τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όπως λέει παραπάνω στο ποστ της η Σοφία, αμαρτία είναι ότι με κάνει να χάνω τον στόχο μου και να είμαι δυστυχισμένος.

Ο στόχος του ανθρώπου είναι να ζει με πληρότητα. Η ευτυχία είναι πολύ εφήμερη κατάσταση στον υλικό κόσμο και αν αυτό το έχουμε κατά νου, τότε θα "κυνηγήσουμε" τα όνειρά μας...
Το όνειρο σαν μια πιο λεπτοφυής κατάσταση του νου, επεμβαίνει στην βαριά δόνηση της ύλης και της δίνει άλλη διάσταση, από αυτήν που αντιλαμβανόμαστε...

Αν συμφιλιώσουμε την αναγκαιότητα με την χρησιμότητα, τότε θα έχουμε λύσει ένα μεγάλο μέρος των εσωτερικών εμποδίων, να αντιληφθούμε την Ζωή που προκύπτει αγνά και απλά και να μην "τρέχουμε" πίσω της...

To μεγαλύτερο πρόβλημά μου, στην αρχή του Δρόμου μου, ήταν η δυσκολία μου να κατανοήσω την αναγκαιότητα με την χρησιμότητα.

Γι’ αυτό, περνώντας από όλες τις κατευθύνσεις της κοινωνικής ζωής, δεν μπόρεσα να βρω πληρότητα σε καμία. Η αναγκαιότητά μου για ειρήνη και αγάπη, κάτι που ήταν για μένα αυτονόητο στην παιδική ηλικία, πρόσκρουε στην χρησιμότητα των δρόμων, μέσω των οποίων μπορούσε κανείς να την πραγματώσει, στην ηλικία της ωρίμανσης.

΄Ετσι έγινα αλαζονική…
Η αλαζονεία είναι το πιο ύπουλο χτύπημα στην αναγκαιότητα. Η χρησιμότητα του να ωφελώ τους άλλους, έβλαπτε κυριολεκτικά τον εαυτό μου, γιατί ασυνείδητα, αφού αυτά τα δύο δεν είχαν συμφιλιωθεί, μου προκαλούσαν συναισθήματα έλλειψης.
Αποτέλεσμα ήταν να νιώθω οργή…Και η οργή στρεφόταν προς τον θεό…ασυνείδητα. Ούτε που το είχα πάρει είδηση, γιατί η ύλη πάντα κατηγορεί το πνεύμα για τις ελλείψεις της.

΄Ετσι η οργή μου, στρεφόμενη ασυνείδητα προς τον θεό, συνειδητά εκφραζόταν μέσα από μία έντονη μάχη προς τους ανθρώπους, που με εξουθένωσε…
Αναρωτήθηκα ποιόν πολεμάω…Και ενώ συνειδητά αναγνώριζα την οργή προς τους «κακούς» ανθρώπους, γιατί αυτοί προσέβαλαν την αναγκαιότητά μου, η χρησιμότητα του ανθρώπου σαν υλική έκφραση της θεότητας, έκανε τον κόσμο μου γεμάτο ασχήμια…Είχα γίνει ίδια με αυτούς που κατηγορούσα…

Μου πήρε χρόνο να το καταλάβω…
Μου πήρε χρόνο να συμφιλιώσω την αναγκαιότητα της ζωής με την χρησιμότητα της…Να καταλάβω ότι τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, δεν είναι θρησκευτικές εντολές που στρέφουν τον άνθρωπο σε μια υγιή ζωή, αλλά είναι εναρμονίσεις των αντιθέτων.

΄Ένα μόνο όπλο έχουμε να συμφιλιώσουμε μέσα μας την αναγκαιότητα με την χρησιμότητα…Την Θέλησή μας…Να αφεθούμε στο «Θέλημά Σου, είναι Θέλημά Μου» και να αναπτυχθούμε από μειονότητα, σε Ατομο!

