"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Κοιτάω πίσω σε σχέσεις και θυμάμαι πόσο χρόνο καθόμουν πάνω απ΄το πηγάδι να κλαιω και να κατηγορώ τον άλλον ότι είναι ψευτης επειδή "δεν θέλει" ή "δεν μπορει".

Ψευτρα είμουν εγώ που δεν μπορούσα να δω την ειλικρίνεια του.

Να έχω γνωση ότι αυτο που ακούω είναι αυτο που εχει να μου πει, και ότι είναι σεβαστο στο κάτω-κάτω, όσο κι αν δεν μου αρεσει.
προτιμούσα να περιμένω ότι θα θυμιθει τις "δεσμέυσεις" που μου είχε υποσχεθει στο φουλ του έρωτα, και για τις οποίες ήταν ανακόλουθος, λες και είχαμε κάνει κανένα συμβόλαιο.

Και περνούσαν τα χρόνια... και καλλιεργούσα μέσα μου την εικόνα μου (της απόρριψης) μέσα από τα μάτια κάποιου που ίσως τελικά να μην θυμόταν πως με λένε, και συγκρινα τον εαυτο μου με πρωην και επόμενες που είχα δει μόνο μια φορά, και φυσικά ένιωθα παντα λιγότερη!

Και η επόμενη σχέση που θα έκανα ήταν για να μου θυμίζει και πάλι αυτα τα συναισθηματα!

Ουφ! στερνη μου γνωση να σείχα πρώτα! :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μου δεν θα διαφωνήσω σε οτι λές αν και στην αρχή μου ήταν δύσκολο να το κατανοήσω και να το δεχτώ ( τον τρόπο που μας έχουν μάθει να αγαπάμε ,και ότι ο καθένας μπορεί να αγαπάει με τον δικό του τρόπο )
προσωπικά εγώ ναι μπήκα στον κόπο να τον κατανοήσω και καταλάβαινα πως μεγάλωσε σε ένα περιβάλλον στο οποίο δεν του έμαθαν να εκφράζει τα συναισθήματα του ,τα θέλω του και οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα ,και πολλές φορές του το έιχα πως οκ δεν περιμένω πλέον να μου δείξει τα αισθήματα του με τον τρόπο που θέλω εγώ .το ξέρω οτι με αγάπησε με τον δικό του τρόπο και ότι και εκείνος στεναχωρέθικε που χωρίσαμε :-( :-( :-( ειλικρινείς δεν ήταν γιατί ενώ δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στη σχέση αυτή ,μου έλεγε οτι ναι τη θέλει αλλά οι πράξεις του ήταν τελείως διαφορετικές από τα λόγια του.

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ντανούλι το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές και εγώ το έχω κάνει και όλοι μας :-( :-( :-(
δεν ξεχνάω σε καμία περίπτωση την δική μου ευθύνη σε αυτήν την σχέση η οποία θεορώ οτι είναι και μεγαλύτερη γιατί μπήκα συνηδιτά σε αυτήν την σχέση ( πιο συνηδιτά από προηγούμενες φορές δηλ,γνωρίζωντας πιο πολλά για μένα )ίσως τώρα να μιλάει ο πόνος :-( :-( :-(

οταν περάσει ξέρω οτι θα είμαι σε θέση να δώ όλα αυτά που μου λέτε

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ο πόνος είναι ένας Ιωάννα μου! (δεν έχει να κάνει με τον ένα ή τον άλλο συντροφο)!

Και εμεις δουλευουμε για να τον φωτίζουμε ολοένα, ωστε οι συμπεριφορες των άλλων να μην μας κλονίζουν για πολύ, και να επανερχόμαστε στο κέντρο μας και να χαιρόμαστε τη ζωη, παντος καιρόύ!

΄Σου στέλνω την αγάπη μου! >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ειλικρινείς δεν ήταν γιατί ενώ δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στη σχέση αυτή
ειλικρινής ήταν, συνεπής δεν μπόρεσε να είναι...

θα σας γράψω την σημασία του ρήματος "ανέχομαι" που έγραψα μέσα στην ομάδα μας της Πέμπτης!
τι σημαίνει "ανέχομαι"???

