τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οπότε ο σπάταλος που δεν υπολογίζει τα λεφτα, τι κάνει??

Κακή εκτίμηση των αποθεμάτων του, μέχρι να εξουθενωθει συναισθηματικά ?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο σπάταλος, είναι σαν να μην αναγνωρίζει την εξάντληση...Νομίζει ότι θα έχει συνεχώς και έτσι σκορπιέται δεξιά και αριστερά, χωρίς να φροντίζει τον εαυτό του και το απόθεμά του...

Εχει να κάνει και με την αλαζονεία εν μέρει...Εξαπατά τον εαυτό του και καταπιέζει τις ουσιαστικές του ανάγκες, για χάρη της ματαιοδοξίας του. ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:ο σπάταλος, είναι σαν να μην αναγνωρίζει την εξάντληση...Νομίζει ότι θα έχει συνεχώς και έτσι σκορπιέται δεξιά και αριστερά, χωρίς να φροντίζει τον εαυτό του και το απόθεμά του...

Εχει να κάνει και με την αλαζονεία εν μέρει...Εξαπατά τον εαυτό του και καταπιέζει τις ουσιαστικές του ανάγκες, για χάρη της ματαιοδοξίας του. ;)
Καλυτερα δεν θα μπορουσες να μου το εξηγησεις!
Τα τελευταια 7 χρονια φραγκο δεν φυλαω και κανω οσα περισσοτερα κεφια οσο αφορα τον ευατο μου, αλλα γενικα χαλαω κουτιτικα λεφτα ολη μερα σε καφεδες και μ******ς χωρις να εκτιμαω την κατασταση.

Μεχρι πριν ομως περναγαν απο τα χερια μου πολλα χρηματα χωρις να μπορω να ξοδεψω ουτε ενα 1€ :P

Μα επιτελους πως το καταφερνω αυτο να ειμαι παντα στον αντιθετο πολο..
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:ο σπάταλος, είναι σαν να μην αναγνωρίζει την εξάντληση...Νομίζει ότι θα έχει συνεχώς και έτσι σκορπιέται δεξιά και αριστερά, χωρίς να φροντίζει τον εαυτό του και το απόθεμά του...

Εχει να κάνει και με την αλαζονεία εν μέρει...Εξαπατά τον εαυτό του και καταπιέζει τις ουσιαστικές του ανάγκες, για χάρη της ματαιοδοξίας του. ;)
:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16532
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:ο σπάταλος, είναι σαν να μην αναγνωρίζει την εξάντληση...Νομίζει ότι θα έχει συνεχώς και έτσι σκορπιέται δεξιά και αριστερά, χωρίς να φροντίζει τον εαυτό του και το απόθεμά του...

Εχει να κάνει και με την αλαζονεία εν μέρει...Εξαπατά τον εαυτό του και καταπιέζει τις ουσιαστικές του ανάγκες, για χάρη της ματαιοδοξίας του. ;)
Αυτο το εγραψες για μενα :D :D :P ;)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

margot έγραψε:
Vaso έγραψε:ο σπάταλος, είναι σαν να μην αναγνωρίζει την εξάντληση...Νομίζει ότι θα έχει συνεχώς και έτσι σκορπιέται δεξιά και αριστερά, χωρίς να φροντίζει τον εαυτό του και το απόθεμά του...

Εχει να κάνει και με την αλαζονεία εν μέρει...Εξαπατά τον εαυτό του και καταπιέζει τις ουσιαστικές του ανάγκες, για χάρη της ματαιοδοξίας του. ;)
Αυτο το εγραψες για μενα :D :D :P ;)
Kοιτα μην ξακωθουμε αλλα οσο το διαβιαζω και το φερνω μεσα μου...