Οι μειονότητες στον υλικό κόσμο, είναι ομάδες ανθρώπων που δεν γίνονται αποδεκτές από ένα κοινωνικό σύνολο…Αυτό κι αν είναι μύθος!
Γιατί όλοι οι άνθρωποι ανήκουν σε κάποια μειονότητα, μια και η αποδοχή έχει υποκειμενικές παραμέτρους.
Και εμείς εδώ μέσα σε κάποια μειονότητα ανήκουμε, αν οι επικρίσεις μας γι’αυτούς που δεν είναι σαν και εμάς, μας διαχωρίζουν από το σύνολο…Αυτοί και εμείς…Εμείς και οι άλλοι…Είναι η αντιπαλότητα μέσα μας, η μεγαλύτερη μάχη της ζωής μας και πιο βαθιά, η μεγαλύτερη μάχη του εαυτού μας προς τον θεό…

Τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα, δεν είναι απλοί θρησκευτικοί όροι «αμαρτίας» για την επίτευξη της πληρότητας! Ποτέ δεν θα βρει κανείς πληρότητα μέσα από την αναγκαιότητα του κόσμου, γιατί θα αμφιβάλει συνεχώς και αέναα για την χρησιμότητα του θεου…

Κανένας άνθρωπος δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι πλήρης και ευτυχισμένος στην Ζωή του, αν δεν ενώσει μέσα του τον Ιησού με τον Ιούδα, διακρίνοντας μέσα σ’ αυτές τις αρχέτυπες μορφές, την αναγκαιότητα και την χρησιμότητά τους στο Πνεύμα και την ΄Υλη!

:x :x :x


Στον τελευταίο διάδρομο, της «Θέλησης», οι τοίχοι του είναι καθρέφτες. Βλέπεις μέσα τον εαυτό σου αλλοιωμένο. ΄’λλες φορές πιο μακρύ, άλλες πιο κοντό, πιο παχύ, πιο αδύνατο. Οι καθρέφτες είναι μαγικοί και σε μεταμορφώνουν έτσι όπως θέλεις να προβάλλεις τον εαυτό σου στους άλλους, που όμως αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα. Δεν έχεις όμως το κουράγιο και ίσως το θάρρος να τους απογοητεύσεις. Συνεχίζεις λοιπόν να είσαι ότι θέλουν οι άλλοι. Και συνηθίζεις τόσο πολύ με αυτήν την προσαρμοσμένη εικόνα σου, που στο τέλος την πιστεύεις κι εσύ σαν αληθινή. Βαθιά μέσα σου γνωρίζεις την αλήθεια, αλλά δεν μπορείς να αποταυτιστείς στην πραγματικότητα από αυτήν την πλασματική εικόνα. Απομακρύνεσαι ολοένα και περισσότερο από το σχέδιο της ζωής σου και τις αγνές επιλογές, μπαίνοντας βαθύτερα στον ρόλο όχι πια του πρωταγωνιστή, αλλά του κομπάρσου, μιας και οι άλλοι κατευθύνουν τις πράξεις της ζωής σου.


. Κάθε φορά ο διάδρομος, ο κάθε διάδρομος, γινόταν ολοένα και πιο φωτεινός. Μπορούσα να περπατώ με ευκολία πια. Ακόμα και κάποιες σκοτεινές γωνίες του λαβύρινθου δεν με εμπόδιζαν στον δρόμο μου. Γνώριζα ότι υπήρχαν, απλά, για να συνηθίζω στο σκοτάδι και να «βλέπω» την «όψη του Θεού» ακόμα και σ’ αυτές τις σκοτεινές γωνιές. Αυτές οι «σκοτεινές γωνιές» με βοήθησαν να αντιληφθώ την ισορροπία στην δυαδικότητα των εννοιών, των αισθημάτων, των σκέψεων και να ενοποιήσω τα αντίθετα.


