρρητα συνδεδεμένη με την παιδικότητα που ενδεχομένως έχουμε (άλλωστε όλοι κρύβουμε ένα παιδί μέσα μας) τον ομφάλιο λώρο και κατά συνέπεια με την αγκαλιά της Μητέρας. Η Σελήνη είναι ένας σημαντικός σημειοδοτης της δημοτικότητας του ατόμου. Πολλές φορές η Σελήνη είναι "υπεύθυνη" για την επαναπαυση ενώ σχετίζεται και με τις νευρωτικές ψυχώσεις. Είναι ένας "δείκτης" της ανασφάλειας μας. Σηματοδοτεί την γυναίκα, την μάνα, την σύζυγο.
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Υπομονή- ευαισθησία- μητρότητα- ανταπόκριση- ευαισθησία –παθητικότητα, Αδύνατη λογική και μνήμη, αναξιοπιστία, μεταβλητότητα.

  • ΕΡΜΗΣ

Ο Ερμής κατ αρχήν δεν έχει φύση (όπως και η Αφροδίτη) και "χρωματίζεται" από τους πλανήτες με τους οποίους σχηματίζει όψη. Από εκεί προκύπτει και ο ιατρικός όρος ερμαφρόδιτος που σημαίνει το άτομο που δεν έχει φύση . Σηματοδοτεί τις κλίσεις του, τα αντανακλαστικά του , τις προτιμήσεις του κατά ένα τρόπο αλλά και τον τρόπο επικοινωνίας. Είναι οι πρώτες επαφές του παιδιού με τον κόσμο. Θα δείξει την κλίση ή όχι στις ξένες γλώσσες ενώ παράλληλα δείχνει τις επικοινωνίες. Σε ακραίες περιπτώσεις δείχνει τον πλαστογράφο ή τον κλέφτη.
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Αντίληψη , κρίση, ευφυΐα , επικοινωνία, συνέπεια, σαρκασμός ,κυνικότητα, κλεπτομανία, ανεξέλεγκτη νευρικότητα.

  • ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Η Αφροδίτη σηματοδοτεί την ομορφιά ,την αγάπη , την ικανότητα έλξης για δεσμούς –δεσμεύσεις- συνεταιρισμούς. Έχει να κάνει με την τρυφερότητα αλλά και το πώς αυτή εκδηλώνεται. Η διάθεση του ατόμου για το ωραίο . Δείχνει τον τρόπο με τον οποίο θα βγάζει χρήματα. ’σχημες όψεις δείχνουν συβαριτισμό
δηλαδή ουσιαστικά το άτομο κοιτά μόνο τον εαυτό του και το πώς θα περνάει καλά.
ΛΕΞΕΙΣ- ΚΛΕΙΔΙΑ: Αγάπη, αρμονία, ευγένεια, καλοί τρόποι, ομορφιά,- τεμπελιά, υπερβολικός ρομαντισμός, αμέλεια.

  • ΑΡΗΣ

Ο ’ρης είναι η ενέργεια , η θέληση, η δύναμη. Είναι η πρωτοβουλία, το κουράγιο, αλλά και η προσπάθεια που καταβάλει κανείς για το επάγγελμα. Εδώ έχουμε την δίψα για την επιβολή της προσωπικότητας του. Σε ένα γυναικείο ωροσκόπιο βλέπουμε τι είδος άνδρα επιθυμεί η εν λόγω γυναίκα. Όταν έχουμε έναν προβληματικό ’ρη σίγουρα έχει διάθεση να κάνει κάτι καλά αλλά υπάρχει πρόβλημα στο τελείωμα της κατάστασης. Εκεί αρχίζει και το μπλοκάρισμα του ’ρη όπου νοιώθοντας πως χάνει αψηφάει τους κανόνες. Δείχνει στον άνδρα πως λειτουργεί στο σεξ ενώ παράλληλα δείχνει και την αναρρωτική ικανότητα
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Ενέργεια , Ηρωισμός, σεξουαλικότητα, αποφασιστικότητα,- Βιαιότητα, βαναυσότητα, έγκλημα, καυγάς.


