τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

φυσικά και εξελίσσεται ο άνθρωπος...

πριν χρόνια η μαμά μου έπλαινε στην σκάφη και τα τρόφιμα τα συντηρούσε στο φαναράκι...

αλλίμονο, φυσικά και όλα εξελίσσονται...τίποτα δεν μένει στάσιμο και δεν γυρνάει πίσω...

και η μετενσάρκωση εξέλιξη είναι...

όμως καποια στιγμή βαριέσαι και το πήγαινε-έλα... :))

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

galazia_sfaira έγραψε:
Το ότι στον δρόμο μας έπεσε το ρεικι και οτι δήποτε έχει δρόμο την φώτιση δεν μας έκανε πιο υπεράνω απο κάποιους που δεν θα ασχοληθούν ποτέ.
Aτή είναι μια άποψη που δεν θα την συναντησεις σε αυτον τον χωρο,και μαλλον είναι δικη σου.Νοιωσε τι σου λεω..
Να νιώσω τι? Αυτά που λέω τόση ώρα?
Δεν το είπα ειρωνικά το ρεικι και ότι άλλο.
Δεν είπα εγώ ότι δεν υπάρχει κακό και καλό, σωστό και λάθος, παρά μόνο σε άλλη διάσταση.
Αντιθέτως λέω τόση ώρα ότι είμαστε όλοι ΕΝΑ άσχετα με της επιλογές μας.
Και ότι ο κόσμος και οι άνθρωποι εξελίσσονται είτε έχουν όρια είτε πιστεύουν στα 7 θανάσιμα αμαρτήματα.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Vaso έγραψε:φυσικά και εξελίσσεται ο άνθρωπος...

πριν χρόνια η μαμά μου έπλαινε στην σκάφη και τα τρόφιμα τα συντηρούσε στο φαναράκι...

αλλίμονο, φυσικά και όλα εξελίσσονται...τίποτα δεν μένει στάσιμο και δεν γυρνάει πίσω...

και η μετενσάρκωση εξέλιξη είναι...

όμως καποια στιγμή βαριέσαι και το πήγαινε-έλα... :))

@};-
Πολύ σωστά

:))
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Καλε μου ακόμα δεν κατάλαβες τα περι 7 αμαρτηματων!!
Δεν μιλαμε για τηνσ τενη έννοια της αμαρτιας!
Μιλαμε γαι την δεσμευση την εσωτερική και το τι εσωτερικά αντιπροσωπεύουν ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις! :x
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Ας πούμε eudemonia ότι ψάχνοντας να βρούμε ποιο από τα αμαρτήματα έχουμε και σιγά σιγά τα διορθώσουμε τότε διορθώνουμε "τα γρανάζια του τροχού μας" για να μπορεί να κυλάει καλύτερα... :-D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Καλά από την αρχή είπα ότι δεν κατάλαβα την ερώτηση... :))
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Να σου πω ενα παραδειγμα απλο δικο μου Ευδαιμονια..
Οταν παρατηρησα τον ευατο μου σε σχεση με τα 7 αμαρτηματα , σε σχεση με τωρα μου δεν βρηκα οτι ειχα αλαζονεια, ομως με την βοηθεια καποιων εδω μεσα καταλαβα οτι την εχω και μαλιστα πολυ καλα καλειμενη πισω απο πλασματικη ταπεινοτητα, γιατι αλαζωνεια και μαλιστα μεγαλη ειναι να πεφτεις κατω και να μην ζητας χερι να σε σηκωσουν οταν ξερεις οτι θα απλωθουν πολλα, οταν για τους αχψ λογους δεν δεχεσαι πολλα πραγματα που μπορεις απλοχερα να λαβεις..
Ε και σιγουρα αφου το εντοπισα το δουλλευω και σαφως ειναι για το καλυτερο μου η αποκοδεικοπηση.
Σε βοηθαει μηπως το απλο παραδειγμα μου να καταλαβεις σε σχεση με τα 7 αμαρτηματα το τοπικ και την θεραπεια μεσα απο αυτα?
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι το παράδειγμά σου ήταν σαφέστατο.
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

AMALIA έγραψε:γιατι αλαζωνεια και μαλιστα μεγαλη ειναι να πεφτεις κατω και να μην ζητας χερι να σε σηκωσουν οταν ξερεις οτι θα απλωθουν πολλα, οταν για τους αχψ λογους δεν δεχεσαι πολλα πραγματα που μπορεις απλοχερα να λαβεις..
Ωυπς :-? Προσθέτω λοιπόν και την αλαζονεία στην λίστα των αμαρτημάτων μου.Ευχαριστώ Αμαλία @};-
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Δε ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο(για μένα σίγουρα δύσκολο :D )κάποιος απο τα γατόνια του internet να βρεί τιποτα ''παραβολές-ιστορίες'' για τα 7 ''αμαρτήματα''

Βλέπω και συγχωρίστεμε οτι μάλον δεν είναι κατανοητές απόλους .Αν και συμφωνώ πως αμαρτία είναι ότι θεωρεί ο καθένας μετά απο πρωσοπική διαπίστωση τα συγκεκριμένα έχουν ξεχωρίσει γιατί επιδρόυν με ιδιέτερο τρόπο στους περισσότερους. :-? :-? και είναι βαθία και παλία............


Απτην αρχή είπα πως είναι πολύ ωραίο θέμα.......... :x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tάσο μου, τα αμαρτήματα αυτά, έχουν βαθιά εσωτερική αξία...
Ο πάπας όμως, θεώρησε να τα παραδώσει με την απλή καθημερινή μορφή της αμαρτίας, όπως κάνoουν οι θρησκευτικοί "ηγέτες" τόσα χρόνια τώρα...που μας έχει απομακρύνει από το θείο, για χάρη του ελέγχου...

