τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλέ τι φωνάζεις? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ΠειναωΕικόνα
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ε και γιατί δεν τρως? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Δεν εχει τιποτα παρα μονο καλαμαρακια(κουτιου) και πατατες βραστες μπλιαχ..

Γιαννη λιγο κοτοπουλακι και προς Κρητη μερια??? :-?
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν έχετε ντελιβερι στον Αγιο Νικόλαο?
:-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Αμε εχουμε αλλα δεν εχουμε λεφτα.... =))
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μονο και μόνο για αυτό που έιπε η Χρυσουλα (ακόμα κλαίω απο τα γέλια) δεν τρώτε κόκκινη!!!!

Χρυσουλα είσαι απίστευτη!!!!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου... Εικόνα


Ξανθούλα...για σένα... Εικόνα

:))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασω αρκει να το ζητησω....Εικόνα
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για να κινήσω λίγο αυτό το τόπικ....

Ας περιγράψω από την εσωτερική άποψη τα 7 πάθη των ανθρώπων






ΟΡΓΗ...
Ο θυμός για τις ανάγκες μας που δεν καλύφτηκαν κατά την παιδική μας ηλικία, καταπιέζεται από την άγνοια και δημιουργεί πίκρα, συνεχή απογοήτευση και έλλειψη ικανοποίησης σε σχέση με τον εαυτό μας και τον κόσμο.


ΑΛΛΑΖΟΝΕΙΑ
Καταπιέζοντας κανείς τις ανάγκες του, τις αρνείται και έτσι δεν μπορεί να αναγνωρίσει τον δικό του πόνο. Προσπαθεί να βοηθήσει τους άλλους, μέσα από μια ματαιοδοξία και υπερηφάνεια για τις δικές του αρετές, επιβάλλοντας σαν βοήθεια, αυτό που ο ίδιος έχει ανάγκη, αλλά δεν το αναγνωρίζει.

ΦΘΟΝΟΣ
΄Όταν κανείς έχει στραμμένη την προσοχή του στην προσωπικότητά του, την συγκρίνει με τους άλλους και νιώθει ότι πάντα κάτι του λείπει σε αξία, που το έχουν οι άλλοι. ΄Ετσι χάνει πάντα την ευκαιρία να εκτιμήσει την δική του αξία και αυτά που έχει σαν χαρίσματα, επικεντρωνόμενος πάντα στα χαρίσματα των άλλων.

ΑΠΛΗΣΤΙΑ.- ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ
Προσπαθώντας κανείς να ξεπεράσει το αίσθημα του εσωτερικού κενού, θέλει να γεμίσει με εμπειρίες, αναζητώντας ποικιλία δραστηριοτήτων, χωρίς όμως ποτέ να νιώθει ικανοποιημένος και πλήρης.


ΛΑΓΝΕΙΑ
Ο άνθρωπος που υπόκειται στην λαγνεία, έχει συνεχή επιθυμία για ένταση και επέκταση του εαυτού του. Η λαγνεία δεν αφορά μόνο στην σεξουαλική επιθυμία, αλλά κυρίως στο αίσθημα που δημιουργείται μέσα από την επέκταση του εαυτού, που βρίσκει μια έκφραση κατά την διάρκεια της σεξουαλικής ένωσης. Λάγνος είναι εκείνος που ασκεί έλεγχο, , θέλοντας να επιβάλλει τον εαυτό του.

ΟΚΝΗΡΙΑ
Δεν είναι η τεμπελιά…Η επιθυμία μας να παραμείνουμε αλώβητοι από την ζωή, φέρνει απροθυμία να παρουσιάσουμε την ζωτικότητά μας σε όλο της το εύρος. ΄Ετσι η οκνηρία προκαλεί ατονία σε έναν άνθρωπο που κυριολεκτικά σφύζει από ενέργεια.


Και ένα ακόμα πάθος…

ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ
Ο τσιγκούνης αισθάνεται ότι του λείπουν εσωτερικά αποθέματα ενέργειας και φοβάται ότι η πολλή συναναστροφή με τους άλλους θα τον οδηγήσει σε εξάντληση. ΄Ετσι συγκρατεί τον εαυτό του στην επαφή του με τον κόσμο, ελαχιστοποιώντας (αγνοώντας) τις ανάγκες του, για να αρκεστεί στα δικά του αποθέματα.




:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καταπληκτική αφορμή για ενδοσκόπηση!
Με μια ματιά και μόνο με βρίσκω στην οκνηρία, την αλαζονεία, μια λαιμαργία αλλά στο φαγητό, ενώ δεν τρώω πολύ, τρώω γρήγορα και πέφτω με τα μούτρα.. την οργή και τον φθόνο τα δουλεύω με πολύ καλά αποτελέσματα.
Βάσω τι γνώμη έχεις για τους τσιγκούνηδες στα συναισθήματα.. αυτοί οι οποίοι δεν αφήνουν τους άλλους να τους πλησιάσουν πολύ..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι τσιγκούνηδες φοβούνται μήπως χάσουν τα αποθέματά τους, Βασίλη μου!

το απόθεμα δεν είναι μόνο υλικό! Το βαθύτερο απόθεμα είναι η αυτο-αγάπη. Κρατάνε δηλαδή, αυτό που δεν μπορούν να αντλήσουν απο τον ίδιο τους τον εαυτό, γιατί νομίζουν ότι θα εξουθενωθούν αν το δώσουν.

Η κοινωνική απομόνωση είναι μέρος της ασθένειας, που επιφέρουν τα πάθη μας... Αυτή η φράση που αντιπροσωπεύει τον τσιγκούνη είναι "Φοβάμαι μην μου πάρεις, αυτό που έχω και μείνω με έλλειψη, αφού δεν έχω βρει την εσωτερική πηγή του"

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Είναι αλήθεια! Το βλέπω σε ένα συγγενικό μου πρόσωπο αυτό.. ακριβώς καρμπόν όπως τα περιγράφεις.. όλα μπαίνουν στην θέση τους με την κατανόηση μας τελικά..
Πολέμα και Οραματίσου
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Καταπληκτικό!!!! έχω περάσει απ' όλα με τρελή επιτυχία!! ίσως όχι τόσο απο την οκνηρία και την τσιγγουνιά :P

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”