Σημαίνει, ότι παραβλέπω τις προσωπικές μου προτιμήσεις και τις προσαρμόζω στο σύνολο των ιδεών μου, ώστε να μην διαχωρίζονται στον τρόπο που εκφράζομαι μέσα στους ανθρώπους...
Αυτή είναι η πραγματική σημασία του "ανέχομαι" για έναν ώριμο άνθρωπο...

Το "ανέχομαι" για τον φυσικό άνθρωπο, σημαίνει ότι δεν παραβλέπω τις προσωπικές μου προτιμήσεις, αλλά αναγκάζομαι να το κάνω από τις συνθήκες, μέσα μου όμως έχω αντιπαλότητα γι' αυτόν τον εξαναγκασμό, πράγμα που θα το εκφράσω με πρώτη ευκαιρία.
αν, λοιπόν σέβεσαι τον άλλον, όσο και τον εαυτό σου, θα αναλάβεις και την ευθύνη της ωριμότητάς σου να "ανέχεσαι" ή να "φεύγεις" όταν κάτι δεν μπορείς να το ανεχθείς...

Αλλιώς το συναίσθημα Ιωάννα μου, όσο και να μην θέλω να σε λυπήσω, είναι μόνο εγωιστικό, αυτό της απόλυτης επιθυμίας αυτοϊκανοποίησης χωρίς όρους
Και φυσικά αποδεκτό...

Αλλά τουλάχιστον να το κατανοείς και να μην κατονομάζεις μόνο τον άλλον εγωιστή και ανεπαρκή...
΄Ολοι μας εκδηλώνουμε στο μέτρο που αναλογεί στην εξέλιξή μας, εγωιστικά κίνητρα πίσω από την λέξη "αγάπη"...

΄Οσο γι' αυτό...
Βασούλα μου δεν θα διαφωνήσω σε οτι λές αν και στην αρχή μου ήταν δύσκολο να το κατανοήσω και να το δεχτώ ( τον τρόπο που μας έχουν μάθει να αγαπάμε ,και ότι ο καθένας μπορεί να αγαπάει με τον δικό του τρόπο )
το ξέρω γλυκούλι μου οτι είναι δύσκολο, όμως έχω άπειρα παραδείγματα και επιχειρήματα, για τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την αγάπη του άλλου, όχι όμως την αγάπη για εμάς...
Οπότε που πάς βρε Καρακίτσο, που λέει και η παροιμία... :)) :))

Σίγουρα Ιωαννάκι ο χρόνος απαλύνει τις πληγές και μας ωριμάζει ή (για να είμαι εντελώς ειλικρινής) αυτό ανήκει στην σφαίρα της θέλησης, γιατί με το που πάει να κλείσει η πληγή, και ενόσω δεν έχουμε κατανοήσει περισσότερο τον εαυτό μας και τις αιτίες, έρχεται ένας άλλος ολόϊδιος άνθρωπος, για να μα τις ξύσει και πάλι...

από εκεί βγήκε και η λανθασμένη έκφραση "έχω μαλακομαγνήτη"...
Σαφώς και ο μαγνήτης αυτός είναι αποκλειστικά και μόνο δικός μας!

Εύχομαι το καλύτερο για σένα, και αν χρειάζεσαι κι άλλη συζήτηση, είμαι εδώ!! >:d< >:d< >:d<

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αν, λοιπόν σέβεσαι τον άλλον, όσο και τον εαυτό σου, θα αναλάβεις και την ευθύνη της ωριμότητάς σου να "ανέχεσαι" ή να "φεύγεις" όταν κάτι δεν μπορείς να το ανεχθείς...
Γιατι να μην ανεχτει ο αλλος οτι δεν ανεχεσαι ? :P
Σιγουρα το ποιο ωριμο ειναι να σηκωθεις και να φυγεις(εκτος αν ωριμα το δεχτεις) πλεον αλλα ελα ντε που σε τρωει μεσα σου να παρεις απαντησεις για ποιο λογο γινεται οτι γινεται. :-?
Εμενα πχ μου εριχνε τις ευθυνες οτι εγω εφταιγα στο οτι πηρε τις αποφασεις να μεινει μονη της και ας πουμε οτι προσπαθουσα να επανορθωσω.
Δεν ξερω ποσο ωριμο ειναι αλλα με τρελαινει να με λενε και μ..κα με τα ψεματα τους,σιγουρα παλι επισης θα μου πεις μα γιατι καθεσαι τοτε αφου ειναι εν γνωση σου οτι σου λεει ψεματα και οτι δεν σε καλυπτει αυτο που γινεται.
Ελα ντε :-?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τάσο, δεν χρειάζεται να μας νοιάζει και τόσο αν το ανέχονται αυτό οι άλλοι, ας είμαστε ξεκάθαροι με το τι ανεχόμαστε, και όποιος δεν μπορεί να το σεβαστεί αυτό.. γεια χαρά.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Danny έγραψε:Ο πόνος είναι ένας Ιωάννα μου! (δεν έχει να κάνει με τον ένα ή τον άλλο συντροφο)!

Και εμεις δουλευουμε για να τον φωτίζουμε ολοένα, ωστε οι συμπεριφορες των άλλων να μην μας κλονίζουν για πολύ, και να επανερχόμαστε στο κέντρο μας και να χαιρόμαστε τη ζωη, παντος καιρόύ!

΄Σου στέλνω την αγάπη μου! >:d< >:d< >:d<
Ντανούλι με συγκινείς πολύ :-(

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αν, λοιπόν σέβεσαι τον άλλον, όσο και τον εαυτό σου, θα αναλάβεις και την ευθύνη της ωριμότητάς σου να "ανέχεσαι" ή να "φεύγεις" όταν κάτι δεν μπορείς να το ανεχθείς...

Αλλιώς το συναίσθημα Ιωάννα μου, όσο και να μην θέλω να σε λυπήσω, είναι μόνο εγωιστικό, αυτό της απόλυτης επιθυμίας αυτοϊκανοποίησης χωρίς όρους
Και φυσικά αποδεκτό...
ακριβώς επειδή προσπαθώ να σέβομαι τον εαυτό μου ,αλλά και τον τρόπο που αγαπάει εκείνος γι'αυτό και του ζήτησα να χωρίσουμε .άλλωστε είχα ρήξει ρέικι στην κατάσταση της σχέση μας και είδα όσα δεν με άφησε ο εγωισμός μου να δώ :-( :-( :-(

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ Βασουλίνη μου ,μου κάνει πολύ καλό να το συζητάω εδώ μαζί σας :x


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κοριτσάκι γλυκό! >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:
αν, λοιπόν σέβεσαι τον άλλον, όσο και τον εαυτό σου, θα αναλάβεις και την ευθύνη της ωριμότητάς σου να "ανέχεσαι" ή να "φεύγεις" όταν κάτι δεν μπορείς να το ανεχθείς...
Γιατι να μην ανεχτει ο αλλος οτι δεν ανεχεσαι ? :P
Σιγουρα το ποιο ωριμο ειναι να σηκωθεις και να φυγεις(εκτος αν ωριμα το δεχτεις) πλεον αλλα ελα ντε που σε τρωει μεσα σου να παρεις απαντησεις για ποιο λογο γινεται οτι γινεται. :-?
Εμενα πχ μου εριχνε τις ευθυνες οτι εγω εφταιγα στο οτι πηρε τις αποφασεις να μεινει μονη της και ας πουμε οτι προσπαθουσα να επανορθωσω.
Δεν ξερω ποσο ωριμο ειναι αλλα με τρελαινει να με λενε και μ..κα με τα ψεματα τους,σιγουρα παλι επισης θα μου πεις μα γιατι καθεσαι τοτε αφου ειναι εν γνωση σου οτι σου λεει ψεματα και οτι δεν σε καλυπτει αυτο που γινεται.
Ελα ντε :-?

Ο άλλος θα ανεχτεί ότι θέλει (και κυρίως ότι μπορεί) Τασούλη μου και εσύ δεν μπορείς σ' αυτό να επέμβεις!

Αν το παρατηρήσεις, η ευθύνη του πόνου είναι μόνο δική σου, γι' αυτό που εσύ δεν ανέχεσαι στον άλλον, αλλά "υποκρίνεσαι" πως το ανέχεσαι και...από εκεί ξεκινά το "λάθος"!!

Η έκφραση των αναγκών δεν αρκεί...Χρειάζεται και εκείνη η πιο βαθιά διάκριση των σημαντικών σημείων που μέσα μας ορίζουν μια σχέση...

Τι σημαίνει "έρωτας"?