Η αλαζονεία πχ. εμποδίζει την βαθειά λειτουργία της πνευματικής μας καρδιάς, που για να συνδεθεί με όλη την ύπαρξή μας χρειάζεται την διπλή ανάσα...δίνω-παίρνω μέσα στον χώρο της αγάπης και της συνύπαρξης των όντων...

Η αγάπη μεταφράστηκε με όρους, γιατί την αντιλαμβανόμαστε μόνο με συναισθηματική πράξη και όχι με την θειότητα…

Είναι αμέριστη και ανυπολόγιστη πράξη ταπεινότητας να μπορείς να δέχεσαι και να δίνεις, ανεξάρτητα από τις μικρές πράξεις εγωιστικής καθημερινότητας. Είναι η πνευματική δυναμική κάθε ανθρώπου να μετασχηματίζει τα συναισθήματα τα δικά του και των άλλων και να τα προβάλλει με το εσωτερικό φως στο σύνολο του σύμπαντος…

Το ρέικι αυτήν την σημασία έχει…Και όχι για να θεραπεύσει το σώμα μας και την δυσκαμψία του μόνο…

Η θειότητα της επιθυμίας πχ. μετατρέπει την νοητική επιθυμία που αναδύεται σαν λαγνεία, σε πνευματική επιθυμία και αυτό δεν σημαίνει ότι απέχεις από την σεξουαλική συνύπαρξη, αλλά ότι αυτή την θεία πράξη ενότητας, δεν την αντιλαμβάνεσαι σαν συμπλήρωμα της δικής σου, αλλά σαν έκφραση δύο ολοκληρωμένων όντων…

Θα μου πεις κι εσύ, όπως ο Μιχαήλ, μα Βάσω ζούμε στην υλική διάσταση και όχι στην πνευματική…

Αυτό που θα σου απαντήσω, δεν ξέρω αν το κατανοήσεις ή όχι, αλλά δεν παύει να είναι η δική μου αλήθεια…

Η φώτιση για έναν άνθρωπο, δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το να εντάξει στην φυσική του ζωή όλα τα πεδία του…Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να ξεκινήσει με την κατανόησή τους και τον ρόλο τους στην ζωή του…

Η προσωπικότητα κατά την άποψη των εσωτερικών σχολών χρειάζεται να «ισοπεδωθεί» για να αναδυθεί το πνεύμα…
Το πόσο ηλίθιο είναι αυτό, μπορούμε να το δούμε από τα παραδείγματα της ζωής μας…
Αν δεν προέκυπτε η πνευματική πρόθεση του πνεύματος να βιώσει την ύλη μέσα από μία μορφή και μία συνείδηση, δεν θα υπήρχε καμία δημιουργία στους πιο «κάτω» κόσμους…

Η καθημερινότητα εδώ στην ύλη, περιέχει όλα αυτά που περιέχει και είναι δύσκαμπτη γιατί είναι πιο στέρεα σαν δημιουργία.
Δεν είναι το ίδιο να είσαι αέρας, με το να είσαι νερό ή πάγος πχ.
Αλλιώς αντιλαμβάνεσαι την ζωή με τις δύο ιδιότητες….
Ο πάγος χρειάζεται την εσωτερική θερμότητα για να μπορεί να γίνει νερό και να μετά ατμός…Οι βασικές αρχέτυπες ιδιότητες όμως υπάρχουν σε όποια κατάσταση κι αν εκδηλώνεται…
Η διαδικασία μετασχηματισμού, είναι ολόκληρη επιστήμη και λέγεται αλχημεία…
Και αυτή η επιστήμη αναπτύσσει την εσωτερική γνώση να μπορείς να βιώνεις σταθερά τον εαυτό σου μέσα στην αρχέτυπη ουσία σου, χωρίς να αλλοιώνεις την μορφή της και τις ιδιότητες που αποκτά μέσα από αυτήν στο πεδίο εκδήλωσης της…

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις…
:x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 05 Μαρ 2009 11:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d< >:d< >:d< >:d< :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

>:d< >:d< >:d<
Ναί :thumbsup: αυτό είναι βαθύ ..........και ναί σε καταλαβένο Βάσω μου
Η φώτιση για έναν άνθρωπο, δεν σημαίνει τίποτα άλλο από το να εντάξει στην φυσική του ζωή όλα τα πεδία του&#133;Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να ξεκινήσει με την κατανόησή τους και τον ρόλο τους στην ζωή του&#133;
Σαυτό το επίπεδο ήθελα να σχολιάζει η ενότητα........κάτω απο τη φλούδα :x :x :x :x :x :x :x :x

Τώρα ο καθένας βέβαια είναι και άλλο φρούτο :D :D :D άλλος τρώγετε με τη φλούδα (πχ σύκο)άλλλος έχει να βγάλει πολλές φλούδες (πχ κρεμύδι) :P :P :P :P :P :P :P
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Βάσω το ότι λέω ζούμε στην υλική διάσταση δεν εννοώ συγχρόνως ότι δεν υπάρχει τπτ άλλο.
Πια είναι η φυσική ζωή του ανθρώπου?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η φυσική ζωή του ανθρώπου είναι να έχει ένα σπίτι, να έχει δουλειά καλά αμοιβόμενη, τηλεόραση plasma και ένα καλό αυτοκίνητο για να κάνει κοντρες...και φυσικά να αποκατασταθεί κοινωνικά μέσα από ένα γάμο, λίγο αποτυχημένο, αλλά τι να κάνουμε...αυτά έχει η ζωή...

αααα μην ξεχάσω...να έχει και 10 πιστωτικές!




:?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”