Η κατανόηση είναι το πρώτο βήμα για να έχεις επίγνωση της ολοκληρωμένης άποψης για ότι κοινωνικό, θρησκευτικό ή οικογενειακό αποτύπωμα έχει χαραχθεί στο νου μας. Αν αυτό το αποτύπωμα το φωτίσεις θα αντιληφθείς ότι διεκδικείς ό,τι δεν θεωρείς δικό σου, χάνεις ότι δεν σου ανήκει και δεν δοκιμάζεις γιατί φοβάσαι να χάσεις. Μέσα στις έννοιες «χάνω-διεκδικώ» περικλείεται όλος ο ανθρώπινος πόνος, που προέρχεται από τον φόβο και την επιθυμία. Ο φόβος και η επιθυμία φέρνουν τις προσκολλήσεις και οι προσκολλήσεις την αγωνία. ΄Όλες οι αλυσιδωτές αντιδράσεις των ανθρώπων οδηγούν στον σκοτεινό λαβύρινθο, όπου εκεί ο νους μας έρχεται αντιμέτωπος με ό,τι «αγαθό» του είχε επιβληθεί μέσα από τα πρότυπα. Είναι, λοιπόν, αναγκασμένος να αφαιρέσει τα εισαγωγικά από το Αγαθό, για να ενωθεί με το αγνό, καθαρό Φως του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΑΓΑΘΟΥ. Και αυτήν την ένωση μόνο μέσα από το πέρασμά του από τον λαβύρινθο μπορεί να την επιτύχει. Το φως αναδύεται μέσα από το σκοτάδι και αυτή είναι και η αξία της αντίληψής Του. Γιατί δεν το αντιλαμβάνεσαι μόνο στον εαυτό σου, αλλά σε όλους τους υπόλοιπους εαυτούς των ανθρώπων, σε όλη την Δημιουργία.


Χωρίς τον «φόβο», ο «εγωισμός» γίνεται «αγάπη». Χωρίς τον «εγωισμό», ο «ανταγωνισμός» γίνεται «ενότητα», χωρίς τον «ανταγωνισμό», η «κολακεία» γίνεται «πίστη», χωρίς την «κολακεία», η «εμμονή» γίνεται «επίγνωση», χωρίς την «εμμονή», η «συνήθεια» γίνεται «ευχαρίστηση», χωρίς την «συνήθεια», ο «πλούτος» γίνεται «αφθονία», χωρίς τον «πλούτο», η «προσδοκία» γίνεται «εμπιστοσύνη», χωρίς την «προσδοκία», η «ασχήμια» γίνεται «ομορφιά», χωρίς την «ασχήμια» η «κριτική» γίνεται «συγχώρεση» και χωρίς την «κριτική» η «αλήθεια» λάμπει όπως ο χρυσός στους τοίχους! Αλλά αυτή η λάμψη είναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ!

Από το βιβλιο της Ρωρ
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Στον τελευταίο διάδρομο, της «Θέλησης», οι τοίχοι του είναι καθρέφτες. Βλέπεις μέσα τον εαυτό σου αλλοιωμένο. ΄’λλες φορές πιο μακρύ, άλλες πιο κοντό, πιο παχύ, πιο αδύνατο. Οι καθρέφτες είναι μαγικοί και σε μεταμορφώνουν έτσι όπως θέλεις να προβάλλεις τον εαυτό σου στους άλλους, που όμως αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα. Δεν έχεις όμως το κουράγιο και ίσως το θάρρος να τους απογοητεύσεις. Συνεχίζεις λοιπόν να είσαι ότι θέλουν οι άλλοι. Και συνηθίζεις τόσο πολύ με αυτήν την προσαρμοσμένη εικόνα σου, που στο τέλος την πιστεύεις κι εσύ σαν αληθινή. Βαθιά μέσα σου γνωρίζεις την αλήθεια, αλλά δεν μπορείς να αποταυτιστείς στην πραγματικότητα από αυτήν την πλασματική εικόνα. Απομακρύνεσαι ολοένα και περισσότερο από το σχέδιο της ζωής σου και τις αγνές επιλογές, μπαίνοντας βαθύτερα στον ρόλο όχι πια του πρωταγωνιστή, αλλά του κομπάρσου, μιας και οι άλλοι κατευθύνουν τις πράξεις της ζωής σου.