φωναζει απο χιλιομετρα Αμαλια ;)

>:d<
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16532
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Λοιπον εδω μεσα σεβασμο [-( [-( [-( παρακαλω ....
>:\ >:\ >:\ Οταν βρεθουμε απο κοντα O:-) :x θα τα πουμε :D ;)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ακριβως 30 μεινανε.. ;) :-D
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16532
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< ;)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Τα τελευταια 7 χρονια φραγκο δεν φυλαω και κανω οσα περισσοτερα κεφια οσο αφορα τον ευατο μου, αλλα γενικα χαλαω κουτιτικα λεφτα ολη μερα σε καφεδες και μ******ς χωρις να εκτιμαω την κατασταση.
Και εγω που την εκτιμησα τι καταλαβα??? =)) =))

13 Χρονια εχω να παω για καφε και να κανω μαλακιου..ς
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

εεε ψιτττττ...λιγα με τον καφε....ενταξει? :-l :-l
ακους εκει!!!...παω να φτιαξω ενα 4πλο εσπρεσσακι να στανιαρω 8-}
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλά, η λέξη "αμαρτία" είναι πολύ σκληρή [έως υπερβολική] κατά την άποψη μου. Αν δούμε την αμαρτία με την κλασσική εικόνα που προβάλλει η εκκλησία τότε προφανώς όλοι θα καούμε στην κόλαση. Αλλά όλα αυτά τα "αμαρτήματα" δεν είναι παρά φυσιολογικές ανθρώπινες αντιδράσεις, απλά ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Όλοι θα νιώσουμε κάποιες στιγμές στην ζωή μας ζήλια, οργή, εγωισμό/ματαιοδοξία, λαγνεία, οκνηρία, λαιμαργία, φιλαργυρία κ. ο. κ.

Κρίμα είναι να νιώθουμε ότι μας αξίζει τιμωρία για κάτι που νιώσαμε. ’λλωστε ο καθένας που αισθάνεται κάπως, έχει και αυτός τους λόγους του... Δεν του ήρθε η οργή από το πουθενά για παράδειγμα.

Ένας θρησκευτικός στο λύκειο που ήμουν (ο οποίος ήταν πραγματικά πνευματικός άνθρωπος) είχε εκφράσει μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη σχετικά με την έννοια της αμαρτίας, για την οποία αισθάνθηκα απόλυτη ταύτιση. Μας είχε πει ότι την αμαρτία θα μπορούσαμε να την ορίσουμε ως κάτι μη-λειτουργικό για εμάς και τους γύρω μας. Αν πχ είναι κάποιος πολύ ζηλιάρης, δεν θα έρθει ο καλός θεούλης να τον τιμωρήσει με τις φλόγες της κόλασης. Απλά η ζωή του θα είναι πιο δύσκολη, γιατί θα κουράζεται και ο ίδιος από αυτό το συναίσθημα και θα κουράζει και τους γύρω του.

Οπότε, προφανώς και δεν οφείλει κανένας να νιώσει άσχημα για τέτοια πράγματα. Το αν και πότε κάποιος θα δει ότι κάτι στην ζωή του δεν είναι λειτουργικό [τόσο για τον ίδιο όσο και για τους γύρω του] και θελήσει να το αλλάξει, θα το κάνει καθαρά από προσωπική θέληση και σαφώς για κανέναν εξωτερικό παράγοντα.
Ο άνθρωπος έχει αυτήν την ελευθερία.

Η υπερβολή πάντως μπορεί να έχει τόσο έντονο αντίκτυπο στην ελευθερία των άλλων που τότε η αλλαγή μάλλον δεν θα είναι εσωτερική αλλά εξωτερική. Αν η απληστία γίνει συστηματική εκμετάλλευση είναι λογικό να υπάρξει αντίδραση. Και όχι ευχάριστη για κανέναν... -.-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Για να κινήσω λίγο αυτό το τόπικ....

Ας περιγράψω από την εσωτερική άποψη τα 7 πάθη των ανθρώπων






ΟΡΓΗ...
Ο θυμός για τις ανάγκες μας που δεν καλύφτηκαν κατά την παιδική μας ηλικία, καταπιέζεται από την άγνοια και δημιουργεί πίκρα, συνεχή απογοήτευση και έλλειψη ικανοποίησης σε σχέση με τον εαυτό μας και τον κόσμο.


ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ
Καταπιέζοντας κανείς τις ανάγκες του, τις αρνείται και έτσι δεν μπορεί να αναγνωρίσει τον δικό του πόνο. Προσπαθεί να βοηθήσει τους άλλους, μέσα από μια ματαιοδοξία και υπερηφάνεια για τις δικές του αρετές, επιβάλλοντας σαν βοήθεια, αυτό που ο ίδιος έχει ανάγκη, αλλά δεν το αναγνωρίζει.

ΦΘΟΝΟΣ
΄Όταν κανείς έχει στραμμένη την προσοχή του στην προσωπικότητά του, την συγκρίνει με τους άλλους και νιώθει ότι πάντα κάτι του λείπει σε αξία, που το έχουν οι άλλοι. ΄Ετσι χάνει πάντα την ευκαιρία να εκτιμήσει την δική του αξία και αυτά που έχει σαν χαρίσματα, επικεντρωνόμενος πάντα στα χαρίσματα των άλλων.

ΑΠΛΗΣΤΙΑ.- ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
Προσπαθώντας κανείς να ξεπεράσει το αίσθημα του εσωτερικού κενού, θέλει να γεμίσει με εμπειρίες, αναζητώντας ποικιλία δραστηριοτήτων, χωρίς όμως ποτέ να νιώθει ικανοποιημένος και πλήρης.


ΛΑΓΝΕΙΑ
Ο άνθρωπος που υπόκειται στην λαγνεία, έχει συνεχή επιθυμία για ένταση και επέκταση του εαυτού του. Η λαγνεία δεν αφορά μόνο στην σεξουαλική επιθυμία, αλλά κυρίως στο αίσθημα που δημιουργείται μέσα από την επέκταση του εαυτού, που βρίσκει μια έκφραση κατά την διάρκεια της σεξουαλικής ένωσης. Λάγνος είναι εκείνος που ασκεί έλεγχο, , θέλοντας να επιβάλλει τον εαυτό του.

ΟΚΝΗΡΙΑ
Δεν είναι η τεμπελιά…Η επιθυμία μας να παραμείνουμε αλώβητοι από την ζωή, φέρνει απροθυμία να παρουσιάσουμε την ζωτικότητά μας σε όλο της το εύρος. ΄Ετσι η οκνηρία προκαλεί ατονία σε έναν άνθρωπο που κυριολεκτικά σφύζει από ενέργεια.


Και ένα ακόμα πάθος…

ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ
Ο τσιγκούνης αισθάνεται ότι του λείπουν εσωτερικά αποθέματα ενέργειας και φοβάται ότι η πολλή συναναστροφή με τους άλλους θα τον οδηγήσει σε εξάντληση. ΄Ετσι συγκρατεί τον εαυτό του στην επαφή του με τον κόσμο, ελαχιστοποιώντας (αγνοώντας) τις ανάγκες του, για να αρκεστεί στα δικά του αποθέματα.




:x :x
πολύ ενδιαφέρον αυτό :x

τα 3 πρώτα ομολογώ τα έχω εντοπίσει πολύ έντονα μέσα μου ,και έχω αρχίσει να τα δουλέυω.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πέραν του ότι έχεις δώσει νέα διάσταση σε αυτές τις λέξεις, είναι και ένα μάθημα αυτο-γνωσίας για όλους, ο καθένας στο βαθμό ειλικρίνειας που έχει φτάσει! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ετσι είναι ,αν δεν δούμε τον εαυτό μας με ειλικρίνια ,και να δουλέψουμε με τα'' ελλατώματα ''μας τότε το έχουμε χαμένο το παιχνίδι.

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”