Αν μπορέσει κάποιος να κατανοήσει αυτό το ασυνείδητο συναίσθημα, που ελέγχει την πραγματικότητά του και το "ξεγυμνώσει" από τις υπόγειες ανάγκες, τότε μόνο θα ξέρει και γιατί πονάει σε μια σχέση, ή εκτός από αυτήν...

Ποιές ανάγκες έχουν επιβληθεί από τα βιώματα?
Ποιές ανάγκες τρέφουν τον εγωισμό?
Ποιές ανάγκες καλύπτουν έναν βασικό φόβο?

Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να μην είναι μόνος! ΄Οπως επίσης γεννήθηκε, για να μην είναι το κέντρο του σύμπαντος!

Ποιός γνωρίζει όμως αυτήν την μεγάλη αλήθεια?

Συμπεριφέρεται σαν ο άνθρωπος να είναι το μοναδικό ον στο σύμπαν!
Δεν υπάρχουν σ' αυτό, παρά αστερισμοί χωρίς ζωή, γιατί απλά δεν θέλει να μοιραστεί τον ήλιο, μα ούτε τον αέρα που αναπνέει...

Μεταφυσικά, έτσι κι όλας εκπαιδεύεται...Το κέντρο βάρους του ενδιαφέροντός του, να είναι ο εαυτός του!

Και γύρω από αυτόν, πλέκονται οι ανάγκες του και οι ανάγκες όλων των ανθρώπων.

Και όπως δίνει δικαιολογίες για την εγωιστική του θέση να αποκλείει την ζωή σε άλλα όντα στον Γαλαξία του, έτσι δίνει και δικαιολογίες για την εγωιστική θέση του να αποκλείει σε άλλους ανθρώπους να είναι όπως θέλουν.

΄Οπως φοβάται τα άλλα όντα του Γαλαξία, φοβάται και τα άλλα όντα του Πλανήτη, όχι γιατί μπορεί να είναι (ή είναι) διαφορετικά, αλλά γιατί φοβάται ότι θα μετακινηθεί το κέντρο βάρους από τον εαυτό του. ΄Οτι ξαφνικά, θα γίνει ασήμαντος...γιατί θα χρειαστεί να ανεχτεί και να μοιραστεί...

Φέρτε το τώρα αυτό στην πραγματικότήτά σας...Και νιώστε γιατί πονάτε ότάν ο άλλος μετακινεί το κέντρο βάρους του ενδιαφέροντός σας, από τον εαυτό σας σε κάτι άλλο!
Ο ασυνείδητος εαυτός σας ανακαλύπτει με τον πιο βίαιο ίσως τρόπο, ότι δεν είναι το κέντρο βάρους πια...Κάτι άλλο υπάρχει που σας ενδιαφέρει και κλέβει την σημαντικότητα και την μοναδικότητα...
Και τότε, αντιδρά...

:x :x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 11 Ιούλ 2010 8:59 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ευχαριστώ Βασούλα γιαυτά που έγραψες ,με ξύπνησαν για τα καλά :-o :-o :-o

>:d< >:d< >:d< @};- @};- @};- :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννούλα μου! >:d< >:d< >:d<

Ας ξαναγεννηθούμε από την Αρχή Μας, μικρό Μου! :x

Μόνο έτσι θα έχουμε την ευκαιρία να βλέπουμε το καλό μέσα σε κάθε τι! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δούλευα νύχτα ,και σκέφτόμουν όλα όσα μου είπες εχθές εσύ και η Ντανούλα και πρίν λίγο διάβασα και το παραπάνω κείμενο και είπα μέσα μου ....όριστε η απάντηση που περίμενες και έχω μείνει ;) ;)

Σας ευχαριστώ από τα βάθυ της ψυχής μου και της δύο ( αλλά μην νομιζεται ότι θα ξεμπερδέψετε ακόμα μαζί μου :D :D :D )

>:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ είμαι, μικρή μου! :x :x

Για όλα υπάρχουν απαντήσεις και επιχειρήματα, αν η οπτικη σου ωριμότητα μπορεί να τα συλλάβει την δεδομένη στιγμή και να τα επεξεργαστεί...

Κανένας άνθρωπος δεν θα πονούσε για ασυνείδητες ανάγκες, αν μπορούσε να νιώσει τον θεό μέσα στο συνειδητό του!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”