παρατήρησα το εξής, συμβαίνει στην καθημερινότητα σου ενα γεγονός και η αντίδρααση σου ειναι αυθόρμητα πολύ διαφορετικη απο ότι μπορεί να ήταν στο παρελθόν

και ενω αφήνεσαι εκεινη την στιγμή στο
Να αφεθούμε στο «Θέλημά Σου, είναι Θέλημά Μου»
έχω πιάσει σαν εξωτερική παρατήρηση να συμβάινει το εξης, την αυθόρμητη "κίνηση" την αντιμετωπίζεις με απορία, λες και τώρα τι ήταν αυτο

εκέινη την στιγμή απλά αφήνεσαι και αφήνεις το νεο προγραμμα να τρέξει χωρις αμφισβήτηση, αφου βεβαια την έχει πατήσει και κανα δυο φορές :-D @};-

είναι πολύ μυητική η παρακάτω διαδικασία @};- @};- @};-
Να αφεθούμε στο «Θέλημά Σου, είναι Θέλημά Μου»
και αυτό
Κανένας άνθρωπος δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι πλήρης και ευτυχισμένος στην Ζωή του, αν δεν ενώσει μέσα του τον Ιησού με τον Ιούδα, διακρίνοντας μέσα σ’ αυτές τις αρχέτυπες μορφές, την αναγκαιότητα και την χρησιμότητά τους στο Πνεύμα και την ΄Υλη!


:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κανένας άνθρωπος δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι πλήρης και ευτυχισμένος στην Ζωή του, αν δεν ενώσει μέσα του τον Ιησού με τον Ιούδα, διακρίνοντας μέσα σ’ αυτές τις αρχέτυπες μορφές, την αναγκαιότητα και την χρησιμότητά τους στο Πνεύμα και την ΄Υλη!
Αυτό για μένα τα λέει όλα!! @};- :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Αν συμφιλιώσουμε την αναγκαιότητα με την χρησιμότητα
Δεν το καταλαβαίνω... :oops: Γίνεται να έχω μια διαφορετική ανάλυση-προσέγγιση?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
ΟΡΓΗ...
Ο θυμός για τις ανάγκες μας που δεν καλύφτηκαν κατά την παιδική μας ηλικία, καταπιέζεται από την άγνοια και δημιουργεί πίκρα, συνεχή απογοήτευση και έλλειψη ικανοποίησης σε σχέση με τον εαυτό μας και τον κόσμο.


ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ
Καταπιέζοντας κανείς τις ανάγκες του, τις αρνείται και έτσι δεν μπορεί να αναγνωρίσει τον δικό του πόνο. Προσπαθεί να βοηθήσει τους άλλους, μέσα από μια ματαιοδοξία και υπερηφάνεια για τις δικές του αρετές, επιβάλλοντας σαν βοήθεια, αυτό που ο ίδιος έχει ανάγκη, αλλά δεν το αναγνωρίζει.

ΦΘΟΝΟΣ
΄Όταν κανείς έχει στραμμένη την προσοχή του στην προσωπικότητά του, την συγκρίνει με τους άλλους και νιώθει ότι πάντα κάτι του λείπει σε αξία, που το έχουν οι άλλοι. ΄Ετσι χάνει πάντα την ευκαιρία να εκτιμήσει την δική του αξία και αυτά που έχει σαν χαρίσματα, επικεντρωνόμενος πάντα στα χαρίσματα των άλλων.

ΑΠΛΗΣΤΙΑ.- ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
Προσπαθώντας κανείς να ξεπεράσει το αίσθημα του εσωτερικού κενού, θέλει να γεμίσει με εμπειρίες, αναζητώντας ποικιλία δραστηριοτήτων, χωρίς όμως ποτέ να νιώθει ικανοποιημένος και πλήρης.


ΛΑΓΝΕΙΑ
Ο άνθρωπος που υπόκειται στην λαγνεία, έχει συνεχή επιθυμία για ένταση και επέκταση του εαυτού του. Η λαγνεία δεν αφορά μόνο στην σεξουαλική επιθυμία, αλλά κυρίως στο αίσθημα που δημιουργείται μέσα από την επέκταση του εαυτού, που βρίσκει μια έκφραση κατά την διάρκεια της σεξουαλικής ένωσης. Λάγνος είναι εκείνος που ασκεί έλεγχο, , θέλοντας να επιβάλλει τον εαυτό του.

ΟΚΝΗΡΙΑ
Δεν είναι η τεμπελιά…Η επιθυμία μας να παραμείνουμε αλώβητοι από την ζωή, φέρνει απροθυμία να παρουσιάσουμε την ζωτικότητά μας σε όλο της το εύρος. ΄Ετσι η οκνηρία προκαλεί ατονία σε έναν άνθρωπο που κυριολεκτικά σφύζει από ενέργεια.


Και ένα ακόμα πάθος…

ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ
Ο τσιγκούνης αισθάνεται ότι του λείπουν εσωτερικά αποθέματα ενέργειας και φοβάται ότι η πολλή συναναστροφή με τους άλλους θα τον οδηγήσει σε εξάντληση. ΄Ετσι συγκρατεί τον εαυτό του στην επαφή του με τον κόσμο, ελαχιστοποιώντας (αγνοώντας) τις ανάγκες του, για να αρκεστεί στα δικά του αποθέματα.

:x :x
όταν ξεκίνησα να διαβάζω το θέμα αναγνώρισα σε μένα τα περισσότερα "αμαρτήματα" με την εσωτερική τους ερμηνεία γιατί η πρώτη μου αντίδραση σε αυτά που ήξερα και πίστευα ως αμαρτήματα ήταν "άντε να έχω κανά δύο από αυτά, τα υπόλοιπα δεν με ακουμπάνε".. τελειώνοντας την ανάγνωση βρήκα τον εαυτό μου σε όλα... και αν μπορώ και το αναγνωρίζω τώρα νοητικά και συνειδητά φαντάσου τι ζημιά έχουν κάνει στο ασυνείδητο μου και δεν έχω πάρει χαμπάρι!! :x είμαι σίγουρη οτι θα τα βρω μπροστά μου ξανά... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :))

κάτσε να ξαποστάσω λιγάκι όμως γιατί κουράστηκα!!!
>:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μπεττούλα μου θύμισες εμένα με το ξεθάψιμο ,μέχρι που διάβασα όλο το φόρουμ :D

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re:

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: ΟΡΓΗ...
ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ
ΦΘΟΝΟΣ
ΑΠΛΗΣΤΙΑ.- ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
ΛΑΓΝΕΙΑ
ΟΚΝΗΡΙΑ
ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ
:x :x
Βασσούλα με εξαίρεση τα δύο τελευταία,τα οποία όσο θυμάμαι τον εαυτό μου
δεν τα είχα,εν αντιθέση με τα υπόλοιπα που τα είχα ή και τα έχω άλλα σε μικρότερο και άλλα σε μεγαλύτερο βαθμό.
Κερδίζω κάτι?? :D =)) :*
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Ταρούλα »

΄Ένα μόνο όπλο έχουμε να συμφιλιώσουμε μέσα μας την αναγκαιότητα με την χρησιμότητα…Την Θέλησή μας…Να αφεθούμε στο «Θέλημά Σου, είναι Θέλημά Μου» και να αναπτυχθούμε από μειονότητα, σε Ατομο!
Κανένας άνθρωπος δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι πλήρης και ευτυχισμένος στην Ζωή του, αν δεν ενώσει μέσα του τον Ιησού με τον Ιούδα, διακρίνοντας μέσα σ’ αυτές τις αρχέτυπες μορφές, την αναγκαιότητα και την χρησιμότητά τους στο Πνεύμα και την ΄Υλη!
Το έχω διαβάσει τόσες φορές, συνέχεια γυρνάω σ' αυτό το κείμενο. Σήμερα το ξαναδιάβασα και είδα...
είδα τον τοίχο που σπάω το κεφάλι μου... κάθε φορά που μαζεύω τις "ανάγκες μου" και παίρνω φόρα.

Το Θέλημά Σου, είναι Θέλημά Μου

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Σημασία δεν έχει να αναγνωρίζουμε την αμαρτία, αλλά τα αίτια.
Σημασία δεν έχει να κρίνουμε τον εαυτό μας αν υποκύπτουμε στην αμαρτία, αλλά να βρούμε την αιτία που την κρίνουμε σαν τέτοια...
Έτσι ακριβώς!!!
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”