  • ΔΙΑΣ
Ο Δίας είναι η αισιοδοξία, ο Μεγάλος Δάσκαλος αλλά και Ευεργέτης. Είναι η γνώση αλλά και η τάση του ανθρώπου να είναι χαρωπός. Το αποτέλεσμα της επέκτασης φαίνεται καθαρά από τον Δια. Πολλές φορές μια ένδειξη ενός καθαρού και δυνατού Δια νομίζουμε πως αυτομάτως σημαίνει και χρήμα. Μπορεί όμως ο πλούτος του ατόμου να είναι πνευματικός. Πολλές φορές σε όψη με τον Ήλιο δίνει διασημότητα. Δείχνει τα "μη καθαρά χρήματα" την περιφρόνηση ή όχι του Νόμου αλλά παράλληλα τα ερωτικά και κοινωνικά σκάνδαλα.
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Γενναιοδωρία-αισιοδοξία, αθλητισμός, μακρινοί στόχοι, ασυνέπεια, εξτρεμισμός, φιληδονία, λαιμαργία, νόμος- παρανομία, αστάθεια , υπεροψία.


  • ΚΡΟΝΟΣ

Ο Κρόνος είναι ένας παρεξηγημένος πλανήτης. Θεωρείται "κακός" γιατί δεν κάνει τα στραβά μάτια. Συμβολίζει την πείρα (η οποία αποκτάται με κόπο και μόχθο) ενώ είναι Δικαστής του ζωδιακού. Δείχνει τα παθήματα τους περιορισμούς, τις αναστολές, ενώ η ιδανική κατάσταση για να αντιμετωπίσεις τον Κρόνο είναι η μοναξιά και η περισυλλογή. ’τομα με Κρόνο "βεβαρημένο" έχουν πετύχει θαύματα μιας και απαρνήθηκαν τα εγκόσμια και αφιερώθηκαν άλλοι στην τέχνη , άλλοι στην επιστήμη. Ένας προσβαλλόμενος Κρόνος δύσκολα θα κάνει συναναστροφές με τους άλλους μόνο και μόνο για μην εξαχθούν τα ελαττώματα του.
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Οικονομία- καθήκον- κρίση-υπομονή- πειθαρχία- αντοχή – στέρηση- θλίψη – έλλειψη ευσπλαχνίας-απαισιοδοξία- στενή αντίληψη.
  • ΟΥΡΑΝΟΣ
Ένας αντιφατικός πλανήτης. Από την μια έχουμε τον χαρακτηρισμό της απόλυτης Ελευθερίας που αγγίζει τα όρια της αναρχίας και από την άλλη ο φανατισμός και ο απολυταρχισμός. Έχει να κάνει με ανακαλύψεις και αποκαλύψεις, σεξουαλικές παρεκκλίσεις, σκληρότητα και φασισμό. Ουσιαστικά ο Ουρανός σηματοδοτεί το ακαριαίο και το απροσδόκητο Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουμε την χειραγώγηση της γνώμης των άλλων κάτι ανάλογο με το περίφημο le etat ce moi δηλαδή εγώ είμαι το κράτος ( ή ο Νόμος αν προτιμάτε). Σε επίπεδο σχέσεων έχουμε "αντισυμβατικες" ή μη κοινωνικά παραδεχτές σχέσεις ( με διαφορά ηλικίας, ή εξωσυζυγικές ή ακόμα και με άτομα ιδίου φύλου)
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Ευστροφία- συνδικαλισμός- πρωτοτυπία- επιστημονική αντίληψη- περίεργοι τρόποι- εκκεντρικότητα- δικτάτορας- σεξουαλική διαστροφή.

  • ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ

Ο Ποσειδώνας είναι ο πλανήτης της έμπνευσης ,της ουτοπίας της ψευδαίσθησης και της απάτης. Είναι άρρητα συνδεδεμένος με το αυλο . Έχει να κάνει με τις τέχνες , με κάθε τι μυστήριο, έχει να κάνει με την φυγή από την πραγματικότητα ( ναρκωτικά, αλκοόλ, τρέλα). Σε αισθηματικό επίπεδο ,εάν προσβάλλεται στο γενέθλιο θέμα θέλει προσοχή μιας και κάνει το άτομο να κυνηγά χίμαιρες.
ΛΕΞΕΙΣ - ΚΛΕΙΔΙΑ : Έμπνευση, μουσική, λεπτότητα, δημιουργία, ναρκωτικά, αλκοόλ, παρέκκλιση από τα καθιερωμένα ,αυταπάτη, ουτοπία.

  • ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ

Ο Πλούτωνας είναι ουσιαστικά ο πλανήτης της Ανάστασης . Αλλά για να έρθει η Ανάσταση πρέπει να έρθει ο Θάνατος. Είναι πλανήτης του θανάτου. Σηματοδοτεί το αξεπέραστο. Δείχνει τα προβλήματα τα οποία είναι κρυμμένα στα έγκατα της ψυχής. Σε αισθηματικό επίπεδο η παρουσία του με δυσαρμονικές όψεις συνήθως φέρνει πόνο και δάκρυ.
ΛΕΞΕΙΣ – ΚΛΕΙΔΙΑ: μεταμόρφωση, αναγέννηση, ενδοσκόπηση, έρευνα, μυστικά, κληρονομικότητα, σεξ, θάνατος, ένστικτο.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ΠΛΟΥΤΩΝΑΣ


Ο Πλούτωνας είναι ουσιαστικά ο πλανήτης της Ανάστασης . Αλλά για να έρθει η Ανάσταση πρέπει να έρθει ο Θάνατος. Είναι πλανήτης του θανάτου. Σηματοδοτεί το αξεπέραστο. Δείχνει τα προβλήματα τα οποία είναι κρυμμένα στα έγκατα της ψυχής. Σε αισθηματικό επίπεδο η παρουσία του με δυσαρμονικές όψεις συνήθως φέρνει πόνο και δάκρυ.
ΛΕΞΕΙΣ � ΚΛΕΙΔΙΑ: μεταμόρφωση, αναγέννηση, ενδοσκόπηση, έρευνα, μυστικά, κληρονομικότητα, σεξ, θάνατος, ένστικτο.
Αααχχχ.... ο Πλούτωνας.... πάντα ήταν ο πιο αγαπητός μου πλανήτης (από πιτσιρίκι....πολύ πριν μάθω ότι αστρολογικά είμαι έντονα πλουτώνιος χαρακτήρας). Ό,τι και να πω για αυτόν και την ενέργεια που εκπροσωπεί, είναι λίγο. Πραγματικά, αυτός (μαζί με τα παιδιά του, τους Σκορπιούς) μου προκαλεί ένα περίεργο δέος και μία ανατριχίλα!!

Η δύναμη του θανάτου και της αναγέννησης. Ο Φοίνικας που αναγεννάτε από τις στάχτες του. Το σκοτεινό, το τρίσβαθο της ανθρώπινης ψυχής. Η μοίρα, το πεπρωμένο. Το μυστήριο, το μυστικό και η μαγεία. Το ασυνείδητο, η διαίσθηση και η διείσδυση στα βάθη του ανθρώπου.

Αλλά και ο Σκορπιός, το σημείο του ζωδιακού, που ο άνθρωπος, αφού βίωσε την κοινωνικότητα και την επικοινωνία του με όλους τους γύρω του ανθρώπους (Ζυγός), κάνει μία τεράστια βουτιά προς τα μέσα, για να ανακαλύψει και να φωτίσει ό,τι σκοτεινό υπάρχει στην ψυχή του, να γνωρίσει το υποσυνείδητο, τα αόρατα νήματα που κατευθύνουν την ζωή του και να τα καθυποτάξει στην βούλησή του, ώστε να μπορέσει μετά να αναγεννηθεί, ελεύθερος από την ζωώδη φύση του, θέτοντας τον πήχη σε ανώτερους πνευματικούς στόχους (Τοξότης).

Για την Σελήνη, την μητέρα μου, όπως μου αρέσει να αποκαλώ, δεν μπορώ να πω πολλά. Όταν την βλέπω ή την σκέφτομαι, το στόμα κλίνει και δεν υπάρχουν λόγια να λεχθούν. Και αυτό, γιατί για μένα είναι ο πλανήτης της Σιωπής...

Όλοι οι πλανήτες έχουν την μαγεία τους. Και όλοι τους είναι μαγικά κλειδιά για την ζωή μας. Όλα στο σύμπαν είναι έτοιμα να μας βοηθήσουνε. Φτάνει μόνο να τους το ζητήσουμε…
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Όλα στο σύμπαν είναι έτοιμα να μας βοηθήσουνε. Φτάνει μόνο να τους το ζητήσουμε…
υπάρχει μεγαλύτερη αλήθεια άραγε........?

:) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχει, Πέννη μου, μια ακόμη μεγαλύτερη αλήθεια...
(αν μπορούμε να δίνουμε "μέγεθος" στην αλήθεια...)

΄Ολος ο Εαυτός μας είναι έτοιμος να μας βοηθήσει, αν το επιλέξουμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

΄Ολος ο Εαυτός μας είναι έτοιμος να μας βοηθήσει, αν το επιλέξουμε...

Ακριβώς αυτό θα έλεγα και εγώ Βάσω μου... :D :D
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Θα συμπληρώσω πως ο Ερμής στην παραδοσιακή Αστρολογία θεωρείται κυβερνήτης δύο ζωδίων. Των Διδύμων και της Παρθένου.
Το ίδιο και η Αφροδίτη (Ταυρου και Ζυγού).
Βέβαια οι νεότερες απόψεις κι αστρολογικές έρευνες αλλάξαν τα δεδομένα αυτά. Θεωρείται κυβερνήτης της Παρθένου ο Χείρωνας ο οποίος λειτουργεί ως "μύστης" στη σχέση πνευματικού και φυσικού.
Δείχνει τον δρόμο και τον τρόπο για την ένωση καθώς στέκεται στην Πύλη ως καθοδηγητής όταν είμαστε έτοιμοι να "ανοίξουμε" για το Θείο.

Για το Ζυγό αναμένεται ο κυβερνήτης καθώς δεν υπάρχει στην ουσία και θα κάνει την εμφάνισή του όταν είναι η ανθρωπότητα "έτοιμη". Είναι ο τελευταίος, όπου θα συμβολίζει και τις αρετές του Ζυγού: την Αγάπη και την Ομόνοια.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Για το Ζυγό αναμένεται ο κυβερνήτης καθώς δεν υπάρχει στην ουσία και θα κάνει την εμφάνισή του όταν είναι η ανθρωπότητα "έτοιμη". Είναι ο τελευταίος, όπου θα συμβολίζει και τις αρετές του Ζυγού: την Αγάπη και την Ομόνοια.
Τι λες τώρα! :shock:
Όλα καλά ακούγονται, αλλά... ΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ :?:
Μας την πήραν οι Ταύροι... :evil:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο, οι ταύροι την είχαν πάντα... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τι "λένε" οι Πλανήτες

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ολος ο Εαυτός μας είναι έτοιμος να μας βοηθήσει, αν το επιλέξουμε...
Όλα όσα έχω ξεθάψει σήμερα εκεί με οδηγούν: ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ @};-
Το πήρα το μύνημα συμπανάκι!
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Τι "λένε" οι Πλανήτες

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Μανο @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τι "λένε" οι Πλανήτες

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελενάκι μου >:d< >:d< >:d<

Μωρέ το μυνηματάκι το πήρα, στην πράξη να δω πως θα περάσω...
Αυτοπαρατηρούμαι για την ώρα... Κάποιες φορές με τσακώνω και μου λέω: "Επ! Αφού αυτό θες, γιατί πας να κάνεις το άλλο; Δείξε εμπιστοσύνη!"
...Και κάνω αυτό που θέλω!!! Όμως τις περισσότερες φορές νιώθω πως μου ξεφεύγουν πράγματα και τα αντιλαμβάνομαι κατόπιν εορτής... :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ”